Skočiť na obsah

Odporúčané príspevky

Zverejnené

infovi stále uniká, že celibát vymysleli ludia, nie Boh.....

čo má celibát s poslaním kňaza...?

Nepočul som o diagnóze, keď farár onemel vplyvom sexu a nemohol viesť omšu, iba ak by od údivu nevedel zavrieť ústa :smile2:

Ozaj, čítal som a páčilo sa mi to:

 

V socializme nám slubovali krajší zajtrajšok, v kostoloch pekný posmrtný život... ale ja žijem teraz.

Zverejnené

:)

 

Humor:

Vo Vatikáne prebieha konferencia o opodstatnení zákona povinného celibátu pre duchovných. Počas prestávky sa traja kardináli, zástancovia povinného celibátu, prechádzajú s mníškou, ktorá je za voliteľný celibát, po vatikánskych záhradách a podpichujú ju, aby požiadala Boha o jasné znamenie. Potom budú s ňou súhlasiť. Z jasného neba sa zablysne a zahrmí. Kardináli však oponujú tým, že sa to dá vysvetliť ako prírodný úkaz. Na to sa ozve z neba hromový hlas, "Ona má pravdu." No tvrdohlaví kardináli jej hovoria, "My sme traja proti vám dvom." Mníška odvetí, "To nie je pravda. My sme štyria - Boh ako Otec, Syn a Duch svätý a ja - proti vám trom."

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Zastávam názor, že povinný celibát nie je potrebný pre vieru, pre poslanie rímskokatolíckeho kňaza. Aby celibát prispieval k pozitívnemu rozvoju cirkvi a duchovnému rastu človeka, je nevyhnutná úplná sloboda voľby celibátu. Cirkev by mala byť mostom medzi Bohom a ľuďmi, nie bariérou.

Zverejnené

Zastávam názor, že povinný celibát nie je potrebný pre vieru, pre poslanie rímskokatolíckeho kňaza. .

iskra, Ty a niekoľko forumakov na našom fóre predstavujú pohľad s odkazom k celibáte

podobný pohľadu východných cirkví.

Však sexuálny život a duchovný život sú na opačných póloch

pretože otcovia katolíckej cirkvi vyhlásili celibát ako povinné pre všetkých kňazov:

 

základňa:

1 Kor 7.32 Chcem, aby ste vy boli bez starostí. Kto je bez ženy, stará sa o Pánove veci, ako sa páčiť Pánovi.

33 Ale ženatý sa stará o svetské veci, ako sa páčiť manželke, 34 a je rozdelený.

Aj nevydatá žena a panna rozmýšľajú o Pánových veciach, aby boli sväté telom i duchom.

Ale vydatá myslí na svetské veci, ako sa páčiť mužovi

.

preto rímskokatolícky kňaz nemôže rozdieľovať čas na službe Bohu a službu manželky

Zverejnené

no ale načo tie veci Pánboh ľuďom dal, keď Cirkev=ľudia im to zakazujú?

Aj ten úryvok je - až sa nemýlim - z listu sv. Pavla, teda jeho subjektívny názor, a nie priamo z toho, čo Kristus hovoril apoštolom a čo učil ľudí, t.j. nie príkaz Krista alebo nebodaj čosi z Desatora. zaujímavé, že tí kňazi východných cirkví pekne stíhajú aj tie Pánove veci, a aj tie svetské veci, a mnohým manželky a rodina aj pomáhajú v tých veciach Pánových, ako to ty nazývaš. Neviem, prečo by aj RK kňazi nemohli mať takúto podporu.

  • Pridať bod 1
Zverejnené

.... zaujímavé, že tí kňazi východných cirkví pekne stíhajú aj tie Pánove veci, a aj tie svetské veci, a mnohým manželky a rodina aj pomáhajú v tých veciach Pánových, ako to ty nazývaš. Neviem, prečo by aj RK kňazi nemohli mať takúto podporu.

pravoslávny kňaz neslávi tam Sv omšu, len nedeľnu liturgiu.

V pravosláviu nedeľna liturgia nie je chápaná na rovnakej úrovni s katolíckou Svätú omšu

V katolicizme Sv omša je reprezentácie skutočné obete Ježiša Krista,

ktora trva bez prerušenia až do konca doby,

preto rímskokatolícky kňaz nemôže rozdieľovať čas na službe Bohu a službu manželky  :yes_yes:  

Zverejnené

... do roku 1139 rozdeľoval službu v pohode ... :)

v skutočnosti pre duše svojich veriacich v podstate činí pravoslávny či evanjelický kňaz to isté, ako rímskokatolícky.

to, že slúžia inak chápanú liturgiu, je čerešnička na torte. smotana, kúsok naviac - čosi, o čom je katolícka cirkev presvedčená, že je preto niečím viac, než tie ostatné.  že je tá jediná pravá.
v poriadku, takto je to chápané veriacimi, zjavne nie všetkými, ale ok.

pravoslávnym ich liturgia zjavne stačí, a pravoslávni by si zrejme vyprosili, že ich omša nie je dosť skutočná reprezentácia obete Krista ...

 

... lenže aj takí evanjelickí kňazi činia v skutočnosti pre svojich veriacich dokonca viac, do ich pastoračnej činnosti sa často zapájajú aj manželky svojimi poradňami pre ženy, krúžkami, vypomáhajú manželom kdejakým iným spôsobom, a  často sú manželky evanjelických farárov evanjelické farárky.

Zverejnené

David :) 

myslím si, že RK kňazi by to zvládli ľavou zadnou, pekne krásne, by to skĺbili do dokonalej harmónie... :yes_yes:

Zverejnené

david:

už si sa rozprával s niekým pravoslávneho vyznania? Oni tomu súhrnu obradov nehovoria nedeľná liturgia, ale bohoslužba. Aj u nich je to aj obetovanie a premenenie, tak ako katolíci aj oni veria v prítomnosť Ježiša. A tiež majú prijímanie, len si nepamätám, či ide aj o hostie aj o víno (= Telo a Krv), alebo len hostie. To si naozaj nepamätám. A čo potom grékokatolíci, aj tí majú len nejaké čítanie či litorgiu, ako si to ty nazval? A čo potom tam prijímajú podľa teba?

Ja naozaj budem hrozne rada, keď sa celibát zruší, ak k tomu dôjde. Ja to tým chlapcom doprajem.

Zverejnené

:) Veď Jeden Boh, Jedna Cirkev... Jedno sme v Pánovi Ježišovi... všetci sme boli stvorení na Boží obraz... je jedna rasa-ľudská rasa.. a  človekom je každý:  Slovák, Francúz, Talian, ... aj Cirkev je jedna a  kresťanom sa stáva človek z pravej viery v JK..či je RK, Grékokatolík, Pravoslávny...  JK povedal, že sa máme  milovať  :)  Jedna Cirkev, to je najdôležitejšie.. rovnaké poslanie, rovnaké práva slobodnej voľby aj čo sa týka celibátu...

:) Manželstvo ustanovil sám Boh a každému na vôľu ponechal... manželstvo máme mať vo veľkej úcte.. "Tak stvoril Boh človeka, ako muža a ženu ich stvoril".. :) môžu  uviesť dôvody, prečo celibát..., ale sú vyššie a dôležitejšie dôvody, prečo by sa povinný celibát mal zrušiť.. ja tiež  dúfam , že celibát  bude zrušený..., len neviem kedy..

Zverejnené

david:

... Oni tomu súhrnu obradov nehovoria nedeľná liturgia, ale bohoslužba. Aj u nich je to aj obetovanie a premenenie, tak ako katolíci aj oni veria v prítomnosť Ježiša. A tiež majú prijímanie, len si nepamätám, či ide aj o hostie aj o víno .

jedná sa o širší pojem, bohoslužbu môžu byť, napríklad Akathist na počesť Matky Božej, alebo vešpery

ale ja mal som na mysli nedeľnu liturgiu, ako najviac podobnu katolíckej Sv omši najmä, že oslavuje biskup, ktory vstupia bránou iconostasis.

pravoslávny biskup, ktorý zostáva v celibáte, má veľkú autoritu a je porovnaní s anjelom - cherubínom

A propos celibátu:

Zjv 14.4 To sú tí, čo sa nepoškvrnili so ženami, lebo sú panici. Tí nasledujú Baránka,

kamkoľvek ide. Oni sú vykúpení z ľudí ako prvotiny Bohu a Baránkovi

.

Viac o pravoslaviu:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%A1_noc

 

namiesto hostii, majú prosfory. To koláče (plochý chlieb)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prosfora

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C_%D0%A7%D0%B5%D1%88%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D1%8C_%D0%B8_%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B8

Zverejnené

ale stále v tom vidím len odporučenie, a nie príkaz.

Zverejnené

 

ale stále v tom vidím len odporučenie, a nie príkaz.

Správne vidiš. Cirkev nie je armáda, aby dávať príkazy :)
Zverejnené

no veď práve preto - ako správne píšeš - že nie je armáda, tak by celibát mal byť dobrovoľný. Existuje tzv. 5 cirkevných prikázaní (ľudovo u nás známe aj ako Pätoro), ale celibát pre kňazov medzi nimi veru nie je.

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Ci k vam sa este nedostalo : sola scriptum ?

Ak nie, tak je najvyssi cas :), citajte celu bibliu a nevyberajte si len to co sa hodi :)

diskusia bola o celibáte, takže musim držať sa témy.

len sola scriptura platí evanjelikov, katolíci majú ešte Tradície  :)

 

Zverejnené

hehe,  iste.  Ale potom cituj tradicie a nie novy zakon,  Kedze tam sa pise jasne ze biskup ma mat zenu, deti a ma vediet dobre viest svoj dom aby mal schopnost starat sa aj o cirkev.

Ostatne citaty ktore si dal hovoria totiz skor o mníchoch a dobrovolnom celibate.  Ak sa niekto chce plne odovzdat meditacii, tak tu najde pre seba inspiraciu. Pre tych co vedu cirkev su ine pravidla, ktore som ti uviedol. Pretoze to je ina uloha.

 

Ale dobre,  mate tradicie a verite ze su lepsie ako to co pise biblia. A pre tradicie takto dlhe to mozno aj plati, nechcem spochybnovat uzitocnost tradicii.  Ale tradicie je mozne aj racionalne skumat a diskutovat o nich.  A je mozne zvazit aj to ci nahodou nie su dnes prekonane.  Je to samozrejme na vasu diskusiu, ale je dobre si to uvedomit. 

  • Pridať bod 1
Zverejnené

aby ste sa na tom poučili podľa životnej zásady: "Nič nad to, čo je napísané"       

 

abyste se na nás mohli poučit, co znamená „nejít nad to, co je psáno“           1.Kor.4:6

 

ak sa niekto chce stať biskupom, túži po dobrej úlohe. 2 Biskup musí byť bezúhonný, muž jednej ženy, triezvy, uvážlivý, slušný, pohostinný, schopný učiť, 3 nie pijan, nie bitkár, ale mierny, nie neznášanlivý ani lakomec; 4 musí dobre viesť vlastnú domácnosť, deti učiť poslušnosti so všetkou dôstojnosťou. 5 Ak niekto nevie viesť vlastnú domácnosť, ako sa bude starať o Božiu cirkev?

 

Diakoni nech sú mužmi jednej ženy , nech dobre usmerňujú deti a vlastné domácnosti.

 

1.Tim.3:1-5,12

 

-----------------

edit. g.

 

Pravidlá na Fóre bod 5.  - prosíme do pozornosti - úplne neprehľadný príspevok, čo cituješ odkiaľ, čo je tvoj text, čo je z evanjelia,

 

z príspevkov prosíme citovať kliknutím na Citát, príp.Multicitát pod citovaným príspevkom a

Zverejnené

:smilieee: David  

 

Żona uczciwa ozdobą mężowi I najpewniejszą podporą domowi. Jan Kochanowski

 

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Ale dobre,  mate tradicie a verite ze su lepsie ako to co pise biblia. ...

Niekto Ti tak to povedal, či už je to Tvoj vlastný názor?

 

Však táto Tradícia nám pomáha lepšie porozumieť Bibliu.

Zverejnené

Však táto Tradícia nám pomáha lepšie porozumieť Bibliu.

 

uhm ... a ako pomáha tradícia Innocentom nariadeného celibátu r. 1139 porozumieť Biblii ? :)

Zverejnené

 

. . . . . aby ste sa na tom poučili podľa životnej zásady: "Nič nad to, čo je napísané" . . . . .   1. Kor.4:6    Botekov preklad

 

 . . . .abyste se na nás mohli poučit, co znamená „nejít nad to, co je psáno“  . . . .          1.Kor.4:6         Bible 21

 

 . . . . ak sa niekto chce stať biskupom, túži po dobrej úlohe. 2 Biskup musí byť bezúhonný, muž jednej ženy, triezvy, uvážlivý, slušný, pohostinný, schopný učiť, 3 nie pijan, nie bitkár, ale mierny, nie neznášanlivý ani lakomec; 4 musí dobre viesť vlastnú domácnosť, deti učiť poslušnosti so všetkou dôstojnosťou. 5 Ak niekto nevie viesť vlastnú domácnosť, ako sa bude starať o Božiu cirkev?

 

Diakoni nech sú mužmi jednej ženy , nech dobre usmerňujú deti a vlastné domácnosti.

1.Tim.3:1-5,12                     ekumenický preklad

  

 

Zverejnené

Nie vždy je správne pridržiavať sa tradícii.

 

Zbytočne ma však uctievajú, lebo ľudské príkazy podávajú ako náuku. Opustili ste Božie prikázanie a pridŕžate sa ľudského podania. A dodal: Šikovne rušíte Božie prikázanie, aby ste zachovávali svoju tradíciu. . . . . . . Takto tradíciou, ktorú odovzdávate ďalej, rušíte Božie slovo. A robíte veľa podobných vecí.             Mar.7:7-9,13

  • Pridať bod 2

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov