Skočiť na obsah

Rusko - ukrajinský konflikt


member2793
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

Toto je téma o aktuálnom rusko-ukrajinskom konflikte

Ruská invázia na Ukrajinu (02/2022)

Mapa Ukrajiny https://en.wikipedia.org/wiki/File:2022_Russian_invasion_of_Ukraine.svg

Odporúčané príspevky

@tyso

Čo ti "vadí"?

Označiť nemocnicu napresovanú ranenými vojakmi, za "vojenský objekt".. Je "mimo mýsu"..

Vojnoví zločin..

Ale čo čakáš od Rusa?

Keď mu povieš že "toto je normálne"?

https://blisty.cz/art/117635-izraelske-jednotky-podnikly-vojensky-utok-na-nasirovu-nemocnici-v-jizni-gaze.html

Vyšperkuje ti tú "normálnosť" ad absurdum..

Jezuskote..

Naozaj s nimi chceme súťažiť v tomto, v "normalizácii" zhovädilostí? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 51 minútami, alamo pridal:

 

Naozaj s nimi chceme súťažiť v tomto, v "normalizácii" zhovädilostí? 

Nie, treba sa podriadiť ruskému a hamas režimu. Už vieš prečo drvivá väčšina civilistov z UK musela utiecť ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 14. 2. 2024 at 12:13, tyso pridal:

Mohol,   nie ustupovat ale vyzbrojit ukrajinu po 2014 a jasne dat zavazok ze ju vo vojne podpori dodavkami.  A realna zacat vyrabat zbrane. Rusko by sa tak neodvazilo zautocit,  pokracovalo by v propagande a korupcii zapadnych politikov. 
 

Ukrajina mohla po rozpade ZSSR vstúpiť do NATO, podobne ako Estónsko, Lotyšsko a Litva. Nie som si ale istý, či vtedy bol na to konsenzus aj samotných Ukrajincov. V tom čase tam bol chaos, vládla tam korupcia a politika sa podriaďovala záujmom oligarchov, hlavne z východnej časti Ukrajiny, s kontaktami na Rusko. Ukrajina by vtedy bola "dosť nekompatibilný" člen NATO. Až po februári 2014 nastal konsenzus väčšiny Ukrajincov, že chcú pariť do EU a nie pod sféru Ruska. Ale to už bolo neskoro. Po Ruskej vojenskej invázii by Ukrajinci chceli byť aj v NATO, ale premeškali dobu a "ušiel im vlak". 

EU by teoreticky dokázala vyrábať zbrane. Ale nie vojakov, odhodlaných bojovať za záujmy EU. V tom sa Putin nemýli. Bez podpory USA nie je EU pre Rusko žiadnym súperom.  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 39 minútami, buky pridal:

Nie, treba sa podriadiť ruskému a hamas režimu. Už vieš prečo drvivá väčšina civilistov z UK musela utiecť ?

Mnoho z nich, teraz pracuje spolu so mnou v "montovni" u nás na Slovensku..

Tvária sa akosi kyslo..

Asi takto ten "západ", "demokraciu" a "ľudské práva", "príležitosť pre všetkých" si nepredstavovali.

Majú asi "chrobáka v hlave"..

Ale čo ja s tým narobím, ja nie som "západná kultúrna elita"..

:kvetinka:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 minútami, alamo pridal:

Mnoho z nich, teraz pracuje spolu so mnou v "montovni" u nás na Slovensku..

Tvária sa akosi kyslo..

Asi takto ten "západ", "demokraciu" a "ľudské práva", "príležitosť pre všetkých" si nepredstavovali.

Majú asi "chrobáka v hlave"..

Ale čo ja s tým narobím, ja nie som "západná kultúrna elita"..

V priemyselnej prevádzke..

Blahej pamäti, Fico u nás vo firme "odpracoval" svoju poslednú nočnú šichtu.

Snáď sa poradil s nejakým PR managorom, a viac takými predstaveniami otravovať proletariát NEBUDE.

Minimálne jeho ochrankári, by mohli nešťastnou náhodou, utrpieť fyzickú ujmu.

V priemyselnej prevádzke. 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V súčasnej dobe sú idei demokracie na ústupe. Radikálne názory nacionalizmu, fašizmu, intolerancie a populizmu, oslovujú stále viac voličov. Na tejto vlne sa viezol v predvolebnej kampani aj Fico a zvíťazil. Ale dnes je to už celosvetový trend. Ak zvíťazia izolacionistické tendencie v USA, tak to neveští nič dobré pre našu budúcnosť. Západ, po porážke Ukrajiny, možno nakoniec akceptuje Putinove "červené čiary" a sféry záujmov Ruska. Východná Európa a Pobaltie  sa môžu znova ocitnúť v sfére týchto záujmov. Paradoxne EU, ako druhá najväčšia ekonomika na svete, bez USA, nie je vojensky schopná obhajovať a bojovať za svoje záujmy.  A tak to nakoniec môže dopadnúť podobne, ako Mníchovská dohoda č. 2.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, alamo pridal:

Blahej pamäti, Fico u nás vo firme "odpracoval" svoju poslednú nočnú šichtu.

Tak tu je pes zakopaný. Ja som na to už upozorňoval " tysovu" elitu. Pracovník - obyčajný smrteľník je na Slovensku iba kus. Bol som aj v Nemecku, kde je neporovnateľne iná pracovná kultúra. Minulý týždeň bol u nás nemecký montér s 36 EUR na hod. 

Neodbočujem od témy, lebo veľká časť obyvateľstva  je decimovaná slovenským menežmentom dosadený "západnou kultúrou" Preto sa ani nečudujem, že veľká časť sa orientuje na východnú kultúru.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V tomto kontexte ma napadá, prečo sa hovorí, že západné produkty, predávané na Slovensku, sú nekvalitnejšie, ako tie isté produkty, predávané na západe. Západní dodávatelia argumentovali, že "Slováci ich predsa chcú".  Realita je taká, že naši nákupcovia prišli do veľkoskladov a požadovali niečo lacné a tým pádom nekvalitné. A dodávatelia im samozrejme vyšli v ústrety. Mohli sa síce čudovať, prečo Slovenskí nákupcovia  požadujú práve nekvalitné výrobky. Ale biznis je biznis, tak im to poskytli. Naši "podnikatelia" tieto výrobky doma predávajú v cene najvyššej kvality. To je predsa výborný podnikateľský biznis plán. Viem si predstaviť, keď prišli Slovenskí nákupcovia  "Už idú Slováci, pripravme im nejaké šmejdy,  keď ich majú tak radi". Je to chyba západných "imperialistov"?  Proti gustu žiaden dišputát.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, Tono pridal:

Ukrajina mohla po rozpade ZSSR vstúpiť do NATO, podobne ako Estónsko, Lotyšsko a Litva. Nie som si ale istý, či vtedy bol na to konsenzus aj samotných Ukrajincov

nebol,  podpora NATO sa drzala pod 30 percent.  Dnes sa uz kruto naucili ze dejiny chyby nie vzdy odpustaju. 

pred hodinou, buky pridal:

veľká časť obyvateľstva  je decimovaná slovenským menežmentom dosadený "západnou kultúrou"

To  je nasa kultura, nie zapadna.  A nas problem s ktorym sa bud vysporiadame alebo na to doplatime.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Marika Gombitová mala pesničku s textom:

"Svet patrí zlým, možno tým je krásny, krásny, vyrovnaj sa s tým, keď pôjdeš spať, zhasni."

Nerozumiem celkom tomu textu. Možno je myslený v duchu Krista, "Keď ťa niekto udrie, nastav mu aj druhé líce", alebo filozofie Tolstoja a Gándhího,  „neodporovať zlu násilím“.  V tom texte je cítiť rezignáciu dobra, ktorá je tak typická pre dnešnú dobu. Ak pred 2000 rokmi Kristus rezignoval na zlo tohoto sveta, tak aj dnes je všetko OK.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chcel by som napisat k tomu nieco optimistickejsie ale teraz to vyzera ze rusi vyhrali.  Za vysoku cenu ale vyhrali a Putin ich odmeni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, tyso pridal:

teraz to vyzera ze rusi vyhrali. 

A čo sa dalo iné očakávať? Rusi tam mali 7 násobnú prevahu vojakov a viac munície? Ja sa skôr čudujem, ako dlho dokážu Ukrajinci  držať pozície. EU nie je schopná dodať v potrebnom množstve Ukrajine zbrane a hlavne delostreleckú muníciu skôr, ako na budúci rok. To už bude asi dosť neskoro...  USA po voľbách možno zastaví pomoc Ukrajine úplne. Nálady v republikánov v kongrese reprezentuje výrok, na požiadavku Camerona, aby poskytli väčšiu pomoc ukrajinskému vojnovému úsiliu: "by sa mal starať o svoju vlastnú krajinu a úprimne povedané, môže mi pobozkať zadok," https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/699811-cameron-naliehal-na-usa-v-pomoci-ukrajine-moze-mi-pobozkat-zadok-odkazala-spojenkyna-trumpa/ Povzbudzujúce vyjadrenia pre Putina a výstraha aj pre nás.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano, viem a bolo to ocakavane.   Ale aj  tak to nepotesi,  trochu som dufal ze to vydrzia do Putinovych volieb.   Par dni este pockam s hodnotenim ako to prebehlo,  ruske spravy hovoria o dezorganizovanom uteku,  ale to moze byt PsyOps,   ak tam budu velke pocty zajatych a nimi sa rusi pochvalia, tak to bude okrem vojenskej porazky aj politicky problem na Ukrajine. Ak sa stiahli organizovane, tak to oslavia obe strany a pojdeme dalej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo sa nad tym tak vzrusujete? terz dobili za chvilu o to pridu, to je zakopova vojna. Rusi sa nakoniec vycerpaju uplne a pojdu do sračiek a nakonies sa aj rusko rozpadne.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rusi sa pri Avdijivke akurát rozbili ako pri Bachmute, len s tým rozdielom, že Syrskyj sa tentoraz nerozhodol držať mesto za každú cenu. To je všetko, ak to pôjde podobným tempom, tak ešte pár takých pyrrhovových víťazstiev a do zákopov môže ísť rovno aj Putler so svojimi uštekanými psami.

A ak USA neschvália pomoc Ukrajine a tá neskôr padne, tak do zákopov pôjde aj alamo.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ústup je vojenský manéver, obvykle býva celé dni vopred pripravený a naplánovaný. 

Keď veliteľ ako teraz Syrskyj vyhlási "ústup"m celé dni po tom ako vojaci prestanú plniť rozkazy, dokonca sami začnú opúšťať pozície. Volá sa to.. útek.. chaos, zmätok a panika.

"Ustupujúci" Ukrajinci teraz utrpia ťažké straty, možno až 80 %.

Budú môcť Avdijivku opustiť, iba po malých skupinách a v noci. Pôjdu cez polia, krytie budú mať iba skákaním s krátera do krátera. Zo všetkých strán ich budú ostreľovať Rusi,  z ručných zbraní, z mínometov, z delostrelectva, a budú ich naháňať drony.

Ďalší masaker.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 54 minútami, Sniper pridal:

A ak USA neschvália pomoc Ukrajine a tá neskôr padne, tak do zákopov pôjde aj alamo.

Nuž, ja mám vlastné predstavy o tom, koho treba "zadrbať". Na to, čo k tomu vravia "autority", sa môžem vykýchať.

Keď na tom trváš, vyhlás u nás "plošnú" mobilizáciu. A daj ľuďom ako ja, do rúk zbrane. To už bude srandy kopec. :vysvetlujem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 2/16/2024 at 1:01 PM, tyso said:

chcel by som napisat k tomu nieco optimistickejsie ale teraz to vyzera ze rusi vyhrali.  Za vysoku cenu ale vyhrali a Putin ich odmeni.

Ono dost zalezi na tom, ake boli straty na obidvoch stranach. Mozno to bol zamerny tah "vyobchodovat"  Putinovu potrebu mat nejake vitazstvo za straty na technike a vojakoch na ruskej strane. Avdijivka nie je klucovym strategickym miestom. Ale samozrejme, co sa tyka moralky, to nie je dobra sprava.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 2/14/2024 at 9:21 AM, tyso said:

Rusko sa dostalo na drahu fasistickeho agresora,  to diplomacia nevyriesii.   Zlyhanie zapadu je v tom ze na to nereagoval silne a jasne v 2014.

Pripadne, ze nereagoval aj skor pri ruskych agresiach v Cecensku a Gruzinsku. Tych upozorneni bolo naozaj viacero a vsetjy ostali prakticky ignorovane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 minútami, smiley pridal:

 Avdijivka nie je klucovym strategickym miestom. 

Je.

Avdijivka bránila akejkoľvek snahe, čokoľvek robiť na Doneckom letisku.

Tiež blokovala dôležitý železničný uzol v Jasyntovke. (Jasynuvata), aj Sťažovala dopravu na Krym a okupované pobrežie.

Ukrajinci celé roky obrovské prostriedky vyrážali do stavby a vylepšovania pevnosti Avdijivka. Nie je za ňou žiadna záložná obranná línia, iba "step".

Za Avdijivkou sa končí husto zastavaný urbanizovaný priemyselný "mestys",  a začína "step" poľnohospodárska krajina s malými osadami a mestečkami. Terén pre tanky..

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

https://www.nytimes.com/2024/02/17/world/europe/ukraine-avdiivka-withdraw-despair.html

Aj keď sa ukrajinské línie stabilizujú v zadnej časti Avdiivky, jej pád pod ruskú kontrolu umožní moskovskej armáde efektívnejšie presúvať svoje jednotky a vybavenie, keď bude tlačiť inými smermi.

„Avdiivka je veľmi dôležitým pevným bodom v ukrajinskom systéme obrany“, pretože chráni Pokrovsk, asi 30 míľ na severozápad, logistický uzol pre ukrajinskú armádu, Mykola Bielieskov, vojenský analytik z Národného inštitútu pre strategické štúdie v r. Ukrajina, uviedla v rozhovore.

"Prevzatie kontroly nad Avdiivkou by mohlo vytvoriť otvorenie pre Rusko," povedal.

Vojaci, ktorých v piatok telefonicky oslovili a žiadali, aby neboli identifikovaní vzhľadom na prebiehajúcu vojenskú akciu, opísali trýznivú snahu o útek z mesta. Podávali správy o pretekaní okolo rozstrieľaných budov, keď zo všetkých strán duneli granáty a z viacerých strán sa tlačili Rusi.

"V jednom zo sektorov v meste sa bojovníci z Tretej samostatnej útočnej brigády ocitli úplne obkľúčení, ale pokúšajú sa preraziť a to sa im darí," uviedol zástupca veliteľa útočnej brigády major Rodion Kudryashov. rozhovor pre Rádio Liberty.

Niektorí súkromne v rozhovoroch vyjadrili obavy, že výzva na stiahnutie prišla príliš neskoro, alebo zverejnili na sociálnych sieťach ostré správy o svojom nebezpečnom a chaotickom ústupe.

Viktor Biliak zo 110. brigády, ktorá bráni mesto posledné dva roky, opísal svoju štvrtkovú evakuáciu posádky známej ako Zenit v južnej časti mesta.

Pán Biliak, ktorý používa volací znak Hentai, povedal, že jeho jednotke nezostal čas na riadny odchod – ani na evakuáciu zbraní a vybavenia, ani na spaľovanie papierov a kladenie mín v ceste k útoku na ruské jednotky.

Desať mužov sa podľa neho v stredu večer neúspešne pokúsilo odísť. Museli sa prebojovať v prestrelke, no potom sa dostali pod delostreleckú paľbu.

"Iba traja zranení sa dostali späť," napísal Hentai na Instagram. Nasledujúce ráno pomohol zachrániť jedného zo zranených mužov, povedal, že ide o nebezpečný pohyb za denného svetla, ktorý stál jednotku ďalších štyroch zranených vrátane jeho samotného.

Vojaci urobili ďalší pokus vo štvrtok večer a ťažko zraneným bolo povedané, aby počkali, kým ich odvezie obrnené vozidlo.

"Skupiny odchádzali jedna po druhej," napísal Hentai. Stále schopný chôdze sa rozhodol nečakať na evakuačné vozidlo a vyviedol skupinu von.

„Vonku bola nulová viditeľnosť. Bolo to len obyčajné prežitie. Kilometer cez pole,“ napísal. „Zväzok slepých mačiek vedených dronom. Nepriateľské delostrelectvo. Cesta do Avdiivky je posiata našimi mŕtvolami.“

Evakuačné vozidlo podľa neho nikdy neprišlo pre zranených. Posledná skupina opustila bunker a on počul, ako sa ranený vojak cez vysielačku pýta na evakuačné vozidlo. Veliteľ odpovedal, že žiadne vozidlo neprichádza a že majú nechať zranených za sebou.

"Nevedel, že hovorí so zraneným mužom," napísal Hentai. "Tento dialóg v rádiu nás zranil až do hĺbky."

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Sniper

Robiť v tomto nejaké dlhodobé plány, je vraj fakt prejavom čohosi nezdravého. Takže ich ani nemám. Snažím sa zapadnúť, medzi ostatných normálnych ľudí, zo všetkých síl.

Ale snaha o debatu s vami tu, to človeka fakt rozhodí a naruší koncentráciu.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov