Skočiť na obsah

starsi

Odporúčané príspevky

Aj keď verím, rešpektujem ateistov, rešpektujem ich svetonázor a myslím si, že to, čo nakoniec zaváži, sú skutky, ktoré človek robí. Je mi jedno, či človek, ktorý koná dobro, to robí z pohnútky náboženských prikázaní, alebo vlastnej vnútornej morálky, dôležitý je ten výsledok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by sme mali hľadať hranicu medzi veriacimi a neveriacimi (teda ateistami), tak kompromis by sa mohol hľadať asi v Agnosticizme. Ak som to správne pochopil, ide o smer, ktorý síce vylučuje existenciu niečoho nadprirodzeného, ale ani ju úplne nezavrhuje, keďže nie je možné ju spoľahlivo overiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presnejsie delenie je na teistov (monoteisti, polyteisti) a nonteistov (agnostici, ateisti, skeptici, humanisti a v podstate aj deisti).

 

Rozdiel je v tom, ze teisti veria v osobneho boha (bohov), t. j. boha, ktory ma rozum, volu, vlastnosti, city a nejaky plan, ktory pocuva modlitby, prijima obety, odmenuje a tresta. Nonteisti o takom bohu prinajmensom pochybuju, alebo neveria vobec. Alebo ak aj veria, neuctievaju ho a celkove su nabozensky chladni a lahostajni :niee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alebo ak aj veria, neuctievaju ho a celkove su nabozensky chladni a lahostajni :)

 

do akej "sorty" potom patrím ja?

 

mám za to, že neexistencia "Boha" je omnoho nepravdepodobnejšia, než jeho existencia..

(bacha na vec.. to nie je to isté, ako výrok "existencia boha je omnoho pravdepodobnejšia, než jeho existencia")

myslím si že ak už veľmi pravdepodobne "Boh" existuje, je totálne zbytočné modliť sa k nemu.. na modlitby totiž totálne kašle.. je k nim totálne chladný a ľahostajný, možno ho aj obťažujú..

dokonca aj islam, ktorý sa k bohu nemodlí, a o nič ho nežiada, ale "spieva naňho chválu" a uctieva ho, je podľa mňa totálne mimo, aj to má "Allah" takpovediac v paži

jednoducho si urobí, čo sám chce a uzná za vhodné, a je mu totálne ľahostajné, aký k nemu máte "osobný postoj"

 

navyše si myslím, že je veľmi pravdepodobné, že ľudstvo asi nebude "vrcholom stvorenia", že sme niečo čo vzniklo "mimochodom"

predstavte si "stolára", ten vyvŕta do dosky dieru, piliny odfúkne na zem, a po čase s tých "pilín", zabudnutých v kúte kde "tvorca" nepozametal, alebo možno aj pozametal a vyhodil do smetí, vznikne "niečo" - my..

to "niečo" teda my, je samozrejme "stvoriteľovi", ktorí pracuje na niečom úplne celkom inom, totálne ľahostajné, a nevenuje tomu ani len najmenšiu pozornosť

ani len "Satan" tomu nevenuje pozornosť

 

taký je môj veľmi skeptický pohľad na Boha, a na to ako je to medzi ním a nami.. :niee:

 

...............................................................................................................................................................................................

"existencia Boha je omnoho pravdepodobnejšia, než jeho existencia"

 

ako túto "zmätočnú" vetu vysvetli?

 

..ak Boh existuje, pravdepodobne "funguje" úplne inak, než si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť, a všetky "viery" v neho sú teda "mimo mýsu" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

predstavte si "stolára", ten vyvŕta do dosky dieru, piliny odfúkne na zem, a po čase s tých "pilín", zabudnutých v kúte kde "tvorca" nepozametal, alebo možno aj pozametal a vyhodil do smetí, vznikne "niečo" - my..

 

sme iba "odpad" z Božieho stvorenia, vegetujeme na hromade odpadkov, Boh si nás absolútne nevšíma a ignoruje nás, možno o našej existencii ani len netuší

vďaka tomu máme "slobodnú vôľu", sme proste "slobodný", nemáme nijaké záväzky ani povinnosti, obzeráme sa okolo seba a hľadáme "vyššiu pravdu", "zmysel" toho všetkého, ktorý samozrejme neexistuje

 

hrozné podozrenie..

 

ak sa ma spýtate, ako je možné ako s ním môžem žiť, a už dávno som si nehodil "mašľu"?

 

môžeme sa učiť a rásť, a hľadať Boha, a zistiť na čom to vlastne pracuje.. ak existuje, musí byť možnosť skutočne ho nájsť..

potom k nemu podísť, poklepať ho po ramene a spýtať sa "čau, tatušo, nechceš s tým helfnúť?"

 

alternatívou je, poriadne ho kopnúť do "holene", aby si nás konečne všimol

malé deti, také veci, občas robia

uvidíme ako sa to vyvinie

 

ak budeme mať "kliku" stihneme to všetko skôr, než si pán Boh nájde čas odviezť "odpadky" na smetisko, a tam s nimi spraviť to čo sa s "odpadom" obvykle robí, spáliť ho..

 

o mne, rozhodne nikto nemôže povedať, že by mi bol pán Boh ľahostajný :niee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by sme mali hľadať hranicu medzi veriacimi a neveriacimi (teda ateistami), tak kompromis by sa mohol hľadať asi v Agnosticizme. Ak som to správne pochopil, ide o smer, ktorý síce vylučuje existenciu niečoho nadprirodzeného, ale ani ju úplne nezavrhuje, keďže nie je možné ju spoľahlivo overiť.

 

Hej. Cize clovek v boha neveri, ale veri, ze nieco tam vonku predsa len je (a nie je to ozonova diera, ufo, slnko a ani ine kozmicke teleso), hoci podla poniektorych je agnostik len slaby odvar ateistu. Ale to je asi o inom.

 

Inak, Alamo, neviem sa tak celkom vykrutit z tvojich slov... Cize veriaci si, alebo nie si? Alebo mas len chut niekoho kopnut do holene? S tou holenou by som ti mohla pomoct...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak, Alamo, neviem sa tak celkom vykrutit z tvojich slov... Cize veriaci si, alebo nie si? Alebo mas len chut niekoho kopnut do holene? S tou holenou by som ti mohla pomoct...

 

ja neviem, čo som

nevidím ho, nepoznám ho, neviem či vôbec existuje, ale som rozhodnutý ho HĽADAŤ

a robiť, z mojich podozrení náboženstvo nemienim.. bolo by to to najsmutnejšie náboženstvo na svete

aj keď.. na tých najsmutnejších veciach, sa človek najviac a od srdca zarehoce (stačí si pozrieť nemé grotesky, a zamyslieť sa nad tým, čo je v nich také vtipné)

 

a "kopanie do holene"?

uvidíme ako sa to vyvinie.. asi podľa toho, na čom to vlastne "stvorieľ" pracuje :niee:

 

http://www.youtube.com/watch?v=T2NEU6Xf7lM

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak nad cim stvoritel pracuje by bola vcelku zaujimava otazka, kebyze som veriaca, alebo aspon... hm... nachylna na vieru? Juj, to znie priam az nezbedne :niee: Ale tak, nechapem celkom, co teda si, ale hladaj dalej :) V podstate moze byt aj celkom mile, ze sa okamzite nezaradujes do nejake striktne definovaj skupiny, hoci som si ista, ze niekto by sa nasiel, kto by ta nejako definoval a na celo nalepku prilepil. Potom by sa uz konalo kopanie do holene... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak nad cim stvoritel pracuje by bola vcelku zaujimava otazka, kebyze som veriaca, alebo aspon... hm... nachylna na vieru? Juj, to znie priam az nezbedne :niee:

V podstate moze byt aj celkom mile, ze sa okamzite nezaradujes do nejake striktne definovaj skupiny, hoci som si ista, ze niekto by sa nasiel, kto by ta nejako definoval a na celo nalepku prilepil

 

keby pán Boh, nebol "tesár".. ale roľník..

ten náš "vesmírny odpad" by na seba nabral dosť svojráznu "podstatu", niečoho čo "dozrieva" (eufemizmus pre slovo "hnije") na veľkej hromade, kým sa nepremení na kompost, ktorý má za účel stať sa "základom" novej úrody..

je zaujímavé, že "hnoj" patrí k veciam, najviac sa hmíriacim červami, doslova kypí životom

 

myslím si že takáto totálne neantropocentrická predstava, by väčšinu teológov dosť nakrkla, a nažhavila do biela

a tá nálepka, čo by mi nalepili na čelo, by tomu zodpovedala :)

 

Ale tak, nechapem celkom, co teda si, ale hladaj dalej :)

 

ale až takto "dôkladne" sa na to dať nemienim

".. skrachoval, dlhoval všetkým. Čečenci ho chceli zakopať v lese pri Moskve. Presnejšie, dali mu lopatu a navrhli mu samozakopanie.

 

V hlave sa mu rozmnožili šváby. Začal sa zaoberať ruskou filozofiou, zaprel pravoslávie, vyslyšal Altaj, stal sa pustovníkom, ponoril sa do budhizmu, budhizmus vymenil za hinduizmus, tancoval, vstúpil do astrálu. Hinduizmus vymenil za judaizmus (nebol žid), nejaký čas sa týral ako ateista, priblížil sa k ľudu, stal sa vegetariánom. Na príkaz srdca prijal cirkevný trest, vymenil džíp za rozmlátené žiguli, začal byť na seba tvrdý, zariekol sa, že sa tri roky nedotkne ženy.

 

Bolo to desaťročie ruského tela. Porážka materializmu viedla k objavu materiálnosti. Dievčatá sa zmenili na chlapcov a naopak. Vášne sa potiahli vazelínou unisexuality. Saša náhodou objavil v sebe islam, zadovážil si päť sáun a hárem, začal vyznávať vúdú, vypadol do Karibiku, odtiaľ do Nigérie, zázrakom prežil v Lagose, vrátil sa, pokajal sa v Danilovskom kláštore, stal sa referentom. Pracoval v tajnej službe a dokonca si trúfol predo mnou nadchýnať sa hrdinstvami sovietskych kágebákov, miloval Ameriku, nenávidel Ameriku, pociťoval nostalgiu za minulosťou, nechcel minulosť. Saša nedávno dovŕšil tridsiatku. Ďalej experimentoval so zdravým spôsobom života, so sexom, s filmom, počítačmi, reklamou. Saša priznal, že situácia je na prd.

 

„Nech skapem, ak ho nenájdeme,“ dodal."

 

Viktor Jerofejev - Encyklopédia ruskej duše

 

Potom by sa uz konalo kopanie do holene... :)

 

brzdi.. brzdi.. nejak ťa to nezdravo fascinuje.. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak to budes najskor agnostik ("boh mozno je a mozno nie je, nevieme to zistit"). Alebo deista, ktory veri, ze nejaky "boh" (impulz, sila, stvoritel, prozretelnost, hodinar ci stolar) je, ale od stvorenia vesmiru sa o nic nestara, nestrazi nas, nevidi nas, nepocuje nas. Svoju existenciu neodhaluje ziadnymi nadprirodzenymi a nevysvetlitelnymi zasahmi, napr. zazrakmi, zjaveniami, poslami, snami ci proroctvami. A co je najdolezitejsie, nevyzaduje, aby bol uctievany a milovany :niee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej. Cize clovek v boha neveri, ale veri, ze nieco tam vonku predsa len je (a nie je to ozonova diera, ufo, slnko a ani ine kozmicke teleso), hoci podla poniektorych je agnostik len slaby odvar ateistu.

 

Tu už záleží od toho kto si Boha ako interpretuje. Je Boh niečo nadprirodzené, čo riadi osudy ľudí alebo je to len obyčajný chemik, ktorý vo svojej Petriho miske sleduje čo robí ten maglajz čo tam vylial?

 

Skôr by som sa priklonil k druhej alternatíve. Neverím v Boha, ktorý je tu na to, aby riadil osudy ľudí. Určite je Stvoriteľom, ktorý niečo vytvoril a už iba sleduje ako sa experiment vyvíja. Alebo je vesmír len dielom náhody, ktorá sa odnekadiaľ vzala? Na náhody moc neverím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu už záleží od toho kto si Boha ako interpretuje. Je Boh niečo nadprirodzené ...

 

Lenze zakladna definicia boha je len jedna - je to nadprirodzena "bytost", ktora existuje mimo (t.j. nad) prirodzenych zakonov a prostredia :D

 

Teda vsetko, co je prirodzene (pozorovatelne, skumatelne, meratelne atd.), bohom nie je. A ak Boh je, tak iba on moze byt stvoritelom vesmiru a zivota (ci uz priamo, alebo nepriamo, tym, ze umoznil urcite podmienky). Okrem toho sa mu prisudzuju aj dalsie nadprirodzene schopnosti a vlastnosti - vecnost, vsadepritomnost, vsemocnost, vseveducost a dalsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S tým ja súhlasím, nič čo nevieme racionálne vysvetliť je nadprirodzené. Keby som niekde na Borneu zoskočil padákom medzi domorodcov čo nikdy neprišli do kontaktu s civilizáciou, tak by som tiež bol pre nich nadprirodzenou bytosťou. A buď by ma uctievali do konca života alebo od samej lásky zjedli (ako to občas u nich býva zvykom).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo...neda sa ta vobec citat :D

 

to tvoje "piliny" alebo "ma v pazi" ... s akou samozrejmostou to hovoris .. a co tak pripustit aj moznost, ze mozno tie piliny nie sme, ale sme ten planovany umysel? a ze nema v pazi, ale dohliada, pricom nechava volnu ruku?

pricom sa nesnazim hovorit ze ano...skusme to brat tak, ze co ak, 50 na 50

 

pride mi ze tvoja "neviera" ta tak strasne zaslepuje, ze na to nedokazes nazerat s chladnou hlavou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nadprirodzenymi bytostami vsak su aj bozikovia, anjeli alebo demoni. Su nesmrtelne apod., ale nie vsemocne. Aby mohla byt nejaka nadprirodzena bytost povazovana za Boha, musi splnat aj dalsie kriteria :D

 

Boh stvoritel je taky, ktory vsetko stvoril (alebo stal na pociatku vsetkeho), ale sam nebol stvoreny. To vedeli uz stari Egyptania :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo...neda sa ta vobec citat :D

 

tak si prečítaj toto

najvýznamnejší rozdiel medzi ateistom a veriacim nespočíva vo vzťahu k Bohu, alebo názore na to ako Boh "funguje", k "stvoriteľovi", k počiatku

ale na postoji k smrti, teda ku koncu

ateista vychádza s toho (verí v to) že smrť, je definitívny koniec, nie je po nej nič, že smrť je totálny osobný zánik

veriaci verí že po smrti "niečo je", nebo - peklo - reinkarnácia - nirvána - túlanie sa ako duch, čokoľvek len nie koniec

 

hm..

kam patrím, s týchto dvoch kategórii?

myslím si, že to čo sa nazýva duša smrťou zaniká

jednoznačne som ateista, lebo na posmrtný život neverím

možno sa raz ľudstvo naučí ako prekonať smrť, ale momentálne sme smrteľný dokonale

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nenarazam na tvoje presvedcenie, ja respektujem rozhodnutie kazdeho jednotlivca

 

necitala som vsetky tvoje prispevky, v tych si mozno inak popisoval to v co veris, resp neveris a preco

kazdopadne prispevok kde hovoris o pilinach mi prisiel dost ako to povedat, mozno az agresivny? preto som nemala potrebu citat co si pisal predtym

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kazdopadne prispevok kde hovoris o pilinach mi prisiel dost ako to povedat, mozno az agresivny? preto som nemala potrebu citat co si pisal predtym

 

viac toho na prečítanie ani nie je, pretože ten "pilinový" príspevok bol môj prví v tejto téme

a či to prirovnanie k "pilinám", bolo agresívne?

neviem, rozhodne my to prišlo zrozumiteľnejšie ako veta:

"demiurg", ľudstvo stvoril a nestvoril zároveň, sme iba vedľajší produkt jeho činnosti

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najvýznamnejší rozdiel medzi ateistom a veriacim nespočíva vo vzťahu k Bohu, ... ale na postoji k smrti, teda ku koncu

 

To mas ale dost pomylene. Viera v posmrtny zivot a viera v boha su dve rozdielne, od seba nezavisle veci.

 

Su predsa ateisti, ktori neveria, ze boh existuje, ale veria v nejaku formu posmrtneho zivota, napr. reinkarnaciu. A zase naopak, najdu sa veriaci, ktori veria, ze nieco ako boh existuje, ale pochybuju o nesmrtelnosti duse :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Su predsa ateisti, ktori neveria, ze boh existuje, ale veria v nejaku formu posmrtneho zivota, napr. reinkarnaciu. A zase naopak, najdu sa veriaci, ktori veria, ze nieco ako boh existuje, ale pochybuju o nesmrtelnosti duse :D

 

tak potom je v tom už fakt zmätok, a "skutočného" ateistu si asi vymyslela nejaká cirkev, aby mala "vysneného nepriateľa" proti ktorému by mohla bojovať :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak potom je v tom už fakt zmätok, a "skutočného" ateistu si asi vymyslela nejaká cirkev, aby mala "vysneného nepriateľa" proti ktorému by mohla bojovať :D

 

Prave preto to mas take pomylene. Velmi skatulkujes tych ludi, na veriacich a neveriacich, kazdej skupinke prisudzujes iste vlastnosti... Bohuzial to tak nefunguje. Mas tolko roznych ateistov a veriacich ako ludi samotnych. A kazda viera ma nieco ako svojho vysneneho veriaceho, nie? Princip prirodzeneho nepriatela? Neviem. Asi. Ale ako hovori Creeper, su to dve rozlisne veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To mas ale dost pomylene. Viera v posmrtny zivot a viera v boha su dve rozdielne, od seba nezavisle veci.

 

Ale ako hovori Creeper, su to dve rozlisne veci.

 

naozaj sú to až tak odlišné veci, viera v nejakú "nadprirodzenú bytosť", a viera v to že po smrti sa s dušou čosi "nadprirodzené"?

každý "profesionálny" teológ, by asi povedal že áno

ale čo si o tom myslí "laik"?

čo islamský samovražedný atentátnici, a ich presvedčenie že budú odmenený, pobytom v "allahovej záhrade"?

a čo "stredoveké" strašenie "večným zatratením", aby sa veriaci správali slušne už za živa, a predovšetkým boli dobrými katolíkmi.. inak..

:D

a ako vznikla viera, v čokoľvek nadprirodzené?

neboli na počiatku, také tie jednoduché otázky "kam to po smrti ideme?"

a zložité konštrukcie, ako nebo a peklo + očistec, a reinkarnácia, nevznikli až potom?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov