Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

Aha takze ty aj tak nechapeš kde je to zrchlenie ked obieha druzica v konstatnej výske zem s konstantnou obvodovou rýchlostou. Vieš ze ona zrýchluje počas toho obiehania? Naco som ti tu daval ten obrazok. VED TA DRUZICA ZRYCHLUJE počas toho rovnomerného obiehania neustále. Nie ze ma moznost ona stále zrýchluje a napriek tomu je v rovnakej výske. A nezvysuje sa jej obvodova rychlost.

 

Takze je jasne, ze ty si vobec nepochopil ten obrázok, no ved co sa dalo ine cakat, ze:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vieš ze ona zrýchluje počas toho obiehania?

 

Ak by družica zrýchľovala (ms-2) v smere dostredivej sily, čo znamená v smere pôsobenia gravitácie, TAK BY TO AUTOMATICKY ZNAMENAL PÁD DRUŽICE NA ZEM !

 

Ak by zrýchľovala (ms-2) raketa v smere výslednej sily korekčného motora, TAK BY UŽ NEŠIEL O POHYB PO KRUŽNICI !

 

Vieš robiť rozdiel medzi zrýchleným pohybom (ms-2) a rovnomerným pohybom (ms)?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pohyb po kruznici je zrychleny...to nepochopis, kym nebudes vediet vektory.

 

edit: a prestan operovat s ms-2 a ms (ma to byt ms-1 btw), ked netusis co to znamena. Aj pri zrychlenom pohybe nameram ms-1 (ludovo povedane rychlost)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže teraz je jasne, že nevieš kde je to zrýchlenie, napriek tomu, že som ti to podrobne vysvetloval na obrazku.

 

Tak skus teraz vyriešiť nasledujúci problém.

 

Druzica obieha zem, jej OBVODOVA RYCHLOST je konstatná. Vieme, že každé teleso v grav. poli padá volným pádom so zrýchlením g=9,81 m/s2. takže na družicu posobí stále gravitačná sila a NAPRIEK TOMU nespadne, je stále v tej istej výške.

 

tak nám teraz povedz, ako je možné, že ti ta družica nespadla a stále padá volným pádom. Teda dostredivé zrýchlenie je rovne g=9,81 m/s2. Pre teba to musí byt velká záhada. lebo vieš, že gravitacia je a sposobuje zrýchlenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak nám teraz povedz, ako je možné, že ti ta družica nespadla a stále padá volným pádom.

 

Ak by padala voľným pádom, tak ide o zrýchlenie (ms-2) a spadla by na zem, nespadne z dvôvodu, že ide o KONŠTANTÚ OBVODOVÚ RÝCHLOSŤ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ved na nu stale posobi gravitacna sila, nie je nikde uchytena... to akoze levituje v priestore? To by bolo celkom cool, nemyslis? :)

Ona skutocne stale pada volnym padom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priložený obrázok ilustruje, ako je to s voľným pádom a orbitou. Dokáže ťa, buky, takýto obrázok presvedčiť?

post-2519-0-09230200-1311155926_thumb.jpg

edit: Spomenul som si na pekný citát:

Lietanie je jednoduché, stačí sebou hodiť o zem a netrafiť sa.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky ma rad lietanie, môže si zalietat, len nesmie trafit tu zem :). Zrejme si myslel, že ked teleso vynesieme na obežnu drahu tak tam bude levitovat (len tak, čo tam po gravitačnej sile). A tomu sa nadava beztiažvý stav :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Správnejšie je povedať, že A, B, E nie je pohyb po orbite. O to mi ale nešlo.

 

Je ti jasné, že každá z týchto dráh je voľným pádom?

 

edit> Ešte ujednotenie terminológie, pretože s týmto býva u teba problém. Voľný pád = pohyb, pri ktorom na teleso pôsobí IBA gravitácia, teda žiadne motory, laná, palice atď.

edit2> Teraz som zistil, ze slovo orbita je z latiny "kolesom vyjazdená koľajnica". Tak tento význam tu dúfam nikto nemá na mysli :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je ti jasné, že každá z týchto dráh je voľným pádom?

 

 

Nie, nie je.

 

O aký pohyb telesa ide v prípade dráh A,B,E a oký pohyb ide pri dráhach C,D ?

 

Pod pohybom myslím zrýchlený pohyb (ms-2) a rovnomerný pohyb (ms).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne, že mu to nie je jasné. Iba pre upresnenie bukovan dokaže vnímat pohyb iba v tom smere v ktorom teleso ide. Teda žiadne zložky pohybu nepozná. A tak vie, iba, že obvodová rýchlosť je konštatná alebo nie je.

 

Ale nech nam ON vysvetli konečne prečo teleso nespadne "druzica" ked tiež na neho posobi gravitácia? Nechaj ho das mu to na podnose, aj tak to nepochopi. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK, tak mi skús povedať, v ktorých prípadoch podľa teba nejde o voľný pád?

Ešte raz zopakujem, že voľný pád = pohyb, pri ktorom na teleso pôsobí IBA gravitácia, teda žiadne motory, laná, palice atď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne, že mu to nie je jasné. Iba pre upresnenie bukovan dokaže vnímat pohyb iba v tom smere v ktorom teleso ide. Teda žiadne zložky pohybu nepozná. A tak vie, iba, že obvodová rýchlosť je konštatná alebo nie je.

 

Ale nehovor.

 

Od tej obvodovej rýchlosti závisí, či sa družica udrží na orbite alebo nie, teda presnejšie, či ide o zrýchlený pohyb alebo rovnomerný pohyb.

 

Ja viem o aké zložky ide, len tebe ešte nedopálilo aký veľký rozdiel je medzi zrýchleným a rovnomerným pohybom. Voľným pádom a rovnomerným pohybom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ked už vies aspon toto, tak povedz aka ma byt ta obvodova rychlost, aby nespadlo?

 

fyzik :)

 

a este stale si nepovedal, preco druzica nepadne na zem ked ho taha gravitacna sila? AKO JE TO VOBEC MOZNE BUKOVAN?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este si mi neodpovedal na otazku, ako je mozne, ze na teleso posobi len gravitacna sila, ale aj napriek tomu nepada volnym padom. :) Podla teba nase druzice levituju vo vesmire?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK, tak mi skús povedať, v ktorých prípadoch podľa teba nejde o voľný pád?

Ešte raz zopakujem, že voľný pád = pohyb, pri ktorom na teleso pôsobí IBA gravitácia, teda žiadne motory, laná, palice atď.

 

Voľný pád znamená zrýchlenie (ms-2) v smere gravitačnej sily, presnejšie smer zrýchlenia rakety v dôsledku gravitačnej sily a to je dráha A,B.

 

Dráha E je dôkazom prirodzenej schopnosti telesa konať rovnomerný priamočiary pohyb. Túto snahu, zachovať si rovnomerný ,priamočiary pohyb ostáva aj keď naň pôsobí vonkajšia sila v tomnto prípade gravitačná.

Hybnosť (mv) je zachovaná, ale gravitácia ten pohyb zakrivuje. Rovnováha medzi hybnosťou a veľkosťou gravitácie,znamená pohyb po orbite.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže prirodzene:)

Takže podla teba druzica nepada volným pádom a teda Neposobí na nu gravitačná sila, draha C?

Tak to si porušil gravitačný zákon a urobil si pre kruhovu drahu vynimku:)

 

si dobry do kapusty na spodok:)

 

DRAHA E sa ti zda priamociara, uz si aj slepy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dráha C už teda podľa teba nie je dráhou voľne padajúceho telesa? Môžem sa spýtať prečo? Jediným kritériom voľného pádu je, aby na teleso pôsobila iba gravitačná sila. Toto kritérium je predsa splnené pri B aj C.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mimochodom,

 

vieš ktorým smerom posobí ta hybnost ked pises, že vyrovanava gravitáciu? Asi nevies. lebo hybnost ma smer dotycnicový a gravitácia smer do stredu ZEme. a tak sti môže kompenzovat figa borova :) A navyse nikdy nedavame hybnost=sile.

 

porusil si všetky netwtonove zakony, uplne všetky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páni, každý príspevok je možné napísať tak, aby sme neurážali svojich oponentov.

Samozrejme, že nemusíte so všetkým čo ostatní napíšu súhlasiť, ale ak máte výhrady, alebo nesúhlasíte s niekoho názorom, vyvráťte mu jeho názor, avšak slušným spôsobom, argumentáciou, nie posudzovaním a znevažovaním jeho vedomostí.

 

Berte toto prosím ako posledný apel z mojej strany na slušné vedenie diskusie.

Tému je možné zamknúť, je možné udeľovať warny ...

Ja nemám záujem ani o jedno z týchto riešení, ale už záleží len a len na vás.

Ďakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov