Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

Dufam, ze budem mat coskoro moznost si to vyskusat. Pravdepodobne na tomto ihrisku. Maju tam kolotoc, hupacku a cestou to este vyskusam v metre. Az to budem mat, tak video hodim na youtube. Necakajte ale, ze to bude tak skoro.

post-2519-0-03941900-1311666113_thumb.jpg

Vyrobene na koleji. Kontrukcne detaily:

Bojka - stupel od vina, zavazie je uchytka od suplika, spojene reznou nitou.

Doska je z policky, zavarovacka od uhoriek, voda je z vodovodu.

Ostatne prvky z kartonu. Nemal som lepiacu pasku, tak som musel pouzit leukoplast.

Ten zazrak napravo sluzi na uchytenie kamery.

 

Ano, je to az tak zlozite. Ako chces buky vyrabat perpetum mobile, ked nezvladnes ani toto?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedobehol sa, ale prvy krat si sa trafil zatka bude ukazovat ako hovoris. Ale TY trdíš, že je tam rovnováha síl, TAK ako MOZE BYT ROVNOVAHA SIL ked zatka nie je v strede?

 

Ako môže íst teleso po kružnici ak je v silovej rovnováhe?

 

 

Kedy už konečne pochopíš, že pri kolotoči ide o niečo iné, ako pri obiehaní družice po orbite, alebo pri rakete s bočným motorom.

V jednom aj druhom prípade ide o obiehanie telesa po kružnici, ale z hľadiska pôsobenia síl je tam rozdiel.

 

Perdy nemysli si, že som sa nikdy do ničoho nepustil, stále pokračujem a je to dosť náročné.

Tam som sa hodne vecí naučil a overil v praxi. (možno pošlem aj foto)

Zober fľašu na bicykel s rýchlomerom, alebo do auta nakresli si kruh a môžeš experimentovať. Výsledok sa dostaví okamžite :odpadnem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lebo buky je lenivy hocico spravit, ci je to skonstruovat nieco podobne, precitat si nieco o problematike, dostudovat si veci, ktore neovlada. Jemu ide iba tlct hubou a vyrabat virtualne experimenty, ktore rozhoduju!!!!

 

Kedy už konečne pochopíš, že pri kolotoči ide o niečo iné, ako pri obiehaní družice po orbite, alebo pri rakete s bočným motorom.

V jednom aj druhom prípade ide o obiehanie telesa po kružnici, ale z hľadiska pôsobenia síl je tam rozdiel.

 

V tvojej makovici ano. Z hladiska fyziky nie... kedy to pochopis?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jemu ide iba tlct hubou a vyrabat virtualne experimenty, ktore rozhoduju!!!!

 

Pozor ! o reálne predpovedané experimenty a to je rozdiel.

 

Reálne predpovedaný je aj akcelometer na kolotoči.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Oooo realne :odpadnem: Realne maximalne tak v tvojej hlave... v zivote si nijaky experiment neurobil. Len kecas a kecas. Ako som ti uz povedal, zrychlenie pri kruhovom pohybe sa meria milionkrat denne, je to absolutne bezna zalezitost. A mozes zatlkat a mat milion predstav o tom, ako tvoje 'realne' experimenty dopadnu, realitu nezmenis.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A mozes zatlkat a mat milion predstav o tom, ako tvoje 'realne' experimenty dopadnu, realitu nezmenis.

 

Ak by korková zátka vo fľaši z vodou zrýchlila v smere dostredivej sily kolotoča, tak je táto debata ukončená.

Ale sám dobre vieš, že sa tak nestane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by korková zátka vo fľaši z vodou zrýchlila v smere dostredivej sily kolotoča, tak je táto debata ukončená.

Ale sám dobre vieš, že sa tak nestane.

 

buky kedze nechapes ani polohu, tak sa tazko mozeme dohovorit. mame dva druhy sil, gravitacnu a elektricku.

Ktora sila by mala pohnut zatku na kolotoci ? Ani jedna tam nie je, zatka sa teda snazi udrzat si svoj stav, co je rovnomerny pohyb, lenze ani to nemoze kedze flasa sa pohybuje. Takze sa pohne k okraju.

 

Ak chces merat dostredivu silu, tak som ti ponukol sposob, zaves gulicku na pruzinu a meraj silu na pruzine.

A tvoj problem je ze nehapes ze na kolotoci zrychlujes do stredu, lenze zaroven mas obvodovu rychlost a tieto dva javy spolu zmenia smer rychlosti ale nie jej velkost. Ale to je vsetko o par stran dalej ako je urcovanie polohy a ani tym si nepresiel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale podla neho musi ostat zadka v strede flase, lebo sa kompenzuje dostredivá a odstredivá sila. Ostane ti buky v strede?

 

Toto si nejak nevsimas.

 

Daj si flasu do auta poloz ju na nieco stabilne, nie v rukach na stol. A pozeraj kam sa zadka pohne? pohne sa dozadu nie dopredu. Ale auto zrýchluje opačným smerom ako sa zadáka pohla.

 

co tvoja makovica nepochopi asi nikdy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spatne, robopol. Praveze zatka ukazuje presne smer zrychlenia. Pri zrychleni dopredu sa pohne dopredu.

 

Nebudem tu vysvetlovat dovody, rad by som si totiz pre ucely vykladu korkovy akcelerometer ponechal ako pristroj, o ktorom proste empiricky vieme, ze ukazuje zrychlenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

SKUTOCNE perdy? uz s sa raz chcel stavit mozeme znova?

 

Ja ti vysvetlim ten skutocný dôvod. Polož si gulicku na podlahu vo vlaku a ked bude vlak zrýchlovat tak ti gulička pojde opačne. Alebo sa postav vo vagone/nezapieraj sa/ a uvidís v ktorom smere pojdes:)

 

A tvoj korkový objav je zbytocne komplikovany, zober si prkienko a gulicko kovovu a mas tto iste. daj si ho do roviny a pusti gulicku, urcite to je nazornejsie ako ten korkovy vynalez :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

SKUTOCNE perdy? uz s sa raz chcel stavit mozeme znova?

 

Ja ti vysvetlim ten skutocný dôvod. Polož si gulicku na podlahu vo vlaku a ked bude vlak zrýchlovat tak ti gulička pojde opačne.

 

To je totálne celosvetovo sfetovaný, názor.

 

Ak vlak nezačne zrýchľovať, s guličkou to ani nepohne.

Skús rozgúľať guličku v stojacom vlaku, prečo to s vlakom ani nepohne?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Youtube tu mam bloknuty, takze ziadne video pre mne :)

 

Preco by mala gulicka pohnut vlakom? Aky myslienkovy pochod ta k tejto uvahe vedie? Fyzika nepredpoklada, ze gulicka pohne s vlakom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fyzika nepredpoklada, ze gulicka pohne s vlakom.

 

Ale fyzika berie ako samozrejmosť, že vlak svojím zrýchlením pohne guličkou. Prečo? Ak zrýchlim guličku v stojacom vlaku, v čom bude rozdiel?

 

A votom to je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak zanedbame hmotnostny nepomer, tak pretoze gulicka nijako neposobi na vlak...mimo svojej tiazovej sily. Votom to je...kde ake sily posobia..ze ano. Ale to by si musel mat vdelanie aspon na urovni prveho stupna ZS.

 

Ako sa vobec mozes takuto epochalnu kravinu (aj by som to hrubsie napisal, ale to by ma asi scenzurovali) s kammenou tvarou spytat? A este sa pritom citit ako majster sveta, co porazil fyziku na ruby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak zanedbame hmotnostny nepomer, tak pretoze gulicka nijako neposobi na vlak...mimo svojej tiazovej sily.

 

Ale zanedbanie hmotnostného nepomeru je absolútne nepochopenie problematiky a nevedomé ignorovanie 2.NZ.

Gulička pôsobí rovnakou silou na vlak ako vlak na guličku, ALE !!!

 

1. Budem mať rušeň a za ním vagón dlhý 10m. Rušeň bude v pokoji a následne začne zrýchľovať 1ms-2, medzi vagónom a rušňom nameriam silu.

2. To isté ako v 1. príklade ale na vagóne bude 50t guľa, zaistená proti pohybu, veľkosť medzi rušňom a vagónom bude podstatne väčšia, čo potvrdzuje pravdivosť 2.NZ.

3. To isté ako v 2. príklade ale 50t guľa bude volne položená na vagóne.Veľkosť sily medzi rušňom a vagónom bude podstatne MENŠIA ako v 2. príklade.

To znamená, že GUĽA NEPODLIEHA SILOVÝM ÚČINKOM zrýchľujúceho rušňa! Resp. minimálne z dôvodu malého trenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak vlak nezačne zrýchľovať, s guličkou to ani nepohne.

Skús rozgúľať guličku v stojacom vlaku, prečo to s vlakom ani nepohne?

 

To prve tvrdi aj fyzika, ked nezrychlujes, tak sa nic nedeje.

A to druhe : To zase nie je pravda, aj ked sa prejdes vo vlaku, tak to nim pohne. Je to len otazka pomeru hmotnosti ci je to viditelne aj pre teba.

 

Ale kedze ty nedokazes prejst ani cez polohu, tak zvysok su uz len zazraky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepochopil som pointu toho akcelerometru. Ak by bola zavesená kovová guľôčka na plávajúcom korku tak možno, ale plávajúci korok má takmer zanedbateľnú hmotnosť a na akcelerometer sa asi veľmi nehodí. Ak má demonštrovať pohyb kvapaliny, tak tá sa v plnej fľaši nemá kam pohybovať.

A k tomu zrýchleniu pri rovnomernom pohybe. Tam si musíme položiť otázku, zrýchlenie čoho nás zaujíma? Podľa toho môžeme hovoriť o dostredivom, alebo odstredivom zrýchlení.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nechcel som, ale dobre. Pointa je ta, ze ukazuje zrychlenie aj so spravnym znamienkom, pretoze korok je lahsi ako voda. Rovnako by sa mal spravat aj heliom naplneny balonik vo flasi plnej vzduchu. Tazsi okolity material viacej vzdoruje zrychleniu, preto sa material presuva "dozadu" a vytlaca odtial lahsiu bojku.

 

Chcel som si odpustit vysvetlenia a zobrat ho proste ako pristroj, blackbox, ktory ukazuje to, co "prirodzene" nazyvame zrychlenie.

 

Samozrejme, ze v technickej praxi by som pouzil nieco rozumnejsie, toto cele malo byt edukacne kvoli bukymu. Zobrat jednoduchu vec, empiricky sa presvedcit v jednoduchych pripadoch, ze ukazuje to, co by som chcel nazvat zrychlenim. Potom si takyto pristroj zobrat tam, kde sa necitim uplne isty a uistit sa.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bol som mimo isty cas. Vsak jasne, že sme sa iba nerozumeli. ty si obratil flasu a este mas korok priviazany na snurke o dno. Ale mna v tej rychlosti nenapadlo, že ide o korok.

 

a iny pokus s korkom ukaze nieco ine. Nebude tam voda, zavesíme to zhora nadol a flasa bude iba porovnavacia sustava. Keby si chcel mat korok vo vode v stede flase musis mat nejake zavazie v nom inak by nebol v tej vyske a znova to bude inak uz nebude korok lahsi ako voda.

 

takze tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To znamená, že GUĽA NEPODLIEHA SILOVÝM ÚČINKOM zrýchľujúceho rušňa! Resp. minimálne z dôvodu malého trenia.

 

Ano trenie je tá sviňa.... :)

 

Buky, tomu sa hovorí aj zotrvačnosť.

Predstav si, že vlak s tvojou gulou neupevnenou na vozni ,začne zrýchlovať veľmi, veľmi pomaly.

Ak velkosť trecej sily bude väčšia ako sila od zrýchlenia, gula sa ani nepohne a bude mať rovnakú rýchlosť, ako vlak....len nedupni na brzdu, lebo 50 t gula ti to spočíta.

Máš veĺmi rád pokusy (alebo aspom o nich píšeš).

Zober papier,polož na papier ocelovú guličku z ložiska a potiahni za papier rýchlo.

Potom pokus opakuj a ťahaj veľmi pomaly.Asi budeš prekvapený, ale pri pomalom ťahaní sa gulička nepohne a tvári sa akoby bola prilepená o papier.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nechcel som, ale dobre. Pointa je ta, ze ukazuje zrychlenie aj so spravnym znamienkom, pretoze korok je lahsi ako voda. Rovnako by sa mal spravat aj heliom naplneny balonik vo flasi plnej vzduchu. Tazsi okolity material viacej vzdoruje zrychleniu, preto sa material presuva "dozadu" a vytlaca odtial lahsiu bojku.

 

Ospravedlňujem sa, ale tomu už vôbec nerozumiem. Kto tomu korku udelí zrýchlenie?

Aha, asi ťa chápem, korok so zrýchlením nemá nič spoločné iba signalizuje smer.

Kam bude potom podľa teba ukazovať korok, pri rovnomernom pohybe po kružnici?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov