Skočiť na obsah

Rusko - ukrajinský konflikt


member2793
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

Toto je téma o aktuálnom rusko-ukrajinskom konflikte

Ruská invázia na Ukrajinu (02/2022)

Mapa Ukrajiny https://en.wikipedia.org/wiki/File:2022_Russian_invasion_of_Ukraine.svg

Odporúčané príspevky

pred 18 hodinami, alamo napísal:

Ja som kritizoval to, že síce robí imperialistickú politiku, ale robí ju zle.

 

Tak skúsme porovnať v čom je ruská politika lepšia nakoľko je tá EU pre teba neprijateľná. 

https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/velkoruska-risa-je-spat-imperializmus-moskvy-udava-ton-novej-dekade

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@buky

Ja nie som Putinov poddaný, ani mu neplatím dane.

Ja som občan Slovenskej republiky, a , a to čo "moja" vláda robí s tými peniazmi ktoré ja platím na daniach, ma vždy bude zaujímať viac než dáky blbí Putin.

Mňa Ruská politika nezaujíma ani zblo.. Ani o nej nemusím nič vravieť, ani ju komentovať.

Mňa zaujíma tá akože "naša" politika,  a musím povedať že stojí za psí drek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tono napísal:

Kolektívna vina sa na západe stala veľmi citlivým pojmom, hlavne po 2. svetovej vojne. Západná civilizácia bola v histórii často konfrontovaná s pojmom kolektívnej viny a akceptovala ju v minulosti viac, ako je tomu dnes. Súčasný konsenzus v západnej civilizácii je taký,  že princíp viny by mal byť aplikovaný vždy iba voči konkrétnej osobe. 

Zlociny podla medzinarodneho prava su zlocin agresie, vojenske zlociny, zlociny proti ludskosti a zlociny genocidy. Vinny nieje len ten kto to urobil, ale aj ten co to podporoval a pripravoval. Teda nielen Putin, ale aj co stali okolo neho na 10 metrov v priamom prenose, ale aj vsetci poslanci Dumy a pod. Proti anexii Krymu hlasoval 1 poslanec.

A za jednotlive zlociny su zodpovedni jednotlivi vojaci a ich nariadeni, ktori to im prikazali, ci tolerovali.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/222411058090423/

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/fischer-pred-tribunalem-by-meli-stat-vsichni-putin-vojaci-poslanci-vsichni-40393825

========

Este zaujimava vec, ked nejaka vlada , parlament, predstavitel povie ,ze sa pachaju tieto zlociny. Takto s tym neskoncilo. Je "povinny" tomu zabranit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 hodinami, Tono napísal:

Polož si otázku, komu vyhovuje zrelativizovanie základných pojmov morálky.

Všetkým kto majú "moc".

Napríklad 

Citát

Suverenita má své meze. USA Šalomounovým ostrovům rozmlouvají pakt s Čínou

Spojené státy jsou znepokojeny vyjednanou bezpečnostní dohodou mezi Čínou a Šalomounovými ostrovy. Považují ji za strategickou hrozbu a jsou na ni připraveny patřičně zareagovat. Po setkání s premiérem tichomořského ostrovního státu to prohlásil americký náměstek ministra zahraničních věcí pro záležitosti východní Asie a Pacifiku Daniel Kritenbrink.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/suverenita-ma-sve-meze-usa-salomounovym-ostrovum-rozmlouvaji-pakt-s-cinou-40395288

Ak má medze suverenita Šalomounových ostrovov, potom ju logicky musí mať aj tá Ukrajinská.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,   ciste pravne. SItuacia je rovnaka, Salamunove ostrovy su suverenne a maju pravo nechat Cine vybudovat zakladnu.    A takato zakladna ohrozuje v pripadnej vojne zasobovacie trasy a preto sa USA ozyva.   Uplne rovnako by som chapal ak by na UA chceli USA vybudovat protiraketovu zakladnu a doniest tam plno rakiet.    O tom sa da jednat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Tono

A obete vojnového teroru na Ukrajine? 

Citát

https://www.newsweek.com/watch-madeleine-albright-saying-iraqi-kids-deaths-worth-it-resurfaces-1691193

"Počuli sme, že zomrelo pol milióna [irackých] detí. To je viac detí, ako zomrelo v Hirošime," povedal Stahl. "A viete, stojí tá cena za to?"

"Myslím si, že je to veľmi ťažká voľba," odpovedala Albrightová, "ale myslím si, že cena za to stojí."

Musíme počkať, ako táto vojna dopadne.

Ak Putin vyhrá, bude môcť povedať to isté ako Albrightová. 

"Stálo to za to.."

Ak prehrá, možno ho fakt budú súdiť v Haagu.

Komu sa nepáči, obávam sa že bude musieť požadovať, aby bolo telo Albrightovej vyhrabané z hrobu, a  jej ostatkamy nakŕmené hyeny. 

Potom by sme mohli s prepáčením, pozbierať tie hovienka ktoré hyeny vykakajú. A pohnojiť nimi nejaký kvetinový záhon, zasadený na večnú pamiatku politickej kariéry tej skvelej dámy.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Spojené státy jsou znepokojeny vyjednanou bezpečnostní dohodou mezi Čínou a Šalomounovými ostrovy."  To sa USA nečudujem. Čudujem sa skôr tej eufórii diskutujúcich pod týmto článkom. Čína si buduje strategickú výhodu v oblasti, ktorá bola aj počas 2. Svetovej vojny rozhodujúca. Nechcem tým tvrdiť, že USA má právo vojensky obsadiť Šalamúnove ostrovy. A ani si nemyslím, že to urobí. Skôr bude hľadať iné prostriedky, v podobe sankcií voči Číne, aby ju odradili od budovania vojenskej základne.

Znepokojený by mal byť ale celý demokratický svet. Čína je komunistická diktatúra a spolieha sa v zahraničí na skorumpovaných politikov, ktorí osobné záujmy uprednostnia pred záujmami vlastného národa. V rozvojových krajinách má prenajaté obrovské územia na budúcich 100 rokov, kupuje ťažobné práva v rozvojových krajinách, Afrike a snaží sa o to na celom svete. V Sibírskej časti Ruska už ovláda väčšinu ťažby dreva. Nemusí o Šalamúnove ostrovy bojovať, keď si ich môže kúpiť. No bez boja sa ich už nevzdá.  

Neviem z čoho majú diskutujúci takú radosť, keď bude USA strácať pozíciu demokratickej veľmoci v prospech Číny? Faktom ale je, že túto pozíciu bude USA postupne strácať. Čina bude stále významnejšou obchodnou a vojenskou veľmocou s totalitnou ideológiou a bude sa snažiť presadiť sa aj vojensky. Možno sa toho dočkajú, ale o čom budú potom diskutovať? O ničom, lebo v totalite sa už nediskutuje, ale oslavuje.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je ta nasa piata kolona co sa tesi z kazdeho problemu zapadu.   Prejav "self hate".

alamo,   len na dokreslenie.  V iraku tie deti boli obetou sektarskych bojov,  na ukrajine tie deti zabija rusko.    Keby sa v tom case USA stiahlo, pocet obeti by bol vyssi, keby sa dnes Rusko stiahlo, deti prestanu zomierat.   Takze ked chces robit spinavu prorusku robotu, tak musis riadne pridat.   Inak budes zachvilu len dalsi informator.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 42 minútami, tyso napísal:

to je ta nasa piata kolona co sa tesi z kazdeho problemu zapadu. 

Bohužiaľ nie len naša. Tá diskusia pod článkom bola v Česku. Ale fenomén, tešiť sa z každého neúspechu západu nie je ojedinelý. V Indii, Arabských krajinách, Afrike, Južnej Amerike v Rusku by som tento fenomén celkom pochopil. No prečo sa niektorí ľudia v západnej civilizácii z toho tak radujú? Sami by tam žiť nechceli, skôr naopak, do západnej civilizácie často emigrujú aj tí, ktorú ju kritizujú a hlboko nenávidia. V demokracii môžu slobodne kritizovať západnú kultúru, politiku, aj negatíva demokracie, ktoré nikto nepopiera. A z diskusií je zrejmé, že kritiku radi využívajú. Záleží im teda na tom, aby verejne vyjadrovali svoje názory. Tí, čo nezažili totalitu, slobodné vyjadrovanie názorov pokladajú za prirodzené ľudské právo. No toto právo nie je zadarmo. A radovať sa z toho, že o to môžeme prísť je pre mňa nepochopiteľné. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 26. 4. 2022 at 22:27, alamo napísal:

Tvrdenia že je Putin šialenec, lebo je proti imperializmu, a schvaľuje ten podľa neho "starý dobrý správny Ruský", sú fakt hysterické blemcanie.

Pokrytec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Špeciálne sa tam hovorilo o deťoch, ktoré umreli v dôsledku sankčného režimu USA, zákaz dovozu liekov, potravín atď.

A tvoje trollenie, je fakt nuda..

@buky

Hmm.. Fakt je to tu, ako debata s deťmi v materskej škôlke..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Slovenský plynárenský podnik (SPP) informuje o tom, že pokračuje v posilňovaní bezpečnosti dodávok plynu na Slovensku prostredníctvom nákupu skvapalneného plynu LNG. Ďalší tanker pripláva na Slovensko už 1. mája 2022. Príde do terminálu na chorvátskom ostrove Krk ďalší LNG tanker z amerického terminálu Corpus Christi s objemom 93 miliónov m3 plynu.

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/625027-slovensko-pokracuje-v-nakupe-lng-tentoraz-prvykrat-aj-pre-cesky-trh/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_bleskove_spravy

 

Tazko sa mu bude plavat na Slovensko, ale dobry zaciatok. Aby sme nasytili  slovensku spotrebu(mimo ruskeho plynu) potrebovali by sme taky tanker kazdy tyzden.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak,  podla vsetkeho je plyn mrtvy.  Potrebujeme skutocne rychlo prejst na nieco ine,  nejdem sa hrat na odbornika ale takto od stola to vyzera na elektrinu, SLovensko je dobre miesto na dalsiu JE,   praje tomu politicka klima.  Len by sme to nemuseli zase rozkradnut.    A dost by pomohli aj cielene dotacie na vymenu plynoveho kurenia na elektricke,  bude to lacnejsie ako to potom v zime zachranovat.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve dokončila diskusia so Sulíkom o platení plynu v rubľoch. Asi 11 krajín EU už má založený účet na prípravu platby v tejto mene. Pokiaľ som dobre porozumel  je tam aj Slovensko. Zo dňa na deň nie je možné prejsť na iné alternatívne zdroje energie, lebo plyn je strategická surovina. Som zvedavý, ako sa s plynom vysporiada Nemecko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moj pohlad :  platba v rubloch ci eurach je politicke honenie ega. Bez realneho dopadu,  ci platime v rubloch alebo eurach to okrem extremov nema  podstatny obsah ( za predpokladu ze ide o cenu v eurach, zaplatenu v eurach, ktoru banka prevedie na ruble.  Kludne by to mohla spravit aj sama ale ide o snahu dokazat cosi).    A tak aj ked ide o hru na kurcata, tak bez problemov prezijem sucasny variant.  Ano, je to male Putinove vitazstvo a to skrie ale OK.  To co je podstatne je skutocne odpojenie od Ruska a chapem ze to co nerobili vlady 10 rokov, to nejde hned.   A na skutocnej snahe sa to bude lamat. 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, buky napísal:

 Som zvedavý, ako sa s plynom vysporiada Nemecko.

Nemecko už stavia terminály. Odstrihnúť sa od ruského plynu plánujú za 3. roky.

pred 4 hodinami, tyso napísal:

 A dost by pomohli aj cielene dotacie na vymenu plynoveho kurenia na elektricke,  bude to lacnejsie ako to potom v zime zachranovat.

Na masovejšou výmenu plynových kotlov za tepelné čerpadlá nie sú všade dimenzované el. rozvody. Hlavne nie pre rodinné domy v bežných zástavbách. Na odľahčenie lokálnych odberov by možno pomohli fotovoltaické panely. Je to však spolu s tepelným čerpadlom významná investícia, ktorá sa nevráti skôr, ako za 6-10. rokov a nie každý si ju môže dovoliť. Spotreba plynu by sa skôr dala znížiť u veľkých odberateľov a to, čo spotrebujú obyvatelia na kúrenie by sa už snáď dalo ľahšie doviesť. Priemysel spotrebuje 42% celkovej spotreby zemného plynu na Slovensku. Veľkým odberateľom plynu je napríklad Duslo Šaľa. Pokiaľ plyn prúdil z Ruska plynovodom priamo do Dusla, bola to pre Duslo konkurenčná výhoda. A takých podnikov je viac. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nastastie nie,   ceny plynu sa urcuje na burze v eurach  a zmluvy riesia zlavy voci nej.  Nie su to zmluvy na rublovom zaklade.  Ak mas drahy rubel,tak to len ovplyvni kolko rublov dostanu ale nie kolko platime.   Ciste technicky je tam drobne riziko, zaplatime eura ale ak od casu platby v EUR pride k zmene kurzu, tak to nemusi sediet s tym co dostane Gazprom kedze za zaplatenie sa povazuje az pripisanie na jeho ucet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teda ak si Putin posilni rubel ,dostane za plyn menej rublov, ale to si vie dotlacit. V minulosti ked bol pad rubla z 30 na 52 rub za USD si to Putin pochvaloval, ze viac zarobia. Teda s tym, ze si umelo posilnuje rubel, vlastne okrada svojich obcanov ,co maju USD a Eura na uctoch, lebo si ich moze len za ruble vybrat. Do zahranicia nemozu poslat. Neviem ci sa vobec niekde obchoduju ruble. Ale cital som, ze na posilnovanie rubla pouziva vypredaj zlata. 

https://www.kurzy-online.sk/komodity/zlato/eur

Je mozne, ze to robi lebo od 08.03.2022 je ta cena pod maximom. 

Na zaciatku vojny, ci po prvom mesiaci som si prial aby ich vystrielali z krajiny. Dufal. Dnes som presvedceny, ze rusaka vystrielaju asi aj z Krymu. Nechapem tych rusov. Takto podcenit supera.  Len par videi z dnes co vysli na interrnete.

https://twitter.com/Blue_Sauron/status/1520031823249788928

https://twitter.com/Blue_Sauron/status/1520016627080773632?s=20&t=frvvf_hMdxbRyuo7S2Adsw

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/videos/292757769575618/

Uz sa na diskusiach ruskych vojenskych strankach objavuju kriticke prispevky(to uz bolo aj skor),ale prispevky, ze to nemozu vyhrat. Priklad Strelkov naposledy cynicky(on bol od zaciatku kriticky) tvrdil, ze tempom co maju teraz rusky vojaci, mozno donbas oslobodia do prvych jesenych mrazov.

Tak Ukrajina dostala cez 300 tankov a 300 diel. Vacsina z toho uz na Ukrajine je.  Z toho by vedeli postavit po doplneni inych rot mechanizovanym vojskom - nieco na sposob ruskych BTG asi 10 BTG. Rus o to pride asi za 20 dni.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ako presne majú postavené zmluvy, ale neochota zaplatit za plyn polskom a bulahrskom zvyšila cenu plynu, kedže ich Rusko odstrihlo. Manipalacia s plynom tak cenu vystreli ešte viac. A platby za plyn v rubloch rubel posilnia. A ďalej si može Putin diktovat, že cena sa bude udavat v rubloch a už domachrovali.

toto už nie je vojna len na UA, už je to vojna ruska voči západu. Nič to už nezmení, Rusko už reaguje na sankcie vypinanim kohutikov a natlakom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov