Skočiť na obsah

Odporúčané príspevky

Zverejnené

david,   ja som komentoval nie to v co veris, ani som nehovoril ci je to spravne alebo nie,  len som upozornil na nekorektnost tvojej argumentacie.

 

A to ze tradicie su lepsie ako to co sa pise v biblii si predsa tvrdil ty,   ked som ti odcitoval priamo z nej, tak si napisal ze mate aj Tradicie. A neskor si dodal ze vam pomahaju lepsie porozumiet Biblii.   

To je logicky dôsledok tvojho textu a ja som pomerne zmierlivo dodal ze to je mozne, ale ze potom by si mal argumentovat inak.

 

A ked vyjdeme z historie, tak 1000 rokov boli ine Tradicie, teraz su ine.   Zrejme teda boli dovody na ich zmenu, a znovu opakujem nehovorim ze tie dovody boli zle alebo ze výsledok bol zly. 

Ak teda chces argumentovat v prospech celibatu, tak skus poctivo skumat jeho vyhody a nevyhody, mozes to porovnat s tym ako to vyzera v evanjelickej cirkvi kde sa zenaty farar ocakava, mozes rovnako pozriet ako prax ( tradicia) funguje pri zenach fararkach. 

 

Len  nemozes diskusiu odbit odkazom na pavla, kedze ten hovori presny opak.   

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Niekto Ti tak to povedal, či už je to Tvoj vlastný názor?

 

Však táto Tradícia nám pomáha lepšie porozumieť Bibliu.

... táto Tradícia nám pomáha lepšie porozumieť Biblii.

To neznamená, že Tradícia je lepšía ako Biblia

 

david,   ja som komentoval nie to v co veris, ani som nehovoril ci je to spravne alebo nie,  len som upozornil na nekorektnost tvojej argumentacie.

A to ze tradicie su lepsie ako to co sa pise v biblii si predsa tvrdil ty,   ked som ti odcitoval priamo z nej, tak si napisal ze mate aj Tradicie. A neskor si dodal ze vam pomahaju lepsie porozumiet Biblii.   

To je logicky dôsledok tvojho textu a ja som pomerne zmierlivo dodal ze to je mozne, ale ze potom by si mal argumentovat inak.

a už som si myslel, že to môj prekladač urobil mna figla  :lol:

Zverejnené

... táto Tradícia nám pomáha lepšie porozumieť Biblii.

To neznamená, že Tradícia je lepšía ako Biblia

 

... a ako konkrétne pomáha tradícia celibátu, nariadeného roku 1139 pápežom Innocentom,  porozumieť Biblii ?  -_-

Zverejnené

Tradícia nie je rovná prikázaniu. Tradícia je niečo, čo začali robiť ľudia, niečo ako starý dlho používaný zvyk.

Ak v nejakej rodine majú tradíciu, že prvorodený syn sa už niekoľko pokolení volá napríklad Gašpar, a mladej matke sa toto meno nepáči a je presvedčená, že decko by trpelo jak kôň s takým menom, tak chlapca pomenuje hoci aj Adam, má ju rodina vydediť, že sa nedržala blbej tradície? treba rozoznávať, ktorá tradícia človeka posúva dopredu a dáva mu niečo pozitívne, a ktorá ho, naopak, len zbytočne zaťažuje.

Zverejnené

Tradícia nie je rovná prikázaniu. Tradícia je niečo, čo začali robiť ľudia, niečo ako starý dlho používaný zvyk.

Vilma, to, čo ste napísali, je tradícia (pisana pre malé t)

Tradícia, písana s veľkým písmenom, sa týka záležitosti božich,

a je rozoznana Otcom cirkvi a schválená Pápežom.

Zverejnené

david, stale je to zaroven tradicia, ktora sa da zmenit

( inak mi prave unikol rozdiel  medzi Otcom cirkvi a Papezom,   mal som pocit ze je to synononymum)

A v tomto pripade by to mohol zmenit aj koncil.

 

Ale to je formalny sposob ako to zmenit,   skus sa vratit k teme a vysvetlit v com je dnes tato Tradicia prinosom ? Jej nevyhody su jasne ale to nech prezentuju odporcovia :)

Zverejnené

... a ako konkrétne pomáha tradícia celibátu, nariadeného roku 1139 pápežom Innocentom,  porozumieť Biblii ? 

našiel som článok, ktorý popisuje podstatu celibátu, (škoda, že neexistuje žiadna autorizacia).

myslím si však, že podstata celibátu je udržiavaná v duchu ekumenizmu,

a je prijateľná pre katolíkmi a pravoslávnymi.

(nehovorím si, ako to vidia evanjelikáli  :smile2:  )

a tu je zoznam tém, ktorú obsahuje článok:

 

1 DEFINÍCIA CELIBÁTU

1.1 Dejiny celibátu

2 PODSTATA CELIBÁTU

2.1 Prečo Božie kráľovstvo a Cirkev vyžadujú celibát?

3 PROBLEMATIKA DNEŠNÉHO KŇAŽSKÉHO CELIBÁTU

 

Nechcel som kopírovať celý pomerne obsiahly článok, aby zbytočne nezvyšovať objem príspevka.

 

pre záujemcov prikladám odkaz:

http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/nabozenstvo/58047/?print=1

Zverejnené

raz príde čas, keď pápež celibát zruší. Čo budete vy, zástancovia tohto opatrenia, hovoriť?

Zverejnené

... inak mi prave unikol rozdiel  medzi Otcom cirkvi a Papezom,   mal som pocit ze je to synononymum)

A v tomto pripade by to mohol zmenit aj koncil.

Čiastočne to je synonymum.

Každý Pápež je Svätý Otec, ale nie každý Svätý Otec je Pápež  :)

 

skus sa vratit k teme a vysvetlit v com je dnes tato Tradicia prinosom ?  

 na túto tému nájdete odpoveď v mojom prispevku # 357

Zverejnené

 

Ale Duch hovorí výslovne, že v neskorších časoch . . . .ktorí budú zbraňovať ženiť sa a prikazovať zdržovať sa pokrmov, ktoré Bôh stvoril na požívanie s ďakovaním pre veriacich a poznavších pravdu. (1.Tim.4:1,3)

 

Nuž ,neviem neviem . . . ?

Zverejnené

david, tak podstatu nakopirujem ja

 

1. kňaz môže venovať väčšinu svojho času farnosti, lebo nie je rozptyľovaný rodinnými zodpovednosťami
2. kňaza možno ľahšie premiestniť do inej oblasti podľa potrieb Cirkvi
3. výdaje za ubytovanie, zdravotnú starostlivosť a dôchodok sú menšie ako v prípade rodiny
4. oddanosť kňaza nie je delená
5. ťažšie sa mení jeho postoj

 

a komentar,  1 je otazna,  nevidiet prakticky rozdiel medzi evanjelickymi a katolickymi farnostami, su lepsie a horsie na kazdej strane.

Naopak, ak farar sluzi aj ako rodinny vzor, tak to ma svoju cenu.

 

2 a 3, ok   to je fakt.  To do znacnej miery chapem, slobodny farar  je viacej poslusny hierarchii ako farnosti 

A teda sa lahsie riadi cirkev.

Zverejnené

 

2 PODSTATA CELIBÁTU

 

Celibát má hodnotu znaku ako dôkaz celkovej osobitnej lásky k Božiemu kráľovstvu. Nemá sa chápať len ako cirkevný zákon, je to skôr oddanie sa, pravá a vlastná obeta nielen osobnej, ale aj verejnej povahy. Panenstvo dokonca oslobodzuje manželstvo a manželov z neznesiteľného tlaku, a zároveň nám týmto pripomína aby sme si nevytvorili z manželstva alebo rodiny modlu, ktorej by sme všetko obetovali. Panenstvo má tiež veľkú subjektívnu a existenciálnu hodnotu, pretože pomáha osobe realizovať najťažšiu a zároveň najkrajšiu vec, ktorou je vnútorné zjednotenie v sebe s Pánom. Celibát ponúka kňazovi možnosť v bohatšej miere stotožniť sa s dokonalou láskou zmŕtvychvstalého Krista, a odpovedá na volanie stať sa podobným Kristovi. Cieľom celibátu je vychovať vyzretého, svedomitého, zodpovedného muža, mravne pevného a verného kňaza.

 

 viera :)   nie povinný celibát ako  dôkaz celkovej osobitnej lásky k Božiemu kráľovstvu... viera v Boha sa nebije s manželským zväzkom.. vnútorne sa zjednotiť s Pánom ,  stať sa podobným Kristovi môže človek,  ak sa o to snaží deň, čo deň svojim životom, láskou k svojim blížnym...človek môže byť vyzretý, svedomitý, zodpovedný, mravne pevný a verný kňaz aj keď žije v manželskom zväzku...

Ježišovo kňazstvo je jedinečné, pretože nikto iný v celom vesmíre nebol Boh a človek súčasne. Ježiš je človek a zároveň Boží Syn. On je Veľkňazom... žil medzi nami, učil, zomrel na kríži namiesto nás. Je jediným dokonalým Prostredníkom..  On sa obetoval za nás,  raz a navždy.. Kňaz môže plniť svoje poslanie svedomito, zodpovedne, ale myslím si, že nie je správne nútiť človeka,  aby žil v povinnom celibáte... taký mládenec po strednej, ktorý ide študovať teológiu..,  nevie, čo to je žiť v celibáte celý život... láska je dar a milovať nie je hriech. každý má právo milovať, či mladý, starší.. bez rozdielu...človek môže milovať Boha, aj milovať človeka.. :) dostali sme dar od Tvorcu, Pána, Stvoriteľa, ....lásku, toľko lásky, ktorá môže obsiahnuť   "celý svet"..

Zverejnené

david,  skus to vysvetlit s tym svatym otcom,   je to teda titul pre papeza ci uz aktuálneho alebo minulého alebo su aj ini ?  Pytam sa pretoze som doteraz mal pocit ze to je synonymum a ak sa mylim, tak sa rad necham poucit

Zverejnené

david,  skus to vysvetlit s tym svatym otcom,   je to teda titul pre papeza ci uz aktuálneho alebo minulého

alebo su aj ini ? 

Pytam sa pretoze som doteraz mal pocit ze to je synonymum a ak sa mylim, tak sa rad necham poucit

či sa jedná o synonymum, už som to vysvetlil v predchádzajúcom prispevku.

Kardináli volia pápeža na konkláve.

Voľba predchádza modlitba prosbu k Duchu Svätému. o dobrou voľbou.

podrobné informácie môžeš nájsť tu:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Konkl%C3%A1ve

Zverejnené

ja som tým myslela len to, že vo všetkých povolaniach sa nachádzajú aj homosexuáli, aj ľudia s - povedzme - neobvyklými sklonmi, či zvrhlíci a rôzni úchyli. Nikto sa nepozastaví nad tým, že 50 ročný údržbár má slabosť na chlapčekov, či v kolektíve ekonómov fero mrkvička je teplý. Ale každý, keď sa také indivídum nájde v kňazskom rúchu, povie, aha, no, zasa farár!

Ak sa prespí nejaký námestník so sekretárkou a tá ostane v tom, nikto okrem jeho zákonitej manželky či jej zákonitého manžela, ak sa to pravda, dozvedeli, sa nad tým nepozastaví. Ale keď sa prevalí, že kňaz mal nejaké pletky a mladou kuchárkou, tak to je iné kafe, na tom si radi ľudia zgustnú. To sa rýchlo dostane za hranice farnosti. A je to celkom dobre možné, že keby nemusel dodržiavať celibát a bol šťastne ženatý, nič také by sa nestalo, resp, takých prípadov by bolo podstatne menej.  ...zato dobre nasýtený samec šťastne ženatý, ktorý má bez problémov uspokojené aj svoje fyzické potreby doma u svojej paničky, ľahko krásnu sekretárku vyťaží len a len pracovne a na nejaké sexuálne hrátky má pomyslenie leda ak v nemiestnych vtipoch.

 

A ake mas vysvetlenie na tento "fenomen"?..........len to prosim ta nazhadzuj na celibat!

 

 

 

? : )))

keď sa niekto stane ekonómom alebo bankárom, je to preto, lebo od detstva túži stať sa zlodejom ?....................

 

info ... pokiaľ si dobre spomínam, podľa teba sú psychológovia veľmi nepríjemní a nepotrební ľudia, ktorí varia z vody / je tu o tom celá téma / ... táto tvoja súkromná psychológia je skutočne bez konkurencie :)

 

pozor - áno, sú prípady, keď výber povolania súvisí so psychikou a prirodzeným sklonom toho ktorého človeka, aj tak, že pyroman sa stane hasičom. ale takto paušalizovať a prevrátiť naruby doradu všetkých, všetky profesie a všetky zamestnania, to je na psychológa, či tak niečo ...  totálne si zdefraudoval kompletne všetky povolania a ľudí, aj seba ?  : )

 

stále nie je ale z tých podivných "prirodzených" cintorínskych, podvodníckych a pyromanských vzťahov jasné, ako to súvisí s celibátom :)

 

-------------

rímskokatolíckemu kňazovi to zakazuje "akási" klauzula ... trochu som nepochopila, o akom celibáte vlastne hovoríš, alebo ako si ten celibát v katolíckej cirkvi predstavuješ, keď nevieš, na rozdiel od ostatných diskutujúcich, že je to presne tak - celibát u katolíckych kňazov a v rímskokatolíckej cirkvi zakazuje klauzula v kanonickom práve ... :

 

Ako stale.....necitas vobec prispevky, na ktore reagujem a teda si moje reakcie  vysvetlujes po svojom, preto su aj tvoje reakcie  o uplne inom "smere" :( .

 

Moje presvedcenie, ze psychologovia su obycajny vykradaci penazeniek zufalcov, nebudem menit......"liecit" s kristalovej gule dokaze aj nejaky saman s nejakej Papuy.

 

Aha pozor.....tak taketo pripady som mal na mysli a vobec som nepausalizoval, ale iba daval priklad, ze to, co sa deje v cirkvi, sa deje v kazdom povolani.....teba to samozrejme zasa utvrdilo, ze ja som zdefraudoval vsetky profesie.....nebudem ti to vyhovarat....asi praca marna :( . 

 

A este raz.....s celibatom to ma ten suvis, ze sa to deje vsade a nie je v tom ziadny pricina, ktora sa nazyva celibat (ako pisala iskra).

 

-------------

 

Prosim ta uved ma na pravu cestu a posun sem nejaku cirkevnu klauzulu, ktora zakazuje knazom sexovat s dovodu, ze sex je nejaky hriesny tanec.

Dakujem.

Zverejnené

toto suvisi s temou iba okrajovo..nasla som na jednom fore o knihach tento citat

 

-život lidí, pro něž jsou Platónovy dialogy nejbeletrističtějším pojednáním, jaké jsou ochotni akceptovat, musí být stejně ubohý, jako těch, kteří usoudili, že pohlavní orgány slouží výhradně k močení-

 

:zubiska:

 

zdroj http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/brak-1214/str-1

Zverejnené

Ja predsa netvrdím, že medzi kňazmi je viac takých ľudí, ale som napísala, že ľudia to práve pri nich radi vypichnú a celibát tomu zgustnutiu tiež napomáha.

Skrátka si myslím, že je to prežitok a že by to mohlo len pomôcť, a to po všetkých stránkach, keby sa povinný celibát zrušil, ale keby sa dal na báze dobrovoľnosti. Potom by som rada videla, aké % mladíkov, ktorí sa rozhodli pre toto povolanie, by sa k celibátu hlásila. teraz sa musia, ale keby nemuseli, koľko by ich bolo*?

Zverejnené

Cirkev ma svoje poslanie a preto nemoze byt prezitok to, co toto poslanie pomaha naplnat. To ale (bez urazky) pochopi iba ten, kto veri v to, co sa snazi presadzovat (aj napriek roznym pohladom) katolicka cirkev (kedze s celibatom operuje iba ona).

Zverejnené

Ako stale.....necitas vobec prispevky, na ktore reagujem a teda si moje reakcie  vysvetlujes po svojom, preto su aj tvoje reakcie  o uplne inom "smere" :( .

info, tento tanaček sme už pár krát tančili :)

 

---------

:)

 

Prosim ta uved ma na pravu cestu a posun sem nejaku cirkevnu klauzulu, ktora zakazuje knazom sexovat s dovodu, ze sex je nejaky hriesny tanec.

Dakujem.

 

tú cirkevnú klauzulu už máš na 13. strane tu :  https://www.freespace.sk/tema/1726-nejasnosti-otázky-k-náboženstvám/?p=216559

nemôžem za to, že čítaš len polovičky príspevkov alebo ich nečítaš vôbec :happyroll:

 

takže tá klauzula z Kanonického práva ešte raz - toto by mal ale vedieť každý katolík.

trochu jemnejšou formou, vhodnou pre deti, ale učili nás to už na náboženstve svojho času ako deti:

Kanonické právo (CIC) v Can. 277 říká: „Duchovní jsou povinni zachovávat dokonalou a trvalou zdrženlivost pro Boží království, a proto jsou vázáni celibátem, který je zvláštním Božím darem, jímž se mohou duchovní snáze a s nerozděleným srdcem svobodněji oddat Kristu a službě Bohu i lidem. Druhý paragraf dodává: „S náležitou moudrostí se duchovní chovají k osobám, jejichž častá společnost by mohla ohrozit závazek duchovních ke zdrženlivosti nebo vzbudit pohoršení u věřících.“

 

Kodex církevního práva z roku 1983 oproti prvnímu kodexu z roku 1917 v charakteristice celibátu nahradil slovo castitas (čistota) slovem continentia (zdrženlivost, schopnost ovládání, ale též soudržnost, integrita), čímž oslabil výklad celibátu ve smyslu gnostické teze, jako by tělesnost a sexualita byla nečistá.

 

a články v katolíckych médiách o tom, že celibát sa týka sexuálneho styku :

http://cirkev.wordpress.com/2010/03/27/vyznam-celibatu/

http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=963

http://www.krestan.info/index.php/celibat - okrem iného tento posledný článoček kratučký a historicky poučnejší, než čokoľvek iné - otázka celibátu v katolíckej cirkvi nikdy nebola úplne čistá, ani čisto dodržiavaná, a je spornou otázkou dodnes.

v anglickej mutácii wiki je dokonca presne použitý termín "sexuálna abstinencia"

 

je tam toho plno, treba použiť uja googla, keď si doteraz nevedel, že v rímsko katolíckej cirkvi sa celibát týka zdržanlivosti - čistoty tela a duše.

a často sa spomína "manželstvo", pretože ako iste vieš, aj bežným veriacim ovečkám sa v katolicizme zakazuje sexuálny styk pred manželstvom - takže až manželstvom sa začína sexuálny život, preto ten jemný hanblivý náznak "manželstva" v mnohých katolíckych komentároch, aj od emeritného pápeža, kardinála Ratzingera : http://www.pastorace.cz/Tematicke-texty/Celibat-Joseph-kardinal-Ratzinger.html

 

 

Cirkev ma svoje poslanie a preto nemoze byt prezitok to, co toto poslanie pomaha naplnat. To ale (bez urazky) pochopi iba ten, kto veri v to, co sa snazi presadzovat (aj napriek roznym pohladom) katolicka cirkev (kedze s celibatom operuje iba ona).

ad 1. cirkev má svoje poslanie, a samotné katolícke zdroje, ako je vyššie popísané, uznávajú, že otázka celibátu sa po celý čas svojej existencie potýkala s problémami.

na to netreba nijakú mimoriadnu chápavosť ani mimoriadnu vieru, aby sme chápali, čo sa snaží presadzovať. 

patrí to všetko k dejinám cirkvi. to všetko dnes už nepopiera nikto, ani samotná cirkev nie.

to, že je tu okolo celibátu odjakživa nie celkom jasné správanie ani najvrchnejšej vrchnosti v histórii tejto cirkvi, ale neznamená, že jedinci  celibát nedodržujú.

 

ad 2. - k drujeh časti " katolicka cirkev (kedze s celibatom operuje iba ona)."

omyl. celibát sa týka napr. aj budhistických mníchov,

s celibátom neoperuje oba katolícka cirkev, ale celý rad iných náboženstiev v celej histórii, ... dokonca v USA a Česku / a v USA ešte v štyridsiatych a miestami päťdesiatych rokoch / mala vrchnosť snahu udržať celibát pre učiteľky. aj ho zaviedli, koncom 19., začiatkom 20. storočia - v Čechách vydržal necelé dve desaťročia, v USA oveľa dlhšie.

 

ujo google nesmierne veľa napovie. 

 

najprv sa treba ale doučiť, čo celibát v rímskokatolíckej cirkvi obnáša,

potom už spochybňovanie legality sexuálne hriešnych tanečkov rímskokatolíckych kňazov nebude otázkou ... :)

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Posunula si sem zasa nieco, co je od veci. Ja dobre poznam tie "kanoniky" o celibate v kat. cirkvi.......na druhu stranu to jasne dosvedcuje, ze mam pravdu ked tvrdim, ze necitas prispevky na ktore reagujem (alebo si ich posuvas do svojho ramecka, aby si to ty vysvetlila podla svojich predstav). Kde je tam, prosim ta, dolozene, ze celibat je povinny, pretoze sex (manzelstvo?), je hriechom proti Bohu, je to hriesne a teda aj nespravne a knaz je preto povinny sa celozivotne zdrziavat takychto necistych praktik.....skratka toto je dovodom zavedenia celibatu. Pretoze ja som reagoval a aj odpovedal iskre na jej (podla mna pomyleny) nazor, ze celibat v kat. cirkvi je pricinou spravania sa niektorej casti kat. duchovenstva a teda jeho zrusenie by tomu mohlo zabranit. Filozofia celibatu je uplne ina, ako si to ona predstavuje a preto nie je dovod si namyslat, ze jeho zrusenie, je nejakym vseliekom na spravanie sa uchylakov. 

A co sa tyka toho tanecku.....tak asi robis stale tie iste chybne kroky :).

Zverejnené

to zrušenie určite nie je všeliekom na správanie úchylákov, také čosi tu nikto nenapísal. Úchylák ostane úchylákom v hocijakom zamestnaní či povolaní!

  • Pridať bod 1
Zverejnené

V tom pripade ale nevidim ziadny dovod, na zrusenie celibatu v kat.cirkvi :( . 

Zverejnené

dôvod by síce bol,      

 

  

 

  „nejít nad to, co je psáno“ . . . . 1.Kor.4:6 Bible 21

 

Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, . . .1.Tim.3:1-5

Diakoni nech sú mužmi jednej ženy . . . .1.Tim.3:12

 

. . . . lebo ľudské príkazy podávajú ako náuku. Opustili ste Božie prikázanie a pridŕžate sa ľudského podania. A dodal: Šikovne rušíte Božie prikázanie, aby ste zachovávali svoju tradíciu. . . . . . . Takto tradíciou, ktorú odovzdávate ďalej, rušíte Božie slovo. A robíte veľa podobných vecí.

Mar.7:7-9,13

 

 ale . . . . ?

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Nevidim nic v tom tvojom prispevku, co by malo zrusit celibat....ak si ty maslis, ze je to tam vysvetlene, tak mi to preloz, lebo inak su to len tvoje akesi citaty v tvojom prispevku. Nemaju skratka ziadnu vypovednu hodnotu.

Zverejnené

 

Dva faráři sedí v pěkném počasí na lavičce před farou a popíjejí červené víno.

"Co myslíte, bratře, dožijeme my se toho, až Vatikán vydá dekret o zrušení povinného celibátu? "

"Nevím,  bratře, my ještě asi ne, ale naše děti  už určitě."

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov