Skočiť na obsah

Dedičstvo komunizmu a sila propagandy a retro


Sniper

Odporúčané príspevky

pre novorodencov to bude nové, ale pamätníci, pamätáte si, keď ste boli rozbehnutí do nejakej predajne za niečím súrnym a konkrétnym a na dverách vás vítal nápis "PREBERÁME TOVAR" ?

prípadne pripísané: otvoríme poobede ... alebo otvoríme zajtra ... a človek mohol tak akurát dať spiatočku

 

preberanie niekoľkonásobne rozmanitejšieho tovaru už ide aj bez preberania tovaru :lol:

 

 

spomenula som si na to nedávno, u nás na rohu máme takú celkom podarenú predajňu jednoty, len je večný problém s nedostatkom predavačiek. za tie peniaze sa im nedivím, občas sú na dosť spletitú samoobsluhu dve ... no tam som nedávno videla vyvesené preberáme tovar / bol tam čas zatvorenia asi na dvadsať minúť tuším /

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

VOSR bola jednou z najväčších katastrôf v 20. storočí hneď po hiroshimskej bombe a Černobyľu.

 

skor by som povedal, ze ta katastrofa bola pred Hirosimou a Cernobylom

a to nielen chronologicky, ale aj rozsahom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

robila som poriadky v jednej špajzi, a našla som minimum dvadsaťpäťročné / ale asi viacročné / sifónové bombičky ... tri plné krabičky ...

keď len nezhradzavela, je k tomu kdesi v pivnici aj fľaša ...

 

pamätám si na našu starú, mala super dizajn šesťdesiatych rokov, bola zlatofialová a otec do nej robieval sódu

táto, čo by mala byť kdesi v pivnici, je opletená strieborným drôtom ...

 

ani neviem, či to ešte existuje ... asi by sa na mňa dívali v obchode ako na cvoka, keby som došla vymeniť bombičky :) :lol:

 

 

 

edit.

tak toto je krása ... hľadala som v ujovi googlovi a nachádzalo mi:

že dokonca ľudia hľadajú, kde by sa dali vymeniť normálne sifónové bombičky na výrobu sódy

že si radia ako inhalovať a fetovať ten vzácny bombičkový plyn

a našlo mi reklamy na sifónové bombičky do pištole ráže 5,5 ...

 

kokso, to je pokrok ... :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najprv treba vyhrabať nejakú fľašu, kupovať novú nemá veľmi význam, a budeme naďalej pekne rozmnožovať na skládkach počet pet fliaš

nebolo to zlé, a sóda sa z toho dala robiť pekne kockatá a pichľavá ... možno sa pozriem ja na tú fľašu, aj keď podraželi bombičky, vôbec si nepamätám, koľko stáli kedysi ... už len z recesie :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi dávno som ich otcovi chodila vymieňať do obchodu ja, to stálo pár korún, ale fakt neviem koľko

a už som si spomenula, tú prvú fľašu mali naši z maďarska ... a dlho dlho sa požívala :)

 

 

a včera som neskoro v noci len tak mimochodom pozerala jednu prezentačnú reklamu na jeden nový kuchynský zázrak, ktorý zaberá asi pol metra kubického a varí a pečie a robí torty a zachováva vitamíny a všetko v ňom možno robiť naraz a horúcim vzduchom upečie naraz dve kurčatá a ... to som videla, ale stačilo ...

 

ale pripomenulo mi to voľakedajší kuchynský robot, kedysi ... začiatkom sedemdesiatych rokov či tak akosi už to bola otázka prestíže, robot v každej domácnosti !

 

bola tam spústa vecí ... od mixéra po miešač, vymiešavač, miesič, krájač ... ale čo si pamätám, bol tam aj prístroj na výrobu zmrzliny, neviem už ako to fungovalo, resp. nefungovalo, lebo sa mama dvakrát pokúšala robiť v tom zmrzlinu, ale to proste nešlo ... ale bol to malý prístroj, tak sa skladoval ešte nejakých desať rokov, kým sa vyhodil :)

 

a okrem toho tam bola jedna plastová nádoba, ktorá šúpala zemiaky - znútra bola akoby vysypaná makom, drsná ako hrubý šmirgeľ.

zemiaky to malo čistiť tak, že taká zo stredu trčiaca rotujúca palička postrkovala zemiaky dokola, a tie sa mali o ten šmirgeľ ošúpať.

 

mno... ošúpali sa, všetky oká a kusy šupiek na tom zostali.

keď sa to nechalo pustené dlhšie, nezostali zemiaky.

takže šúpač na zemiaky veľmi skoro ukončil svoju kariéru a sliepky boli vďačné - bolo z neho skvelé napájadlo pre hydinu. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vôbec si nepamätám, koľko stáli kedysi ...

Bolo to iba 5 korún pri výmene, pri kúpe nového balíka asi 15 alebo 20. Cena bola rovnaká aj pri šľahačkových, tie však boli balené iba po 5 kusov.

 

Mne vlastne táto téma práve tiež pripomenula niečo: bolo to už pred koncom tejto éry, niekedy v lete alebo začiatkom jesene 1989.

Ako bolo vtedy zvykom, vždy bol nejaký bežný tovar, ktorý sa nedal bežne zohnať. V tom období to boli obyčajné, tzv. tužkové batérie. Náhodou ich dostali v jednom elektre na Hlavnej (vtedy ešte Leninovej) ulici v Košiciach a okamžite sa tam začali tvoriť typické husákovské rady. Nakupované množstvá sa takmer s každým ďalším zákazníkom zvyšovali. Keď už ktosi znovu zahlásil, že chce 20 tužkových a hneď za ním ďalší 30 (čo nebol najvyšší kupovaný počet) predavač, inak už starší, možno dôchodca sa aj prežehnával...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

nedávno som doma robila poriadky, a našla som taký starý dobrý pískací hrniec na preváranie mlieka ... :)

 

pišťadlo bolo prvé, čo sme z toho kedysi odmontovali, lebo to sa nedalo počúvať, ale používal sa statočne ... ale vtedy bolo mlieko ešte mlieko, to zo mňa nehovorí socistická nostalgia, ale z toho mlieka, ktoré bolo treba prevárať, sa robilo v lete úplne fantastické kyslé mlieko, v horúcom lete najsamlepšia vec na svete :)

babkine kyslé mlieko v sklených vysokých pohároch samá dierka po kysnutí ... mňam

z dnešného mlieka po super spracovaní je po skysnutí akurát mazľavý smrad : (

 

ináč mi to pripomenulo, že som strašne dávno nerobila krupicovú kašu - po skončení prevárania a super sme v tom totiž začali robiť krupicové kaše, bez toho, aby prihoreli ... skvelý vynález :lol:

 

 

a TV !

okrem toho nedávna kúpa tv mi pripomenula taký starý dobrý prvý čiernobiely, kde k anténe na streche viedol dipól, a keď sa pokazil, došiel ujo opravár, poštúral, vymenil lampičku a televízor bol zdravý ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, hrniec s dvojitým dnom a stenami, kde sa nalieva voda, a mlieko neprihorí, lebo sa varí vlastne na pare.

ináč skvelý vynález, a dodnes použiteľný, pre malé deti uvariť krupičku každý večer bez problémov

aj pre dospelých.

 

 

žiaľ, bývam v meste, kravín je za susednou dedinou, a ešte mlieko priamo od kravičky nepredáva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rie hrnce boli dva druhy, na mlieko mal rovne dno a kasickovar, aspon ten co sme mali, mal vnutorne dno polgulate

mal som pocit ze to bolo kvoli objemu vody v medzistenach a aj ze sa kasicka lahsie miesala a aj nasledne sa to cele lahsie umyvalo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, presne tak to bolo, mali sme doma oba - aj mliekovar, aj kašičkovar :lol:

 

pri reorganizáciách v kuchyni sme sa ani nie tak dávno kašičkovaru zbavili, takto zostal len mliekovar, má väčší objem, a v pohode zvládne aj krupicovú kašu ... s tým umývaním je to pravda, ale zasa nie je v tom až taký rozdiel :)

 

 

edit.

 

premýšľala som ! :), myslím, že kašičkovar bol oblý hlavne kvôli vareškám ... kašičku treba miešať zospodu všade, klasické oblé varešky to zvládali v oblom kašičkovare

dnešné umelé varešky majú mnohé aj bočný cuplík a rovný spodok, takže zvládajú aj kúty mliekovaru ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 4 týždňami...

jedna krásna socistická spomienka na krásny normalizačný rok a zrejme nejaký mladý zapálený zväzák bil zahnívajúci kapitalizmus hlava nehlava - recenzia na Pána Prsteňov z roku 1977 :lol: :

 

Obrázok

 

dnes to čítať ... je prinajmenšom veľmi zvláštne.

väčšina čitateľov ani nevedela, kto je Pán prsteňov, lebo sa to k nim nedostalo.

ale čo keby náhodou ... ľud musel byť poučený, o čom to je :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

jedno ďalšie čítanie ... po dlhom čase kopa vecí vypadne, až náhodou na nete narazí človek na čosi :)

 

Katalóg knižnice APZ

:)

 

 

a ešte v roku 90 bola vydaná publikácia :

 

Aganbegian, A. G.

Sovietska ekonomika - pohľad do budúcnosti. - Bratislava: Pravda, 1990. - 267 s.

------------------------------------------------------------------------------------

 

 

a trochu inej kultúry ... mládež, toto išlo denne, v tlači, v tv, v rozhlase - okrem Pozor zákruty

už len ten "jazyk" musel mať špeciálnu predprípravu na porozumenie ... dobrú chuť :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=H2bk1fI5Rs8

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som úplne spontánne na niečo použila výraz "úzky profil"

za blahého socizmu to bol medzi spotrebiteľmi a občanmi nakupovaniachtivými jeden z najfrekventovanejších výrazov ...

 

úzky profil znamenal, že treba zapojiť rodinu, cestujúcich kolegov, materiálnotechnických zásobovačov, tí vedeli niečo za niečo zohnať aj úzky profil ... len s nimi bolo treba byť moc zadobre

 

tieto výrazy zo záhrobia sa vynorujú nejako automaticky ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov