Skočiť na obsah

Veľkonočné zvyky a sviatky


aljak63

Odporúčané príspevky

Veľkonočné sviatky sa blížiaju. V predchádzajúcich rokoch, bol už na fóre popis colného Veľkej noci

ako je voda sprej (oblievany pondelok - dyngus), maľovanie vajec, výrobu palmy, a tp.

"mláteníe žien" - ten to zvyk je v Poľsku nie znamy. :D

 

Ako to piše "game" -

... tieto zvyky pramenia z predkresťanského obdobia.

Možná ale oslava Veľkej noci nie je o dodržiavaní týchto zvykov.

Tu je niekoľko ďalších už kresťanských tradícií.

Spoločným prvkom je veľkonočná výzdoba zajacka (s jeho obrovským sluchom)

U nas v Poľsku ešte udržal celkom pekný zvyk ako "święconka" (požehnanie potravín).

Neviem, či je ekvivalent tohto mena v slovenskom jazyku?

Stačí spomenúť, že v kôšu potravin, povinné musí byť baranek - jahňa s masla.

Celá rodina jej to na raňajky v prvý sviätok Veľkonočny. Tento zvyk ma pripomínať stravovanie prvý Paschy Izraelitov pred Exodusom z Egypta

Odporúčam vám prečítať Bibliu a zvážiť a premýšľať Božie slovo (npr. Exodus 12.3 a dalše)

Prajem vám plodnú myšlienky v najbližším Svätom týždňu, najmä v priebehu Triduum Paschalneho. :D

David.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no my Velku noc uspesne ignorujeme, a uz roky ju travime v hoteli..cestou domov potomok pooblieva babky a je vybavene

 

zial tieto idiotske zvyky u nas pestuje svokor a moj synator, takze nejaku vodu za krkom budem mat..clovek sa citi jak debil

 

jeden den asi stravim v Zakopanom a vychutnam si besne pobehavajucich Poliakov s kosickami a zajacami..mimochodom zajac je symbolom nejakej germanskej bohyne :hufi:

 

takze tak..pohansky zmysel s oblievanim je celkom na figu a krestansky rozmer je mi uprimne ukradnuty

 

a zakladne skoly by uz tiez mohli skoncit s malovanim vajec, lebo zas som ich musela vyfuknut a skoro mi oci vytlacilo

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na ešte nespoplatnenom SMEčku

som čítal

 

"V minulosti sme sa stretli s prípadmi ako zlomenina rebier či členku, keď sa polievači snažili dostať ženu do vane, ale aj s vyvrtnutiami a zlomeninami nôh pri úteku pred polievačmi a šibačmi, či s poraneniami spôsobenými korbáčmi a ďalšími inými nepríjemnými úrazmi,"

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5863477/poistovne-zamestnavaju-kuriozne-sviatocne-nehody.html#ixzz1KMTsVdYh

 

je to takéto sadistické len u nás a Pomlázkopletcov

alebo aj inde v okolí

 

masochistov z Filipín nepočítam

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi to nie je všade také divoké, tu vyššie som našla príspevok

https://www.freespace.sk/tema/3140-velkonocne-zvyky/strana__view__findpost__p__141119 :

"mláteníe žien" - ten to zvyk je v Poľsku nie znamy. :)

od davida, ktorý sa podivuje nad mlátením žien ...

 

neznášala som voňavky, neotvárali sme dvere, len strýčkom z rodiny, to sme museli, a nikdy som nechápala ani ako decko, prečo si musím dať hnusnými korbáčmi trhať najlepšie silonky a stáť ako debil a nechať si mlátiť nohy.

voda bola u nás chvalabohu mimo blbnutia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lopatka,

pretože sa patrilo byť oblečeným vo sviatočnom ...

 

david,

aj tam kdesi píšem vyššie, že sa zachovala kopa zvykov, ktoré pramenia z predkresťanského obdobia, a z ľudových zvykov a je to jeden veľký mišmaš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomassi

O vďaka, zaujímavé videá !

 

Sledoval som 2 videa:

1. filmik: Kúpačka 2007

No super, u nás sa tomu hovorí "śmigus-dyngus"

a to "bičovanie" takmé stuhy nie je možná tak bolestivé

 

2. filmik: Veľká noc ide.

ale to nemá nič spoločného s Veľkou nocou, ako to názov napovedá. :)

U nás sa to vola "topienie marzanny*", táto podobizeň ma symbolizovať zimu.

Toto sa koná 22. marca každého roka, u nás, nikto nie spaja s Veľkou nocou.

To je veľké nedorozumenie. :)

 

*) marzanna = handrová bábika (kukła)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Veľkonočné sviatky sa blížiaju ...

 

Prajem vám všetkým plodnú myšlienky v Svätom týždňu,

najmä v priebehu Triduum Paschalneho,

 

a radostné Veľkej noci ! :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a znovu :

nevidela som dnes ani jediného šibača, ako ostatne už cca posledných 10 - 12 rokov v týchto končinách tohto mestečka, sme síce trochu bokom, ale kedysi sem tam ktosi prešiel na bicykli zjavne so šibákom,

úplne naposledy to boli pred rokmi dvaja či traja mládenci, jeden niesol desivé oranžové vedro / zjavne importovaný východniarsky zvyk :) /

a dvaja asi trojmetrový korbáč s metrovými stužkami na pleci ... to aspoň vyzeralo trochu ako recesia a miestny folklór, odvtedy ani ťuk ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V tento Veľkonočný pondelok som mala zatiaľ návštevu :) 3 švagrovcov, 3 synovcov, 2 susedov . Dvaja z nich ma oliali pohárom vody a ostatní "len" jemne navoňali. Môj manžel a syn sa pridali... Všetko prebehlo ok, švagriny a netere sa tiež potešili z pánskych návštev... Naša celá rodina má zmysel pre humor, pre podpichnutie a zábavu, takže nuda nehrozí... Nie je to ani tak o oblievačke ako o tých milých stretnutiach. U tých mladších ročníkov je to ešte o niečo "divokejšie" .. s vodou. :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

svagor ma dve dcery. Je mrtvy(nie dnes to cely cas). jeho by to aj bavilo. Oblievanie. Ja mam aj syna a ma to nebavi. Dnes sme sa na to vykaslali. Prestalo to bavit svagrinu. Dnes sme mali turu. Krasna priroda, nemal som fotak. Zato cely den som niesol bud syna ci vacsinu casu dceru. Mali sme pekny den.

Pre mna to bol zazitok, videl som a bol tam kde by som normalne nebol. Ja som za###al aj piatok aj sobotu., aj nedelu.

 

Dnes som nedal ani frka vody ani vonavky. Moju zenu to nebavi,ani mna. preco jej mam robit zle. Nie ze by to bolo uplne zle. Teraz rozmysalm, ze som spravil chybu a narok ich zmacame. Proste aby boli svieze. Aj svagrinu a netere.

 

Inak aby som to spojil ten uvod. svagor a moj syn dnes striekali ci oblievali. Narok budem aj ja. zo srandy. zeny si to zasluzia.. oni to maju radi. je to tradicia. Oblejem aj matku, a v minulosti som to robil, dnes nie a matka mi navonavkovala hlavu.

 

Na rok dostane kazda jedna po dve litre vody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Na stránkach tlačovej agentúry Reuters som náhodne narazil na dva zábery, ktoré znázorňujú rúčich mládencov z Trenčianskej Teplej počas veľkonočnej oblievačky. Obrázky sú zaradené do kategórie "Strange and unusual", teda "Podivné a neobvyklé". :zubiska:

http://www.reuters.com/news/pictures/slideshow?articleId=USRTR30E5L

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov