Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

Ale Páhalví si mohol nakoniec zato sám, že ho zvrhli. Autokratický režim, potlačovanie opozície, snaha sekularizovať silne moslimský Irán sa podpísali pod to, že skončil.

Nie je to klasická moslimská krajina? Ako to?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste, mohol si za to

to už je história ...

viac než 50 % obyvateľstva Iránu sú Peržania - nie sú to Arabi, oni si skúsili aj iný režim, a skúšajú znovu, a smerujú k tomu, že tam nejaká zmena nastane ...

v arabských moslimských krajinách sa nad niečím takým ani neuvažuje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To áno, Peržania nie sú Arabi, ktorí sú s islamom už vo svojej podstate spätí. Ale vplyv arabskej kultúry na Peržanov bol obrovský - importovali tam písmo, náboženstvo a kadečo iné a to už s tými Peržanmi ide dosť dlho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

islam je s Peržanmi už dosť dlho, napriek tomu je to iný národ

kdesi som čítala, že doslova a do písmena sa úplne striktne Koránom riadia asi 4 percentá islamských veriacich - tým, že islam nemá centralizovanú moc, ako trebárs kresťanstvo, je toľko výkladov koránu, koľko je duchovných ...

a jeden fanatik alebo partia fanatikov podobný hrdý národ ako sú Peržania môžu držať v područí, ale nie naveky ... v Iráne prichádza k pohybom v spoločnosti - hrozí, že nakoniec príde k roztržke : stredná a mladá generácia je iná : stredná skúsila za šaha uvoľnenejšiu vieru - chýbal im tvrdý režim, dostali Chomejního ... a mladá generácia má zopár sfanatizovaných jedincov ... ako ten zúfalec, ktorý nedávno zabil spolužiaka, lebo sa na ulici rozprával so svojou manželkou / či snúbenkou , to je jedno/ ...

tieto dve generácie sa stavajú proti nadvláde konzervatívnych islamských duchovných...

a keď už vyznávajú islam, tak poriadne : Ahmadínežád je preklínaný a nastrčený, ale faktickú moc má v rukách tzv. Rada duchovných strážcov pod vedením ajatolláha Chameneího ...

možno tú svoju dôležitosť v blízkej budúcnosti dostatočne preženú ...

 

v ostatných islamských krajinách je ten vývoj predsa trochu iný ... neviem si predstaviť nejaké masívnejšie protesty proti teokratickej vláde okrem Iránu v nejakej arabskej krajine

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Ako už možno viete Irán nedávno zajal 15 Britských vojakov (námorníkov), ktorí sa podľa Iránu zdržiavali v iránskych vodách a obvinili ich zo špionáže. Británia žiada okamžité prepustenie zajatých vojakov a zdá sa že s Iránom preruší všetky kontakty.

 

USA naďalej posilňujú svoju vojenskú prítomnosť pri pobreží Iránu, čo potvrdili aj ruské tajné služby. Do Perzského zálivu vyslali novú bojovú skupinu lietadlovej lode - USS John C. Stennis s 3200-člennou posádkou a okolo 80 lietadlami s pevnými krídlami, vrátane bombardérov F/A-18 Hornet a Superhornet, ďalej osem podporných plavidiel a štyri jadrové ponorky. Od decembra 2006 v Perzskom zálive operuje podobné zoskupenie pod vedením lietadlovej lode USS Dwight D. Eisenhower. Do regiónu USA taktiež posielajú protiraketové systémy Patriot.

 

Možno USA si v zajatí britských vojakov našli zámienku útoku na Irán. Podľa niektorých zdrojov (ktoré oficiálne nemôžem potvrdiť), útok na Irán je len otázkou času.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Irán: Jadrové technológie poskytneme všetkým islamským krajinám

 

Irán je ochotný poskytnúť skúsenosti, ktoré nadobudol v priebehu vývoja svojho jadrového programu, všetkým moslimským krajinám. Na návšteve v katarskej metropole Dauha to v stredu vyhlásil šéf iránskeho súdnictva Mahmúd Hášimí Šachrúdí.

Alláh Akbar!

 

Celý svet bude jadrový a všetci budeme žiť šťastne do vtedy, pokým sa šťastne nevybombardujeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Správa je neúplná... neobsahuje to najpodstatnejšie a síce, či sa jedná o skúsenosti z jadrového programu na mierové účely alebo na vojenské.

 

Nakoľko bolo predmetné vyhlásenie na návšetve v Katare, tak je asi správna alternatíva č. 1, teda mierové. Je známe, že emiráty majú veľký záujem o jadrovú energetiku i o jadrové odsoľovacioe zariadenia (myslia na budúcnosť i súčasné potreby). Takže na spolupráci nič zé by som nevidel (na arabský jadrový trh sa tlačia aj Francúzi, aj Rusi). Prečo by sa nemohli ponúknuť aj domáce (arabské) skúsenosti z výstavby ruskej jadrovky v Bushehri?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Správa je neúplná... neobsahuje to najpodstatnejšie a síce, či sa jedná o skúsenosti z jadrového programu na mierové účely alebo na vojenské.

  • V správe sa to nespomína či na mierové alebo vojenské účely
  • Krajina ktorá sa vyhráža Izraelu vymazaním z mapy sveta chce poskytnúť jadrový program na mierové účely asi tak rovnako ako jedna iná krajina chce v Iraku zaviesť demokraciu

Takže si vyber čo Irán naozaj chce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bush sa nielenže vyhráža, ale aj napadne... zámienky si vymyslí... a čo mám robiť? :lol:

 

Mimochodom predvčerom bolo 5. výročie exportu demokracie made in USA do arabského sveta. Nikto neoslavoval, nikto nejasal...Ani jedni, ani druhí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Predsa len možnosti človeka sú daleko vetšie, než je schopen zvládnúť. Nie je to moc potešujúca správa a azda je ozaj lepšie obmedzovanie šírenia technológií s takými možnostiami. Žiaden režim nie je schopen zabezpečiť zneužitie a kto má prachy - má aj moc. Psychopatov je v politike a medzi zbohatlíkmi dosť a sú čím viac nenažraní... "pán sveta" ako cieĺ :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Šíreniu jadrových technológií na mierové účely nezabránime. Niet inej alternatívy, žiada si to sám život v dôsledku vyčerpávania fosílnych palív. Obnoviteľné zdroje okrem vodných a sú len nanajvýš doplnkové. Takže čo, pôjde ľudstvo do jaskyne? Kto pôjde príkladom?

 

Otázka je medzinárodna kontrola a systémy záruk - aktivity v oblasti mierového využívania sú dobre kontrolované cez MAAE (monitorovacie zariadenia sú všade a ich inšpektori majú prístup do jadrových zariadení). Tí ako jediní dokonca tvrdili (čo sa aj potvrdilo), že Saddám nič nevyvíja a že podľa dohody už dávno zastavil všetky aktivity. Následne to aj preukázala realita po obsadení Iraku - napriek zúfalej snahe, nenašli Američania nič, len starú hrdzavú a delaborovanú chemickú muníciu. Spoločným úsilím (Predovšetkým Čiňanov a Rusov, ale aj USA) sa eliminovala napr. aj hrozba Severnej Kórei.

 

Prečo nikto nekritizuje šialencov v Pakistane, ktorí majú jadrové zbrane? Sú menej nebezpeční len preto, že to boli dakedy USA, ktoré im k nim dopomohli? (Indovia kvôli ním nemôžu spávať a konflikty na severe sú skoro na dennom poriadku). V tichosti akceptujeme, že ďalšia krajina má jadrovú bombu. ani neprimpomenieme, že islamská, kde kvitne tiež fundamentalizmus.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono je to rozšírenejšie, dá sa aj v ruxaku... a za peniaze všetko, hlavne pri ekonomických a mocenských problémoch. Kontrola je sama o sebe problémom, veď už aj podľa návodu na webe bola A bomba vyrobena... a máš v tom aj drogovú závislosť a ponorkovú nemoc obslúh... veď v 61 to bolo na spadnutie a od tej doby ešte veľaráz, iba sa o tom nepíše... a tá kritická oblasť - Irak, Iran, Palestina, Izrael a iné... škoda hovoriť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Určite je problematické umožniť niektorým krajinám prístup k jadrovým technológiám, aj keby ich chceli skutočne využiť iba na mierové účely. Ale ich ďalšiemu šíreniu určite skôr, či neskôr dôjde. Medzinárodný dozor nad týmito zariadeniami síce môže podstatne obmedziť možnosti ich zneužitia, ale riziko tu stále bude...

 

Tí ako jediní dokonca tvrdili (čo sa aj potvrdilo), že Saddám nič nevyvíja a že podľa dohody už dávno zastavil všetky aktivity. Následne to aj preukázala realita po obsadení Iraku - napriek zúfalej snahe, nenašli Američania nič, len starú hrdzavú a delaborovanú chemickú muníciu.

A nebol tam aj ten problém, že Saddám odmietal sprístupniť inšpektorom niektoré zariadenia? A ako by sa teba malo postupovať proti krajinám, ktoré úplne alebo čiastočne odmietnu medzinárodnú kontrolu svojich jadrových zariadení?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Veľvyslanec (Iránu pri EÚ) Alí Asghár Chadží uviedol, že Irán je "kľúčový hráč" na Blízkom východe a chce sa spolu s globálnymi mocnosťami venovať bezpečnostným výzvam v boji s terorizmom a diktatúrami. Chce tiež riešiť nedostatok energií. Všetky tieto otázky podľa jeho vyjadrenia súvisia s iránskym nukleárnym programom, informovala tlačová agentúra Associated Press.

http://www.sme.sk/c/3876094/Iran-odovzdal-...o-programu.html

Takéto vyhlásenia zo strany zástupcu krajiny, ktorej prezident okrem iného vyhlasuje, že Izrael treba vymazať z mapy sveta vyznievajú skutočne presvedčivo.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

V Iráne sa po minulotýždňových prezidentských voľbách konajú najmasovejšie protesty od islamskej revolúcie spred tridsiatich rokov. Opoziční kandidáti označili voľby za zmanipulované a súčasný prezident Ahmedinedžád mal údajne skončiť až ako tretí. Ako vnímate súčasnú situáciu v tejto krajine? Padne súčasný prezident Mahmúd Ahmedinedžád, resp. je reálne, že najvyšší islamistický orgán tejto krajiny uzná neplatnosť zverejnených výsledkov prezidentských volieb a (minimálne) na tomto poste predsa dôjde k zmene?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pochybujem, že voľby boli zmanipulované. Vždy bude niekto nespokojní s výsledkami a vždy sa niekto bude cítiť poškodený a ukrivdený. Tak to v politike chodí... Ale tak nech už je konečne kľud a pokoj. Načo vždy všetko riešiť rozbrojmi a násilím?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vzhľadom na masovosť protestov pochybujem že Ahmi vyhral s vyše 30% náskokom. Irán je náboženský štát, v skutočnosti ho riadi ajátoláh a samozrejme že mu viac vyhovuje Ahmi ako Músaví. Keďže veľa Iráncov nie je tak vyšinutých ako niekoľko fanatikov vo vedení štátu tak im želám aby si zvolili niekoho normálnejšieho ako Ahmi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.zvedavec.org/komentare/2009/06/...0d4fmhfl4kufqp4

 

http://blog.ihned.cz/c3-37483550-YKpeso_d-...e-volby-v-iranu

 

Ahmed dal kratko pred volbami vymenit ludi v komisiach, podla vsetkeho islo o zmanipulovane volby, zajtra sa nespokojni kandidati stretnu z najvyssim, ten im vysvetli ako sa veci maju, mozno upravia trochu vysledky volieb v spominanych oblastiach(nebudu prepocitavat vsetky hlasy), nove volby tiez nebudu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pochybujem, že voľby boli zmanipulované. Vždy bude niekto nespokojní s výsledkami a vždy sa niekto bude cítiť poškodený a ukrivdený.

Vždy nie.... Ak sa dejú voľby transparentne, potom sa porazený má možnosť "hnevať" sa akurát tak na seba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neupravia nič, ajatolláh Chamenejí vyhlásil voľby za platné, všetky pochybovačné reči za miešanie sa západu do iránskych vecí a staronového prezidenta za právoplatného. bodka.

irán zostáva iránom

 

obmieňanie generácií, alebo takmer jeden a pol generácie, prináša iné očakávania

uvoľnenie za šacha, módu a kiná a jeho skompromitované vládnutie vymenila najprísnejšia náboženská čeliadka, dnešná mládež a zrejme aj tí, ktorí to voľakedajšie uvoľnenie zažili, chcú uvoľnenie, ale do tej istej vekovej skupiny patrí aj súčasný prezident, bol aktívnym účastníkom iránskej revolúcie a dnešný irán je plný hrozieb svetu, všetko proreformné odmieta a všetci protivníci sú satani ... ktovie, čo by na to ajatolláh Chomejní, je to Irán, ktorý chcel ?

 

prastarý národ peržanov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Po ajatoláhovom vyhlásení bude zrejme zajtrajšie rozhodnutie najvyššej rady iba formalitou. Samozrejme, Ahmedínedžád to bude považovať za určitú legitimitu pre tvrdšie zásahy v prípade pokračovania protestov.

 

Pochybujem, že voľby boli zmanipulované. Vždy bude niekto nespokojní s výsledkami a vždy sa niekto bude cítiť poškodený a ukrivdený. Tak to v politike chodí... Ale tak nech už je konečne kľud a pokoj. Načo vždy všetko riešiť rozbrojmi a násilím?

A kľud a pokoj Iránu zrejme prinesie práve Ahmedínedžád...? Keď je tu priestor až na takéto pochybnosti, zrejme to s tými voľbami nebude až také jednoznačné...

 

irán zostáva iránom

Zrejme zostáva. Myslím, že Ahmedžídenád si upevní postavenie a priestor pre opozíciu voči nemu sa ešte zúži.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mladí si pred tridsiatimi rokmi vybojovali revolúciou návrat náboženského fanatika a odchod saha, návrat šatiek, čadorov, striktné oddelenie mužov a žien na verejnosti, a ešte kdečo ... nie tak dávno jeden fanatický zblbnutý mládenec na ulici zavraždil chlapca, ktorý sa rozprával na verejnosti s dievčaťom - čo ten vrah nevedel, z vlastnou manželkou ... len vo svätom zápale vraždil toho, kto podľa neho porušil presväté nariadenie

 

a Ahmadínedžád nie je starec, ani náhodou ... má aj so svojou suitou do starectva pekne ďaleko, a patril k tým, ktorí vítali z exilu Chomejního, a klérusu vyhovuje ... a klérus keď už má moc v rukách, ju tak jednoducho nepustí .. proreformátorské noviny, združenia, spolky, politici sú zakazované,

to nebude nežná revolúcia a nebude to tak skoro

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov