Skočiť na obsah

Grécko a jeho hospodárska kríza


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Eurozóna by mala v prvom rade začať pripravovať plán bankrotu Grécka a samotné Grécko totálne izolovať, aby jeho bankrot mal čo najmenší zhubný vplyv na ekonomiky ostatných štátov. Následne vylúčiť z Eurozóny a zákaz vstupu do nej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Nemas ako "izolovat" grecko, hm? Ekonomika a dlh su uz davno prepojene so zvyskom EU a sveta, takze pripadna "izolacia" je len chimera.

 

2. To iste sa tyka aj vylucenia. Nejde o bankrot grecka, ale o to, ze tych zopar stoviek miliard bude chybat vo zvysku EU. Vylucenie grecka z EU by na tom nic nezmenilo.

 

3. EU zase nie je uplne trhaci kalendar, takze vyhodenie grecka by vyzadovalo minimalne prepracovanie Lisabonskej zmluvy a jej odsuhlasenie vo vsetkych clenskych krajinach. Pamatame ake to bolo naposledy, ze? Alebo by si navrhoval bruselsku diktaturu?

 

4. Zakaz vstupu je nezmyselny. Ak by nejaka krajina splnala pozadovane kriteria, tak nie je dovod jej to pausalne zakazovat.

 

5. Predpokladam, ze rovnako by si navrhoval vyhodit aj Portugalsko a zrejme aj Irsko, ktore su zadlzene a potrebuju pomoc. Madarsko vyhodit tiez, ved sme ho zachranovali a Orbanovi hrabe...a su to aj tak len madari. Rumunov a Bulharov preventivne tiez, aj tak je to len chudobna luza a sama korupcia. Pobaltske krajiny sme pred nejakou dobou tiez museli zachranovat, takze vyhodit aj tie. Dumam, ci by sa preventivne nemalo vyhodit aj Spanielsko a Taliansko,hm? Su zadlzene a tiez su to lenivi juzania. Belgicania sice nie su na juhu, ale zadlzeni su az po usi, takze tych vysackovat tak isto. Francuzi zase vyzieraju celu europu kvoli CAP, maju tam miliony arabov a zadlzeni su az hroza, takze tych tak isto radsej vyhodit.

Koho som zabudol? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krucinál fagot

http://aktualne.cent...phtml?id=720252

"Přejeme asi, aby Řecko zůstalo. Ale pokud samo nebude chtít, nedá se nic dělat. Prioritou je záchrana eura. Rozpad eura bude znamenat rozpad Evropy," prohlásil hostitel summitu Sarkozy.

 

ešte pred nedávnom, by znamenal odchod grécka z EU, totálnu katastrofu, a rozvrat, zánik nielen eurozóny, ale aj EU ako takej

a keď som tvrdil, že by malo grécko radšej eurozónu opustiť, a bol som proti prvému eurovalu, tak som bol rozvracač, a "nesolidárny" nevedko

a dnes?

dnes to proste ide, a "šmahom"

 

kto je tu teda "nevedko"?

:neviem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte pred nedávnom, by znamenal odchod grécka z EU, totálnu katastrofu, a rozvrat, zánik nielen eurozóny, ale aj EU ako takej

a keď som tvrdil, že by malo grécko radšej eurozónu opustiť, a bol som proti prvému eurovalu, tak som bol rozvracač, a "nesolidárny" nevedko

 

Pretoze citas akurat vymlete spravy na nasich weboch a nedas si ani to minimum namahy precitat prispevky na fore.

 

Krach grecka je nebezpecny, pretoze moze strhnut ostatne krajiny a celu EU. Ak nie je moze zachranit priamo Grecko, musi existovat mechanizmus, ktory zachrani zvysne krajiny - EFSF.

 

A asi si si vsimol, ze zmeny v objeme, zarukach a kompetenciach EFSF boli dohodnute len teraz - a nie pred rokom, ci inokedy, ked nevedkovia nariekali.

 

Nie ze by EFSF bol dokonaly, ale lepsi nez nic.

 

Cize ano - bol si nevedko a stale aj si.

V pripade poziaru je niekedy nutne vyskocit z okna. Ale az vtedy, ked je dole pripravena zachranna siet. Ty si v pozicii trubky, ktory chcel skakat z 4 poschodia na beton. Ked sa neskor pripravi siet a moze sa skocit, tvaris sa premudrelo, ze si to navrhoval uz davno. Akurat ti unikla jedna velmi podstatna vec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:hmmm: "vyskakovať z okna"?

pre mňa žiadny problém, ja sa nachádzam na prízemí (ako väčšina ľudí).. na rozdiel od teba..

otázka je či mám byť solidárny s tebou, čo sa snažíš diaľkovým ovládaním zatvoriť všetky východy, a navyše hučíš do ľudí že zostať v budove a uhorieť, bude solidárne.. s tebou solidárne..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

?????

 

Preto su ludia, ktori si uvedomuju, ze ide o ovela vacsiu zodpovednost nez je len ich sukromne vlastneny zadok. Takze chtiac-nechtiac musia rozmyslat v europskych dimenziach. Hystericki frflosti sa doteraz zmohli akurat na rozmyslanie nad svojou vlastnou osobou, bez pochopenia sirsich dosahov ich cinov.

 

Ty vazne absolutne nechapes aky je zmysel eurovalu a comu ma sluzit, vsak?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie. Mas rozmyslat. Ak si do dnes nepochopil dosledky bankrotu a zmysel EFSF, tak preco si myslis, ze napises nieco rozumne? Pozri ved to skus - v zopar vetach opis nasledky totalneho greckeho bankrotu. Ekonomicky. Pre grekov, EU aj slovensko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v zásade ja nepoznám tie dôsledky

a ani ty ich nepoznáš

viem iba že ekonomika je ako domček postavený s kariet, a žiadne spevňovanie na tom nič nezmení, pretože akýkoľvek pohyb, ohrozuje "statiku" konštrukcie, teda aj pokus o prestavanie, alebo najprv pomalé rozobratie, povedie k pádu

to isté, bez pokusu o prestavbu, a ďalšie navyšovanie

logický záver je len jeden, musí sa to zrútiť

a čím neskôr sa to zrúti, o to budú škody väčšie

to som tvrdil pri prvom eurovale, to tvrdím aj teraz

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja viem, ale pytal som sa, ale budu dosledky kompletneho krachu grecka pre grecko, europu a slovensko? Nie kritiku toho co sa robi, ale co sa stane, ked grecko uplne zbankrotuje. Ake to bude mat nasledky?

 

Pretoze....pokial ani netusis co pride, tak nemozes vediet, ktore kroky su dobre a ktore nie. Co sa mna tyka, mam minimalne to tusenie - a keby si cital forum tak by si minimalne vedel, ze to tusenie mam (nemusis s tym suhlasit). Ale co s tebou, ked toto vyuzivas len na ventilaciu fobii a nie a nie si nieco precitat :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aké to bude mať dôsledky?

bude sa musieť (už to bude možné) začať zase od nuly.. to je všetko..

ale nebude to možné, ak odhodíš, základ "spoločensko ekonomického modelu" - demokraciu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz je to tu napisane, neviem v ktorej teme - ale mozes pohladat. Asi sa to stratilo v balaste toho, co tu popisal jedne plasan. Proste hladaj, odmenou ti budo nove informacie :) :)

 

 

ale nebude to možné, ak odhodíš, základ "spoločensko ekonomického modelu" - demokraciu

 

Tvrdil, ze grecko nijaku demokraciu ani nemalo, takze nie je co odhodit. A otazka bola na ekonomicke dosledky, takze neutekaj stale a neskryvaj sa. Ake budu ekonomicke dosledky ekonomickeho bankrotu grecka?

 

Dokelu - tebe proste nedoslo, ze na jednej strane netusis co by nasledovalo...zaroven tvrdis, ze protiopatrenia su zle....a ze totalny krach by bol lepsi. Ved to je absolutny nezmysel, mohol si sa aspon pokusit si nieco vygooglit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze grecko v zasade nemalo demokraciu?

 

Zaujimave.

Skus to podlozit prikladmi z praxe, definiciou demokracie a porovnanim s inymi krajinami.

 

To vies, pokial vychadzas z hlupeho predpokladu, zakonite ti vyjde len hlupy vysledok. Takze sa vratime k nedemokratickemu grecku, aby se vedeli, ako ma demokracia vyzerat. Urcite mas desiatky prikladov, na zaklade ktorych toto tvrdis. Kedze ja o nich ani nechyrujem, musim si pockat, kym mi ich nedas sam :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v zásade nikto na svete, demokraciu zatiaľ nemal

v zásade je to vzhľadom, k dĺžke dejín úplne nový "nezadefinovaný" pojem

ani nejde o demokraciu samotnú ale skôr "túžbu po nej"

doslova ako po "kráľovstve nebeskom"

 

hm.. takže ty tvrdíš, že na tom nezáleží?

tak teda.. staň sa každému, podľa jeho viery

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v zásade nikto na svete, demokraciu zatiaľ nemal

 

Argument ako svina. Vies vobec co to je demokracia a ake ma vlastnosti?

 

Neplet sem pls. tuzbu po nabozenskej predstave, to patri inde. Mas to popletene, do nabozenstva zase pleties grecky dlh. CItaj nazvy tem

 

 

*****

 

 

http://www.zerohedge...t-imf-resources

 

Kua. Blbe.Moc blbe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale áno slovo demokracia, patrí do tej istej kategórie ako "kráľovstvo nebeské" alebo "komunizmus"

je to len pojem určitého "nedosiahnuteľného" ideálneho stavu, v ktorom by sa raz mala ocitnúť spoločnosť

a ľudskú spoločnosť poháňajú jedine túžby po niečom

 

a trhová ekonomika "kapitalizmus" a z nej plynúca prosperita, sa na západe vyvinula práve vďaka túžbe, po niečom takom efemérnom ako demokracia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/250087-skutecnou-reckou-tragedii-jsou-nenasytni-oligarchove.html

 

V podstate nic moc prekvapujuce, vzhladom na korupciu a nepotizmus logicky stav spolocnosti, ale ine je vtipne :)

 

Papandrea prý oligarchové vnímali jako hlavní překážku pro snahy „uplatnit“ se při privatizaci řeckého státního majetku.

 

„Konglomeráty oligarchů čekají, že ho poberou za méně než pětinu jeho reálné hodnoty – ubohý finanční výnos pro stát, který se však za pět až deset let změní ve zlatý důl pro kupující. Někteří dokonce sázejí na odchod Řecka z eura, aby mohli využít své miliardy nakřečkované mimo zemi, aby koupili majetky za ceny v drachmách, sražené k zemi,“ tvrdí Misha Glenny, autor článku a britský znalec Balkánu.

 

Takze - kto bude asi profitovat aj pri uplnom greckom bakrote? Nie bezny grek, ale oligarchovai. V prospech koho je grecky bankrot? Nie v prospech beznych grekov, ale tych najbohatsich. Co je inac tiez logicke, pretoze priemerny clovek si do odskace skoro vzdy.

 

Len mi nie je uplne jasne, preco tolko slovakov tak nahlas vola po greckom banktore a vlastne chcu , aby grecki oligarchovia bohatli len viac a viac? Preco prave toto povazuju za spravne? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Německo a Francie navrhnou změny unijních smluv, které by daly evropským úřadům větší pravomoci zasahovat do rozpočtů členských zemí eurozóny. Plán, který ve středu představila Evropská komise, ve čtvrtek potvrdil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

 

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso společně s eurokomisařem Olim Rehnem ve středu představil plán rozšíření pravomocí pro Brusel, kterému by členské státy eurozóny předem ke schválení předkládaly návrhy svých rozpočtů. Euroúředníci by vysílali na ministerstva financí národních států své kontrolory

 

Mam taky pocit, ze velka cast z tych, ktori pred nedavnom vyhlasovali ako je nutne rozumne hospodarenie a nijake sialene zadlzovanie, boli proti tomu, aby si vlady malych statikov robili lubovolne hluposti - vo chvili, ked sa im zacne ich tuzba priblizovat, ucuknu.

Bolo to tu uz zopar krat spominane a stale to plati - EU by mohla fungovat lepsie, ale to by znamenalo ovela vacsie kompetencie pre europske organy, na ukor miestnych. Tak nech sa paci....hm

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Grécko je zrejme na rozcestí.

na jednej strane, keď im neodpíšu polovicu dlhov, nedohodnú sa na ďalšej pomoci, hrozí im odchod z eurozóny,

na druhej strane návrat k drachme by bol pre nich katastrofou,

len ktovie či väčšou, než keby boli nechali krajinu zbankrotovať už po prvých navýšeniach pomoci

Ak sa Grécko nedohodne s medzinárodnými veriteľmi na druhom úverovom programu v sume 130 miliárd eur, hrozí mu odchod z eurozóny.

V utorok to vyhlásil hovorca tamojšej vlády Pantelis Kapsis. "Je potrebné podpísať dohodu o mimoriadnom úverovom programe, inak budeme mimo trhov, mimo eura,“ povedal Kapsis a dodal, že situácia bude oveľa horšia.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz1iVx7kJgF

je to len kvapka v mori, ktoré zalieva Grécko, ale aby to bolo pestrejšie a nie také nudné :

 

Úradník pripravil Grécko o milióny, hrozí mu doživotie

 

Štátny tajomník rezortu financií zabezpečil, aby firmy neplatili pokutu.

Gréckom otriasa škandál. Štátneho tajomníka ministerstva financií Yannisa Kapelerisa obvinili, že pomáhal firmám, ktoré sa pašovaním pohonných látok vyhýbali plateniu daní. Hrozí mu doživotie.

Pašerákom dali pokuty za neplatenie daní. Tajomník im podľa denníka The Guardian zabezpečil, aby sankcie nezaplatili.

Štát tak prišiel na daniach o 15 miliónov eur. Minister financií Evangelos Venizelos žiada jeho rezignáciu. Kapeleris vinu popiera, obhajuje sa tým, že systém nefungoval a mnoho firiem nemalo dostať pokutu.

„Rešpektujem rozhodnutie žalobcu, ale nie som zodpovedný za chyby v elektronickom systéme,“ bránil sa podľa agentúry Reuters.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz1iVxOIEfh

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na jednej strane, keď im neodpíšu polovicu dlhov, nedohodnú sa na ďalšej pomoci, hrozí im odchod z eurozóny,

na druhej strane návrat k drachme by bol pre nich katastrofou,

 

Taka na hovado lose-lose situacia...

 

(sebecky¨Politicky je pre nich vyhodnejsie trpiet v EU, nez trpiet mimo nej. Vnutri sa budu moct lepsie vyhovarat, ze nejde o ich vlastne chyby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov