Skočiť na obsah

aljak63

Odporúčané príspevky

jáj, dejepis bol super, zemepis / geografia/ bol super, to sme maľovali a vyrábali mapky, chémia bola fajn / až potom neskôr to už bola menej fajn, ale hodne hodne neskôr : ) ... to fyzika, keď došlo na elektriku a sériovo a paralelne zapojené čudá a odpory a napätia ...mno ... :) ale aj tá bola fajn ...

neviem teraz prísť na nič, čo s odstupom rokov nebolo fajn ... gramatika bola fajn, jazyky boli fajn, všetko bolo fajn ...

 

ale pozerala som zbierku úloh z matematiky, ktorá u mňa zostala, my sme ju tuším vtedy kupovali, učili sme sa na prijímačky z nej ... a ako tú knižku listujem a hľadám príkladíky pre našu matematicko príkladovú hádankovú tému ... prišla som na to, že jaj, ako dobre, že už nechodím do takejto školičky na hodiny matematiky :)

 

ale vlastne aj to bolo celkom prežiteľné. ... aj ten subdolusom spomínaný krasopis bol super :)

 

no nič, necháme to na mladších a školáčikov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

pred časom hodne rezonovalo v čechách nové písanie "Comenia Script" ... dnes je tak ďaleko, že si školy môžu vybrať, ktorým štýlom budú svojich žiakov písať, tradičnými maľovanými písmenkami alebo nespojitým takmer tlačeným písmom ...

 

na Slovensku si tento nový spôsob zatiaľ vybrala jedna škola, plus v základke v Banskej Štiavnici sa testuje nový spôsob výučby, naši najvyšší pedagógovia a detskí psychológovia totiž zistili, že naše deti majú pri klasickej výučbe problémy s chápaním písaného textu ...

o celej tej pokusnej procedúre, ako na šlabikár a na prvé predmety v škole a ako písať bez cvičenia rúk oblúčikmi a lastovičkami je článok tu :
http://www.sme.sk/c/6903568/bez-lastoviciek-a-ema-ma-mamu-ziakov-skusia-ucit-pisat-inak.html

 

a toto je Comenia Script:

 

post-3-0-47345400-1376842769.jpg

 

že mnoho ľudí prechádza na tlačené písmo, skôr či neskôr, je pravda, ja píšem zvyčajne prvé veľké písmená tlačené ...

ale zasa nemyslím, že mi uškodilo, že som sa naučila lastovičky a oblúčiky ...

 

čo si o tom myslíte vy ? :)

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na Slovensku si tento nový spôsob zatiaľ vybrala jedna škola, plus v základke v Banskej Štiavnici sa testuje nový spôsob výučby, naši najvyšší pedagógovia a detskí psychológovia totiž zistili, že naše deti majú pri klasickej výučbe problémy s chápaním písaného textu ...

tak styri psychologicky zrazu zistili, ze deti maju problem s pochopenim pisaneho textu ??? to si akoze nevsimli, ze to nie je zalezitost formy pisma (sposobu pisania), ale vo vseobecnosti nepisania ? a systemovej zmeny v komunikacii vo vseobecnosti ?

 

mimochodom, ta jedna ZS v Banskej Stiavnici by mohla byt asi tato - http://ziar.sme.sk/c/6041217/v-banskej-stiavnici-mozno-vznikne-stvrta-zakladna-skola.html

clanok je starsieho data a pokial viem, tak v BS bola skola waldorfskeho typu, ale momentalne (?) v zozname nie je http://www.iwaldorf.sk/

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 

čo si o tom myslíte vy ? :)

čo si o tom myslím? neskoro! toto tu malo byť už minimálne 40 rokov. ako sledujem, aj na svojich chalanoch, záťaž žiakov na ZŠ sa v porovnaní s mojimi školskými časmi zvýšila, a čas strávený vlnovkami, lastovičkami, a kudrlinkami je doslova zabitý práve preto že časom:

 

mnoho ľudí prechádza na tlačené písmo, skôr či neskôr,

dodal by som že nie mnoho ale prakticky všetci. ja som na paličkové písmo prešiel cca v 16tich kvôli škole, aby som tie kvantá poznámok ktoré nám profáci diktovali bol schopný vôbec po sebe prečítať.

 

pred časom hodne rezonovalo v čechách nové písanie "Comenia Script" ... dnes je tak ďaleko, že si školy môžu vybrať, ktorým štýlom budú svojich žiakov písať, tradičnými maľovanými písmenkami alebo nespojitým takmer tlačeným písmom ...

 

dosť ma vtedy zaujalo keď s tým nápadom v čechách prišli a moja prvá myšlienka bola: konečne náznak zdravého rozumu v školstve.

sledoval som diskusiu o tomto probléme v českých médiach, značná časť učiteľov bola vtedy proti a mali podobné výroky ako ten tvoj:

 

ale zasa nemyslím, že mi uškodilo, že som sa naučila lastovičky a oblúčiky ...

 

aj keď mne to vtedy od tých učiteľov znelo asi tak že: Keď s tým v škole mordovali nás, just s tým budeme trápiť decká aj my, nech si užijú!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale zasa nemyslím, že mi uškodilo, že som sa naučila lastovičky a oblúčiky ...

 

čo si o tom myslíte vy ? :)

náhodou, ja som tak na vysokej napísal jednu semestrálku z dejín umenia (asi), pekne prváčikovským šlabikárovým písmom. pani docentka najprv neveriacky pozerala, ale potom kývla plecom, že dobre. :) súdružka učiteľka z 1.E by na mňa bola určite pyšná, lebo krasopis nebola nikdy moja silná stránka a na margo toho raz mame po rodičovskom povedala: "veď nejaký inžinierik už z neho bude..."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja celý svoj dospelý život píšem veľkými tlačnými, hlavne vtedy, ak to má po mne aj niekto prečítať...  prvé tri roky ma v škole vždy drbali, že píšem škaredo, každé písmenko iná veľkosť, iný sklon... potom sa to nejako utriaslo... takéto písmo by asi bolo ľahšie a jednoduchšie...
že mládež má problémy s pochopením textu, to je ďalší problém, to súvisí podľa mňa s tým, že deti pozerajú priveľa telky, filmov, videí a pramálo čítajú, nie s tým, aké písmo sa učli v prvej triede... môj drahý sa furt sťažuje, že študenti vedia prečitať text, ale nevedia z neho vybrať podstatu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pisane pismo patri k zakladnym znalostiam cloveka, uz len preto, ze vobec existuje (pisane pismo, nie clovek)

tlak na zmenu je prejavom "kompjuterizacie", pretoze je jednoduchsie naucit cloveka pisat tlacenym, ako stroj pisanym pismom

 

osobne mi robi vacsi problem precitat manzelkine "tlacene" pismo, ako moje kliky-haky poznamky z VS, ktore sa podobaju skor na tesnopis ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

u prváčikov na základnej škole nastal problém s novými šlabikármi.

 

šlabikáre obsahujú pri písmene Ž jeden krátky príbeh o chlapcovi Žigmundovi, ktorý vyrastal bez otca, a jeho mama sa ide  vydať za suseda menom Žubajík.

 

katolíckej cirkvi a niektorým rodičom tento príbeh prekáža, hoci už za našich blahých čias sme mali spolužiakov z rozvedených rodín, a dnes je len rozvodovosť 52-percentná.

podľa psychológa šesťročné deti na otázku, ktorého z rodičov by si vybrali, odpovedajú spravidla : oboch.

skutočnosť je taká, že polovica detí minimálne zakúsila rozvod alebo slobodné matky alebo nezosobášených rodičov alebo násilie v rodine - čísla sú pravdepodobne vyššie, ako polovica.

 

minister školstva sa chystá analyzovať, s pripravovateľmi šlabikára, so zástupcami protestujúcej skupiny rodičov a s katolíckou cirkvou.

o tri týždne by mali rozhodnúť.

http://www.sme.sk/c/7022239/slabikar-s-rozvodom-poburil-minister-ho-da-preverit.html

 

mal by tam príbeh podľa vás zostať ?

 

 

edit.
toto by mal byť ten závadný text na písmeno Ž :

 

"Volám sa Žigmund a moja mama Žofia. Má krásne vlasy. Sú čierne ako žúžoľ. S mamičkou žijeme sami dvaja. Ocko si ma bráva cez víkend. Mamičke býva smutno. Žijeme na prízemí. Nad nami býva ujo Žubajík. Občas pomáha mamičke s vodou alebo žiarovkou a elektrinou. Pred pol rokom požiadal ujo Žubajík mamičku o ruku. Najprv bola prekvapená. Potom sa potešila. Už to pre mňa od zajtra nebude len ujo Žubajík, ale druhý ocko. Zajtra sa ožení s mojou mamičkou. Teraz budem mať ocka aj cez víkend, aj cez týždeň."

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

práve sa zišli dve veci :

 

pozerám, že príspevok tu vyššie je o šlabikároch pre prvákov ...

 

a práve som na nete našla šlabikár, ktorý bol dlhé roky kedysi prvou knižkou malých školákov ...

 

bol to aj môj prvý šlabikár, veľmi dlho som ho mala s inými detskými knižkami odložený, potom sa s ním hrávali ďalšie deti, a pomaly sa stratil ... ale mohol by ešte existovať, už aj tuším, kde : )

 

môj šlabikár - kto z vás, dámy a páni, sa učil v prvej triede z rovnakého ? :)

 

post-3-0-30143400-1402580938.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/p180x540/534452_356926434389864_1524194860_n.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako si spomínate na vaše pôsobenie na základnej škole? Aké predmety ste mali radi na ZŠ? A ktoré ste neznášali?
-Je to viac ako 20 rokov - ale ja si to pamatam. prve 4 roky boli za socializmu na jednej skole, Potom so prestupil do matematickej triedy - polovica deti tam mala patrit. Nesla mi slovencina -  a jedinu jednotku som dostal prave v tedy ked som prestupoval. Od nasich som za to dostal Atari.


Potom ste pravdepodobne išli na strednú školu, akú ste si vybrali?
Ja som rad vsetky predmety - len v niektorych som podpriemerny. Isiel som na gympel.

No a ak ste chodili na výšku, alebo ešte aj chodíte, tak na aký odbor?
EU - manazer - Zmanazovat neviem nic.Ja riadit ludi nebudem. Ani nechcem.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

môj šlabikár - kto z vás, dámy a páni, sa učil v prvej triede z rovnakého ? :)

ja s najvacsou pravdepodobnostou tiez, urcite bol zlty a urcite je niekde v temnych zakutiach nasej domacnosti, kde sa odkladaju rodinne relikvie, ktore su sice mile, ale inak celkom zbytocne

kedysi totiz - slabikare sa prvacikom nechavali ako spomienka na ich prvy rok v skole; a tiez boli slabikare cele roky rovnake, pouzitelne a funkcne... ak by sa z nich odstranili cervene pionierske satky, verim, ze by boli rovnako pouzitelne aj v dnesnych casoch... ale to by kopa zbytocnych jazyko- a pedago- a inych vedcov nemala co robit a pofiderne vydavatelstva tunelovat ministerstvo skolstva

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

slovencinarske testy mame v teme o slovencine, kam s tymi ostatnymi ? napr. sem

 

Nemcina ZŠ http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/clanok/330025-tentoraz-der-die-das-otestujte-sa-z-nemciny/
11/12 jedna bezvyznamna chyba, to som spokojny

Anglictina ZŠ http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/clanok/329664-otestujte-sa-z-anglictiny-fri-tu-van-start/

6/14 no, s mojim laxnym pristupom k uceniu tohto jazyka by somine ani neocakaval, ale prve dve otazky som vobec nepochopil...

a este fyzika http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/clanok/329404-bola-fyzika-vasou-nocnou-morou-otestujte-sa/

7/10 prekvapila ma duha, dve otazky su vlastne z dejepisu :D

 

tych testov je tam aj viac http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemčina 10/12 ... otázky 9 a 10 - slovosled ma zabil, hanbím sa,  -_-

 

fyzika ... oné, 5/10, to je fiasko, ale nikdy som netvrdila, že som fyzik  :D

ruština ... furt každému vyprávam, že z ruštiny si nepamätám takmer nič, vrátane azbuky, toť dôkaz  6/11 :)

 

dejepis svet ... 12/12  :ejha:

 

--------

 

zistila som, že kedysi sme sa zopár všeobecných vedomostí neučili ... napr. ako sa volá najčastejšie sa vyskytujúci výsledok v meraniach, vážne nie ...

takže šiestacka matematika - 8/10

slovenské dejiny - 8/10

 

--------

 

chémia - pri niektorých som jednoducho nezapla, na jednu som pozerala trochu podozrievavo. ale že to bolo desivo dávno, čo som sa učila chému :(   - 11/13

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6z12 nemcina - viac menej to musela byt typovacka,lebosi to nepamatam,

 

z fyziky dve zle - celzius a blizkozraky- kludne by som mal aj ti farby duhy- tu som si to precital

 

dal som aj matiku za 8 z 10, nepoznal som stvorec obsah a modus- to si teiz ozaj nepamatam.

 

Dejepis tiez dve chyby - a to bol asi najjednoduchs test-  Ak beriem ze som si to daval po 12 pivach. 

 

Skusil som aj anglictinu 2 z 14 a myslim bola najtazsia - mal som dojem ze typujem len posledne 4 a to predtym davam. Ale vidite - ja sa nemcinu naucim . ci zapamatam - ci mam sancu rozumiet(porozumiet gramatike) - ale s anglictinou to nejde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...

nás náš nebohý Johnny ešte na ZDŠ šiel umučiť aj ľudovými názvami rôznych zlúčenín, že sa nám to raz zíde...a niektorými dokonca nielen na chémii, ale aj na geológii...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Na základke si toho príliš z predmetov nepamätám, bolo to strašne dávno, pamätám si len samé vylomeniny, čo sme robili, ako napríklad sme sa ohadzovali špongiou a takmer permanentne pristála učiteľke na hlave, verzatilka, kade sme fľusali plastelínu do seba bola našim obľúbeným nástrojom.

 

Na strednej, to už bolo tiež dávno, pamätám si, ako som neznášala matematiku, chodila som na kníhkupeckú, tak som mala rada predmet "svetová literatúra" a ešte nejaký odborný, neviem, ako sa už volal, ale učili sme sa tam účtovníctvo - súvahu a techniky predaja.

 

Teraz na staré kolená si dopĺňam Mgr. titul v obore ekonomika a podnikový manažment, kupodivu v I. stupni ma veľmi bavila matematika, čo som voľakedy neznášala, na II. stupni ma bavia štatistické predmety, ekonomické a účtovnícke predmety, opačne, nemám rada také podľa mňa o ničom omáčkovité predmety, ale máme ich tam našťastie málo, teraz sa idem práve prelúskavať predmetom ako "Strategické riadenie ľudských zdrojov" a príliš sa na tie omáčky neteším.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... napríklad sme sa ohadzovali špongiou a takmer permanentne pristála učiteľke na hlave, verzatilka, kade sme fľusali plastelínu do seba bola našim obľúbeným nástrojom.

 

priveľmi to do spomienok na predmety nepatrí, ale na tie versatilky si pamatám veru :) buď plastelínu, čo bola horšia vec, alebo ryžu ... ale fľusali to väčšinou chlapci :)

a cez prestávky nás hnali z tried von, prechádzať sa kolom dokola, ale pár minút  chlapci vždy mali k dobru pred učiteľskou kontrolou: spratať v okamihu učiteľský stôl a s knihami ping-pong už len  tak fičal ... kým nezastal niektorý učiteľ vo dverách a nehnal to prechádzať sa :)

 

mimochodom ... je zaujímavé, so synom sa zvykneme občas baviť - ono to vždy nejako príde na reč, niečo mi napadne, alebo o niečom hovoríme, a ja zvyčajne na to: veď to sme sa predsa učili už na základke, to si musíš pamätať ... ale nepamätá, základka cez neho prešla, alebo on prešiel základkou málo dotknutý :)

 

je to s podivom, ale vážne si zo základky pamätám hodne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov