Skočiť na obsah

Rusko - ukrajinský konflikt


member2793
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

Toto je téma o aktuálnom rusko-ukrajinskom konflikte

Ruská invázia na Ukrajinu (02/2022)

Mapa Ukrajiny https://en.wikipedia.org/wiki/File:2022_Russian_invasion_of_Ukraine.svg

Odporúčané príspevky

Game,    mas  zle udaje a nie je take zlozite si najst tie dobre.
https://ukraine.un.org/sites/default/files/2022-02/Conflict-related civilian casualties as of 31 December 2021 (rev 27 January 2022) corr EN_0.pdf
na donbase toti
z od roku 2014 posobi misia OBSE ( a to vratane rusov), ktora neustale monitorovala co sa deje,  denne reportovala stav.

 

Ale obhajovat vojnu kde zahynie 1000x viac ludi ako  doteraz, to nedava dobry zmysel.  Tolko ludi co zahynulo za cely rok na OBOCH stranach, to dnes zahynie za par hodin. 
A tak ako pise Tono,   keby Rusko naozaj trapilo zabijanie ludi, tak riesenie je zname,  pustit tam modre prilby, oddelit bojujuce strany ( ukrajincov a rusov) a zaviest tam medzinarodny dohlad.   Tak ako napriklad na Cypre.  

A  BTW najskorumpovanejsia krajina je Rusko, nie ukrajina   https://www.transparency.org/en/cpi/2019
 

Nie je jasne preco zrazu preberas tu najhorsiu prorusku propagandu aku u nas siria len rusmi platene weby. 
mam hypotezu ze veris madarskym zdrojom ale kedze po madarsky neviem, tak je to len hypoteza.   V takom pripade by madari uz nemali normalne media.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 10/13/2022 at 7:23 PM, slimak said:

Z nadpisu bleskli na mna slova "historicka rekapitulacia vztahov" a "ruska", a myslel som, ze spomenu krajiny , kde bol "sojuz nerusivyj respublik svobodnych" agresorom: 

Quote

    Japonsko 1904
    Ukrajina 1918
    Azerbajdžan 1918
    Poľsko 1920
    Mongolsko 1924
    Čína 1929
    Ukrajina 1937
    Azerbajdžan 1937
    Japonsko 1938
    Poľsko 1939
    Fínsko 1939
    Japonsko 1945
    Čina 1946
    Severná Kórea 1950
    Čína 1950
    Východné Nemecko 1953
    Maďarsko 1956
    Laos 1960
    Vietnam 1961
    Alžírsko 1962
    Egypt (Spojená arabská republika) 1962
    Jemen 1962
    Sýria 1967
    Československo 1968
    Čína 1969
    Kambodža 1970
    Bangladéš 1972
    Angola 1975
    Etiópia 1977
    Libanon 1982
    Afganistan 1979
    Azerbajdžan 1988
    Gruzínsko 1991
    Tadžikistan 1992
    Moldavsko 1992
    Gruzínsko1992
    Tadžikistan 1992
    Azerbajdžan 1992
    Ingušsko 1992
    Čečensko 1994
    Azerbajdžan 1994
    Dagestan 1994 a 1999
    Gruzínsko 2008
    Ukrajina 2014

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/304587/na-ktore-krajiny-zautocila-sovietska-a-ruska-armada/

Holt kazdy si pod rekapitulaciou historickych vztahov ruSSka predstavi nieco ine. :zubiska:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A len tak dodam,  nesledujem podrobne ukrajinsky jazykovy zakon, ale ten uvadzat ako dobry dovod na anexiu ukrajiny ? Ciste prakticky,  narodnostne problemy su jednou predvstupovou kapitolou EU a tak je pomerne jednoduche dotlacit Ukrajinu do upravy.
Ale ukrajinsky pohlad :  Nejde o ziadny zakaz, upravili pouzivanie statneho jazyka  sposobom ako je napriklad aj na Slovensku ci Madarsku,  rozsirili vyucovanie ukrajinciny na skolach, ktore nie su ukrajinske a menili finacovanie aby vzdy existovala aj ukrajinska skola pre deti ( Kedze hlavne na vychode je bezne ze taka skola nie je, su len ruske ).
A ked k tomu pridame ze v Rusku kde su miliony ukrajincov nie je ANI JEDNA ukrajinska skola,  tak to je o tej sove co vycita vrabcovi velke nohy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm
"Deviatim ruským vojenským spravodajcom a projektom vojenských korešpondentov naraz hrozí, že budú obvinení z trestného činu diskreditácie ozbrojených síl RF. Sú to: Igor Strelkov, Semyon Pegov (WarGonzo), Yuri Podolyaka, Vladlen Tatarsky, Sergey Mardan, Igor Dimitriev, autori GreyZone, Rybar a zrazu Kristina Potupchik. "

ide o tych co si zelaju viac vojny a kritizovali Kremel z pozicie ultranacionalistov. Nieco sa teda deje, zrejme nieco sa co im nebude pacit.  Co dava nadej na mierny optimizmus,  zrejme  zacnu Rusi vyjednavat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, Tono napísal:

To, čo sa čitateľovi Vladimír Palko snaží povedať je, že príčinou vojny na Ukrajine je snaha USA dostať Ukrajinu do NATO. Snaží sa obhájiť naratív, že súčasný konflikt, je vojnou USA proti Rusku. Sám však tvrdí, že invázia ruských vojsk na Ukrajinu je neakceptovateľná a neospravedlniteľná. Zdá sa, že Vladimír Palko zaujíma schizofrenický postoj, no vzápätí vysvetľuje tento paradox.

Podľa Palka je príčinou vojny USA preto, že vojna USA voči Rusku nezačala vojenskou agresiou Putina na Ukrajine, ale už dávno pred tým, ešte v 90 rokoch. 

"V 90. rokoch sa objavujú prvé lastovičky, naznačujúce, že Amerika ohľadne uskutočnenia svojej vízie bezvýznamného Ruska nebude pasívna."    

Píše, že "Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami."  Zjednodušene povedané, podľa Palka USA začalo vojnu politickými prostriedkami a Rusko, ako obeť, v nej teraz pokračuje tým, keď ruské vojská vtrhli na územie suverénneho štátu. Vladimír Palko, ako bývalý člen KDH je veriaci a zrejme sa stotožňuje s patriarchom Kirillom, ktorý vyzval vojakov na obranu „mierumilovného“ Ruska. Logika hodná Niccola Machiavelliho.  

 

 

V diskusii dakuju genialnemu analytikovi a matematikovi.

Matematicky sa da napisat rovnica kto zaco moze jednoduchov rovnicou.

axA + bxB = 1

axA- pravdepodobnost - miera,podiel russka na vojne 

bxB - pravdepodobnost - miera,podiel USA na vojne 

v jednotlivych citateloch je X ciastkovych citatelov.

Pr. pre russov bolo dovod pocet zabitych russov na Ukrajine. Pred rokom  2014, po roku 2014 za jednotlive roky. Samozrejme ako boli zabiti russi treba odcitat zabitych Ukrajincov. Vyvoj v case daneho javu.

Dalsie z clanku,

Ma podiel v rovnici aj Ukrajina? Ci Slovensko?

Isto ma, naco by si inak russi kupovali ludi na Slovensku? O tom by Palko mohol napisat v buducnosti clanok.

Iste by ta rovnica bola rovnaka.

axA + bxB = 1

prvy citatel russi - nimi plateni ludia a pod ,a aj USA platene babky, o tom isto vie Caputova...

Isto maly podiel a sucitatel tam musi byt aj Slovensko.

 

Matematik by si to dal do vzorca. Je Palko matematik? Kde ho zaradit? On sa snazi popisat, analyzovat (odhadnut velkost a podiel) bxB. 

Citát

Konecne si mozno pochopil, kam ta tvoja tisicja nesacne isla... hlavne ked sa vseobecne vie, ze je to najskorumpovanejsia krajina Europy. Tie peniaze si mal odkladat svojim vlastnym detom na studia. 

Cez tyzden mi firma dala na vsetky radiotari hlavice, vymenili sa nejake radiatori. Som si isty,ze mna  sa uz ruSSko nijak nedotkne,vobec ma zaujimat nebude. Posledna kanka,ze este oxiduju na Ukrajine. Tak Ukrajincom pomozem,aby reakcia prebehla rychlejsie, som taky maly bezvyznamny katalyzator.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Možno sú to len kecy susedy od vedľa ale logiku by to dávalo a ktovie čo všetko sa ešte udeje:

https://dennikn.sk/3052837/svetovy-newsfilter-v-moskve-sa-deju-nevidane-veci-elita-spekuluje-o-putinovom-konci/

Ak by Ukrajina dokázala prežiť zimu a ruSSko nedosiahlo žiadny významnejší úspech, pre režim v Mordore, ako aj Mordor samotný, by to mohlo mať zničujúce dôsledky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Palkov text je obrazom toho naivneho rusofilstva.  Nechce to napisat, kedze napisane to znie fakt blbo ale zakladom je jeho viera v Rusko, kde Rusko ma pravo byt velmocou a ma byt protipolom skazeneho zapadu. 
lenze Rusko dnes nema ziadne atributy velmoci,  snad okrem svojich jadrovych zbrani.  Ale  nema dost ludi,  nema dost penazi, ale hlavne mu chyba  soft power.   Jeho dnesnou ideou je nacionalizmus a ten sa tazko vyvaza.  Nacionalizmus navyse skoro automaticky vytvara protitlaky od dalsich narodov.   To je slabe aj ako lepidlo dovnutra a uz vobec nefunguje smerom von ( madari to vyskusali a doteraz sa stazuju na vysledok).   V dobrych casoch tak rusi mozu pokracovat v rusifikacii ale pri problemoch sa ich kolonialna risa bude pod vlastnou vahou rozpadat.
A viera v dobre Rusko sa najlepsie lieci pobytom v Rusku,  odtial sa vracaju ludia co maju radi Rusov ale nemaju radi (alebo sa z neho aspon smeju )rusky system.
A deje sa to uz od cias Havlicka Borovskeho.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa pobavilo, keď fašistka Zachara sa rozkrikovala, že o čo sa Západ snaží, že ruSSko zaberá šestinu sveta. Len akosi zabudla logicky porozmýšľať, že také rozľahlé územie je nemožné kontrolovať. Aktuálne by ruSSko bolo bez šance udržať Ďaleký východ kebyže sa niekto rozhodne ho anektovať. A použitie jadrových zbraní by nemalo zmysel, keďže na také veľké územie by ich potrebovali veľa a po bombardovaní by už nemalo ani zmysel tam niečo kontrolovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, tyso napísal:

Palkov text je obrazom toho naivneho rusofilstva.

Palko je taký "slabý odvar" Čarnogurského. Čarnogurského som kedysi pokladal  za konzistentného politika. V čase keď bol disident, predstavoval aj určitú morálnu autoritu. Jeho politický a osobnostný "prerod", bol pre mňa nevysvetliteľnou záhadou.

Rusofilstvo, teraz to nemyslím pejoratívne, nemá byť príčinou straty schopnosti, objektívne posudzovať Rusko. Nakoniec aj klasici ruskej literatúry sa často kriticky vyjadrovali k pomerom v Rusku, politike, ruskej duši... Mnohí skončili vo vyhnanstve, ale kvôli tomu neprestali milovať vlasť. Rovnako to platí aj pre súčasných disidentov.

Podporovať totalitu, nacionalizmus, fašizmus, perzekúcie, agresiu, vraždenie je nemorálne, bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa to deje. Ako je možné, že to niekto, často aj inteligentný, nechce vidieť? To neospravedlňuje rusofilstvo, to sú patologické črty osobnosti. Neviem, či pramenia z pocitu menejcennosti, frustrácie, keď sa potrebujú slepo upínať k veľmoci? Alebo je to odpor k západnej civilizácii, ktorej demokraciu a hodnoty pokladajú za dekadentné? V diskusiách trollov je symbolom morálnej dekadencie a snahy o imperiálnu hegemóniu anglosaská "rasa", versus holubičia povaha slovanov. V kontexte vojny na Ukrajine, kde proti sebe bojujú slovania, táto téza vyznieva komicky. Aby ju trollovia ospravedlnili tvrdia, že je to vojna USA proti Rusku, v ktorej USA zneužíva Ukrajincov a necháva ich zomierať za záujmy USA. Neuveriteľne absurdná propaganda, ale pre mnohých účinná.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano Palko tym textom len ospravedlnuje seba. russko nieje ziadna velmoc, uz ani armadu nema(stratili ju na Ukrajine),je velke a ma mozno nejake rakety. russi skoncili. Budu tak vyznamni ako Kazachstan. Len v Kazachstane sa budu mat ludia dobre. Aspon tak ako sa mali v russku nie.

Su videa  a vy 4.ria co sa o to zaujimate ste ich asi videli. Kde sa pytaju koho je Krym, Donbas,ci Pavlodar. A potom mu nakopu zadok. 

Strelkov asi siel na front a Ukrajinci dnes zacali dalsiu ofenzivu.

https://topwar.ru/203420-operativnaja-svodka-vsu-planirujut-nastuplenie-ne-tolko-na-hersonskom-napravlenii.html

https://t.me/boris_rozhin/67246

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Madari nestrkajte hlavu do piesku. Vas vodca Vam to neodporuca.

Citát

 

"Nemôžeme ako pštrosy schovať hlavu do piesku. Musíme prijať realitu: ak to bude pokračovať, ekonomika kontinentu sa zrúti, ľudia budú v nebezpečenstve a zdá sa, že sa musíme pripraviť na dlhotrvajúcu vojnu." Maďarsko potrebuje odstrašujúcu armádu,“ povedal v Budapešti maďarský premiér.

https://www.rbc.ua/ukr/news/orban-zaklikav-ugorshchinu-gotuvatisya-zatyazhnoyi-1665843050.html

 

Madari maju vyrobu elektriny na 40percent na plyne. Dojde plyn a nasadia bodaky. Zatial sa ruca len madarska ekonomika. Ktoby sa cudoval? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

A ked k tomu pridame ze v Rusku kde su miliony ukrajincov nie je ANI JEDNA ukrajinska skola,  tak to je o tej sove co vycita vrabcovi velke nohy. 

to si dobre vypichol ... napriek tomu bol ten mensinovy zakon kritizovany aj EU. ale zase nic co by sa nedalo prepracovat , nakoniec Zelensky je tiez ruskojazycny . o com vela dezole netusi 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Francúzska televízia France 24 náhodne nahrala rozhovor, kde novinár z agentúry Doni a veliteľ z tzv. DLR súhlasí s natáčaním porušenia prímeria akoby ukrajinskou armádou, vlastne separatistami v prezlečení ukrajinských vojak

CZ titulky

https://www.facebook.com/nikola.repin/videos/10209175367319746

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-cesi-proti-putinovi-z-indexu-spotreby-energii-je-jasne-ze-setri-216884#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Som si isty ,ze budem mat mensiu spotrebu ako minule roky. predminuly rok som si ohrieval miestnost kde pracujem malym elektrickym ventilatorom. Stalo to 800 euro. Minuly rok som vymenil cerpadlo - len na posuvanie vody, aby som si to vykuril plynom. Bola mi aj tak zima. Tohto roku som vymenil vsetky nefunkcne ventili a bolo ich asi 10, dva radiatory.  Som si isty ze bude uspora energie. Oproti minulemu roku aspon o 50%. Som si isty ,ze na tuto zimu bude teplejsie ako minuly rok. Myslim u mna v dome. Aj ked aj ja budem setretit aby som mal co najmensiu spotrebu a co najviac tepla. Zvladneme to aj s Ukrajinov. Usetrene peniaze im mozme poslat.  Ja som nemenil ceny 5 rokov. V minulosti som vedel mat  navyse 6 000,teda 500 mesacne. teraz od maja posielam Ukrajine 500 mesacne, a bol som na dovolenke v taliansku ani neviem co to stalo mozno tolko co som poslal Ukrajine jedno aj druhe zatial dvakrat po 3 000. 

Ukrajincom budem posielat peniaze, nelutujem toho. 

Co robim asi to iste. Ja budem mat cez den aj 16 ked sa budu vracat zo skoly aby mali 19-20 do osmej v noci. Inak to nebolo ani minuly rok. lebo bez ventilov som to nevedel regulovat. Ani vyhriat na viac. Teraz by som to aj vedel. Aj na 22-23.

Citát

 

Ono nás neubyde.

Přes den jsme se doma domluvili, že budeme mít cca 19 st., večer přitopíme na cca 20st. V noci jsme nikdy netopili. Čili snížení teploty cca o 2 st. Rodinný dům, plyn topení, ohřev vody

Elektrika - všechny spotřebiče, které jsme měli v pohotovostním režimu nyní vypínáme a důsledně za sebou zhášíme světla.

Uvidíme, kolik bude úspora.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a len tak vyberam z ruskych kanalov:
"Pôvodne som napísal, že na to, aby sme porazili nacistickú Ukrajinu, potrebujeme zmobilizovať asi 1 milión ľudí. To bude stačiť na to, aby sa štátnosť Ukrajiny definitívne ukončila a obnovila sa historická spravodlivosť. Čoskoro sa Ukrajina zmení na Sýriu roku 2015. Žiadna voda, žiadna elektrina, celá krajina je v troskách. Vedenie Ukrajiny zároveň ovečkám na svojom území povie o odvetných úderoch na Belgorod či Krymský most. . Lebo svojimi činmi ženú celú Ukrajinu do doby kamennej. Údery - potom je Rusko schopné spôsobiť ich na celom území Ukrajiny, a nie v jednom alebo dvoch mestách."

Tolko pre ludi co veria ze ze ide o nieco ine,  rusko chce celu ukrajinu a kludne ju  pri tom znici.  A ludia u nas co sa tvaria ze to spravne a ze na vine je zapad su spoluvinnikmi.  Zazivame v priamom prenose fasisticku agresiu a aj tak mame mnozstvo ludi co si zelaju aby vyhral agresor.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podporit ukrajinu,  co ine.   Comu nechapes ?  Ja nechcem patrit do ruskeho sveta.  A zmena nastala,  dodavka zbrani zastavila rusky postup a ciastocne ich zatlacila spat.  Tak pokracovat, kym rusi nepochopia ze toto nedaju a nezacnu sa venovat rusku a nie susedom.

 

BTW a co take si pod ukoncenim konfliktu predstavujes ty ?  Pomoct rusom pozabijat a prevychovat ukrajincov ? 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso 

Obávam sa, že "tvoj plán" je závislý od toho, že "Rusi" sami od seba urobia to čo by si chcel ty, aby urobili.. (asi nie..)

Navyše ten stav ktorý požaduješ dosiahnuť, je taký nejasný, neurčitý až nebulózny..

Že sa vlastne ani nedá povedať, kto skôr v tomto konflikte morálne aj ekonomicky skolabuje.. či "Rusi" alebo "my"?

..

Hmm.. Kým bude Matovič minister financií..

Nemám chuť strácať čas, vymýšľať čokoľvek čo by zlepšilo situáciu..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja moralka ,neviem ci tom mam od  rodicov, skoly ci z okolia. Mi nedovoli urobit nic ine ako pomoct Ukrajincom.

Teda tento konflikt skonci ked Ukrajinci russov vystrielaju zo svojho uzemia(aj Krymu). Inak to skoncit ani nemoze, ja sa mam pozerat ako russsi vrazdia Ukrajincov?

Venujem cas skorcovi, ci teraz novej malej macke. Samozrejme ze zivot Ukrajinca ma pre mna ovela vacsiu cenu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov