Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

- áno každodenne prosíme o božiu pomoc, to nepopieram

ja však hovorím o tom, že Boh samovoľne neovplyvňuje naše životy

nekoná pretože by sa chcel pobaviť a keď sa niečo rzhodneme uskutočniť, tak to spravíme

nechá nás slobodne sa rozhodovať

 

nuž ... Mohamed nebol rovnako charizmatickým vodcom ako Ježiš ... už vo svojom čase nebol tak všeobecne zbožňovaný a nedotknuteľný ako sa nám to dnes snažia islamisti nahovoriť ... do svojich zákonov vždy pridával prvky, ktoré sa mu hodili ...

- ja nevravím, či bol väčší alebo menší, ale rozhodne bol charizmatický vodca

vraví o tom aj Dr. Macúch, R. v knihe Islam a kresťanstvo

- zásadný rozdiel medzi Kristom a Mohamedom je v ich mravnej osobnosti

Ježišovo vyznanie " Som tichý a pokorný srdcom" Mt 11:29

 

Nebudeš mať iných Bohov okrem mňa ... nebudeš uctievať zlaté teľa, veriaci, ktorí uverili, nebudú mať iných bohov ... biblia vznikala ústne v časoch, keď ľudia potrebovali nejaký kánon, ohrady, smernice, podľa ktorých žiť, aby žili ako ľudia ..

- to je pravda, ale nehovorí to o tom, že to dnes už neplatí

10 Božích Prikázaní považujem o nadčasové zákony

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- ja nevravím, či bol väčší alebo menší, ale rozhodne bol charizmatický vodca

vraví o tom aj Dr. Macúch, R. v knihe Islam a kresťanstvo

 

10 Božích Prikázaní považujem o nadčasové zákony

hm ... neviem a hlavne si nemyslím, že Dr. Macúch je jedinou autoritou v tejto oblasti, pričom v žiadnom prípade neupieram jeho právo na jeho postoj a jeho pohľad na osobu Mohameda ...

web je toho plný, na tento článok je copyright tak sem len vložím link ...

toto je trochu iný pohľad na charizmu vodcu Mohameda

 

10 Božích prikázaní môžu byť nadčasové zákony - to je predsa v poriadku

po celom svete žili ľudia a vytvárali spoločenstvá a civilizácie a svoje pravidlá a mali svoje kánony a zákony a prikázania - aj keď nepísané ... a kto ich zákony nedodržiaval, nebol hoden byť členom spoločnosti

a nakoniec - skôr či neskôr každá spoločnosť, aby fungovala, dopela k tomu, že dodržiavala podobné zákony, bez ohľadu na to, kto bol ich bohom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co sa Jezisa tyka, preco ti ludia uverili ze je to bozi syn? len kvoli tym trom hviezdam v zakryte? Pochybjem ze keby dosiel nejaky Jozo z Parnice ze sa jeho dcere narodilo dieta bez muza, ze by mu niekto veril...

Neviem či ty čítaš čo sa v tejto téme píše... Už som písal že zásadny vplyv na ľudí malo to, že Ježiš po ukrižovaní na tretí deň vstal z mŕtvych. Keď Rimania ukrižovali Ježiša, zomrel na kríži, Rimania ho vyhlásili na mŕtveho a dovolili Márii ho pochovať. Oficiálne zomrel a bol pochovaný. Na tretí deň vstal z mŕtvych a žil. Na tomto stojí kresťanská cirkev.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ž som písal že zásadny vplyv na ľudí malo to, že Ježiš po ukrižovaní na tretí deň vstal z mŕtvych

ale tak najprv musel dorast do toho veku kedy ho ukrizovali... :lol: pokial viem tak to nebolo batoliatko.... hovorim o tom obdobi, pretoze uz ako batoliatku o nom hovorili ako o velkej osobe

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ježiš sa počas svojho života stal známym, že dokázal uzdravovať chorých, slepým vrátil zrak, dokázal robiť zázraky ako premenil vodu na vínu, alebo chodil po vode a mnoho ďalších iných vecí. Jeho narodenie bolo zvestované už dávno pred tým, to už nepoznám úplne do detailov takže teraz viac o tom nenapíšem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

10 Božích prikázaní môžu byť nadčasové zákony - to je predsa v poriadku

po celom svete žili ľudia a vytvárali spoločenstvá a civilizácie a svoje pravidlá a mali svoje kánony a zákony a prikázania - aj keď nepísané ... a kto ich zákony nedodržiaval, nebol hoden byť členom spoločnosti

a nakoniec - skôr či neskôr každá spoločnosť, aby fungovala, dopela k tomu, že dodržiavala podobné zákony, bez ohľadu na to, kto bol ich bohom...

- však o to ide

preto sú tieto zákony na 2 tabuliach

prvá - týkajúce sa Jahveho

druhá - pozemské zákony, ktoré musia uznať ako dobré aj neveriaci

 

- to že bol charizmatik - ten čo sa odlišuje nejakou špeciálnou vlastnosťou

či už v predpísomných spol., tan kto vedel podla letu vtákov určiť počasie, urovnať spory, zjednotiť kmeň v jednotný celok,..

je isté

- to ako sa Korán vykladá je vec iná

napr. veľký problém islamu je, že sa Korán učia naspamäť, aj to len chlapci a vykladajú ho až v na vyšších školách, kde neštudujú všetci

a preto medzi ľudom vznikajú jeho rôzne interpretácie

samozrejme je to iné vo veľkých mestách Dubai a spol, ktoré sú značne postihnuté westernizáciou

 

Ajk

- ak máš čas, tak si prečítaj hoci len aj Novú Zmluvu alebo aspom nejaký výcuc z neho alebo si pozri nejaký film

to je najlepšie riešenie, sám si utvoríš názor a diskutovanie bude omnoho lepšie

ako príklad uvediem game

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretoze uz ako batoliatku o nom hovorili ako o velkej osobe

áno, hovorí ... pre veriaceho je to vec viery, možno legenda, napriek tomu že moderní astronómovia špekuľujú nad tým, aká "hviezda" viedla troch kráľov do Betlehému, iní nad tým, kto boli v skutočnosti tí traja králi, ďalší nad tým, nakoľko je vôbec legenda pravdivá ... a hlavne chybné datovanie - narodil sa zrejme roku 7 - 4 pred n.l.

najbližšie o Ježišovi počuť okolo jeho dvoch rokov, potom okolo dvanástich, až nakoniec nedlho pred svojím ukrižovaním sa objavuje, káže dobro a činí zázraky ...

podľa učenia, ktoré kázal, jednonoduchého jedla, myšlienok, ktoré šíril a mnohých ďalších indícií je dnes viac než pravdepodobné, že Ježiš patril, alebo bol vychovaný sektou esénov / esejcov/ - mnohé zvyšky ich písomností sa našli v 1947 náhodne v jaskyniach v Kumráne ...

ústredný bod, na ktorom je založená kresťanská viera, je viera v to, že bol ukrižovaný, aby nás vykúpil, že na tretí deň vstal z mŕtvych a vystúpil na nebesia ... k Bohu.

 

 

je to viera ... rovnako ako je vecou viery, že sa človek znovu a znovu musí pretrápiť životom aby dosiahol nirvánu ... rovnako ako to, že bohovi Quetzalcoatlovi treba obetovať ešte tlčúce srdce ... ako je viera, že pred sochy bohov pokladajú misky s jedlom, aby si ich naklonili ...

je, pokiaľ dobre čítam, toto téma o otázkach k náboženstvám ... pre niekoho, kto o článkoch nejakej viery nikdy poriadne nepočul, sú určite na mieste otázky ... a možno aj pre veriaceho - ako hovorí RoSo :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je, pokiaľ dobre čítam, toto téma o otázkach k náboženstvám ... pre niekoho, kto o článkoch nejakej viery nikdy poriadne nepočul, sú určite na mieste otázky ... a možno aj pre veriaceho - ako hovorí RoSo :lol:

Aj veriaci sa majú rozhodne neustále pýtať, skúmať. Napríklad aj na získanie nových informácií, pretože kto môže povedať, že ovláda úplne všetky detaily, ktoré sa jeho viery týkajú. Alebo správne položenými otázkami môže prísť na to, že je to pre neho len zvyk, že vlastne nie je až tak veriaci a potom sa mu buď uľaví, že keď už neverí, nemusí sa silou mocou nútiť do niečoho čo sa mu ani nechce robiť, alebo práve preto bude rozmýšľať nad tým, ako to zmeniť. V každom prípade, otázky by sa mali klásť...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Editoval som ten príspevok o odvodzovaní pôvodu

nie je patrilineárna, ale PatriNominálne

- dôležitá línia otca- určovanie pôvodu

ale matka musí byť tiež židovka, resp. moslimka , aby bola zachovaná čistokrvnosť, tá totiž závisí od matky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomassi,

 

no ono to pochádza hlavne z dôb, keď sa nevedel určit otec, ale matka bola vždy istá. A zachovalo sa to až do teraz.

 

Axel,

Židia neuznávajú ani jedného (ale v tomto bude presnejší havarka).

Mohamed nemá žiadne postavenie. Ježiš, hm to ešte zistím, ale imho tiež moc nie. Najvyššie má B-h a potom Moše (hebrejský Mojeziš) za ními sú potom rôzni rabíni.

 

gut šábes

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

strasne vela prispevkov co tu citam su len citacie z inych knih a ziadne vysvetlenie.... mna by zaujimalo... cirkev nevie odpovedat skoro na ziadnu otazku, iba povie: treba verit...ok, to mi je uz jedno...ale napr: pan boh ci kto stvoril adama a evu, mali deti...a kedze na zemi niekto nebol, tak tie deti sa mnozili medzi sebou...cize to mam chapat, ze lud je zdegenerovany/z vedeckeho hladiska, by sa viac ako 15 rokov nezachovalo, vymreli by/? ved aj tu na vychode bola romska dedina, kde sa medzi sebou rozmnozovali romovia...iba otcovia s dcerami a bratia so sestrami...ale rodili sa ludsky hermafrodyti a postupne cela dedina vymrela...ale zaklad je,ze boli mentalne zdegenerovany...ako je mozne, ze z adama a evy sa to tak "rozmachlo"... ako to, ze po 20-30 rokoch ti ludia nevymreli a ked to bolo vraj mozne vtedy, preco to nie je mozne teraz?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

diana a ostatní

prosím aspom si prelistujte či už Starú alebo Novú Zmluvu

a

každý deň sú v kostoloch omše, ktorýh súčasťou sú kázne v ktorých sa hovorí o čom to ktoré evanjelium, resp. čítanie bolo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pan boh ci kto stvoril adama a evu, mali deti...a kedze na zemi niekto nebol, tak tie deti sa mnozili medzi sebou...cize to mam chapat, ze lud je zdegenerovany/z vedeckeho hladiska, by sa viac ako 15 rokov nezachovalo, vymreli by/?

To tvrdí cirkev a myslím že toto je jedna z vecí v ktorých nemá pravdu. Myslím že Adam a Eva boli akýmsi ľudským symbolom, boli to možno nejakí výnimoční ľudia ktorí v hierarchii spoločnosti zaujímali významné postavenie. Táto teória by podporila ich existenciu a zároveň by pripúšťala existenciu iných ľudí. Hoci som veriaci katolík, v tomto smere zastávam evolúciu, teda že človek sa vyvinul z opice (u poniektorých ten vývoj ešte stále pretrváva, ale to je už o inom).
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

diana

to nie je len o čítaní "nejakých" knižiek

- asi si si zabudla prečítať celý príspevok, kde píšem aj o kázniach, kde sa písmo vysvetľuje + je neskutočné množstvo kníh a texto, ktoré Zákon vysvetľujú, len sa treba v tom trošku pohrabať

 

 

a neviem, prečo Bibliu beriete ako doslovne napísaný text

 

Svet stvorený za 7 dní???

- čítajte ďalej, kde sa píše, že pre Boha čas neexistuje, takže 1 deň je synonymom pre milióny ľudských rokov

 

Prečo je to tak písané???

- pretože každý deň sa dialo niečo iné a aj jednoduchý človek má prehľad o tom čo a ako nasledovalo

 

S evolučnou teóriou súhlasím

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Chcela by som sa informovať ohľadom katolíckej cirkvi a jej sviatkov a púti. Potrebujem zistiť, či bola v dňoch 15.6.-19.6.2007 v Chorvátsku, myslím, že v Medžugorí katolícka púť.

Som totiž ateistka a v týchto veciach sa nevyznám,ale verím, že mi pomôžete, ide o dobrú vec.

Hľadala som v Google, ale nenašla som v tomto termíne nič a chcela by som aj vedieť, či sa takéto púte konajú každoročne iba 1x alebo viackrát na tom istom svätom mieste.

 

Veľmi vám ďakujem za ochotu. indiana

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Indiana,

 

tých púti je množstvo - organizuje si ich pomaly každá farnosť,

 

napríklad tu je jedna plánovaná na september z jednej malej farnosti ... alebo tu na budúci mesiac ...

 

neviem ako zistiť, či bola konkrétna púť v konkrétny čas ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcela by som sa informovať ohľadom katolíckej cirkvi a jej sviatkov a púti. Potrebujem zistiť, či bola v dňoch 15.6.-19.6.2007 v Chorvátsku, myslím, že v Medžugorí katolícka púť.

Som totiž ateistka a v týchto veciach sa nevyznám,ale verím, že mi pomôžete, ide o dobrú vec.

Hľadala som v Google, ale nenašla som v tomto termíne nič a chcela by som aj vedieť, či sa takéto púte konajú každoročne iba 1x alebo viackrát na tom istom svätom mieste.

 

Veľmi vám ďakujem za ochotu. indiana

Púte do Medžugoria sa konajú zo Slovenska niekoľkokrát do roka. Neviem, či v tom termíne, o ktorom píšeš ty nejaká bola, ale viem o jednej, ktorá bude cez prázdniny, koncom júla a začiatkom augusta. ale presný dátum neviem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov