Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

game, ďakujem za spríjemnenie večera...dobre som sa pobavila...ohromne sa mi páčil najmä ten príspevok o Rite Mokrej, ktorá sa vydala za pána Holého...úžasné!

Je to už pekných pár rokov, keď som si všimla mladej mamičky s dvomi malými chlapcami, vtedy mohli mať tak okolo 4 rokov a odhadujem rok, najviac dva rozdiel...chalani boli takí modrookí blonďáčikovia a pekní čerti, ako z hadích chvostríkov, neposedeli, furt niečo vymýšľali, skrátka mala sa čo obracať, aby ich ustrážila...i volala na nich: Keviiin! Deniiiis!

Hned ma napadlo "Sám doma" a "Postrach Denis" (či ako sa to volalo...?) - chalani mi ešte aj zjavom pripomínali hrdinov spomínaných komédií.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak teda Vilma :):

 

Vilma - z nem. dom. podoby mena Vilhelma

Vilhelm - m. - Vilhelmína - ž. . nem. meno (zo stnem. willo + helm) vôľa a prilba, t.j. pevnej vôle, na Slovensku sú to staršie podoby mien Viliam, Vilma

Viliam - m. - Vilma -ž.. z angl. podoby mena Vilhelm, en. meno z dom. podoby Wilhelma, staria podoba aj Vilím, angl. Wiliam (Viliem), Willy, Bill, franc. Guillaume (Gijóm), čes. Vilém, rus. Viľgeľm, maď. Vilmos (Vilmoš), dom. Vilo, Vilino, - Vila, Vilica

Vilím - m. staria podoba mena Viliam

 

a

 

Stanislav - m. - Stanislava . slovan. meno s pôv. významom staň sa slávnym, upevni slávu, prenes. slávny bojovník, lat. Stanislaus, maď. Szaniszló (Sanisló), nem. Stenzel (Štencl), dom. Stano, Stanko, Stacho, Stan, - Stanka, Stanča

 

a

 

Marcela - Marcel m. - Marcela . z lat. zdrobnenej podoby (Marcellus) mena Mercus Marek

Marek - m. z lat. Marcus (meno rím. rodu, utvorené asi z mena rím. boha vojny Marsa, teda bojovník), staria podoba Markus, maď. Markus (Markuš), Márk, tal., pan. Marco, rus. Mark, dom. Marko, Maro

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

občas niektorým rodičom pacnúť po paprčkách by nezaškodilo ... grr :huh:

 

v novinách, ktoré prichádzajú domov v papeirovej forme, a každý týždeň majú prílohu detičiek narodených za týždeň v BA, sa práve objavila várka bábatiek ...

jedno krajšie ako druhé, meno, kilá, centimetre ... paráda, ... až človek príde k tomu, že môj krásny malý drobizg sa jeden volá

Sarah Pitvorová a druhý malý drobizg Aurora Rozkošová ...

 

no nepácať to po paprčkách ? -_-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že túto tému budem viac sledovať, game, zasa si ma pobavila...chúdence tie detičky...aspoň môžu dúfať, že sobášom dostanú nejaké iné meno...a môžu dúfať, že nebude ešte srandovnejšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Marek a laura sa volaju moje myslim, ze je to OK. Marek mal davno vymysline a laura zrejme tiez,len mi to zena povedala, ked mi zavolala do firmy ze potrebuje do nemocnice. Inak najdinete kde dom bol 15.12.2009. Bol som tu. Okolo polnoci a vlastne mi zena zavolala a siel som pre auto a sli do Roznavy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

zrejme je uhorková sezóna, síce sa toho deje spústa a svet ako obyčajne stojí na hlave, ale ktosi za nás pozrel do petržalskej matriky ...

/ úroda detí tohto týždňa v Ba v novinách mala úplne bežné mená, až to bolo čudné ... a nebolo tých detí málo : ) /

 

tak pome kuk do Petržalky :

Dievčatá majú západné aj skomolené mená ako Avril, Madelaine, Samira alebo Cinthia. Chlapci sa zasa volajú aj Orlando, Artuš, Ciprian, Paskal alebo Zeke.

Chcete, aby vám po dome pobehoval malý kráľ Artuš? Páčia sa vám skladby speváčok Avril Lavigne alebo Jamelie?

 

Petržalskí rodičia dali svojim dcéram mená ako španielske Mercedes, Avril, Jamelia, Savitri, Madelaine, Samira, Nala alebo Cinthia, u chlapcov sa medzi tie nezvyčajné zaradili napríklad Mauro, Orlando, Artuš, Ciprian, Paskal, Zeke, Krištof, Zachar alebo Jeremy.

 

„Tento týždeň nám pribudli aj úplne nové mená, ženské Živa a Lotta a mužské Nathanie a Ghány,

...

Čítajte viac: http://bratislava.sm...l#ixzz24UeYHY8v

 

hm. kdepak Šeherezáda ... :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes je v mode davat take zahranicne mena, az sa divim, ze Durianova dala svojmu synovi take "obycajne" meno ze RoMAN... prijemna zmena... :-)

ludia okolo mna dali svojim detom take bezne mena, len jedna kamoska ma doma Sofie Ellu a Sarah Michelle

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keby len zahraničné, ale skomolené, s polovičným prepisom do slovenčiny, s polovičným ponechaným v pôvodnom ... tie Cinthie a Cipriánovia s makkým i mi zasa raz pripomenuli jednu tunajšiu dámu, narodenú v časoch slávy filmov o náčelníkovi Apačov ...

Cyprián je pritom meno aj v našom kalendári, vo forme s y ...

 

jaj, tá pani sa volá Rybana ... s tvrdým y ...

 

/ chvalabohu v našej širšej rodine - bratranci a sesternice a ich deti ... sú klasické mená prioritou, a dokonca takmer výlučne originálne mená: až na jednu výnimku sa neopakujú, až po ďalšej generácii, keď už prví nositelia nie sú ... /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, po pravde - byt artus kovac alebo brooklyn frčko na cely zivot? ale co my vieme, ved ked dnesni novorodenci budu v strednom veku, tak, prepacte dievcata, ale to uz budeme asi na cintorine... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

my sme mali Katku vymyslenú dávno (svokra mi aj tak furt húdla, čo by sme mali dať, ale mať Katku bol môj sen), a Darinku sme vymysleli jeden pekný večer, keď ma starý nahnal ku kalendáru, že už je najvyšší čas, a aj bol. Narodila sa hneď nasledujúcu noc. :) A vzápätí prišla kalamita, keď nejazdili ani spoje MHD, a aj taxíky len výnimočne (ako ma starý informoval), takže vlastne sme mali šťastie aj s maličkou. Chlapca by sme asi pomenovali po doktorovi. noo, mali sme viac mien vymyslených, všetky také normálne klasické bežné, ale konečné slovo nepadlo, tak asi by bol vyhral ten doktor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

o čom píšem, keď píšem o občas o menách najnovšej úrody novoredencov, ktoré zverejňujú niektoré denníky, napríklad Pravda v Ba a okolí deťušky v Ba a okolí narodené za posledný týždeň ...

 

kdepak Onur, dávno prekonaný, už máme aj jeden a polročného Armaniho - starý dôkaz, ale dôkaz ... musím ja zasa začať sledovať novorodeniatka v novinách :)

 

post-3-0-12206400-1358956966.jpg

zdroj: facebook

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

ježkove oči, game, kam ty na tieto veci chodíš? To u vás v novinách také píšu? Kedysi vo Večerníku (škoda preškoda, že už neexistuje) bývalo raz do týždňa aj kto sa zosobášil, aj aké deti sa kde narodili, ale teraz som nič také v novinách nevidela...nanajvýš tak tie sobáše, u nás v Petržalských novinách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilmuš, nielenže v našich novinách, raz za týždeň má Pravda pre BA takú prílohu, deti, ktoré sa narodili za týždeň v Bratislave, sú tam nie len podarené bábatká, ale občas aj pohľad do prázdnych hláv rodičov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nová týždňová úroda bábatiek priniesla jedno zvláštne meno, zvláštne preto, že by som to čakala skôr u starších generácií :

Sophia-Loren Z...ová

z ostatných menej častých mien tohto týždňa ( a celkom sa mi tá pomerne triezva rôznorodosť bez extrovných výstrelkov páči ) :

Lilean, Augustín, Leonard, Leo, Tobias, Tadeáš, Danny, Nella, Nela, Natanael, Zara :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z ostatných menej častých mien tohto týždňa ( a celkom sa mi tá pomerne triezva rôznorodosť bez extrovných výstrelkov páči ) :

Lilean, Augustín, Leonard, Leo, Tobias, Tadeáš, Danny, Nella, Nela, Natanael, Zara :)

 

To ešte by celkom akotak šlo, Tadeáš je dnes docela v kurze a o Nele ani nehovorím. Ani tá Zara nie je zlá. Ale keby som si z tejto ponuky mala vybrať, tak asi tú Nelu alebo Lorenu, a z chalanov asi Tadeáša. Škoda, že ani jedno slovenské.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podivnosti okolo pomenovaní detí a podivnosti rodičov okolo vymýšľania mien pre svojich potomkov zrejme zamestnáva kdekade a kdekoho ... a nielen u nás, podivnými menami obdarúvajú svoje deti rodičia kdekade ... :)

v najnovšom vydaní magazínu Pravdy je celý článok venovaný deťom s menami, ktoré sú buď šťastná, alebo nešťastná voľba rodičov ...

zdroj tu : http://dennik.pravda.sk/Pravda.aspx?datum=7.3.2013#44

 

post-3-0-80990800-1362860061.jpg

 

pokračovanie:

post-3-0-47831900-1362860065.jpg

 

k tomuto len podotknem, že meno Emese je prastaré staromaďarské meno, v maďarsky hovoriacich územiach nič výnimočné, v Maďarsku časté, a medzi chlapčenskými meno Márk je normálny maďarský Marek, ako evanjelium pripisované Markovi, tiež prastaré meno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked stará mama mojej manzelky stratila cez vojnu doklady, nechceli jej nasledne zapisat do obcianskeho krstne meno "Emerencia"

tak dalej zila a umrela ako "Imriška" :(

Az ked sme pri rekonstrukcii hroboveho miesta davali robit aj novy kriz, tak sa "dozila" svojho povodneho mena...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keby som dnes mala synov, boli by Adam, Jakub, Samuel, kedysi som premýšľala nad Martinom, Michalom či Petrom...   ale vždy sa držím tých klasických, na Slovensku pomerne bežných mien

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

a zostaneme rovno pri práve najslávnejšom novorodencovi ... ako trini písala, George Alexander Louis nemá ešte týždeň, a už sú o ňom konšpirácie ...

rodičia mu nezvykle rýchle našli meno, pekne podľa rodových tradícií a závanu tradičných pekných starých mien ...

... ale americkému psychológovi sa to nepáči a obrbláva to :
 

Psychológ: princovi Georgeovi mohli vybrať aj lepšie meno

 

Americký psychológ študoval, ako ľudia reagujú na rôzne mená. Rozhodne by vraj nevybral meno George.

 

Agentúre AFP to povedal Albert Mehrabian z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorý je autorom niekoľkých kníh o menách a ďalších formách neverbálnej komunikácie. 

Na základe jeho výskumu toho, ako mená ovplyvňujú spôsob, akým ľudia premýšľajú a ako sa správajú k ostatným, dosahuje George len 36 percentnú príťažlivosť - kým napríklad James má dokonalých 100 percent.

Pri rozdelení mien do jednotlivých kategórií má George úspech len pokiaľ ide o vytvorenie dojmu, že ide o etického a láskyplného človeka.

Iné meno by mu sadlo viac

Keď príde na vyžarovanie mužnosti, úspechu a humoru, je to slabšie. Mehrabian si síce nemyslí, že by išlo o zastarané meno a pripúšťa, že jeho rodičia zrejme mali svoje dôvody, prečo vybrali práve toto. "Len by som si vzhľadom na toho malého chlapčeka prial, aby vybrali nejaké príťažlivejšie meno," dodal.

"Existuje veľa skvelých mien s úžasnými konotáciami, ktoré by perfektne sadli k princovi Veľkej Británie." George bol po celé generácie jedným z najobľúbenejších mien v USA, kde je George Washington oslavovaný ako "otec národa". Viedol vojnu za nezávislosť proti Británii, kde vtedy vládol kráľ Juraj III. (George III.)

....

:huh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kráľ Mason I. či Ethan I.?! :-) myslím, že po Alžbete, Charlesovi a Williamovi bude George dôstojné meno pre kráľa (ak teda Británia dovtedy nezruší monarchiu...)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov