Skočiť na obsah

aljak63

Odporúčané príspevky

Už zítra má polský zvláštní vyšetřovací tým zveřejnit závěrečnou zprávu k tragické letecké nehodě u Smolensku, při které loni v dubnu zahynulo 96 lidí, včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podle listu Gazeta Wyborcza sice závěry komise jasného viníka neurčují, nicméně zpráva vypočítává chyby, které nehodu zavinily. Podle listu z nich jasně vyplývá, že hlavní vinu nese polská strana.

Komise tvrdí, že polská posádka vládního stroje Tu-154M měla málo zkušeností a nebyla dostatečně vycvičena. K nehodě také přispělo to, že piloti nedodrželi předepsané postupy, zpráva rovněž konstatuje, že piloti byli pod tlakem posádky, kterou tvořili nejvyšší představitelé polského státu.

Zdroj:

 

Či už bol väčší diel viny na jednej, alebo na druhej strane, život ľuďom to nevráti.

Mená nie sú až tak dôležité, skôr to, kde bola zásadná chyba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím, že skôr to bola snaha za každú cenu pristáť ...

... možno ale ani nie len snaha pilota.

 

Piloti boli uvedení do omylu cez kontrolerov (inšpektori) z "veži", ktorý je informovali, že sú na správnej ceste.

Tieto inšpektori boli schopný robiť tak v dobrej viere, preto, že dostavali nepresné informácie od jediného radaru (sic!) na tomto letisku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepristava sa podla radaroveho vyskomera (prave kvoli takymto terennym nerovnostiam), ale podla barometrickeho.

edit: Okrem toho je nastavovanie minim standardnou procedurou pri pristavani. Novsie lietadla aj oznamuju pilotovi priblizenie k minimu a samotne minimum.

http://www.youtube.com/watch?v=TXJCHUmuUyw

Na videu 1:20

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavé videá !

Tak by malo byť vybavené letiska prispôsobené pre prijatie tento typ lietadel v hmle.

 

Letisko Smolensk Severnyj nezodpovedalo tomto normám. Je potrebné ešte pridať

absolútny nedostatok zabezpečenia poľských odborníkov ochrany vlády.

Bola to vina poľskej strany, že zdôverila a poverila to Rusom.

Preto (okrem iného), minister obrany Bogdan Klich odstúpil zo svojej funkcie.

 

Odstúpeníe ministra

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je ILS CatIIIb, ktore nema rozhodovaciu vysku a minimalnu viditelnost len 50m. Na svete su nim vybavene len vyznamnejsie letiska, kedze ide o to najmodernejsie co je k dispozicii. Keby chceli podobny system, tak mozu letiet rovno do Moskvy...blizsie to asi nenajdu. Ani letisko vo Varsave nema CatIII (kukol som polsky aip). Rovnako niesom presvedceny, ze lietadlo bolo schopne navadzat sa podla CatIII.

 

Nic ste nepoverili Rusom. Letovy plan bol zostaveny na Polskej strane a pilot vedel na ake letisko ide a ake su na letisku zariadenia. Letisko Smolensk je vojenske letisko, ktore sa nevyuziva na civilnu prepravu a vybrala si ho Polska strana kvoli nizkej vzdialenosti. Vizualne pristavanie je uplne normalna procedura aj pre velke lietadla. Dopravne lietadla niesu nejake primadony, ktore by potrebovali XY systemov na to, aby mohli bezpecne pristat. Pokial ma letisko drahu v dostatocnej dlzke a kvalite, tak tam pristanes aj so 747. Dokonca sa na takych zabudnutych letiskach pristava za dobreho pocasia lepsie ako na velkych, rusnych, pretoze pilot ma cely vzdusny priestor pre seba.

Vizualne sa za dobreho pocasia pristava bezne aj na letiskach, ktore su vybavene ILS. Bezne sa tak isto pristava na letiskach, ktore nemaju nijake ILS zariadenie. Pokial sa dodrzia predpisane procedury, tak je vsetko 100% bezpecne. Problem je v tom, ze oni sa nedodrzali. Toto bohuziel nieje ani prve, a ani posledne nestastie, ktoreho povodcom je urputna snaha pristat za kazdu cenu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je ILS CatIIIb, ktore nema rozhodovaciu vysku a minimalnu viditelnost len 50m. Na svete su nim vybavene len vyznamnejsie letiska, kedze ide o to najmodernejsie co je k dispozicii. Keby chceli podobny system, tak mozu letiet rovno do Moskvy...blizsie to asi nenajdu. Ani letisko vo Varsave nema CatIII (kukol som polsky aip). Rovnako niesom presvedceny, ze lietadlo bolo schopne navadzat sa podla CatIII.

 

Nechcem zachádzať do takých podrobných diskusií, pretože ja nie som odborník v tejto oblasti.

Avšak, ako jediný Poliak v tomto fóre, bol by som hrubý ignorovať túto temu.

Nic ste nepoverili Rusom. Letovy plan bol zostaveny na Polskej strane a pilot vedel na ake letisko ide a ake su na letisku zariadenia. Letisko Smolensk je vojenske letisko, ktore sa nevyuziva na civilnu prepravu a vybrala si ho Polska strana kvoli nizkej vzdialenosti. Vizualne pristavanie je uplne normalna procedura aj pre velke lietadla. Dopravne lietadla niesu nejake primadony, ktore by potrebovali XY systemov na to, aby mohli bezpecne pristat.

Ale osobne nemám dôveru vo vykonávaní vyšetrovaní cez Komisiu Millera.

Prečo Rusi nechcú odovzdať pôvodnej "čiernej skrinky" ?

Akú hodnotu môže predložiť túto správu takyto raport bez pôvodné analýzy.

Pripadá mi to viac, ako politické témy... :unudeny:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je ILS CatIIIb, ktore nema rozhodovaciu vysku a minimalnu viditelnost len 50m.

Na svete su nim vybavene len vyznamnejsie letiska, kedze ide o to najmodernejsie co je k dispozicii.

Keby chceli podobny system, tak mozu letiet rovno do Moskvy...blizsie to asi nenajdu.

Ani letisko vo Varsave nema CatIII (kukol som polsky aip). Rovnako niesom presvedceny,

ze lietadlo bolo schopne navadzat sa podla CatIII.

 

Kde ste to nášli ? Letisko vo Varšave (Okęcie) od januara 2010r je vybavený systémom vedenia ILS

rovnako letiska v Łodzi (im.Wład.Reymonta) a Katovice (Pyrzyce)

A v 2012r budu mať ILS letiska vo Wrocławiu, Poznaniu a Gdańsku

 

System ILS

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ma system ILS, ale Cat II, nie CatIIIb. Na CatII priblizenie potrebuje viditelnost aspon 300metrov (catIIIb je 50m). ILS mas viacej kategorii, a kazda umoznuje pristavanie v inych meteorologickych podmienkach.

 

Udaje mam z Polskeho AIPu, ktory bol platny od 30. Juna 2011. AIP je letecka publikacia, ktoru vydava kazda autorita spravujuca letecky priestor krajiny a popisuje vsetko o danom priestore, od zakladnych ustanoveni, cez letove koridory, letove priestory, publikovane priblizenia, mapy, znacky, vsetky informacie o letiskach...

K Polskemu (ale aj k inemu eurposkemu) AIPu sa da dostat napr. prostrednictvom EAD (European AIS Database) - http://www.ead.eurocontrol.int/eadcms/eadsite/index.php.html

Registracia je zdarma a konto si moze vytvorit v kazdy. :mexickavlna:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ma system ILS, ale Cat II, nie CatIIIb. Na CatII priblizenie potrebuje viditelnost

aspon 300metrov (catIIIb je 50m). ILS mas viacej kategorii, a kazda umoznuje pristavanie

v inych meteorologickych podmienkach.

 

Vďaka za podrobné vysvetlenie.

Chápem, že system ILS.Cat.II podprovadzi lietadlo do 300 metrov viditeľnosť,

a ak je viditeľnosť menšia np.100m Čo potom? pilot musí lietať v tme?

Alebo prejsť na iné letisko?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V skratke:

Nie nie, neleti sa naslepo. Musi sa ist na ine letisko. :ozrani:

 

Podrobne vysvetlenie: :huraa:

A kedze nemam co robit, tak to zoberem extra podrobne :mexickavlna:

 

Vizualne:

Pri vizualnom priblizeni mas stanovenu vysku, pod ktoru nemozes klesnut bez toho, aby si mal priamy vyhlad na drahu. Tato vyska je pre kazde letisko ina a stanovena je hlavne vzhladom na teren okolo letiska - aby clovek pri bludeni v tme/hmle/dazdi/snezeni nenarazil do okolitych kopcov a podobne. Zbezne sa da povedat, ze vizualne priblizenie je vsetko, co nieje ILS.(t.j. aj priblizenia napr. podla GPS)

 

 

ILS

Pri ILS sa sleduje radiovy luc, ktory vystreluje z hranice drahy pod nejakym uhlom.

post-32-0-06370700-1312231526_thumb.gif

 

Pilot podla pristojov vie, kde sa vzhladom na luc nachadza. Kazdy, kto tento luc sleduje nakoniec skonci na drahe. Ked uz lietadlo sleduje luc, tak moze klesnut pod minimalnu vizualnu vysku - kedze je jasne, ze nenarazi do nejakeho kopca v oblasti. Rozne kategorie ILS maju roznu citlivost, preto je pri roznych kategoriach potrebne nechat pilotovi rozny cas na finalnu korekciu (cim starsie zariadnie, tym viac casu potrebuje). Tento cas je urceny rozhodovacou vyskou. Ked lietadlo klesne na tuto vysku, tak pilot musi rozhodnut, ci vidi drahu a ci je v takej polohe, ze je schopny na nej pristat. Ak nie, tak prerusi pristavanie a zacne stupat. Pre CatII je to 60m-30m, CatIII je to 30-0 - takze lietadlo podla neho moze pristat v nulovej viditelnosti, CatIII a niekedy aj CatII musi letiet autopilot.

 

Dohlad rozhoduje o tom, v akom rezime letisko je, t.j. ake priblizenia je mozne vyuzit (vzhladom na to, ake ma letisko zariadenia).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ach, vidím, že som narazil na odborníka systémov ILS. :ozrani:

 

Pre CatII je to 60m-30m, CatIII je to 30-0 - takze lietadlo podla neho moze pristat v nulovej viditelnosti,

CatIII a niekedy aj CatII musi letiet autopilot.

 

Ak sa Cat.II má rozsah 30-60m to už nie je tak zle. :mexickavlna:

 

Tak som zvedavý, ako sa líši systém Cat. II od systému Cat.III

Či môže byť výkonou radiacii, alebo iný rozsah frekvencií ?

 

Stále viac a viac som sa zaujímal !

Možno, že (ako odborný), budete mať viete:

V akom frekvenčným pásme pracujú systémy ILS, v pásme stoviek MHz, alebo niekoľko GHz ?

 

Aká je závislosť útlmu rádiových vĺn (v závislosti na frekvencii), v hmle?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:eehmm: niesom odbornik, len sa zaujimam o letectvo, a este k tomu robim vo firme, ktora posobi v oblasti, tak sa na mna co to nalepilo :mexickavlna:

 

CatII nieje vobec zle. Napr. minimalny dohlad 300m pre CatII znamena, ze ked sa postavis na drahu, tak musis vidiet svetla drahy do vzdialenosti 300m. Ako casto je pocasie take, ze clovek nevidi ani svetla na 300m? Tak sa vlastna rozhoduje, v akom rezime prave letsiko prijma. Ak je dohlad 350m, tak nemoze prijimat CatI.

 

ILS su v podstate 2 zariadenia -

Lokalizator, ktory poskytuje horizontalne navadznie (t.j. aby som letel v rovnakom smere, ako draha). Ten ma frekvencie od 108.10Mhz do 111.95Mhz

a Glideslope, ktore poskytuje vertikalne navadzanie (t.j. aby som bol na danom mieste v spravnej vyske). Ten ma frekvencie 330.95Mhz do 334.70Mhz

Frekvencie su sparovane, takze lokalizator s frekvenciou 108.10 bude mat vzdy glideslope 334.70Mhz a nastavuje sa iba jedna frekvencia. Vsetky kategorie operuju v tych istych frekvenciach

 

ILS CatI/CatII/CatIII je subor rozlicnych veci, ktore musi draha splnat nato, aby mohla prijimat lietadla v tom rezime. Je to podobne, ako s cestami, na dialnicu ti nestaci, ked ma cesta 4 pruhy, tak isto na CatIII nestaci, ked ma draha kvalitne ILS zariadenie.

 

Draha musi mat napr, dostatocnu sirku. CatI ma ine poziadavky na osvetlenie drahy, ako CatII. Pri CatII a CatIII sa kvoli potrebe vacsej presnosti uz pouziva radiovy vyskomer, takze je potrebne, aby bola oblast pred drahou v rovnakej vyske, ako draha. Ak mas pred drahou roklinu, tak ta draha nikdy nebude CatII ani CatIII.

Na CatII, CatIII su publikovane ine mapy, ako na CatI. atd atd :ozrani:

 

Podobne je to aj s lietadlami. Napr. lietadlo, ktore nema radiovy vyskomer nikdy nebude mat certifikat pre CatII a CatIII. Lietadlo, ktore nema autopilota schopneho pristavania nikdy nedostane CatIII certifikat. Ak lietadlo doleti na letisko, ktore operuje v rezime, na ktory nieje certifikovany, tak sa ani nepokusa pristat. :huraa:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... Ak mas pred drahou roklinu, tak ta draha nikdy nebude CatII ani CatIII.

 

A to prečo nie?

 

Či sú prenosné zariadenia ILS?

V koľko bodov av akoj vzdialenosti (medzi sebou) sú nastavený antény vysielania systému ILS

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pretoze, pri CatII a CatIII je rozhodovacia vyska urcena pre radarovy vyskomer, tak potrebujes mat zarucene, ze radarovy vyskomer bude pocas priblizenia ukazovat vysku medzi lietadlom a hranicou drahy. Radarovy vyskomer ale ukazuje vysku medzi lietdalom a terenom podnim, takze ak tam budes mat roklinu/kopcek, tak ti nebude ukazovat vysku medzi lietadlom a drahou.

 

Su prenosne navadzacie zariadenia TTLS ale o nich pravdu povediac nic blizsie neviem. Rovnako neviem nic o technickych specifikaciach ILS, kedze ma zaujimaju v podstate len z pohladu pouzivatela. Takze jedine co ti mozem hodit je obrazok :)

Lokalizator:

post-32-0-93353200-1312294707_thumb.jpg

Glideslope

post-32-0-77187700-1312294716_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďakujem mnohokrát ! :)

Táto otázka vyvstala v dôsledku návštevy Putina a Tuska (Premier RP) v Smolensku dňa 7. apríla 2010r

Vzhľadom k tomu, pred Jeho (Putinovom) príchodom, dovezeno a inštalovano na letisku akesi

zariadenia navadzacie, ktore po odchode Putina boli demontovane. :)

Mohlo by to byť prenosné navadzacie zariadenia TTLS ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomu moc neverim.

Skor sa mi zda, som niekde zapocul, ze letisko bolo vybaveno navigacnym systemom RSBN, co je sovietsky radio-navigacny system. RSBN podporuju +/- len vojenske lietadla vychodneho bloku. Ak by tam skutocne bol, tak je dost realne. ze ruske lietadlo, v ktorom sa viezol Putin, podporovalo RSBN. Civilny Tupolev uz ale nie.

 

Ak tam RSBN nebol, a skutocne nieco priniesli, tak to bolo na 90% RSBN.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov