Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

pred 8 minútami, tyso napísal:

buky,   cize nie si schopny zistit ci sa kolotoc otaca alebo stoji ?  

 

Pokiaľ polomer dostatočne veľký aby sa mi netočila hlava, tak s pohľadu pôsobenia sily určite nie. Ťažká komunikácia s človekom, ktorý odmieta zotrvačnú hmotnosť na povrchu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bavime sa o beznom kolotoci,  ak nie si mimozemstan.   Odmietam uverit ze popieras bezne zazitky na kolotoci.  Pretoze sa necitis tazsi ale tvoj vestibularny aparat ma problem :). 

Tvoje tvrdenie:   ziadnym sposobom sa neda zmerat zrychlenie pri rovnomernom pohybe po kruhu,  (  merani je plno) ale uviedol som ti ze samotne premenlive zrychlenie uz aj deti citia. 

Zrejme vies ze trepes, tak je otazka ci si vobec schopny to priznat.  Alebo uz si ako jaraj, ktory ked je prichyteny pri lzi tak dostane zachvat.  Ale priznat dlhorocny omyl, to nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, tyso napísal:

Cize ci kolotoc stoji alebo nie, 

Čo metieš, porovnávam stav na kolotoči s pokojovým stavom na povrchu. Akcelerometer ti ukáže na kolotoči zrýchlenie 9,8m/s2. No skús s pohľadu síl v zavretej centrifuge  rozpoznať rozdiel. 

Tu pozorne čítaj a už sa konečne zobuď :)

https://www.quark.sk/rotujuca-vesmirna-stanica/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no skus,  rychlo ho spoznas.    Buky, ti si fakt pripad.  nebavime sa pomalom otacani ale beznom kolotoci,  kde mas zmeny v smere zrychlenia v sekundach co tvoje stredne ucho spozna.   Aj v centrifuge  to zazijes,  ty naozaj zapieras nos medzi ocami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten odkaz potešil a povzbudil. Na začiatku spomenutá zotrvačnosť a odstredivá sila.  Nemusím byť ani taká kapacita ako Ciolkovskij, alebo von Braun aby som odpozoroval na rôznych experimentoch pôvod odstredivej sily.

Dobojované :ahooj: 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ja titul  mám PrUDr. (Prevádzkový údržbár)  Ja nemôžem za to že, striktne a konzervatívne odmietaš cez Newtona  odstredivú silu, ktorej pôvod je v zotrvačnosti telesa. Prirodzená schopnosť pokračovať v rovnomernom priamočiarom pohybe. Ako náhle tento pohyb zakrivíš, tak teleso začne pôsobiť silou v odstredivom smere. Pociťuješ to v zatáčajúcom aute, kolotoči atď. Jedine pri obiehajúcej družici nepociťuješ jej účinky, ale to ani dostredivej gravitačnej sily, že ano.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No az na tie casy :)

9 minutes ago, buky said:

Prirodzená schopnosť pokračovať v rovnomernom priamočiarom pohybe

Inak sa to vola 1 NZ

9 minutes ago, buky said:

Ako náhle tento pohyb zakrivíš,

Zakrivis ho dostredivou silou ( presnejsie jej radialnou zlozkou)

Inak sa to vola 2 NZ.

 

10 minutes ago, buky said:

tak teleso začne pôsobiť silou v odstredivom smere

Co je reakcia na posobiacu silu a vola sa to 3 NZ,

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedze jedina sila na teleso je dostrediva, tak vysledna sila je dostrediva.  odstrediva sila posobi na to druhe teleso. keby si sa vyjadroval presnejsie, tak by bolo jasnejsie ci hovoris to ci fyzika alebo sa mylis

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, tyso napísal:

kedze jedina sila na teleso je dostrediva, tak vysledna sila je dostrediva.  

No ja tvrdím, že jediná sila je odstredivá a dostredivá je reakcia na pôsobiacu silu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved si ju prave popisal, sila kolmo na rameno. Ta sa vola dotycniciva a teleso sa zacne pohybovat v jej smere ale to znamena ze rameno zacne posobit dostredivou silou na teleso, ktore chce istv smere sily. To je radialna dostrediva sila. A teleso ako reakcia posobi odstredivo na rameno. Bez ramena by sa nic nezatocilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 35 minútami, tyso napísal:

Bez ramena by sa nic nezatocilo.

Preto rameno beriem ako konštrukčnú záležitosť, lebo teleso nemá inú možnosť pohybu ako po kružnici. Nemusím uvažovať o dostredivej sile, ako napríklad pri družici alebo vystrelenej guli. O dostredivej len s pragmatických dôvodov,  aby som vypočítal veľkosť sily akou je rameno namáhané. Nie je však dôvodom krivočiareho pohybu, to je sila pôsobiaca kolmo na rameno.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked si tam rameno nakreslis, tak ti nepomoze. To “nema inu moznost” je sílove posobenie nie magia.  ked poznas pociatocne podmienky a sily, tak ziadne teleso nema inu moznost, to je presne klasicka dynamika.   pohyb je jednoznacne urceny. 

A slovo pragmaticky znamena “nechapem preco to funguje”?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie je iná možnosť krivočiareho pohybu, ako pôsobenie dostredivej sily - amen, lebo Newton :) Takže dostredivá sila v podobe ramena. Akú má hmotnosť ťa ako vždy nezaujíma. Hrá hmotnosť ramena na veľkosť dostredivej sily ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmotnost ma vzdy pri pohybe vplyv, ved 2nz, ze? 

A ano, amen. newtonove zakony popisuju mechaniku tak presne ze ty nemas sancu najst problem. A naopak cokolvek tam pridas, tak to bude nezmysel. Ak pouzivas pojem sila, tak si potom nemozes vymyslat vlastne kedze povedu k nezmyslom v rozpore s realitou. 

Su aj ine formulacie ale musia sa dat previest na newtonove zakony ak maju byt v sulade s prirodou. ( napriklad princip minimalneho ucinku)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, tyso napísal:

hmotnost ma vzdy pri pohybe vplyv, ved 2nz, ze? 

Iste, tak sa skúsme na chvíľu baviť o hmotnosti ramena a jeho veľkosti dostredivej sily. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso, spomenul som si ešte na jeden. Rameno kolotoča (centrifúgy) bude v podobe silomera, kde jeden koniec bude upevnený o stred a na druhom konci bude závažie. Zapôsobím na silomer kolmo silou a s rastúcou uhlovou rýchlosťou bude závažie zakaždým opisovať väčšiu kružnicu. Ak sa na to pozriem s  pohľadu dostredivej sily, ktorá súčasne narastá s odstredivou, tak by k žiadnemu zväčšeniu polomeru nedošlo. Ak však poviem, že s narastajúcimi otáčkami narastá sila v odstredivom smere, tak niet žiadneho argumentu, že to tak nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov