Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

pred 3 hodinami, smiley napísal:

Standartny model je ovela viac nez Langrangian. 

Nepochybujem, ja som si o Štandartnom modeli len niečo povrchne prečítal. Ak tomu chce človek aspoň trochu rozumieť, musí sa na túto oblasť úzko špecializovať, celú svoju odbornú kariéru. Väčšina ľudí si v živote nachádza uspokojenie v omnoho prozaickejších hodnotách. 

Klimcik sa vyjadruje k širokému spektru problémov, ktoré nesúvisia s jeho oborom, čo ma dosť prekvapuje. Väčšinou to robia vedecké kapacity, na konci svojej kariéry.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, tyso napísal:

, odcitava sa.

Takže silomer v pokoji  pri 80 kg závaží ukazuje 800 N. Kyvadlo rozhojdám a v dolnej úvrati ukáže asi 923 N. bukylogika mi hovorí, že pri pohybe kyvadla je sila v dol. úvrati väčšia od tiažovej o 123 N. Inak povedané táto 123 N sila sa k tiažovej pripočítava.

tyso, no skús čo si myslel odčítaním 123 N sily resp. od čoho. Šak si donedávna ani nevedel, že je sila v dolnej úvrati väčšia :)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, pre pohyb telesa je dolezita vysledna sila, gravitacna - dostrediva( dole posobia na priamke tak sa len odcitaju) . Silomer ukazuje silu v lane, nie vyslednu silu na zavazie, lenze tento detail stale nechapes

takze buky logika ako obycajne je mimo. jednoducho tym ze si odmietol jednoduchsie pripady mas nulovu fyzikalnu predstavivost

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso, tak inak nakoľko sa bavíme o krivočiarom pohybe. Prečo v centrifúge narastá dostredivá sila s narastajúcou uhlovou rýchlosťou ? Na čo je reakcia dostredivej sily ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve teraz, robopol napísal:

Obohrata pokazena platna sa ozvala,

Na viac nemáš ? Doj.baná a obohraná je platňa rovnomerného pohybu telesa po kružnici, ktorý je súčasne dostredivozrýchlený. Triviálna otázka na ktorú nie si schopný odpovedať: Prečo s narastajúcou uhlovou rýchlosťou narastá aj veľkosť dostredivej sily ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky,  keby si nedostal odpoved asi tak tisickrat.  

1. Ak rastie uhlova rychlost, tak bez dostredivej sily by narastala vzdialenost od stredu.(  obrazok preco ti daval robopol asi desatkrat).  A teda teleso "odtahuje" to co ho drzi ( svojou rychlostou) a tak narasta dostrediva sila, ktora ho "drzi" na kruhu.  A tato dostrediva sila mu zakrivuje drahu.

Ale preco mas pocit ze na 1001 dostanes inu odpoved ?  Ved si staci precitat to co ti piseme uz viac ako desat rokov,   nie, naozaj sa odvtedy fyzika nezmenila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 45 minútami, tyso napísal:

 a tak narasta dostrediva sila, ktora ho "drzi" na kruhu.

Kedže drží, tak pôsobí aj rovnaká sila v opačnom - odstredivom smere, či ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, nerozumiem.    Tak pre opakovanie,  sila ma velkost, smer a teleso na ktore posobi.

Ak sa bavime o telese, tak nan v tomto pripade posobi LEN dostrediva sila,   na uchytenie posobi k nej reakcia a ta je podla 3NZ  ODDSTREDIVA.

Skus teda hovorit jasnejsie.      priklad :  druzica.    Dostrediva sila je gravitacna a ta je zavisla LEN od vzdialenosti.  Ak budes zvysovat rychlost druzice,   tak dostrediva sila nebude rast.  Druzica prejde najprv na elipticku drahu a pri istej velkosti jednoducho uleti prec ( druha kozmicka rychlost).   

A povzdych: keby si stotinu namahy, ktoru venujes popieraniu pouzil na normalne studium, tak by si to vedel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 26 minútami, tyso napísal:

Ak sa bavime o telese, tak nan v tomto pripade posobi LEN dostrediva sila,   na uchytenie posobi k nej reakcia a ta je podla 3NZ  ODDSTREDIVA.

No a teraz mi odpovedz, ako si na to prišiel, že odstredivá je pseudosila a dostredivá je skutočná sila. Predsa ak ťaháš auto cez lano, tak cítiš  ako auto na teba pôsobí opačnou silou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ako to suvisi ?  Pseudosilu rozoznas tak ze NEPOSOBI  medzi dvomi telesami.    Ak tahas auto, tak mas dve telesa auto a teba,  teda je to normalna sila. ( presne podla 3 NZ, ty tahas auto a auto na teba posobi ).

Su aj dalsie signaly ze nejde o  normalnu silu ( v beznom zivote je kazda skutocna sila bud gravitacna alebo elektromagneticka, pseudosila nema povod v ziadnej takejto interakcii)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 23 minútami, tyso napísal:

  Pseudosilu rozoznas tak ze NEPOSOBI  medzi dvomi telesami.    Ak tahas auto, tak mas dve telesa auto a teba,  teda je to normalna sila. ( presne podla 3 NZ, ty tahas auto a auto na teba posobi ).

Ak roztočíš cez lanko nad hlavou závažie, tak tiež ide o dve telesá, teba - rotujúce závažie. Ťaháš na závažie silou a závažie na teba pôsobí. Kde je pseudosila ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, tak že normálna aj odstredivá. A teraz už len určiť nenulovú výslednú silu buď v dostredivom smere, alebo v odstredivom. Silová rovnováha určite nie F1 = -F2. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak sme zase na zaciatku:),  ako obycajne. odstrediva sila posobi na teba, nie na zavazie. Nan posobi dostrediva. A len ta. A kedze je nenulova, tak zavazie  NIE je v pokoji ani v rovnomernom priamocarom pohybe ( opakovanie po 1002 x)  inak, do autoskoly si zvladol testy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, tyso napísal:

,  ako obycajne. odstrediva sila posobi na teba, nie na zavazie. Nan posobi dostrediva. A len ta. A kedze je nenulova, 

Ako si určil, ktorá z nich je nenulová. Ja tvrdím, že závažie na mňa pôsobí odstredivou silou, je rovnaká ako dostredivá sila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skus citat :)    Na teba posobi ODSTREDIVA SILA  F,  na zavazie  taka ista velka DOSTREDIVA sila.   obe su velkostou rovnake a NENULOVE. Fod  =  -Fdos,    ( to je 3 NZ)

Pises to iste ako ja,   takze opakujem skus citat.  A ked nechapes co je tam napisane,  tak opakuj.

A ciste pre poriadok,  slovo odstrediva a dostrediva  su oznacenia SMERU a to v polarnej sustave.   Vies co je to polarna sustava ? Aby sme zase nezamotali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 23 minútami, tyso napísal:

   obe su velkostou rovnake a NENULOVE. 

 

pred 1 hodinou, tyso napísal:

 Nan posobi dostrediva. A len ta. A kedze je nenulova, tak zavazie  NIE je v pokoji ani v rovnomernom priamocarom pohybe ( opakovanie po 1002 x)  

tyso, môže u teba existovať možnosť takého pohybového stavu, kde sa prejavuje zotrvačná hmotnosť  - sila, aby si uvažoval o nenulovej výslednej sile ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je nezmyselna otazka,   kedze zotrvacna hmotnost nie je sila.   Bud je sila alebo nie,   hmotnost na tom nic nemeni.  Ak je vysledna sila nenulova, tak teleso ma zrychlenie  F/m.     Tak sa prejavuje hmotnost. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 20 minútami, tyso napísal:

 Ak je vysledna sila nenulova, tak teleso ma zrychlenie  F/m.     Tak sa prejavuje hmotnost. 

Presnejšie zotrvačná hmotnosť resp. zotrvačná sila. Nemusí však zákonite ísť o 2.NZ. Príklad je aj pokojový stav na povrchu, preto môžeš určiť hmotnosť. A ešte je tu jedna možnosť a to je rovnomerný pohyb po kružnici. Tu sa tiež môže prejaviť zotrvačná sila, kde môžeš určiť hmotnosť. Bez toho aby som uvažoval o nenulovej výslednej sile

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ciste prakticky v pokoji na povrchu zeme merias zrejme gravitacnu hmotnost, aj ked je rovnaka ako zotrvacna.

Ale pri pohybe po kruznici sa samozrejme prejavuje hmotnost, teleso ma zrychlenie. Ale nevadi ti pohyb po kruznici je len velmi specialny pripad a napriklad uz newton vyriesil celu triedu pohybov planet. A nepotreboval nic ine ako svoje zakony. naopak ak tam nieco pridas, zahadne buky sily tak to nebude sediet s realitou.

A opakujem, hmotnost nie je sila. koniec hlasenia. Je to nezmyselne tvrdenie bez obsahu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, tyso napísal:

ciste prakticky v pokoji na povrchu zeme merias zrejme gravitacnu hmotnost, aj ked je rovnaka ako zotrvacna.

Ale pri pohybe po kruznici sa samozrejme prejavuje hmotnost, teleso ma zrychlenie. 

A opakujem, hmotnost nie je sila. koniec hlasenia. Je to nezmyselne tvrdenie bez obsahu

Ano gravitačná hmotnosť ekvivalentná zotrvačnej hmotnosti. Čo je ale dôležité, ide o pokojový stav nie 2.NZ

Špecifický príklad je rovnomerný pohyb po kružnici, kde sa tiež prejavuje zotrvačná hmotnosť, ale teleso nemá zrýchlenie, lebo žiadnym meraním nepotvrdíš zmenu rýchlosti v čase.

Len zdôrazním, bez hmotnosti min. dvoch telies žiadna sila nie je možná !!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne ze ma zrychlenie, mozes opakovat do zblnutia ze nie ale pravda to nebude. A tak sa vratim o 1000 otazok dozadu, sedel si niekedy na kolotoci? S skutocne si ziadne zrychlenie necitil? Zavrel si oci a netusil si ze sa tocis? 

A samozrejme ze sa rychlost meni, to ze nevies pracovat s realitou, to je predsa tvoj problem. vsetci ostatni to zvladnu, odcitat dva vektory rychlosti je zakladna skola.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No,  teraz sedím na stoličke zavrel som oči a cítim zrýchlenie, rovnako ako na sedačke kolotoča. Je to v dôsledku mojej zotrvačnej - gravitačnej hmotnosti. Jej veľkosť a smer silového pôsobenia  nemusím zdôrazňovať.

No čo už, geniálna matematika proti prírode.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov