Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

Douc sa vektory uz, pretoze furt blabotas sprostosti o tom, ze teleso nezrychli v smere dostredivej sily.

 

Bla, bla.

 

Podaj príklad s praxe, kde pri kolotoči zrýchli teleso v smere dostredivej sily.

Pretože Newton je množstvo sily, ktoré udeľuje telesu ZRÝCHLENIE (ms-2)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podaj príklad s praxe, kde pri kolotoči zrýchli teleso v smere dostredivej sily.

 

ved kolotoc je ten priklad z praxe , ty si ako truhlik ktory ziada aby mu dali knihu ale ked ju dostane, tak nevie ze je to kniha.

Deti z materskej skolky to zvladli, ty nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bla, bla.

 

Podaj príklad s praxe, kde pri kolotoči zrýchli teleso v smere dostredivej sily.

Pretože Newton je množstvo sily, ktoré udeľuje telesu ZRÝCHLENIE (ms-2)

 

Vsetci ludia tam to zrychlenie vidia, len ty nie. Dokonca ho aj nameras akcelerometrom, ale pretazenie pre teba nieje zrychlenie, aj ked ho tak vsetci oznacuju, aj ked ma rovnaky rozmer ako zrychlenie. Tak o com sa tu mame bavit? Mna nezaujima nejaka tvoja pseudofyzika, ktora nema jasno ani v pojmoch.

 

edit: Ale inac je sranda pozorovat, ako vzdy, ked sa naucis nejaky novy termin (v tomto pripade Newton je množstvo sily, ktoré udeľuje telesu ZRÝCHLENIE), tak ho zacnes 'edukovane' pouzivat v kazdom prispevku :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsetci ludia tam to zrychlenie vidia, len ty nie.

 

Zrýchlenie nemôžeš vidieť ale meraním ho môžeš potvrdiť. Pri kolotoči zrýchlenie nenameriaš. Jediné čo nameriaš je rovnomerný pohyb po kružnici a veľkosť sily medzi telesom a sedačkou.

Newton ako jednotku sily používam zámerne, aby ti došlo o čo tu vlastne ide. Ale nerobím si veľké ilúzie , že to pochopíš :)

 

 

Tyso, sú dva spôsoby ako krúžiť okolo vesmírnej stanice:

 

1. Prepojím stanicu lanom (polomer) s raketou, ktorá bude pôsobiť silou kolmo na stred.

2. Motorom resp. korekčným motorom, ktorý bude pôsobbiť v smere dostredivej sily.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zrychlenie vidim, pozriem na drahu a vidim

 

Ty vidíš pri kolotoči zrýchlenie ale ho nepotvrdíš meraním v (ms-2)

Ja vidím rovnomerný pohyb a aj ho potvrdím meraním v (ms)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja vidím rovnomerný pohyb a aj ho potvrdím meraním v (ms)

 

hehe, potvrdim, ty nie. Lebo nevies merat. To je ako keby si meral striedavy prud na jednosmernom galvanometri. Namerias 0, kedze nevies merat.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty vidíš pri kolotoči zrýchlenie ale ho nepotvrdíš meraním v (ms-2)

Ja vidím rovnomerný pohyb a aj ho potvrdím meraním v (ms)

 

Aku jednotku ma pretazenie?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na kolotoči nameriam medzi 1kg závažím a sedačkou silu 10N, čo zodpovedá zrýchleniu 10 ms-2.

Paradox je v tom, že pri kolotoči žiadne zrýchlenie nenameriam. Tyso tvrdí, že áno.

 

U vás znamená zmena smeru, preťaženie automaticky zrýchlenie. Že u kolotoča žiadne zrýchlenie nenameriam je vec druhoradá a nepodstatná.

Druhorodá a nepodstaná záležitosť pre dnešnú fyziku je aj fakt, že ak budem permanentne zvyšovať otáčky kolotoča, tak pôjde o zrýchlenie (ms-2), čo potvrdím meraním. Meraním aj zistím, že permanentne stúpa aj sila medzi sedačkou a závažím. A to až do takej miery, že dôjde k deštrukcii kolotoča.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo tu nacvičuješ.

Pokiaľ je mi známo, preťaženie je v g. To je ten údaj medzi 1kg závažím a sedačkou = 10N. Ak budem sedieť na sedačke ja s 90kg, tak veľkosť medzi sedačkou a mojím zadkom bude 900 N.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co je g? Nie nahodou gravitacne zrychlenie, 9.8 ms-2?

 

Ha, záleží na danom experimente. Veď vravím, že dnešná fyzika berie všetko hlava nehlava. Zmena smeru = zrýchlenie, Preťaženie = zrýchlenie.

 

1.Pri kolotoči nameriaš jedno aj druhé, ale aj napriek tomu zrýchlenie nenameriaš.

 

2.Ak bude raketa zrýchľovať v horizontálnom smere 10ms-2, tak nameriaš rovnaké preťaženie ako pri kolotoči. ALE NAMERIAŠ AJ ZRÝCHLENIE !!!

 

 

Preto sa opakovane pýtam: O čo ide pri kolotoči ?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty to vsetko beries hlava/nehlava. Nemas zaklady a ides sa vyjadrova o tom, co tvrdi dnesna fyzika. Ved to je trapne.

Prestan blabotat a zacni studovat. Velka huba este nikomu k znalostiam nepomohla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso, sú dva spôsoby ako krúžiť okolo vesmírnej stanice:

 

2. Motorom resp. korekčným motorom, ktorý bude pôsobbiť v smere dostredivej sily.

 

Cize posobis silou, a podla 2 NZ teleso dostava zrychlenie v smere sily. A jediny ty ju nevidis, vsteci ostatni ju nameraju a vidia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cize posobis silou, a podla 2 NZ teleso dostava zrychlenie v smere sily.

 

 

Ach jáj :)

 

1. Zrýchlenie bude ak krúžiaca raketa zrýchli buď v smere dostredivej sily (korekčného motora), alebo bude zrýchľovať po obvode, čo bude mať za následok prechod do "priamočiareho" zrýchľovania (ms-2)

Ale ak bude krúžiť po ovode kruhu, tak k žiadnemu zrýchľovaniu nedochádza a ani ho nezmeriaš.

 

2. Ak bude spojená vesmírna stanica cez lano s raketou pôsobiacou výslednou silou kolmo na stred, tak tam stačí krátky zážeh rakety a raketa bude krúžiť okolo stanice konštantnou rýchlosťou do aleluja pri konštantnej sile napnutého lana.

A k žiadnemu zrýchleniu nedôjde, ani v smere dostredivej sily ani v smere odstredivej, dôjde len k pretrhnutiu lana a zmene smeru pohybu oboch telies po dotyčnici.

 

Kua, je v tom rozdiel alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ach jáj :)

 

1. Zrýchlenie bude ak krúžiaca raketa zrýchli buď v smere dostredivej sily (korekčného motora),

Ale ak bude krúžiť po ovode kruhu, tak k žiadnemu zrýchľovaniu nedochádza a ani ho nezmeriaš.

 

 

Hm, takze po kruhu ides tak ze mas zapnuty korekcny motor a zrychlujes v smere dostredivej sily, ale zaroven k ziadnemu zrychlovaniu nedochadza.

Hm, a ked pisete dvaja, tak sa dohodnite :),

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, takze po kruhu ides tak ze mas zapnuty korekcny motor a zrychlujes v smere dostredivej sily, ale zaroven k ziadnemu zrychlovaniu nedochadza.

 

Ak pôjde o zrýchlenie v smere dostredivej sily, resp. korekčného motora, tak pôjde o zrýchlenie smerom k stredu a to znamená zmenšovanie polomeru resp. pohyb po krivke.

 

To je prípad družice aj závažia na vozíku kolotoča, ale nie je to prípad závažia položeného na sedačke kolotoča alebo prepojenie rakety a vesmírnej stanice lanom - tyčou (polomer).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak pôjde o zrýchlenie v smere dostredivej sily, resp. korekčného motora, tak pôjde o zrýchlenie smerom k stredu a to znamená zmenšovanie polomeru resp. pohyb po krivke.

 

 

hehe, ked vypnes motor, tak letis po dotycnici prec, ak ho zapnes tak mozes ist po kruhu. Tvoja odpoved bola spravna ale tusil som ze to nebude len tak :),

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hehe, ked vypnes motor, tak letis po dotycnici prec, ak ho zapnes tak mozes ist po kruhu.

 

Ha, ja som zas myslel, že spomalím obvodovú rýchlosť, potom dôjde k zrýchleniu smerom k stredu - dostredivej sily.

 

Tak a teraz čo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nic, kedze otazka znela akoo mozes kruzit okolo stanice. A teda podmienka je ze ides po kruhu, a mozes pouizt len motory.

To ze vysledok mozu byt rozne drahy, to ja viem a viem ich aj vypocitat. Ale tam nemas sancu ani zacat.

Zostan teda pekne pri pohybe po kruznici. Musis mat zapnuty motor alebo nie ?

Ak ano, tak kde je zrychlenie ? ( zopakujem, ides rovnomerne po kruznici okolo stanice v kozme )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak ide o pohyb po kružnici, konkrétne v tomto príklade, tak samozrejme že potrebuješ mať zapnutý korekčný motor.

Pohyb po kružnici však určuje presná rovnováha,ak bude narušená, tak pohyb nebude po kružnici. Čo je v tomto prípade viac ako pravdepodobné.

 

A tá rovnováha znamená rovnomerný pohyb po kružnici a nie zrýchlený.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak ide o pohyb po kružnici, konkrétne v tomto príklade, tak samozrejme že potrebuješ mať zapnutý korekčný motor.

 

 

Ak teda ide o pohyb po kruznici, a mas zapnuty motor, kam smeruje zrychlenie ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov