Skočiť na obsah

Aké knihy máte rozčítané?


Andulqa

Odporúčané príspevky

..stále ešte Sofiina voľba a popri nej nakúkam a načínam..

rovnako som na tom ja. už týždeň mám rozčítanú knihu Sofiina voľba, tá sa nedá zhltnúť počas jednej čitateľskej seansy..

popri tom pomaličky čítam Deti Duny, onedlho ju zaklapnem a drapnem pokračovanie. :-)

 

Ignatius ma nedávno inšpiroval a snažím sa pozháňať aj všetky predohry (neskôr napísané) k Dune, zatiaľ sa mi to nepodarilo. som zvedavý, ako sa syn Franka Herberta popasoval s tým, čo jeho otec tak výborne začal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem prečo, ale ja som vôbec netušila, že to môže byť aj v knižnej podobe... každopádne Fanny a Alexander ako aj Šepoty a výkriky (minulý týždeň v stredu to dávali na dvojke) sú veľmi zaujímavé filmy... dik za tip, budem musieť zháňať :lol:

Určite sa oplatí som sa nevedel dnes od toho odtrhnúť a keď som videl v programe že budú dávať Bergmanna tak som len trpko zaplakal že to nemôžem pozerať bo by som to asi nezvládal v práci :)

Ale každopádne si to zožeň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Paulo Coelho - Záhir

 

Príbeh lásky, straty a posadnutosti vášňou. 

Známemu spisovateľovi zmizne manželka, vojnová korešpondentka. Pri jej hľadaní musí spisovateľ prejsť mnohými cestami a sledovať veľa stôp, ktoré ho napokon privedú k odhaleniu vlastného ja.

 

zatiaľ ma kniha veľmi chytila, mám pri nej zimomriavky, často sa zastavím pri čítaní a premýšľam, prehodnocujem myšlienky, moje aj spisovateľove, prinútilo ma to prehodnocovať svoj život a rozmýšľať nad niektorými vecami a rozhodnutiami v budúcne. ale nemôžem tú knihu čítať v robote, neviem, či mi nejak mäkkne mozog alebo sa mi hormóny búria a som precitlivená, ale niekedy mi aj slzy vyhŕkli  :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

GUIDO Knopp - Hitlerova mládež - Nikdy v živote už nebudou svobodní. Tato temná hrozba, kterou vyslovil Adolf Hitler v roce 1938, zasáhla milióny nemeckých dětí. Diktátor pro "svou" mládež vytvořil jednotný program: v deseti nástup do Jungvolku, ve čtrnácti Hitlerjugend, potom NSDAP, následovala pracovní služba a odvod do wehrmachtu. Dlouholetá manipulace, kterou se na vlastních lidech dopoustěl zločinný režim, nezůstala bez následků a mnozí Němci trpeli tímto traumatem celý život. Známy historik Guido Knopp, který vzal na sebe nelehký úkol přiblížit současníkům temnou kapitolu německé říše, seznamuje čtenáře se smutnou historií mládeže v nacistickém státě. Na základě autentických výpovedí pamětníků popisuje, jak je režim sytematicky získaval do svých řad, a s pomoci oficiálních dokumentů i dosud nezvěřejněných materiálů ze soukromých archivů objasňuje, s jak mrazivou precizností fungovala Hitlerova tyranie.

 

toto znie zaujimavo, to si tusim tiez raz precitam :lol:

 

ja som akurat docitala Pana prstenov 2 a pustam sa do 3. dielu..zaujimave, ze hoci som to uz videla aj sfilmovane a uz som aj raz citala knihu..stale je to pre mna napinave a miestami to uplne prezivam

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kodži Suzuki - Spirála

Soudní patolog Ando truchlí nad ztrátou malého synka, manželství se mu rozpadá, a tak žije jen prací. Když se mu na stůl dostane tělo jeho dávného přítele Rjúdžiho Takajamy, kterému způsobil infarkt podivný nádor ve věnčité tepně, není divu, že veškerou energii upne k vyřešení záhady jeho smrti. Zvlášť když mu Rjúdži ze záhrobí posílá šifrované vzkazy.

 

Tajemná úmrtí se množí, zdá se, že na lidstvo zaútočil nový vražedný virus, a Ando má brzy zjistit, že v sázce je mnohem víc než jen případný lékařský věhlas…

 

 

 

Nechala som sa inšpirovať Andulqou a Sumeru - tvária sa, že je to dobré, tak uvidíme... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem, či mi nejak mäkkne mozog alebo sa mi hormóny búria a som precitlivená, ale niekedy mi aj slzy vyhŕkli

myslím, že to je pri Záhire úplne v poriadku... ja mám dokonca niektoré pasáže knihy mierne zvlnené ako som čítala pomedzi slzy a nemohla prestať :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fuu, ani nevieš, ako si ma potešila... mne pred zvlhnutím knihy bránilo len to, že ľudia stále chodili okolo mňa, ale niekedy som cez slzy nevidela. skvelá kniha, pri najbližšej príležitosti bežím do kníhkupectva, nech ju mám stále po ruke, určite si ju ešte v najbližšej dobe opäť prečítam /a musím ju dať prečítať niekomu známemu, strašne cítim potrebu sa rozprávať o knihe a o myšlienkach, ktoré vo mne vyvolala/

 

momentálne Federico Fellini - A loď pláva

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jj, ja som sa snažila Záhir nanútiť cizymu, ale neuspela som :lol: si pamätám, že ešte dobré dva týždne po prečítaní som bola mrte ňou ovplyvnená... vlastne až doteraz, niečo vo mne zmenila, ale ťažko sa vysvetľuje, čo presne... geniálna kniha... !!!!! (ako aj celý Coelho)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som ju včera v noci nanútila arwiel, tak som ju s tým otravovala, tak mi ju dnes ide kúpiť a kým mi ju dá, tak si ju prečíta  :lol: ešte to skúsim na phersua, ale to až keď s ním budem... normálne mám chuť sedieť a dívať sa na tých ľudí a vidieť ako tú knihu čítajú a sledovať, čo sa s nimi deje  :)

 

a viem, o čom hovoríš, niečo sa vo mne akoby zlomilo, a začínam mať pocit akoby po prečítaní tej knihy už niektoré veci nebudú také, aké boli, zmenilo sa moje vnímanie...

 

nikdy som neverila, že by ma nejaká kniha dokázala až tak ovplyvniť... samozrejme, sú knihy, ktoré ma chytia za srdce, ktoré ma prinútili zamyslieť sa nad niektorými vecami, ale toto! si už pripadám jak posadnutá  :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Haruki Murakami - Afterdark

 

Útla knižka, ktorej príbeh sa odohráva v noci v meste. "Skoro" hlavnou aktérkou je dievčina Mari, ktorá sa stretáva s rôznymi ľuďmi a ktorú kvári neprirodzene dlhý spánok jej krajšej sestry Eri; postupne zisťuje, že nie je sama, kto má nejaký problém, o ktorom je ťažko hovoriť, a postupne dochádza prostredníctvom problémov iných ľudí k pochopeniu, že... (hádam ste si nemysleli, že vám to prezradím????). Príbeh je podaný (resp. bola snaha podať ho) v podobe filmových záberov a z pohľadu nezúčastneného neznámaho pozorovateľa. Je tam zopár sci-fi detailov (ale nie tak veľa, aby to odradilo), mnoho vecí autor ponecháva na čitateľovi, mnoho vecí zostáva nevypovedaných... také celkom japonské...

 

Kodži Suzuki - Smyčka

 

Záverečná časť trilógie Kruh, Spirála... Po Kruhu, ktorý sa číta na jeden dych, Spirále, ktorá vás ku koncu prinúti zahryznúť sa do pery a zamrmľať "ufmufmmmm" zistíte, že máte pocit, akoby ste sa pri čítaní Smyčky pozerali do zrkadiel stojacich proti sebe. Ako vždy, Kodži Suzuki je majstrom nečakaných zvratov, ale pozor, rozuzlenia sa nedočkáte ani v tejto knižočke. Pre toho, kto má rád sci-fi a tajomno, je to mňam knižočka, možno aj preto, že autor ponecháva dosť priestoru pre fantazírovanie.

 

Jasunari Kawabata - Spiace krásavice

 

Zbierka obsahujúca Snežnú krajinu, Tisíc žeriavov, Hlas hory a Spiace krásavice od známeho nositeľa Nobelovej ceny. Nuž, ten, kto nie je zvyknutý na japonskú literatúru, sa jeho dielami bude prehrýzať s boľavým mozgom. Kawabata je mastrom v náznakovosti, pochmúrnosti a melanchólie, pre mnohých môže byť dej pomerne monotónny. A zároveň je tak japonský, ako sa len dá. A ako vždy, naše (pardón, aspoň moje) západné myslenie trpí pri náznakovitosti, nedokončenosti (najmä ak ste zvyknutí na happy-endy, alebo vôbec nejaké "endy", tak tu budete čakať márne)... Ale napriek všetkému sa to oplatí prečítať, najlepšie však vtedy, ak je niekde nablízku človek, ku ktorému máte možnosť sa pritúliť).

 

C. G. Jung - Archetypy a nevědomí

 

:) Výber z diela II môjho hrdinu, chlapa postaveného na piedestále atď. Pri čítaní jeho kníh vidím pred sebou postaršieho chlapíka s bielou bradou, ako raz ráno vyskočil v nočnej košeli z postele a zvrieskol "Heuréka! Pochopil som, čo je človek zač!" a od tých čias sa snaží so všetkou svojou láskavosťou a istou dávkou blahosklonnosti ľudstvu objasniť, čo je a odkiaľ je a prečo je taký, aký je, ... Ešte sa mu nepodarilo siahodlhými vetami odradiť moju pozornosť, lebo čo strana, to poklad. Ponúka pohľad na jednu zo zaujímavých možností porozumenia nás samých... alebo aspoň snov a rozprávok :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

docitala som treti diel Pana Prstenov a konecne sa dostala do kniznice..takze teraz je na rade Styron - Sofiina volba ..

 

konecne sa nebudem stale musiet vyhybat teme " druhe kolo klubu" v dese, ze mi ostatni prezradia nieco, co by som este, ja necitajuca, nemala vediet :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

každopádne Fanny a Alexander ako aj Šepoty a výkriky (minulý týždeň v stredu to dávali na dvojke) sú veľmi zaujímavé filmy... dik za tip, budem musieť zháňať :lol:

Ešte sa na chvíľu k tomu vrátim všetky 4 diela boli neskutočne dobré. Najviac ma oslovila Jesenná sonáta to dlho potláčané napätie medzi matkou a dcérou proste žeriem v pondelok ju aj dávaju v telke ale neni mi sudene si ju pozriet :). A v Šepotoch a výkrikoch mi akosi stále nedošlo aký vzťah mali medzi sebou sestry strašne by som chcel vidieť film aby som na to prišiel pretože mi tam stále niečo ostalo ukryté.

A Alexandra som úplne žral to bolo geniálne a zároveň dosť tragické decko .

 

aby som nebol mimo tému tak teraz

 

Rudyard Kipling - Vojna sáhibov

Autora myslím že netreba predstavovať. VOjna sáhibov je vlastne zbierka poviedok pri ktorej sa predstavilo Kiplingov pútavý rozprávačský talent.

Síce ani by som moc nepovedal keďže jeho poviedky ma dosť nudia :) ale tak už ju dočítam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čítam Záhir...

a nevyjadrujem sa zatiaľ...

mením sa, cíti to i moje okolie i keď to pripisujú niečomu inému...

zatiaľ sa ku knihe neodvážim vyjadrovať, tobôž nie k myšlienkam v nej... len toľko, že taraz sedím za kompom, myslím na to všetko a pijem vodku...

 

ak môžem, vyjadrím sa neskôr a veľmi rada sa o tom s niekým porozprávam...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Afghanistane Boh iba plače - Siba Shakib

Knizka iranskej spisovatelky, ktora opisuje pribeh jednej nesmierne silnej afghanskej zeny menom Širin-Gol. Rozprava o svojom zivote a o tom ako museli odist z Afghanistanu kvoli vojne..prezivat v uteceneckom tabore v Pakistane..neskor sa vratit domov a zazit nastup Talibanu..opat odisli do Iranu..

skvela knizka, ktora je akousi sondou do zivota afghanskych utecenov, ktorych bolo nepocetne mnozstvo..drsny zivot v ktorom sa nemozu vzdat a musia prezivat ako vedia...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Erle S. Gardner - Perry Mason III. /Prípad ľadových rúk, Prípad nepravej starej slečny, Prípad nervózneho spoluvinníka/

 

Príbehy, kde vystupuje obhajca Perry Mason, jeho sekretárka Della Streetová a súkromný detektív Paul Drake. Gardner vniesol do týchto príbehov vzrušujúcu atmosféru súdnej siene, v ktorej Mason brilantne vyhráva zdanlivo beznádejné prípady.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Draculův švagr

Miloslav Švandrlík

Je to zbierka kratučkých horrorových poviedok písaných veľmi príjemným humorným štýlom. Zatiaľ sa skvelo bavím a rozosmieva ma najmä autorov milý sarkazmus. :lol:

 

 

Tom182

 

Túto knižku som si bola dnes vypožičať v knižnici (ďakujem za inšpiráciu) - podľa toho, čo tu od Teba čítam, to bude veľmi zaujímavý príbeh. Teším sa. :)

 

 

 

P.S.: V našej knižnici behom posledných dní rapídne stúpol počet kníh od Murakamiho. Dokonca teraz dostali aj jeho Hon na ovcu, ale už mi ju ktorýsi mamľas stihol vyfúknuť rovno spred nosa. A čo je vrchol úúúplnej drzosti, všetky jeho knihy sú vypožičané do konca septembra! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Draculův švagr bol fantastický :) , len som mala v noci vďaka nemu pomerne ťažké sny. Prenasledovala ma v nich Vilma Jamnická, ktorú som včera nanešťastie práve počas čítania vymákla na TA3. :lol:

 

Tak, Tom, dnes som sa pustila do dielka V Afghanistane Boh iba plače.

Kniha ma zatiaľ fascinuje, štýlom (alebo prekladom?) mi to pripomína skutočný príbeh Zmrzačená, ktorý napísala Khady - jedným slovom, páči sa mi to, hoci keď sa človek do toho úplne vžije, tak... :)

 

Hneď na začiatku ma zaujala táto pasáž:

"Navyše som sa zabudla pozrieť, aké topánky mala Širin - Gol na nohách. Topánky sú jediným znakom, podľa ktorého sa dajú ženy rozpoznať. Modrá plisovaná šatka zakrýva ženu od hlavy po päty, robí ich všetky také isté, zbavuje ich ľudskosti."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Terry Pratchett - Maskarada

 

v budove Ankh - morkporskej Opery sa pohybuje nejaky tajomny Duch..sprvoti prinasal stastie, ale teraz zacal zabijat ludi..

Samozrejme, nemozu tu ani chybat dve stare damy v spicatych klobukoch..ano, Babi Zlopocasna a Starenka Oggova

 

samozrejme sa zapletu do celkoveho divneho diania v opere..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On a ona, Oneskorené kvety, Súboj a iné

Anton Pavlovič Čechov

Čo dodať... Je to rozsiahla zbierka poviedok a noviel od klasika ruskej literatúry 19. storočia. Teším sa najmä na novelu Gaštanka (príbeh psíka - kríženca jazvečíka a strážneho dunča), hlavne kvôli ktorej som si túto knižku vypožičala. Uvidíme... Dúfam, že nebudem sklamaná. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasné, niektoré jeho poviedky sú naozaj fádne ako strašiak v poli. Naši slovenčinári sa šli o Váňku potrhať, tak som si to teda včera prečítala a toť kreposť ako vyšitá. :)

Ale Oneskorené kvety sa mi celkom páčili, dajaký mamľas prepil spústu peňazí a ešte celkom dobre dopadol - niektoré novely sú fakt vydarené a cítiť v nich osobitý humor. :)

 

Z Čechova som prešla na:

 

Biela Masajka

Corinne Hofmannová

Neskutočná kniha, skutočný príbeh. :) Švajčiarska podnikateľka Corinne navštívi so svojím snúbencom Keňu a tam sa sťaby uťal zaľúbi do masajského bojovníka Lketingu. Samozrejme, snúbenca okamžite jemne posiela do horúcich pekiel, rozpredá majetok vo Švajčiarsku, zanecháva civilizovanú spoločnosť a odlieta do Mombasy. Je očarená Afrikou a vôbec nevníma kultúrne rozdiely, hoci tie sú viac ako citeľné. Podmienky v buši sú pre civilizovaného človeka zvyknutého na prepych viac ako neprijateľné. Napr. muži nesmú jesť v spoločnosti žien a čo je srandovné, záchod v podobe kurína majú hore na strome, kam sa Corinne každú noc štverá a svieti si pri tom baterkou. Eh... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vcera som zhltla Stevensona - Dr. Jekyll a Mr. Hyde , zacala som ho citat v pizzerii, cakajuc na byvaleho a docitala uz doma v posteli...kokos, taka utla knizocka, ale ten pribeh :lol:

 

koniec ma velmi prekvapil a hoci som cca vedela, ze o com to je..napriek tomu ma prekvapila ta hlboka myslienka, ako to skonci, ked sa clovek podda zlu..ako nad Jekyllom nakoniec uplne prevladlo..

 

Ňe ňe neopisoval svoje skúsenosti s ópiom, len chcel napísať nejakú duchársku historku z viktoriánskeho obdobia a nič ho nenapadalo až jedného večera toto. A aj to za ten večer napísal.

v tom pripade naozaj vsetka cest..

 

a dnes nacnem Herman Hesse - Demian - na odporucanie Andulky, to som teda zvedava :)

 

pribeh dospievajuceho Emila Sinclaira a jeho vztah k starsiemu a tajomnemu priatelovi Maxu Demianovi

Ide o pribeh mladosti v predvecer prvej svetovej vojny..podany formou alegorickej konstrukcie plnej naznakov a symbolov, ktore maju hrdinovi pomoct k najdeniu zmyslu zivota

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je skvelý príbeh a trafil som k nemu vďaka rozprávke Vládca kníh a nesklamal som sa od tej doby úplne žeriem Stevensona. Vždy keď ho niekde vidím a nemám ho tak to z fleku beriem ani si nečítam o čom ta kniha je. Určite si prečítaj ešte Ostrov pokladov a Čierny šíp to by mala byť pre teba povinná jazda po Hyde-ovi s Jekyllom.

 

Inak som sa strašne smial na spolužiakovi ktorý povedal že to bola blbosť pretože podľa iných predloh bol pán Hyde veľká neskrotná obluda :lol: Neviem ako môžu byť iné predlohy keďže Stevenson je jeho stvoriteľ. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov