Skočiť na obsah

Rusko - ukrajinský konflikt


member2793
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

Toto je téma o aktuálnom rusko-ukrajinskom konflikte

Ruská invázia na Ukrajinu (02/2022)

Mapa Ukrajiny https://en.wikipedia.org/wiki/File:2022_Russian_invasion_of_Ukraine.svg

Odporúčané príspevky

https://dennikn.sk/2825380/ked-vidim-odkazy-ruskym-vojakom-v-hlave-mi-znie-muzsky-rehot-a-nadavky-aj-teraz-pri-videu-prezidentky-caputovej/?ref=mpm

Neviem ci ste to video nasej prezidentky videli. Ja to schvalujem - to nieje pre ruskych vojakov - to video je pre 20-25% ludi na Slovensku. To video je aj pre Alama.

A co si mysli Ukrajinka?

Citát

 

Každý svoj deň začínam sledovaním správ a videopríbehov na YouTube, kde som si teraz hneď všimla príhovor slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej adresovaný Rusom. Automaticky som ho zapla, aby som si ho mohla pozrieť, po chvíli som ho však vypla. Lenže vzápätí ma jeden z mojich slovenských kolegov poprosil, aby som sa podelila so svojimi dojmami z tohto videa a napísala svoj názor. Takže vo výsledku som si ten príhovor pozrela dvakrát.

Pýtate sa, prečo som ho nedokázala dopozerať na prvýkrát? Pretože som už dopredu vedela, o čom sa tam bude hovoriť a akým štýlom. Pretože vždy, keď niektorý európsky politický líder, osobnosti ukrajinskej kultúry alebo dokonca aj náš prezident zverejnia videopríhovor adresovaný Rusom, chcem sa opýtať, prečo vôbec strácajú čas a energiu. Veď ich nikto nepočuje!

[ Odoberajte na e-mail denný seriál Vývoj bojov na Ukrajine - fakty a názory odborníkov. Odoberajte jedným klikom. ]

Ja tieto videopríhovory nepozerám, lebo podľa mňa sú prejavom slabosti. Presne tak, slabosti.

Myslím si, že takto tieto videá vnímajú aj ruskí vojaci, velitelia, generáli a celá zberba, ktorá podporuje túto vojnu.

Ešte aj teraz, keď sledujem video Zuzany Čaputovej, počujem v hlave mužský rehot. Viete, taký ten krutý zvierací rehot ruských vojakov, ktorí sledujú prejav slovenskej prezidentky a hlasno sa smejú. Počujem, ako z tých smradľavých úst s pokazenými zubmi vychádzajú nadávky, ako si vymieňajú poznámky typu „Krásna suka, ja by som ju je***, som zvedavý, ako robí…“ a podobne. Nepočujú slová, nevnímajú ich, vidia pohyblivý obraz, krásnu ženu, s ktorou by robili to, čo už druhý mesiac robia na okupovaných územiach s Ukrajinkami v rôznom veku.

Prezidentka sa vo svojom videu pýta ruských vojakov, čo im zavraždené či znásilnené ženy urobili, prečo sa k nim takto správajú. A opäť počujem nadávky a smiech ruských vojakov. Je zrejmé, že keby mohli, znásilňovali a zabíjali by slovenské, poľské, nemecké ženy rovnakým spôsobom.

O tom, že Rusi takéto videá neakceptujú, sú komentáre, ktoré sa pod nimi už objavili:

„Milá Zuzana, už sme vedeli, že vaša krajina má bohatú tradíciu podpory nacistov. Nezabudli sme, že v 2. svetovej vojne bolo Slovensko spojencom Hitlera.“

„Hovorí o amerických vojakoch? A, samozrejme, ukončíme túto vojnu. Ako obvykle, víťazstvom.“

Práve takíto „vojaci a velitelia“ pozerajú toto video a zrazu hovoria: „Chlapci, veď čo to robíme? Žena nás predsa prosí. Dosť bolo vojny, poďme domov.“

A opäť rehot…

Pod týmto videom pribudne ešte oveľa viac posmešných, šokujúcich, hanlivých komentárov.

Chcem sa spýtať pani prezidentky, prečo urobila toto video. Prečo im ukázala, že ju ranilo, čo robili Ukrajinkám? Prečo si tak otvorila svoju dušu? Na týchto Rusov to neplatí – nevedia, čo je empatia. Neakceptujú slová ako láskavosť, súcit, láska. A to sa týka nielen vojakov, ale aj ruských žien. Mnohé ruské ženy vštepujú svojim deťom opačné hodnoty a prejavovať súcit znamená byť slabý. A čo robia vo svorke so slabými jedincami?

Poslednú vetu vo videu Zuzany Čaputovej o bolesti, ktorú ruskí vojaci spôsobujú nevinným deťom a ženám, a o tom, že ide o prejav slabosti, ruskí vojaci pravdepodobne vôbec nepochopia. Najmä tí, ktorí tieto zverstvá spáchali v Buči, Irpini, Hostomeli a v ďalších ukrajinských mestách – tí to naozaj nepovažujú za slabosť. Práve naopak. Násilie, rabovanie, krádeže, alkoholizmus a bitie žien a detí pre nich nie sú slabosti. Koniec koncov, od útleho veku vyrastajú s hodnotami a presvedčeniami, ktoré sú diametrálne odlišné od európskych. Mlátiť svoju ženu, keď si nielen opitý, ale aj triezvy, je chlapské.

Nie div, že majú porekadlo: „Bije znamená miluje.“ Ak si niečo neukradol v práci, si idiot. Ak nepiješ vodku, si chorý a slabý. Mnohé ruské ženy a matky sa veľmi nelíšia od svojich manželov a synov. Ukazujú to rozhovory matiek so synmi, ktoré zachytáva ukrajinská rozviedka. Všetky sú plné nadávok, najhrubších vulgarizmov. Milí Slováci, aj vy sa so svojou mamou rozprávate sprosto a odpovedajú vám aj vaše mamy rovnako? Milé Slovenky, potešilo by vás, keby sa vám manžel v telefonickom rozhovore pochválil, že pre vás zobral od Ukrajiniek voňavku? Chceli by ste takéto voňavky? Obliekli by ste si spodnú bielizeň, ktorú ešte pred týždňom mala na sebe Ukrajinka? Pretože tieto ruské ženy svojich manželov za takéto činy chvália, nie sú znechutené, sú šťastné.

Slovenská prezidentka sa vo svojom videu pýta, či ruská armáda vie, za čo bojuje. Som si viac než istá, že všetci vedia, za čo bojujú. A vždy vedeli. Veľmi dobre vedia, prečo ruská vláda (bez ohľadu na storočie) tak urputne nenávidí ukrajinský jazyk, dobre vedia, prečo ukrajinskému národu 70 rokov lámali chrbtovú kosť, prečo zničili ukrajinskú inteligenciu, nehovoriac o hladomore (tých sme mali až tri), Černobyli a ďalších veciach.

A pochopiteľná je aj ich nenávisť voči celému západnému svetu. Nie je jasné, prečo európski lídri naďalej hovoria do hluchej steny. Pýtala som sa jedného slovenského kolegu, prečo robí rozhovor s Rusmi, čo od nich chce počuť. Ja tomu nerozumiem. Pre mňa je to rovnaké ako pýtať sa hlupáka, prečo je hlúpy. Ukrajinský komik Andrij Danylko (známy ako Verka Serďučka) raz povedal zaujímavý príklad, ktorý výstižne charakterizuje väčšinu Rusov: „Keď sa jednej ruskej ženy opýtali, či bola v zahraničí, odpovedala: Načo? Pozerám televíziu!“

Pochybujem, že si v Rusku pozrú videopríhovor Zuzany Čaputovej, a ak áno, tak len ťažko pochopia, o čom hovorí.

 

Ja si myslim, ze ta Ukrajinka ma pravdu. To video pre ruskych chlapov nie je. Je pre slovenskych.

Neviem ci ste poculi rozhovor manzelskeho paru, co maju 4rocneho syna. Kde mu zena povie,mozes znasilnovat ukrajinky,len mam dve podmienky, nikdy mi o tom nehovor a pouzivaj ochranu. Chlap len uhmm,hmm. Oni aj zistili aj fotky kto to su, aj im zavolali. Ten hlas je tej zeny. Verim, ze ten chlap sa k tej pizde nikdy nevrati. Co asi robi ona doma?  Ale ukrajinci ho uz aj chytili. Zrejme ten chlap nikoho neznasilnil,aspon v tej reportazi to bolo uvedene(reportaz bola asi skor ako ho chytili,resp spravu,ze ho chytili ,je asi zo soboty, toto je stare od prveho rozhovoru manzelov mesiac). Ukrajinci mu nic nespravia- nik mu viac ako ta zena nemohol ublizit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak,  s Putinom bude treba dohodnut ukoncenie vojny.  Neda sa s nim jednat normalne, kedze dohody nedodrziava.  Ale na nejakej urovni bude nutne jednanie.  Ale je to ako jednanie s Kimom,  musis mat realne hrozby a ochotu ich pouzit.  A to su sankcie, viac toho nemame.   Studena vojna ke voci tomu jednoducha hra s jasnymi pravidlami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak dohodu s Putinom.. Určite nevyjedná nijaký tyso.

Zelensky by musel Putinovičovi čosi ponúknuť, "dačo za dačo" .

Čo by si Zelenskému poradil, aby to ponúkol Putinovi?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 30 minútami, tyso napísal:

slimak,  s Putinom bude treba dohodnut ukoncenie vojny.  Neda sa s nim jednat normalne, kedze dohody nedodrziava.  

S Putinom sa momentálne nedá  jednať ani dohodnúť. Chce riešiť problém vojnou, kde nezáleží na brutálnych praktikách ruskej armády ani na počtoch zavraždených civilných obyvateľov. Na tomto sa alamo odbavuje :crazy:  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

21 minutes ago, alamo said:

Tak dohodu s Putinom.. Určite nevyjedná nijaký tyso.

Zelensky by musel Putinovičovi čosi ponúknuť, "dačo za dačo" .

Čo by si Zelenskému poradil, aby to ponúkol Putinovi?

Dnes nema co kedze Putin stale chce vsetko,  jednanie bude mozne az Rusko narazi na silu a nebude si schopne zobrat co chce.  Dnes je to jednanie ako pri znasilneni,  co moze vyjednat zena ked si nasilnik moze zobrat co chce ?  Preto je dolezite pomoct Ukrajine zbranami, len ak sa dosiahne nieco ako rovnovaha sil, tak bude mozne jednanie.   Dnes by som teda poradil aby robil to co doteraz.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A teraz nastáva moment súdržnosti EU. Poľsko bolo dopredu pripravené na odstavenie ruského plynu a dlhé roky a tvrdo  pracovalo na  nezávislosti. Teraz je na rade Slovensko a jeho dlhoročná proruská politika.  Ak triezvo uvažujem, tak budeme musieť platiť v rubľoch, inak je to v  totálnej prdeli. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zdá sa že nás predbehli Rakúšania.

Citát

Rakúsky operátor OMV si podľa Financial Times otvára rubľový účet vo Švajčiarsku, aby mohol platiť za dodávky ruského plynu.

Ak je to pravda.. Máme sa na koho vyhovoriť..

To je pri robení "pokrokárskej - idealistickej" politiky vraj veľmi dôležité, mať sa na koho vyhovoriť. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 29 minútami, alamo napísal:

To je pri robení "pokrokárskej - idealistickej" politiky vraj veľmi dôležité, mať sa na koho vyhovoriť. 

Vždy lepšie ako poukazovať na špinavý imperializmus ako hrozbu, za súčasného využitia na nekontrolovateľné obohacovanie vyvolených  = pokrytectvo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja to beriem tak, že dokonalý systém neexistuje.  Riešiť však problém vojenskou cestou, kde zabíja druh druha je pre mňa neprijateľné. Čo je pre teba tak neprijateľné na politike EU netuším.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 32 minútami, alamo napísal:

Ja som kritizoval to, že síce robí imperialistickú politiku, ale robí ju zle. Často sa stretávam s tým, že keď sa argumenty nedajú vyvrátiť, tak sa sa ich trollovia snažia zrelativizovať.

 

Prosím ťa skús toto tvoje tvrdenie aj konkretizovať. Inak to beriem, že si chceš uľaviť, keď pľuješ jedovaté sliny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 @Tono

tyso tu síce napísal že cieľom "MALO BY BYŤ", vojenské vyčerpanie Ruska. Lenže to je iba tysov názor.

Nijaký vysoký predstaviteľ nič také nepovedal, ani nijaký taký záväzný dokument o tom nepodpísal. 

Teda nijaký cieľ ani plán ako ho dosiahnuť nemá, a teda nijakú konkrétnu politiku ani nerobí.

Súčasťou skutočného plánu, by totižto musel byť aj nejaký ten časový harmonogram s nejakými záväznými termínmi "v ten a ten deň, dosiahneme také a také výsledky ".

A to by umožnilo kontrolu plnenia plánu, pretože keďže sa termíny nedodržiavajú,  plán obvykle stojí za trt.. A možno aj tie jeho ciele..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,  takto to povedal americky minister ""We want to see Russia weakened to the degree that it can't do the kinds of things that it has done in invading Ukraine," Austin said at the news conference.".  A dalej kecas,  je to dobry ciel a pracujeme na nom.  EU na tom spolupracuje,  to su tie dodavky zbrani, kde sa aj nemecko zobudza, to su tie sankcie,  odpojenie od ruskej ropy a plynu.  

Ak sa tebe nepaci ciel, tak to je dobre znamenie.  Rusov teda zaboli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale neodpovedal si mi na otázku. Čakám na argumenty tvojho tvrdenia, že  "že  síce robí imperialistickú politiku". Ja som sa tu často kriticky vyjadroval voči niektorým praktikám EU, ale snažil som sa aj argumentovať. 

Často sa teraz v diskusiách a argumentácií podporovateľov Ruskej invázie opakuje klišé: Ak sa argumenty, svedčiace proti nim nedajú vyvrátiť, treba ich zrelativizovať. Zrelativizovať pravdu, morálku, spravodlivosť. Ak sú už tieto pojmy zrelativizovanie, potom závisia len od uhla pohľadu. Všetky pojmy by sa dali zrelativizovať, pravda a spravodlivosť by neexistovala. Polož si otázku, komu vyhovuje zrelativizovanie základných pojmov morálky.

Ruská propaganda, roky infiltrovaná do medií v EU, sa sústredila práve na to, aby v týchto pojmoch vyvolala zmätok. Pokrytecké na tom je to, že v Putinovej totalite sa už žiadne relativizovanie pojmov neakceptuje, ale tvrdo trestá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Lloyd Austin nepovedal že "s partnermi sme sa už zhodli na tom.."

Ako US politik je v "kriptickom rečnení", možno rovnako dobrý ako ja.

Keď už ti robí trable, pochopiť tento štýl prejavu.

..

@Tono

Nijakú otázku si mi nepoložil.

Na konci žiadnej vety, si nedal otáznik.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ja ti to vysvetlim. 

Biely dom poslal Kongresu žiadosť o 33 miliárd dolárov pre Ukrajinu

Balík Bieleho domu je zďaleka najväčším návrhom na financovanie vojny a prevyšuje ročné rozpočty na obranu väčšiny krajín.

Žiadosť zahŕňa 16,4 miliardy USD pre ministerstvo obrany a 14,1 miliardy USD pre štát a USAID. Rozdelenie na ministerstvo obrany:
-11,4 miliardy USD na vybavenie a doplnenie zásob ministerstva obrany
-2,6 miliardy USD na pokračovanie priamej vojenskej podpory USA v regióne
-1,9 miliardy USD na kybernetickú, spravodajskú a inú obrannú podporu
-550 miliónov USD na muníciu a vývoz obranných výrobkov

Dosial poslali asi ci mali schvalene asi 7 miliard(teda fyzicky to este len dochadza). Teraz len pre armadu UA daju zbrane za 11,4 miliard.

A kolko dodaju ostatne staty Nato, ci inak pridruzene, ako Korea, Japonsko Novy Zeland, Australia? a ine? menej to asi nebude.

Ciel je jasny. Vystrielat z Ukrajiny rusov.

Tych 1500 ruskych vojakov v podnestri moze odhodit samopali a  pochodovat do zajatia. Moldavsko schvalilo sankcie voci rusku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kolektívna vina sa na západe stala veľmi citlivým pojmom, hlavne po 2. svetovej vojne. Západná civilizácia bola v histórii často konfrontovaná s pojmom kolektívnej viny a akceptovala ju v minulosti viac, ako je tomu dnes. Súčasný konsenzus v západnej civilizácii je taký,  že princíp viny by mal byť aplikovaný vždy iba voči konkrétnej osobe. 

Voľby v Rusku môžeme asi ťažko pokladať za demokratické, keď Putin odstránil svojich potenciálnych konkurentov. Borisa Nemcova dal fyzicky zlikvidovať a Navaľného poslal na Sibír.   

Podľa prieskumov verejnej mienky, však Putina a jeho agresiu na Ukrajine podporuje 85% ruských občanov. Je samozrejme otázkou, nakoľko tieto prieskumy reflektujú skutočné názory ruských občanov. No rovnako si môžeme položiť otázku, prečo spravil Putin takú závratnú kariéru a získal takú popularitu Rusov?

Dôvod je celom jednoduchý. Rusi si o sebe myslia, že sú výnimočný národ. Že majú vo svete historické poslanie.Táto idea naplňuje aj obyčajného Rusa, v poslednom zapadákove, hrdosťou. Svoju osobnú maličkosť si Rus kompenzuje úspechmi Ruska v kozmickom výskume, zbrojení... Stotožňuje sa z obrovskou krajinou, jej surovinovou základňou a prírodným bohatstvom.  To, že on sám žije úbohým životom pokladá za nevyhnutnú obeť, ktorú musí priniesť. Obete prinášal aj počas 2. svetovej vojny a je ochotný ich prinášať aj teraz, počas sankcií. Rusko nepriateľa vždy porazí! Najväčším ponížením pre nich bol rozpad ZSSR.

Vo veľkých mestách, Moskve, Petrohrade, mali donedávna Rusi prístup k informáciám aj na internete. A ak chceli, mohli sa orientovať v domácej aj svetovej politike.

V čase, keď sa ešte Rusko inscenovalo do role demokratického štátu, bol kandidátom na prezidenta Navaľnyj. Pre západ je dnes Navaľnyj disident a obeť Putinovej autokracie. No Navaľnyj vyznáva podobné hodnoty, ako Putin. Sám sa vyjadril, že podporuje jadrové zbrojenie, ktoré je pre suverenitu Ruska nevyhnutné. Akceptuje anexiu Krymu, ktorý by už nikdy nemal patriť Ukrajine. A popiera existenciu Ukrajinského národa. To sú atribúty, ktoré sú v súlade imperiálnymi názormi bežných Rusov. A práve preto, že rezonujú z všeobecnou mienkou Rusov, bol Navaľnyj pre Putina nebezpečným protivníkom, ktorého sa musel zbaviť.

Z hľadiska západu je Navaľnyj celebritou, no pri hlbšom zamyslení je to "prašť alebo uhoď". V Rusku môže zvíťaziť iba taký kandidát na prezidenta, ktorý má imperiálne ambície. Potom je ale na mieste otázka, či západ, zo svojou teóriou kolektívnej viny, je vôbec schopný pochopiť ruskú mentalitu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov