Skočiť na obsah

tomassi

Odporúčané príspevky

Ako sa Vám páči naša hymna?

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú?

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako tá naša?

 

mne sa Nad Tatrou sa blýska

vcelku páči a nezamenil by som ju za inú

ako som písal aspom niečo revolučné na tom našom Slovensku

 

no aspom raz v živote by som chcel zažiť

ToTo(GStQ)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako sa Vám páči naša hymna? - Mne sa moc nepaci, nemam ju rad

 

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú? - Je mi to jedno

 

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako ta naša? - tak tych krajsich je teda pozehnane!!!

menovite: naj hymnu na svete ma CANADA!!! a za nou Italia, Sweden, Finland, Britania, USA, Hungaria, Czech Rep. atd atd

este mi neda nespomenut aj hymny ktore uznavam ze su pekne ale nemam ich rad: France, Germany a ZSSR

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemam ziadny vztah k slovenskej hymne...a mozno lepsie povedane ze sa mi nepaci..nad tatrou sa uz dlho neblyskalo..skor tam fuka vietor...zastavme ich bratia? nieje koho zastavovat..slovaci oziju? doteraz co robili ? :lol: :) no skratka..nepaci sa mi

 

najviac sa mi paci hymna Kanady...ta je krasna...najvacsiu radost mi robi ked vlaje vlajka s javorovym listom po vitaznom zapase a do toho sa zacne "Ooo Canada.." skvele :)

a z blizkych statov sa mi velmi paci Ceska hymna ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako sa Vám páči naša hymna?

Text aj hudba našej hymny sa mi páči

 

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú?

som s ňou spokojný, ale nie som ani proti nejakej zmene. Ale privítal by som skôr, aby sa pri oficiálnych príležitostiach nehrala iba hudba hymny, ale úplná forma aj so spevom. 

 

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako tá naša?

páči sa mi aj česká, bola vlastne dlhé roky tiež našou.

 

Ako sa Vám páči naša hymna? - Mne sa moc nepaci, nemam ju rad

Aljak, prečo sa ti vlastne nepáči, máš na to aj nejaký dôvod? 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nasa hymna sa mi paci. navrhnut nejaku zmenu by som si netrufol, vyraz "notova osnova" by som musel pohladat vo wikipedii.

 

z tych ostatnych to je ruska, aj napriek tomu co nam tu nasi bratia postvarali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nasa hymna je iba nasou, a nie je dolezite ci sa niekomu paci, vystihuje zapas nasho naroda o svojbytnost, Janko Matuska to vystihol a pravom sa stala hymnusom Slovenska:

 

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú.

Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú.

 

To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo.

Ale blesky hromu, vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo.

 

Ešte jedle rastú na krivánskej strane.

Kto jak Slovák cíti, nech sa šable chytí a medzi nás stane.

 

Už Slovensko vstáva, putá si strháva.

Hej, rodina milá! Hodina odbila.

Žije matka Sláva.

 

 

AKÁ SI MI KRÁSNA

(Autorom textu je Peter Bella-Horal.)

 

Aká si mi krásna, ty rodná zem moja!

Krásne i tie hory, kol teba čo stoja.

 

Krásne je i nebo, nad tými horami.

Žehnám ťa, vítam ťa vďačnými slzami...

 

 

 

 

HEJ SLOVÁCI !

(Hymna 1. Slovenského štátu od marca 1939 do konca vojny,autorom textu je Samo Tomášik.)

 

Hej, Slováci, ešte naša slovenská reč žije,

dokiaľ naše verné srdce za náš národ bije.

Žije, žije duch slovenský, bude žiť naveky,

hrom a peklo, márne vaše proti nám sú vzteky.

 

I nechže sa i nad nami hrozná búra vznesie,

skala puká, dub sa láme a zem nech sa trasie!

My stojíme stále, pevne ako múry hradné.

Čierna zem pohltí toho, kto odstúpi zradne.

 

Jazyka dar zveril nám Boh, Boh náš hromovládny,

nesmie nám ho teda vyrvať na tom svete žiadny.

I nech že je koľko ľudí, toľko čertov v svete,

Boh je s nami, kto proti nám, toho párom zmetie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako sa Vám páči naša hymna?

Paci sa mi, ma razanciu :lol:

 

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú?

netreba inu, som spokojny. navyse, textu aj tak nikto okrem nas a cechov nerozumie

 

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako tá naša?

1) O Canada (zhodneme sa s aljakom a tomom :))

2) Star Spangled Banner

3) Il Canto degli Italiani

 

ked kamos zistil, ze viem od slova do slova kanadsku aj americku, ale neviem vsetky slohy slovenskej, nazval ma zradcom naroda :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

btw, kto mate namietky proti slovenskej hymne a paci sa vam americka - text vznikol v 1814 a bol vysledkom US-UK vojny a pravdepodobne este nejakym dozvukom vojny za nezavislost. aj ked uz nie je aktualna, stale je to americka hymna a pravdepodobne by sa nenasiel ani jeden amik, ktory by ju chcel vymenit, takisto ako by asi ziadny amik nevymenil svoj star spangled banner za inu vlajku. vidim tam istu paralelu, a to dost velku :lol:

 

takze hymna sa vam moze nepacit z dovodu textoveho, alebo hudobneho, ale dovod - je neaktualna - mi pride ako neopodstatneny ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No,mne sa naša hymna vôbec nepáči...ano po textovej ani po hudobnej stránke... :lol:

Ale páčia sa mi viaceré hymny iných krajín - napr. Ruská,Kanadská,Fínska...atď. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nasa hymna sa mi paci, nemam k nej nejaky vrucny vztah, ale nie je zla :lol: a text je pekny, hovori proste o nasej minulosti, takze suhlasim s weirdom s tou aktualnostou/neaktualnostou :)

 

neviem ako vznikli ostatne hymny ci im bola vymyslena nova melodia, ale ked som sa niekde na zakladnej skole dozvedela na hudobnej, ze vlastne nasa hymna pouziva melodiu z ludovej pesnicky (Kopala studienku) tak som bola dost prekvapena :) podla mna je to skoda ze nema vlastnu melodiu ;) (ale netvrdim ze tato je zla)

 

a z ostatnych sa mi velmi paci talianska ;) a aj americka je pekna ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s aktuálnosťou/neaktuálnosť nesúhlasím ani ja

tvrdenia, ako navrhoval exprezident Michal Kováč po našom vstupe do EU sú smiešne

 

myslím, že takáto hymna zachycuje kus histórie

aby sme nezabudli ako našich dedov po kandelábroch vešali

a trstenicov bili, za to, že nevedeli otčenáš po maďarsky

 

ale nie vážne

pekná je a ťažko by sa na novú zvykalo

šak aj Rusi si opätovne dali hymnu ZSSR, len vymenili slová

 

inak sa mi zdá, že Juhoška mala melódiu z Hej Slováci

neviem ako je na tom teraz samostatné Srbsko

 

inak aj Suomáci majú celkom peknú melódiu

Aljak o čom vlastne je?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemam ziadny vztah k slovenskej hymne...a mozno lepsie povedane ze sa mi nepaci..nad tatrou sa uz dlho neblyskalo..skor tam fuka vietor...zastavme ich bratia? nieje koho zastavovat..slovaci oziju? doteraz co robili ? :lol: :) no skratka..nepaci sa mi

Chlapci, chlapci... dejiny treba naštudovať, hlavne Štúrovcov!

 

Ako sa Vám páči naša hymna?

Páči

 

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú?

Spokojný

 

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako tá naša?

Každá ma čosi do seba, ale konkrétne nebudem písať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak na poziadanie nieco o Finskej narodnej hymne... :lol:

 

 

Finska narodna hymna ma 2 jazykove verzie - Finska sa vola Maamme a Svedska Vart land.

 

Povodny texty hymny bol napisany po svedsky Johanom Ludvigom Runebergom, ktory je podla Finov povazovany za narodneho basnika. V novinach sa text hymny ukazal v roku 1846 ako uvodna basen k zbierke 35 poviedok o hrdinoch z dob vojny proti Rusku (1808-1809). Vravi sa, ze basen bola insipirovana madarskou hymnou z roku 1936. Oblubenost basne vzrastla ked ju o 2 roky neskor Paavo Cajander prelozil do finstiny. Skladba s hudbou nemeckeho skladatela Fredrika Paciusa bola po 1.krat predvedena v plnej krase 13.maja 1848 behom slavnosti v Gumtaktu. Na tu istu melodiu vznikla neskor aj Estonska narodna hymna.

 

Hymna bola viackrat kritizovana pretoze podla hudobnych kritikov sa jedna len o prepracovanie starej nemeckej pijanskej pesnicky. Podobne je tercom kritiky aj fakt, ze Pacius bol Nemec a slova boli napisane Runebergom najprv po Svedsky. Taktiez fakt, ze za svoju hymnu povazuju tuto piesen taktiez Estonci viedol v minulosti k navrhom, aby sa Finskou hymnou stala Sibeliova Finlandia. Jej nevyhodou ale je, ze je to cisto instrumentalna skladba a neda sa na nu prakticky spievat. Takze je velmi nepravdepodobne, zeby sa Finska narodna hymna niekedy zmenila.

 

 

Text hymny

 

Oi maamme, Suomi, synnyinmaa,

soi, sana kultainen.

Ei laaksoa, ei kukkulaa,

ei vettä, rantaa rakkaampaa,

kuin kotimaa tää pohjoinen,

maa kallis isien!

 

Moj kraj, moje Finsko, moja vlast

tak krasne znie tvoje meno.

Ziadne hory nebies sa dotkykajuce,

ziadne skryte udolia, ziadne vlnami obmyvane plaze,

niesu tak milovane ako nas sever,

nasa krajina predkov!

 

 

 

no a to je asi tak vsetko, co by som vam o Finskej narodnej hymne povedal... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No vďaka aljak,že si to tak rozpísal,som nevedl,že mala taký komplikovaný vznik...a ozaj Fínska hymna je jedna z najkrajších :lol:

Aj ja mám text hymny v knihe fínštiny...len je ťažké sa ju naučiť  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No vďaka aljak,že si to tak rozpísal,som nevedl,že mala taký komplikovaný vznik...a ozaj Fínska hymna je jedna z najkrajších :lol:

Aj ja mám text hymny v knihe fínštiny...len je ťažké sa ju naučiť  :)

no nieje zaco... aspon som oboznamil aj ostatnych na fore s krasnou historiou vzniku finskej hymny...

 

a neni ani taka tazka, ja som pocuval hymnu v pocitaci, mal som otvoreny text a spieval som si, no a uz ju viem ... takze vzdy si rad zaspievam ked SUOMI nieco vyhraju :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jedna poznámka ...

 

história vzniku fínskej hymny a ešte celej plejády ďalších európskych spadá do predminulého storočia, do revolučných a obrodeneckých rokov, alebo majú aspoň tam kdesi korene, v takmer každej sa hovorí o povstaní, požehnaní, jedinečnosti a kráse a udržaní národa, vrátane Marseillesi, maďarskej, fínskej, českej, slovenskej ... a x ďalších

 

takže oháňať sa tu vytrhnutými kúskami textu slovenskej a hovoriť o nej ako zastaralej je prinajmenšom scestné, rovnako hovoriť o nejakej aktuálnosti ohľadne akejkoľvek hymny.

hymna je po vlajke druhý poznávací znak krajiny, a slovenská hymna to spĺňa rovnako ako x ďalších.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako sa Vám páči naša hymna? - Mna sa paci, po hudobnej stranke je energicka a po textovej sa tiez nemame za co hanbit. Aktualnost treba riesit v inych veciach ako hymnach (kolko z hymn inych krajin je aktualnych?). Hymna je statny symbol, nie zhrnutie stavu krajiny...

 

ste s ňou spokojný alebo by ste dali inú a ktorú? - Som spokojny, je to podla mna dostojny statny symbol

 

ktorá hymna iného štátu sa Vám tiež páči, či dokonca viac ako ta naša?

hymna ZSSR spievana armadnym zborom je nieco uzasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v takmer každej sa hovorí o povstaní, požehnaní, jedinečnosti a kráse a udržaní národa,

jj. poslanim hymny je vzbudzovat narodne a vlastenecke povedomie, preto su vsetky rovnake, iba nazov krajiny sa obmiena  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

som rad ,ze ludi zaujimajucich sa o hymny je viacej.V prvom rade by som podotkol,ze to nie je ,,zastavme ich bratia,ale zastavme sa{co je zaujimave tym,ze to zmenili po desatrociach,pocas ktory si neuvedomili,ze vtedajsia verzia nedava zmysel,ale k teme ,ja mam rad hudbu a hymny zboznujem,ked pocujem hymnu{nezalezi akeho statu}tak mam zimomriavky.asi to bude tym,ze hymna pre mna znazornuje krajinu,usilie ludi,charizmu,zvyditelnenie...Asi sa budete cudovat,ale prvu ktoru som sa naucil na spamat bola hymna zbornej komandy,hoci omylom.Slovasa zmenily,hudba ostala.mam rad aaj cesku,ta je nadherna,nie dramaticka ako nasa,Italia,Canada,Usa,kedysi som mal rad hymnu NDR,francuzka je tiez krasna,ale moj nazor je taky,ze ak milujes svoju krajinu,tak tvoja hymna je ta najlepsia.Ja cestujem po celom svete uz 12 rokov a citim sa byt obcan krajiny v ktorej sa nachadzam.Anyway,niet nic krajsie ako pred plnym stadionom znie hymna tej ktorej krajiny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov