Skočiť na obsah

Všeobecne o archeológii


Tom182

Odporúčané príspevky

Alexander musel zničiť Persepolis, z politických dôvodov - symbol odvekého nepriateľstva a utrpenia Grékov (tak sa vtedy bežne konalo - napr. aj neskôr Rimania do základov zničili Kartágo). Dareos padol rukou vrahov. Tu Darea prenasledujúci Alexander spravil veľké štátnicke gesto - prikryl mrtvolu plášťom a pochoval ho ako kráľa do mauzólea. Vrahov potrestal. Alexander už riešil budúcnosť a nie minulosť.

Ja viem, že ho musel vypaliť, ale nesuhlasit s tým mozem.

 

S tym Kartagom nemozem az tak suhlasit tam islo vyslovene o pomstu, pretoze nenavideli Kartagincov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja viem, že ho musel vypaliť, ale nesuhlasit s tým mozem.

 

S tym Kartagom nemozem az tak suhlasit tam islo vyslovene o pomstu, pretoze nenavideli Kartagincov.

 

 

V prípade Kartága išlo nielen o pomstu, Rimania sa definitívne zbavil najväčšieho rivala a v Stredomorií stali sa hegemónom - Kartágo bolo nielen krásne, ale aj ekonomicky silné (veď to boli Feničania...)

 

Podobný osud mala aj Trója (to asi nebolo len o Helenu, ale najmä o vplyv pevninských Grékov v Malej Azií) alebo aj napr. na novom kontinete Tenochtitlan

http://images.google.sk/images?q=tenochtit...es&ct=title

 

No, aj mne je ľúto, ale vtedy bola taká obyčaj...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No vlastne on ho tak velmi ani zapálit nemusel...teda myslím Alexandra plus jeho verných a menej verných, pokiaľ skutočne nešlo o symbolický akt pomsty Peržanom za Athény. Kde si som čítal, že macedonci boli v ten večer ako vždy dosť opití a vraj Ptolemaiova grécka milenka Thais prišla na "skvelý" nápad...a tým bol dost velký oheň. Alexandrovi sa vraj nápad dosť páčil, ved prečo nie ked sa to môže ľahko ospravedlniť a považovať za grécky payback peržanom, a Persepolis pošiel. Ale názory sú protichodné ako vždy...V ďalšej verzii sa vraj snažil zadržať svojich vojakov, tak ako Titus svojich (takmer o 400 rokov neskôr) ked zapalovali Jeruzalemský chrám..no je to všelijako :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tych legiend okolo toho preco zapalil Perzepolis je vela.

 

Jedna je ze ked prichadzal k Perzepolisu tak Perzania im vyslali na proti veteranov z Xenofonovej vypravy 10 000, ktorych drzali v zajati. Veterani ked prisli k Alexandrosovi ho prosili nech im pomoze a ked videl ze su vsetci zmrzaceni tak povedal vojakom nech si ho zoberu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavé to s tými Xenofontovými veteránmi....som myslel že od Kúmax všetci ustúpili a vrátili sa domov. Ale je možé, že k nemu prišli nejakí poblúdilí grécki žoldnieri, ved už aj tak boli bez hlavného velenia a financií.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S Xenofontovymi veteranmi som to cital v jeho beletrizovanom zivotoipse od Manfrediho

 

A podla Arriánosa zasa Alexander dobrovoľne zapalil aj kralovsky palac aj ked ho od toho Parmenión odhovaral

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a preto musel Parmenion zomriet...nikto nech neskáče kráľovi do rečí ked si to sám kráľ sám neželá resp. nikto mu nevyhovárajte tak skvelý nápad pokiaľ vás nenapadá lepší :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved Parmenión musel zomriet preto bo jeho syn Filótas organizoval sprisahanie proti Alexandrósovi a prislo sa na to a bol velka hrozba, ale som si isty ze toto uz vies Frenkošu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jooj Ivošu :lol: , hej to som čítal...ale ešte stále nemám jasno v menách tých domácich zvierat macedonských kráľov, s tým by si ma dostal:) je vypichovačka jak oči:) že ste minule hľadali miesto Alexandrovho posledného odpočinku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol:

Peritas to bol jeho pes a kon vies ako sa volal.

Len ti teraz neviem povedat ako sa volala Aristotelova sova :D

JJ a hladali sme jeho hrob lenze akosi nikto nevie kde sa nachadza tak ho asi pojdem pohladat. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dík Phersu, toho psa si už zapamätám, koňa poznám. V hre teda ostáva Aristotelova sova a Pórov slon :lol:. OK..teda ak má niekto indície kde by mohlo spočívať telo resp. telesné pozostatky basilea Alexandra Veľkého nech to hodí sem. Nemusí to byť vôbec tak ďaleko ako sa ľudia domnievajú kľudne môže byť aj v Európe. Dôkladne potom vypracujeme plán jeho nájdenia:). Len aby sme neskončili ako ten dilentant (na meno si už nespomeniem) čo celý život hľadal hrob Attilov. Minul neskutočné prachy a energiu na jeho nájdene (a ako vieme neúspešne) aby potom v hlbinách svojej pomätenej mysle prišiel na ten "najlogickejší" dôvod svojho neúspechu a riekol: (citujem)"Attilu som nemohol nájsť preto, pretože on nikdy nezomrel...Ja som Attila!" :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám nutkanie oživit tému, tak sa pýtam: Keby ste našli pri akejkoľvek práci vonku v záhrade, na poli, v lese alebo pri stavbe, jednoducho v zemi niečo čo by bolo podľa vás vzácne a s určitosťou by sa tomu potešili i v múzeu..Otázka: Vyhralo by vo vás svedomie, prečo sa nepodeliť o nález s odboríkmi i laikmi alebo by ste si predmet (hoci aj sarkofág Alexandra Veľkého) nechali doma?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hehe, dobra otazka... :lol:

 

Nooo ale jednoznacne sa dopovedat neda, takze podla toho co by som nasiel... ak by som nasiel napr. Hlavu NIKE SAMOTHRAKE (co je viacmenej moj velky sen najst ju), tak by som ju isiel zaniest do Louvru, lebo mi je uz teraz poriadne luto ze taka genialna socha nieje uplne cela a chyba jej hlava! No a tiez keby som nasiel kadejake slovanske, germanske, keltske alebo podobne veci - tiez by som to asi dal do muzea lebo to pre mna nema az taku hodnotu ako anticke nalezy... no ale keby som nasiel nieco fakt dobre anticke tak by som vahal ci si to nenechat - zalezalo by proste od situacie dost... Ale som si viacmenej isty zeby som si to nechal (ak by to nebolo teda nieco doplnujuce do ineho nalezu, ako napr. cast nejakej uz najdenej sochy)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja by som si to nechal...aj ked blbe crepy by mi boli na nic..ale taku mincu do zbierky..ty by bolo len prijemne ozivenie :) takze ak by som nieco nasiel..tak by som si to skor nechal ako to niekomu vesal na nos :lol: :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ja keby som objavil hocijakú antickú kamenú hlavu na území tohoto štátu...odovzdal by som ju múzeu. No ako človek pracujúci v resp. zaoberajúci sa archeologiou, neviem či by som sa k tomu nálezu potom aj dostal napr. na ďalšie spracovanie. "Najlepší" sú aj tak niektorí pracovníci, teda myslím tých odborných, čo doma po pivniciach schovávajú nálezy len aby ich nikto nepredbehol v štúdiu príp. publikovaní (Takým bol aj A. Evans a to je len zlomok). A preto sa množstvo takýchto super vecí stratí, alebo sa na ne úplne zabudne...a tých je, to viem isto. Takže aj keby bola hlava Niké zo Samothráky nájdená napr. aj na Slovensku k jej uverejneniu by snáď nikdy nedošlo. Ale to som už odskočil od vlastnej navrhovanej témy:). Keby som našiel 1000 rímskych denárov, určite by som si jeden nechal:)...hoci neviem či ešte oficiálne stále platí tretina nálezcovi...vo všeobecnosti platí nález nálezcovi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

doma

ešte by mi nejaký archeológ pokazil radosť, ešte to tak

inak game, to je veľká provokácia, povedať niečo také v spoločnosti piatich budúcich archeológov :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otázka: Vyhralo by vo vás svedomie, prečo sa nepodeliť o nález s odboríkmi i laikmi alebo by ste si predmet (hoci aj sarkofág Alexandra Veľkého) nechali doma?

Zaniesol by som to do muzea ja som charakter :lol: aj ked clovek nikdy nevie

 

 

"Najlepší" sú aj tak niektorí pracovníci, teda myslím tých odborných, čo doma po pivniciach schovávajú nálezy len aby ich nikto nepredbehol v štúdiu príp. publikovaní (Takým bol aj A. Evans a to je len zlomok). A preto sa množstvo takýchto super vecí stratí, alebo sa na ne úplne zabudne...a tých je, to viem isto. Takže aj keby bola hlava Niké zo Samothráky nájdená napr. aj na Slovensku k jej uverejneniu by snáď nikdy nedošlo.

Takymi boli aj (H.C. Rawlinson, E. Hinck, J. Opper), alebo aj J.F. Champolion ktory si doma pisal francuzsko-koptsky slovnik. Podla mna takyto pracovnici nie su zlo ved ked nieco skumaju cely svoj volny cas a mal by prist niekto kto ich predbehne tak to by bolo asi dost smutne

Dobry typek bol Grottefend ktory sa vsadil, ze rozlusti klinove pismo a on ho rozlustil, no polozil zaklady

 

Pridam sem jeden z clanok o vykradani

 

Vykrádanie archeologických nálezísk nabralo v poslednom období na celom svete príšerné rozmery. Bezohľadné drancovanie kultúrnej minulosti však už čoskoro prinesie svoje neželané plody.

 

Domnieva sa to popredný nemecký archeológ a šéf Inštitútu pre archeologické vedy univerzity vo Frankfurte Hans-Markus von Kaenel. "Nikdy predtým neboli archeologické miesta vykrádané v takom rozsahu, ako v súčasnosti," povedal. Ako dôvody nárastu takýchto lúpeží menoval globalizáciu, technické pokroky a celosvetovú situáciu.

 

Vďaka internetu, ako ďalej uviedol frankfurtský profesor, existuje v súčasnosti dobre organizovaný globálny trh s vykopávkami. Za pomoci technicky vyspelých detektorov môžu vykrádači systematicky pracovať - nachádzať pamiatky v zemi bez toho, aby vykopávali v zemi jamy, čím by sa stali podozrivými. Ďalším faktorom je politická destabilizácia regiónu.

 

Za najhoršiu označil von Kaenel situáciu v povojnovom Iraku. "Od rozpadu štátnych štruktúr nabralo vykrádanie nálezísk príšerné rozmery," objasnil. Vykrádanie majú na svedomí dobre organizované bandy, ktoré sú dokonca aj ozbrojené a "pracujú" za bieleho dňa. Dramatická je podľa neho situácia aj v Bulharsku, Srbsku a na Ukrajine.

 

Vykrádači sa podľa neho zameriavajú len na vykopávky či predmety, ktoré môžu ľahko predať. Keramické a iné predmety, ktoré nemajú na čiernom trhu veľkú cenu, jednoducho rozbijú na mieste nálezu. Prirodzene, cennejšie nálezy vôbec nevidia profesionálni archeológovia, pretože skončia v súkromných zbierkach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby ste našli pri akejkoľvek práci vonku v záhrade, na poli, v lese alebo pri stavbe, jednoducho v zemi niečo čo by bolo podľa vás vzácne a s určitosťou by sa tomu potešili i v múzeu..Otázka: Vyhralo by vo vás svedomie, prečo sa nepodeliť o nález s odboríkmi i laikmi alebo by ste si predmet (hoci aj sarkofág Alexandra Veľkého) nechali doma?

Ťažko povedať, v takých prípadoch sa väčšinou rozhodnem, keď taká situácia nastane. Ale myslím, že keby išlo o niečo menšie - pár mincí, niekolľko črepov, možno malá soška... to by som si možno ponechal, ale niečo ako sarkofág sotva. Ale pochybujem, žeby som niekedy mal šťastie na niečo, čo by bolo staršie ako sto rokov...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

o Stonehenge, neboli "kamená šibenice":lol:, sa už toho od stredoveku popísalo. Tiež info o hroboch aristokratickej vrstvy je v Británii trochu staršia (teda ko na SK), hoci ide o výsledok najnovších výskumov. Pre mňa je to nejak nezaujímavá informácia, keďže je to opäť niečo o Stonehenge, a opäť o ďalšej analýze jeho funkcie v dejinách a kulte. Pritom v Írsku sa objavujú rovnako a možno ešte zaujímavejšie megalitické nálezy. A tak isto na Balkáne sú objavované iné archeo. "pecky". To ako ked, do telky dajú ďalší spot o ďalšej nevykradnutej egyptskej hrobke...pomaly sú už nezaujímavé..teda je to len môj názor a všetka česť Egyptológom a ľuďom čo tieto veci zbožňujú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov