Skočiť na obsah

Film, ktorý ma zaujal - tipy


Andulqa

Odporúčané príspevky

práve som sa vrátil z

http://www.csfd.cz/film/236467-tintinova-dobrodruzstvi/

 

aaand action..

mám rád, keď sa celovečerné spracovania aspoň vyrovnajú predlohám (komiks, seriál, . . .)

taktiež ma potešilo Spielbergovo znovuzrodenie (po štvrtom Indym to skutočne potreboval)

V SK mutácii vítam, že sa nepokúšali preložiť meno verného psa Snowyho a odpúšťa sa teda aj Dupont et Dupond ako Horvát a Horváth,

veď aj Amíci majú Thomsona a Thompsona.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Jim Jarmusch a jeho Noc na Zemi

http://www.csfd.cz/f...47-noc-na-zemi/

- podľa mňa ešte lepšie ako oveľa známejšie Káva a cigarety

vynikajúco spracované tragikomické epizódky

miestami človek doslova nevie, či sa usmievať alebo mu majú slziť oči (5. príbeh)

 

Isaach De Bankolé sa čoraz viac radí medzi mojich naj hercov

 

Jarmusch je proste frajer

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dva filmy, ktore sa snazia odkryvat to, co neradi vidime a predsa sa s tym /aj ked nie stale/ potykame. A ze sa pritom musi zburat nejaka bariera a porusit nejake tabu, musi byt kazdemu jasne.. To konieckoncov boli najmenej.

 

Kurz negativneho myslenia

 

 

Sereme na čůráky v televizi, co se pořád smějí. Sereme na ty, co mají dobré přátele a rodinu. Sereme na ty, co mají život před sebou a sní, že budou někdo jiný. Sereme na ty, co tě litují. A na všechny, co nic nechápou. Na všechny kretény, co si myslí, že je možné být šťastný. Sereme na ně, na tebe i na mě.

Normalne ma napadla analogia s inou temou, ale nie tak zhurta :) Je to pribeh o zatrpknutom vozickarovi po uraze, ktoremu sa ruca vztah s manzelkou. Ta, v zmysle pozitivneho pristupu k zivotu zavola na vikend do ich domacnosti svojpomocnu skupinku /ako byvaju anonymni alkoholici napr./ podobne postihnutych ludi no a veci sa budu vyvijat uplne inak, ako by sme si predstavovali. Vlastne je zbytocne opisovat dej. Film s istotou ruca predstavu o sile usmevu a ludom s vecne usmievavymi ksichtikmi nastavuje skarede zrkadlo.

 

Umenie plakat

 

 

Najvacsou chybou pred pozretim tohto danskeho flmu by bolo precitat si oficialny text distributora, pretoze vobec nie je podstatne, co sa vo filme "deje". Zneuzivanie deti vlastnymi rodicmi je sice samo o sebe sokujuce /a to nehovorim o.../, ale nenechajte sa zmiast. To dolezite plynie ponad, popod, alebo mimo exponovane zabery.

 

U nás doma je důležíté být v noci vzhůru, protože v tu dobu bere tátu psychická nervóza a nechce žít. To pak zatajím dech a modlím se za něj. Když odříkám otčenáš, než se stihne zabít, je ještě naděje.

Je zvláštní, že k nám babička nechodí častěji, když její fotka zabere u nás na příborníku tolik místa. A tátova fotka u ní zabere nejmíň místa ze všech. Maminka říká, že to nic neznamená. Babička je s tátou v myšlenkách.

...brrr, tak toto bolo najmorbidnejsia scena roka.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

oba filmy sú vynikajúce

1)

duplom mám rád, keď sa dĺžka filmu neprispôsobuje žiadnym vedľajším kritériám

či už skracovanie alebo ako v tomto prípade zbytočné naťahovanie

2)

tak ako je pre južanské filmy typická homosexualita,

severské filmy by sa dali zaradiť do priečinka - filmy zaoberajúce sa pedofíliou

a v tomto je to zvládnuté skutočne skvelo

 

ak máte radi tragikomiku, sú to tzv. MustSee tituly

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja by som Umenie plakat nevidel ako film o pedofilii. Ta sa v rodine sice vyskytovala, ale neuprimnost, zbabelost a pretvarka ju aspon v mojom vnimani predcili. Postava matky mi bola miestami viac nesympaticka, ako postava pedofilneho, psychicky labilneho otca. Film bol navyse natoceny podla autobiografickeho romanu a tu mi nejako unika nit a prestavam chapat.. Nemozem vsak povedat, ze som mal po jeho zhliadnuti zly pocit. Ono je to ozaj tragiKOMEDIA.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nevravim priamo o pedofilii, tak ako nie priamo o smrti a pod.

ale tema pedofilie sa v severskych filmoch zvykne vyskytopvat castejsie ako v inych kutoch sveta

 

matka zatvarajuca oci pred konanim muza-otca, pre dobro-pokoj v rodine, uz zvykne vyzerat uz ako cliche, no výmyseľ to isto nie je

dôkazom je, že takéto pokrytectvo-skrývanie sa pred činmi manžela v ľuďoch vyvoláva väčšie rozhorčenie

ako akt samotný

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Postupne doplňujem portfolio Tornatoreho a nemôže to byť lepšie.

 

Neznama: http://www.csfd.cz/f...230289-neznama/

 

Ďalši Tornatoreho famozny snimok. Drsny, originalny, dobre vystupňovany a hlavne bez zbytočne prehnanych emocii a kliše. Je to skutočny majster svojho remesla. Aj režiserskeho, aj scenaristickeho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

http://www.csfd.cz/f...ry-po-vanocich/

 

jeden z filmov, kt. by ste dokázali sledovať ešte aj hodinku-dve . . .

koniec príde nečakane

 

normálne som na seba naštvaný, že som bol lenivý vstať a ísť do kina na

http://www.csfd.cz/film/250357-turinsky-kun/

- z každej strany počúvam, že je to pecka

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

ad. Turinsky kun - predpokladam, ze to asi bude umelecky vyrazne hodnotne dielo, ale vacsina filmu ma dynamiku a spad asi ako pozeranie na to, ako ti na stene rastie plesen....

 

Ma nieco do seba, to uznavam, ale kludne mohol byt o hodinu kratsi, alebo o 7 hodin dlhsi....vysledok by bol skoro taky isty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jo, to chapem. Ale niekedy mam pocit, ze indie tvorba funguje ako reakcia - ze ked mainstream standartne ma nejaky dej a dynamiku, tak oni na just to urobia opacne, len aby ich preboha nezaradili medzi komerciu. Ak ma mainstream jasne farby, oni daju naschval vyblite. Ak su v beznej tvorbe pekne vyzerajuci herci, tak oni daju presny opak.

Niekedy to vyjde a film ma svoje caro...a niekedy to posobi ako vysoko precenovany trucpodnik :)

 

Turinsky kun bol niekde na hrane...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno

 

to, čo si napísal, viacmenej sedí na

http://www.csfd.cz/film/228723-strom-zivota/

vcelku dobrý film, dokonca i prekvapil,

no veľmi mi vadilo striedanie sa silných mmntov so slabými

rejžovi to s tými poetickými-lyrickými, surealistickými, . . . prvkami absolútne nevyšlo

proste tam nepasovali - boli absolútne navyše

miestami som mal pocit, že pozerám tuctový dokument, kt. chce svoju výnimočnosť dosiahnuť len prostredníctvom FULL HD

(dinosaury jak z nejakého dokumentu BBC, nie "veľkofilmu")

 

na druhú stranu vzťah otca k synovi-synom, syn, kt. pociťuje nenávisť voči otcovi, no pritom je rovnaký alebo aspoň jemu podobný, čo si neskôr aj sám uvedomuje

žena znášajúca takmer všetko, len kvôli pokoju v rodine a mnoho-mnoho iného,

bolo naopak poňaté užasne, uveriteľne a najmä realisticky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved prave o tom je nezavisly film. Vystupit z komercie, priemernosti, sedi beznej produkcie, experimentovanie, vyhybanie sa klise, eklektickosti, gycu... Samozrejme nie vzdy to dobre vypali, ale umenie nie je jednoduche, to mohol byt filmarom kazdy.

 

Komercak je natocit lahke, zoberies nejaky otrepany pribeh, das nejake emocie, zabalis do pozlatka a je hotovo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vystupit z komercie, priemernosti, sedi beznej produkcie, experimentovanie, vyhybanie sa klise, eklektickosti, gycu...

 

Uhm, tolko definicia :)

 

Ale v realite ve vyhybanie sa klise presne rovnake klise - len casto zmenia znamienko. Co je farebne, daju cierno biele. Co je pekne, daju skarede. Co je rychle, daju pomale. Co je jemnejsie, daju brutalnejsie.

A nekomercnost casto znamena akurat to, ze film je natolko divacky neuspesny, ze na seba poriadne nezarobi - a tvorcovia namiesto toho maju ako formu zisku ocenenie z nejakeho festivalu, co sa napokon tiez transformuje na vcelku zaruceny druh ziskavania penazi na zivobytie.

 

A natocit komercka nie je vobec lahke - staci vidiet to mnozstvo zlych, podpriemernych, neuspesnych filmov, ktorych je vacsina. Zobrat AKYKOLVEK pribeh, AKEKOLVEK pozlatko? Ty, co takto pristupuju k filmom, vyprodukuju akurat podpriemerny a zabudnutelny brak.

 

Ono je niekedy prave nekomerciu natocit lahsie.

Nikto na to nechodi?...nevadi, ved to je umenie a nepotrebujeme miliony divakov.

Nema to dej, logiku a zmysluplne postavy? Nevadi, hlavne aby to malo pomaly zaber na zjazvenu tvar, po ktorej steka slza.

Ma to dementny strih a psychedelicku kameru? Nazvime to experiment.

Je to nuda? Nie, je to umenie, ktore akurat niekto nepochopil.

:)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To opačne znamienko v tych filmoch ale nie je samoučelne, prvoplanove.

 

Nuz, to je otazka..... Pokial by tvorcovia filmu nikdy nijaky iny film nevideli, vtedy by sa tomu dalo naozaj verit. Ale kazdy z nich ma urcite dost napozerane a jeho predstava o tom, co chce vyrobit, sa vyvija vramci prostredia, kde zije. Takze vnima filmy, ktore natocit nechce. Okrem toho, ze vie co chce - rovnako dobre musi vediet co presne nechce.

 

V Turinskom koni rovnako dobre musel vediet, ze urcite NECHCE rychly strih. A rovnako dobre musel vediet, ze rychly strih je dost casty prave u komercie (aj ked, tam sa s dlhymi zabermi vedia tiez pekne vyhrat).

Samoucelnost je trosku zbytocna vycitka. Ved vo filme by vsetko malo byt ucelne - smerovat k niecomu, minimalne k vyvolaniu nejakeho pocitu a odozvy u divaka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno

skĺzaš do relativizmu

 

keď sa v nejakej téme orientuješ, mal by si vedieť rozlíšiť medzi brakom

http://www.csfd.cz/film/35967-karu-suda-medvedi-srdce/

ktorý mieša jedno cez druhé

a kvalitou, kt. využíva aj efekty komerčného sveta filmu

http://www.csfd.cz/film/268533-melancholia/

 

problém, kt. popisuješ majú práve komerčné filmy

hrajú sa na niečo, čím nie sú

http://www.csfd.cz/film/254156-pocatek

- vynikajúca myšlienka, no je to bohapustý akčák, plný efektov, kt. chce niesť veľké posolstvo

naproti tomu

http://www.csfd.cz/film/223256-zastav-a-neprezijes/

film, kt. je sám sebou od začiatku do konca

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Medvedie srdce som nevidel.

 

Melancholia je spusta obrazov, ktora sa snazi niest nejake posolstvo a hra sa na nieco artove....vyuziva komercne postupy a ma komercny uspech a napriek tomu sa stylizuje do "nekomercnej" role.

 

Inception je velkoprodukcia, postavena na scifi napadoch, efektoch a akcii - co je presne to, co slubovala a splnila. Nolan ani produkcia nikdy neslubovali nekomercny, neakcny film bez efektov.

 

Zastav a neprezijes je co? Cista a uspesna komercia? Alebo umenie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samoucelnost a ucel su 2 rozdielne veci.

Natocit kvalitny nekomercny film je ovela narocnejsie ako kvalitny komercak. Na ten staci kopa penazi. Staci bombasticke pozlatko (Avatar, Inception, Transformers...), sexi hlavnych hrdinov, najlepsie nejake megastars a uspech je zaruceny. Dej, atmosfera, herecke vykony atd. su nepodstatne. Naopak artovy film ak chce uspiet, musi stavat prave na tomto. A to nie je jednoduche.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Medvedie srdce ani nepozeraj

 

Melanchólia nadväzuje na Trierovu tvorbu: kamera, dej, prológ, hlavná postava, . . .

komerčný úspech je dielom skôr predchádzajúceho diela z trilógie (Antichrist) + vykázanie Triera z Cean

- naplnil kiná, no ako som videl 3/4 ľudí odchádzalo s podivným výrazom v tvári

inak

ten surealistický prológ za tónov Wagnera je úžasný

presne to, čo sa nepodarilo zachytiť Mallickovi v Strome života

 

Inception

masírovali ľudí pripodobňovaním sa k Matrixu a akýmsi filozofickým odkazom snívania v sne

od ktorého som oočakával viac - film mal veľký potenciál

 

Crank

jednoducho povedané: aaaand action

akcia strieda akciu, nič viac, nič menej

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Natocit kvalitny nekomercny film je ovela narocnejsie ako kvalitny komercak. Na ten staci kopa penazi. Staci bombasticke pozlatko (Avatar, Inception, Transformers...), sexi hlavnych hrdinov, najlepsie nejake megastars a uspech je zaruceny.

Strasne zjednoduseny pohlad, ktory ignoruje realitu. Ty vlastne tvrdis, ze staci len vela bubakov a prsata hrdinka, k tomu nejake bum-bac a mas tu uspech? Kdeze :)

V realite mas vela velkorozpoctovych filmov, ktore maju presne to co si pisal - a vyprodukovali stratu v desiatkach milionov. Takze vlastne boli prudko nekomercne, kedze sa nepredavali. Natocit dobry a uspesny komerny film je ovela tazsie ako si spusta ludi mysli, pretoze vnimaju len to pozlatko.

 

Inception nijak nemasiroval - napad s paralelnymi realitami je vo fantastike vyuzivany dost dlho aj mimo filmu...ale bez prehladu to naozaj moze vyzerat tak, ze Matrix to vsetko zacal. Nolan je reziserom akcnych filmov, akurat nie uplne najprimitivnejsich. Zamienat si sklamane ocakavania s kvalitou je trosku nespravne, nemyslis? V podstate ide o mozno najlepsie sfilmovanie diela P.K. Dicka, ktore akurat nikdy nenapisal.

 

Nuz a ked ma nekomercny film komercny uspech - nie je to predsa potom komercny film? Ako mozes povedat, ze pouziva nekomercne postupy, ked v nom pouzite postupy su komercne?

 

Cele taketo delenie je vo vacsine pripadov dost snobske, akoby sa niekto hanbil za to, ze sa mu paci film, ktory zarobil miliony.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov