Skočiť na obsah

Aké knihy máte rozčítané?


Andulqa

Odporúčané príspevky

 

cez vikend som sa valala v knizkach a precitala som:

 

Intimita a zivot v celibatu...anonymne vypovede knazov, reholnikov a reholnicok, ktorych sa to bytostne tyka...je to dojimave a z isteho pohladu mozno smutne..v kazdom pripade velmi zaujimave.

 

kazdy z nich hovori o potrebe lasky a sebaprijatia....v ich vypovediach ide o lasku  hetero ale aj homosexualnu..zaujmave, ze nik z nich svoju sexualnu skusenost nelutuje..nech uz sa s tym vysporiadali hocijako..naozaj podnetne a nebulvarne..

 

 

 

 

to si kde splašila? Tiež by ma to zaujímalo...jakživ som nečula, že by také dačo bolo na trhu a v knižnici som nič také nevidela.

 

teraz som dočítala Dr. X - Intern (je to denník lekára v 1. roku praxovania v nemocnici po skončení školy, veľmi zaujímavé, aspoň pre mňa, autor ostal anonymný).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

  Začala som čítať Historie srdce od Oleho Martina Høystada.

 

 

V centru pozornosti neobvyklé knihy norského profesora Oleho Martina Høystada stojí srdce jako kulturní fenomén. Autor sleduje jeho vnímání v prvních písemných kulturách Blízkého východu, v antické filozofii a v Bibli, vydává se po stopách arabského vlivu na rytířskou kulturu vrcholného středověku, aby zachytil okamžik zrození toho, co si Evropané hýčkají dodnes – romantické lásky, jejímž nositelem je právě srdce. Od renesance a lámání srdcí u Shakespeara dospěje až k romantismu a své vyprávění zakončí u role, kterou má srdce v dnešní společnosti. Srdce není jen orgánem lidského těla, bez nějž nelze žít, ale i reprezentací naší duševní existence. S pečlivě vybranými příklady a schopností odhalovat dosud netušené souvislosti je kniha napínavým čtením pro každého čtenáře, který se nechá fascinovat autorovým nadšením a jeho širokými znalostmi.

Kniha byla vydána v 18 zemích celého světa, v češtině vychází překlad jejího nového rozšířeného vydání z ledna 2011.

 

post-2385-0-75042400-1454418120.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

po vsetkych tych stupidnych sucasnych detektivkach som preladila

 

a citam spomienky herca na viac ako 20 rokov natacania

 

 David Suchet - Poirot a ja  :detektiv:  
 

 ...je to jednoducho rozkosne..trocha pateticke, ale to tam patri..radost citat :reading: :yes_yes: 

a po dlhom case papierova kniha..cista nostalgia

 

a v citacke ma rozcitane poviedky od Roalda Dahla... Dalsie pribehy necakanych koncov genialne :happyroll:

 

pri citani poviedky s nazvom Pan Botibol..si clovek spomenie na Tomasa, ci chce ci nie :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Oldřich Doubek - Ikarové bez legend a bájí

 

Je to o vojenskom stíhačovi, od jeho začiatkov, ked sa ešte učil ako 17ročný chalan  lietať na čomsi, čomu tam hovorili sardinka, tie ďalšie názvy si nepamätám, ale popisuje tam veľmi pútavo aj ako sa učil lietať na stíhačke a ako potom celá letka nacvičovala rôzne kúsky, a je to popretkávané rôznymi zaujímavými príhodami v tom ich útvare...som kdesi na konci 20. rokov ´a dalej som sa ešte nedostala; predpokladám, že tam bude aj niečo z jeho bojov počas vojny. Mňa teda lietadlá nerajcujú, ale môj otec kedysi zamladi bol športový pilot, tú knihu má rád a odporučil mi ju, a je to fakt  dobre písané.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lilian Jackson Braun:  Kočka, která vyprávěla příběhy

 

je to TÁ autorka, ktorá na staré kolená stvorila parádnu detektívnu sériu so siamskými mačkami ...

 

toto je zbierka poviedok, kde sú hlavné postavy mačky kdejakého druhu ... pôvabné príbehy, kde hrajú mačky hlavnú úlohu, kde sa zahrajú na telepata, detektíva, kde ich prejde auto, kde sa pomstia zlému nepriateľovi mačiek ... ohromne príjemné a krásne čítanie ...

 

http://www.martinus.sk/?uItem=93958

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

zopár kníh som nechala rozčítaných, zopár nestojí za to čítať, zopár mám v pláne, po porade s hellé, ale práve teraz som potrebovala niečo hodne ľahké ...

niečo, čo nevyžaduje ani priveľmi myslieť, ani sa týrať, ani sa ponárať do hĺbok ...

 

po veľmi dlhom čase som si otvorila najnovšie superdobrodružné akčné krimi môjho dlhoročného obľúbenca menom Leslie L. Lawrence ...

jeho hrdina nestarne podobne ako Bond, zoberie fajku do zubov, nejakú dámu pod krídlo a do postele, do ruky Smith and Wesson a rieši zapeklitosti a zloduchov tohto sveta, s obrovskou dávkou humoru a veľmi vážne  ... paráda.
 

vemi dávno som od neho nič nečítala, medzitým má pár noviniek ...

 

L.L.L.  - o autorovi sme tu kdesi popísali svojho času tuším s damor ... autor je povolaním vyštudovaný orientalista, špecializovaný na Tibet, Nepál, budhizmus, Nágov, šamanizmus a veci okolo ... je nesmierne plodný autor, a v knihách občas okrem lámaistických kláštorov zavíta aj do iných častí sveta, tentokrát je to Mexiko a záhadné podivnosti v knihe Spev bohyne kukurice ... :)

viaceré knihy vyšli aj v slovenskom preklade.

paráda. mŕtvol už máme zopár, aj záhad, aj záhadných cudzincov, a už sa to začína pekne zamotávať ... aj Smith a Wesson už bol, aspoň poruke. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niečo, čo nevyžaduje ani priveľmi myslieť, ani sa týrať, ani sa ponárať do hĺbok ...

 

 superdobrodružné akčné krimi

jeho hrdina nestarne podobne ako Bond, zoberie fajku do zubov, nejakú dámu pod krídlo a do postele, do ruky Smith and Wesson a rieši zapeklitosti a zloduchov tohto sveta, s obrovskou dávkou humoru a veľmi vážne  ... paráda.

 

 mŕtvol už máme zopár, aj záhad, aj záhadných cudzincov, a už sa to začína pekne zamotávať ... aj Smith a Wesson už bol, aspoň poruke. :)

 

napodobne...

momentalne Jiri Kulhanek - Stroncium

mrtvol tam ovsem nie je "zopar" a s """""vedecko-fantastickostou""""" si netreba lamat hlavu (pocet uvodzoviek umyselne znasobeny)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

a ešte stále, práve pozerám, že už dva týždne, čítam jeden za druhým ultraľahké príbehy LLL ...

 

zatiaľ vôbec nemám náladu na žiadne ťažké, priveľmi premýšlivé, hlboké, krvavé, životom skúšané a podobné príbehy ... ono ma to prejde, ale občas je LLL ako živá voda ... po čase sa preje, ako doteraz vždy, ale na zlé chvíle ako stvorený.

 

LLL píše už celé desaťročia, pritom jeho novšie príbehy sú už riedke, menej dobré, menej starostlivo napísané, než tie staršie ...

pri ich čítaní autorovi fantázia síce pracuje značne, ale v niektorých z najnovších som uhádla, kto, dávno pred koncom ... a to sa u neho nestávalo ... občas sú aj príbehy šróbované, už to nie je celkom ono, darmo, trochu sa vypísal ...  :)

 

a mám pocit, že píše ako kedysi Dumas starší, ktorý bol platený od riadku - takže oznámenie o objavení mŕtvoly v bočnej uličke sa odohrávalo asi na dvadsiatich riadkoch, každý o jednom či dvoch slovách ... typu:

 

mŕtvola!

kde?

v uličke!

neverím!

ale je!
nemôže byť!

.... atď :)

staršie príbehy sú prepracovanejšie, humor je plnokrvný, miesta deja dokonalé,  a kriminálna zápletka skutočne dokonale prekonšpirovaná ... našťastie tých kníh napísal desiatky, je čo čítať, aj opakovane ... až kým sa zasa nepreje :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

vo vypredaji som si kupila zivotopisnu knihu   Hermann Goring - Hitleruv korunni princ , celkom zaujimave citanie, uz to citam asi mesiac, kedze sa to neda citat jednym dychom, ale paci sa mi to.. Goringov zivot pekne rozdeleny na zivotne sekcie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no vidis to??..sa mi to stava nejako casto..

 

 

 

Napínavé, čtivé, konec trochu překombinovaný, ale naštěstí se nekonala žádná duchařina (sci.fi ani fantasy to není, jen moderní slušný thriller)

veru veru...bola to dobra kniha, preto, lebo mohla byt aj horsia.....precitas si to , game? :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď je to vážna otázka, tak zrejme nie ... a nielen kvôli tvojej recenzii, tisíckrát dík za ňu - ale ani trailer ma nezaujal :)
 

ešte než som čítala recenzie, som sa nevedela rozhodnúť, či je to napodobenina Kinga, či to bude krimi, ale to z toho moc zato neplynulo  ...King, to je o mne známe, nie je moja srdcovka, a ke´d som prečítala recenzie, je zjavné, že tí čitatelia sú síce nadšení

Tato kniha mě naprosto uchvátila. Obsah skvělý a konec byl jedno velké překvapení. Určitě doporučuji přečíst ;)

 

ale ako vidieť,

Napínavé, čtivé, konec trochu překombinovaný, ale naštěstí se nekonala žádná duchařina (sci.fi ani fantasy to není, jen moderní slušný thriller)

sami netušia, čo vlastne čítali, hlavne, že je to úplne najlepšie dielo, ktoré kedy čítali :)

 

takže asi nie ... nájdi niečo iné, čo môžeme zasa recenzovať spolu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no na Kinga sa to ani zdaleka nechyta, a to ho tiez velmi nezboznujem..

 

zacala som citat Umiracek  http://www.databazeknih.cz/knihy/umiracek-250090

 

zatial sa to tvari ako odvar Pana much pre starsich a pokrocilych..no neviem neviem ci docitam... :zubiska: ja fakt neviem..nie som ziaden intelektual co by sa valal len v ruskych klasikoch a na vecku cital basne S. Plathovej..ale ta kopa literarnych nedorobkov mi lezie na nervy :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako čítam, táto má aspoň aj recenzie triezve ... tentokrát čítaš zrejme tú istú knihu :)

to je presne ono: zasa akosi nie je čo čítať, každý druhý severan píše severské detektívky, a myslí si, že tým sa zapísal do naláov severskej detektívky,

a každý američan, ktorý navštevoval kurzy tvůrčího psaní korešpondenčne,  píše americké detektívky, a vidí sa sfilmovaný v hollywoode,  a to je už trochu priveľa ...

 

ja sa momentálne vraciam k starej dobrej osvedčenej nenáročnej klasike, lebo som experimentovala chvíľu, písala som kúsok aj v Detektívkach, a jednoducho to nešlo ... tak pauzujem, čítam už čítané, chvíľu sa netrápim s nedorobkami a vykonštruovanými detektívkami, bo na to práve nemám nervy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tři léta v polárních pustinách od Kurta Fabera http://www.databazeknih.cz/zivotopis/kurt-faber-84018

 

autenticke, podla skutocnych zazitkov autora, citave, dobre do vlaku a na odddych

taka mala zaujimavost, kedze mam vydanie z roku 1944, tak v predhovore a uvode je niekolkokrat zdoraznene, ze to bol Nemec s velkym N, vlastne U (Ubermensch) ;)

a nechyba oslavna veticka na vodcu AH

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

David Suchet: Poirot a já

 

rozhodne pre každého, koho srdcovka je Agatha a jej Poirot a pre koho je David Suchet dokonalý filmový Poirot.
Suchet hral s malými prestávkami Poirota  štvrťstoročie, to je vlastne cca tretina života.

je to dobrá kniha, kompletný zoznam filmov je len to najmenej, čo na tejto knihe oceňujem.

 

a pozrela som si recenzie - aj naše, aj inojazyčné, sú približne rovnaké, sem tam jedna dve, ktoré tak trochu nechápem ...

sú to spomienky herca na veľkú časť jeho života, nikdy nikde nepíše, že by bol čosi iné, ako herec, ktorý spomína na svoju kariéru, úlohu, prípravy na Poirota, pocity, dojmy, a všetkých dôležitých ľudí okolo, a v nájde sa čitateľská recenzia, ktorá knižke vyčíta, že to autor - herec vymenúva a spomína na úlohy a ľudí, s ktorými 25 rokov pracoval.

ale je pravda, že ja som predpojatá, ale aj tak ... čo čakali tí recenzenti, novú poirotovku?

 

to je jedna vec, druhá, že keby takto bola spravila domácu úlohu a prípravu na pokračovanie Poirota slovutná Sophie Hannah / https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-18?do=findComment&comment=231666 / , ako to robil David Suchet pri príprave na úlohu Poirota, nebola by priniesla sklamanie toľkým milovníkom Agathy, Poirota a Davida Sucheta.

dúfam, že tú kravinu nikomu nenapadne sfilmovať.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže len dopĺňam ... Suchet: Poirot a já

 

v poslednej tretine knihy sa jednou vetou veľmi elegantne a veľmi rozhodne David Suchet dištancuje od knihy Sophie Hannah - nezdarnej napodobeniny Agathy a jej tzv. Poirota, napísal to veľmi vkusne a rozhodne, bez toho, aby ju a jej knihu menoval

 

ovšem každý čitateľ, ktorý je v Agathe a jej Poirotovi doma, a nečíta to len tak, na skúšku, jednu dve knihy rekreačne, či nebodaj nezačal zrovna s "Poirotom" od Hannah, vie, o čom pán Suchet píše:

 

dokončil svoju misiu, nakoniec natočil všetky Poirotove príbehy od jeho duchovnej matky Agathy, životný sen sa mu splnil, a nikdy nebude hrať v žiadnom umelom pokračovaní Poirota, v ničom, čo nenapísala pani Agatha Christie. jednoznačne a definitívne.

skladám pred Suchetom klobúk druhýkrát.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano , pekna kniha, jedine co mi liezlo na nervy bol preklad titulu Dame Agatha Christie..ako dáma Agáta..no len detail.

 

citam momentalne klasiku Karel Capek - Povidky z jedne kapsy a Povidky z druhe kapsy

 

je to hanba Karla Capka a medzivojnovu dramu som mala ako maturitnu otazku a neprecitala som od neho nic..az teraz..a som nadsena..su to kratke detektivne poviedky napisane krasnou cestinou a skvele vypointovane..no rozhodne odporucam a urcite este nieco od neho precitam :yes_yes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Povídky z jedné a z druhé kapsy sú parádne čítanie, a možno si ho zopakujem ... dostala som chuť čítať niečo normálne.

 

po sérii ďalších detektívkárskych krvákov ... snažím sa vyberať stále opatrnejšie, preverujem autorov z každej možnej strany, aj tak je to zvyčajne jedna hrôza, na jedno brdo, cáry mäsa, potoky krvi, mučenie a krájanie a psychopati každého druhu bez logiky ... fuj. mám ich vyše hlavy.

to už vážne nie je nikto schopný napísať logickú detektívku, pekne klasicky 5 - 10 mŕtvol, bez toho, aby ich niekto zaživa vykostil?

mám ich vyše hlavy.

 

tak som si zobrala pána Hansa Künga, a zopakovala útle a faktami nabité knižočky pána doktora teológie Žena v kresťanstve a Katolícka cirkev.

 

včera som sa pustila do nového nemeckého autora detektíviek, v traileroch hodne ospevovaného, mladí recenzenti často nadšení, po prvých 4 stranách som hodila do kúta jednu, po 10 stranách druhú ... klasika. krájanie sekanie, psychické týranie strata dieťaťa, pálenie zaživa pájkovačkou na prvých stranách, na tieto sr.čky vážne nemám momentálne nervy.

 

tak som si pripomenula, že nedávno čítala Hellé, a dávam si aj ja pred rokmi čítané a dávno zabudnuté Milostné rošády Roalda Dahla.

zatiaľ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 4 týždňami...

odskocila som si od detektivok a precitala som toto http://www.databazeknih.cz/knihy/pozemske-radosti-20788

 

Pozemske radosti - Peter Mayle

 

vtipne, take letne oddychove..citat o luxusnych vecickach..sice vsetko asi nevyskusam ale kaviar z belugy, cigary z Kuby a kasmirovy sal uz mam za sebou :zubiska:

odporucam na nejake letne popoludnie pod ceresnou :P

 

este si od neho nieco precitam

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

V poslednej dobe som sa začítal do kníh od Robina Cooka. Momentálne čítam Agóniu. Ono tie jeho knihy sú väčšinou na jedno kopito ale páči sa mi 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov