Skočiť na obsah

Rusko - ukrajinský konflikt


member2793
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

Toto je téma o aktuálnom rusko-ukrajinskom konflikte

Ruská invázia na Ukrajinu (02/2022)

Mapa Ukrajiny https://en.wikipedia.org/wiki/File:2022_Russian_invasion_of_Ukraine.svg

Odporúčané príspevky

Putin chcel odzbrojit Ukrajinu. Sami zda ze odzbroji Rusko. Mozno o tyzden rus nebude tema. Mozme hadat ci skonci skor Lukasenko ci Putin.

Citát

In the middle of all of this, Belarus holds a referendum on changing the constitution today. Questions: Lukashenko will be able to run for two more terms. Belarus cancels provisions on neutrality and nuclear-free state. President can’t be held accountable for crimes committed

Neviem ci je to pravda, ale ak tam bude referendum a vysledky nebudu 80 ku 20 proti Lukasenkovi , ho bielorusi zabiju do hodiny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujala ma analyza vojenskych aktivit od blogera SME (podla jeho vlastnych slov amatera): https://blog.sme.sk/moncek/politika/den-treti-nenaplnene-ambicie

Samozrejme treba mat na pamati, ze pocas vojenskeho konfliktu je problem s hodnovernostou informacii.

Udajne bol zniceny konvoj Rosgvardije, co su elitne policajne jednotky. Ich nasadenie do vojenskeho utoku nedava zmysel, vyuzit by sa dali pri udrzivani poriadku na dobytych uzemiach. To naznacuje, ze Rusko planovalo ovela rychlejsi vojensky postup, nez v sucasnosti prebieha.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, slimak napísal:

Mozme hadat ci skonci skor Lukasenko ci Putin.

Ideálne by bolo keby oba potkany niekam pošli. Ktovie ako by to prebiehalo všetko dnes, keby Lukašenko padol vo voľbách čo boli naposledy.

pred 1 minútou, smiley napísal:

To naznacuje, ze Rusko planovalo ovela rychlejsi vojensky postup, nez v sucasnosti prebieha.

Už sa objavilo niekoľko správ, že ruskí vojaci začínajú z toho byť frustrovaní, mysleli si, že to bude blesková vojna, ale podcenili Ukrajincov, navyše míňa sa im palivo. Okrem toho do boja neposlali to najlepšie čo majú. Proste podcenili to, dve tretiny inváznych vojsk ešte len čakajú a toto potom Ukrajina už asi neustojí. Ale ak dokázali vzdorovať a Rusko by muselo nasadiť väčšie počty vojakov a armádnej techniky, tak by ich to mohlo postupne vyčerpávať viac a viac, takáto invázia je nákladná. Možno tá ruská armáda nie je až taká silná ako seba samú deklaruje, ale uvidí sa, čo bude za týždeň, mesiac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prekvapeni sme vsetci aj ja, sme cakali ze ukrajina rozdelena a rusi ju lahko obsadia. Len opak je pravdou. Ukrajinci vedia zaco bojuju(vpodstate za to iste zaco bojuju aj uvezneni Bielorusi a Rusi) =za lepsiu svoju krajinu. Ale Ukrajina tam boju cela proti ovela vacsej krajine, ale tam mozno 50% vojakov sa vzda,lebo ani nevie naco tam je(ci kde je). 10-20 % mozno bojuje,len budu zabiti do hodiny.

Ja si myslim, ze Rusko prijde aj o Krym, dost bolo bordelu v Ciernom mori. NATO tam nemohlo zasiahnut,lebo to by mozno bol motiv preco bojovat pre rusov. Proti rusko jazycnym ukrajincom sa ukazuje ze to najvacsia slabina.Resp klamstvo rusov. Donbas bol celych 8 rokov obsadeny ruskymi vojskom a par tymi mlatickami z majdanu. Ti ich terorizovali. Nie ukrajinci.

Rusi chcu obsadit to rusko jazycnu oblast, tam sa im do cesty dnes postavilo 200 ludi. Tank zastal. V normalnej vojne by sa to nestalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Boje na Ukrajině pokračují už čtvrtým dnem. Kromě ozbrojených sil Ukrajiny přicházejí na pomoc také civilisté, a to včetně Romů. Jeden z nich v neděli sebral ruským útočníkům tank. Informovala o tom agentura Unian. V zemi podle odhadů žije až 400 tisíc Romů, poslední sčítání lidu však hovoří jen o 47 tisících.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/romove-ukrajina-valka-rusko-civiliste-cernigov.A220227_094400_zahranicni_elk

 

Uz Zlate Moravce mozu byt spokojne, do Bratislavi by nic nedoslo. Ja som to nemal ani docitane. Vtom clanku je aj video,kde ludia sa postavili na cestu.

Citát

 

„Cikáni ukradli tank ve vesnici Ljubimovka. Ještě jednou. Cikáni. Tank. Ukradli. Od Rusů,“ píší místní obyvatelé. Stalo se to nedalo Kachovky, ve vesnici Ljubimovka v Chersonské oblasti, informuje Unian.

„Vlastně nevím, jak vám to mám říct, ale nějací Romové ukradli Rusům tank. Nikdy jsem nebyl pyšnější,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru. Někteří také vtipkují, že se ho zmocnili kvůli tomu, aby ho mohli později dát do šrotu a vydělat si.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/romove-ukrajina-valka-rusko-civiliste-cernigov.A220227_094400_zahranicni_elk

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes v diskusnych relaciach od nasich "elitnych" politikov (Krupa s r o; Dostal s r o, Korcok s r o, Sipos s r o,,o Nadovi s r o sa ani nevyjadrujem) ziadna zmienka o tom, aby si rusko a UA sadli okamzite k rokovaciemu stolu, ale iba o akejsi pomoci v podobe zbrani a municie, ktore iba mozno predlzia utrpenie obcanov UA a navysia pocet obeti na strane UA medzi civilistama.....zbrojarska lobby je urcite od radosti v extaze.....jedina, na CNN Prima, ktora  verejne odkazala aby sa politicke elity v EU pohli a dostali obe strany k rokovaciemu stolu, bola europoslankyna za KSCM....meno som nezachytil.....asi nema finanncne zaujmy v nejakej zbrojarskej firme.... 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

namiesto frontalneho utoku NATO na ochranu UA proti agresii RF, tak EU a USA tam posielaju vojensky material na predlzenie konfliktu a zvysenie civilnych obeti.....tomu sa vravi zbrojarsky biznis a nie humanna pomoc..... : (

tu je odpoved na "humanitarnu" pomoc UA v baliku zbrani a municie, od statov EU a USA.....

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/618283-online-boje-pokracuju-zasah-dostal-ropny-terminal-aj-plynovod/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box

.....Putin dal rozkaz aktivovat nuklearne zbrane......ak NATO nezautoci v predstihu, tak nam tu potom nepomozu ziadne rakety Patriot a ani US armada....

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 43 minútami, clovek2 napísal:

a ako je to vlastne podľa medzinárodného práva? lebo však rusi tuším začali bez oficiálneho vyhlásenia vojny.

podľa nich to nie je vojna. doba pokročila, dnes sa tomu hovorí mierová operácia, alebo nejaký podobný nezmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, informator napísal:

namiesto frontalneho utoku NATO na ochranu UA proti agresii RF, tak EU a USA tam posielaju vojensky material na predlzenie konfliktu a zvysenie civilnych obeti.....tomu sa vravi zbrojarsky biznis a nie humanna pomoc..... : (

t

 

co si cakal? Vysledok co PUTIN zacal  je mrtvi Putin(a x ludi) Lukasenko,taky ako si ty by mali aspon domlatit.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 minútami, slimak napísal:

Vysledok co PUTIN zacal  je mrtvi Putin

nie som si tým istý, ale je tu aj táto možnosť, že ho niekto blízky strelí (nepočítam, že by sa strelil sám, na to je priveľký srab, možno ak by stlačil "červené tlačidlo" a nič sa nestalo). scenárov je veľa. na revolúciu to zatiaľ nevyzerá. ale ani na nejaké mierové zbavenie moci.

Citát

14:09 – UKRAJINA: Čečenský vodca Ramzan Kadyrov priznal, že ruská taktika na Ukrajine nefunguje.

„Sú po zuby vyzbrojení zbraňami a muníciou, ťažkým delostrelectvom novej generácie a my stále vkladáme nádej do toho, že Ukrajinci prídu k rozumu,“ napísal Kadyov na Telegrame.

asi dostal strach alebo čo... to už je vážne, keď sa terorista bojí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Dva ruští miliardáři, Michail Fridman a Oleg Děripaska vyzvali k ukončení konfliktu vyvolané útokem prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Fridman to označil za tragédii pro obyvatele obou zemí. 

Kludne ho da dole aj Cina. Lebo vyhrazat sa jadrovimi zbranami je nebezpecne aj pre Cinu,, cely svet.

Myslim si,ze ruski generali utok na ukrajinu by vedeli spravit aj lepsie. Bud su neschopni alebo tiez nechceli bojovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, Sniper napísal:

Už sa objavilo niekoľko správ, že ruskí vojaci začínajú z toho byť frustrovaní, mysleli si, že to bude blesková vojna, ale podcenili Ukrajincov, navyše míňa sa im palivo.

Ja som zacul nazor, ze je to moze byt aj problem ideologicky podsuvanej myslienky "jedneho velkeho naroda". Na jednej strane ospravedlnuje zabranie "ich" Ukrajiny, ale na druhej stane je ale potom vrazdenie svojho vlastneho naroda nepripustne. Ak sa teda nepodarilo planovane uzemia ziskat prekvapivou rychlou vojnou s minimalnymi stratami, je to problem: Ukrajinci chcu branit svoju krajinu do posledneho dychu, ale ruski vojaci asi nie asi mentalne nastaveni ich nenavidiet a vrazdit, ked je to "ich narod".

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, sahara napísal:

dokedy tu mieniš dávať priestor ruskému trollovi?

To otazka, kedy je prinosnejsie niekoho zcenzurovat a kedy ho lepsie nechat, nech sa poriadne vyfarbi. Obzvlast, ked ho tu nikdo neberie vazne.

Ja som si uz zapol ignorovanie, aj tak som uz jeho prispevky vacsinou len preskakoval...

pred 57 minútami, slimak napísal:

Myslim si,ze ruski generali utok na ukrajinu by vedeli spravit aj lepsie. Bud su neschopni alebo tiez nechceli bojovat.

Ono zas ked is Putin zo svojho okolia odstranil kritikov, a ostali mu tam len pritakavaci, tak tazko moze naplanovat kvalitny utok - obzvlast ked mu treba vysvetlit, ze sa nieco nevydari podla jeho predstav.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, clovek2 napísal:

a ako je to vlastne podľa medzinárodného práva? lebo však rusi tuším začali bez oficiálneho vyhlásenia vojny.

koho z velmoci zaujma medzinarodne pravo?....NATO je dost siilne, aby vymazalo RF z mapy europy aj bez vyhlasenia vojny, ale nie za obetovania UA....

pred 1 hodinou, slimak napísal:

co si cakal? Vysledok co PUTIN zacal  je mrtvi Putin(a x ludi) Lukasenko,taky ako si ty by mali aspon domlatit.
 

mna sa nemusis bat, ja nie som politik, co vhana svojich volicov do vojny.....tento stav je vysledok "schopnosti" a "predvidavosti" politckej "elity" v EU a v USA.....takze staznosti posli tam a aj s tym dodatkom o domlateni....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@smiley ale to niekto zvonku nemusí vedieť a ak majú jeho príspevky, ktoré sú mimochodom viditeľné aj neregistrovaným nejaký dosah hoci len na jedného ďalšieho človeka, tak je to priveľa. Potom sa všetci čudujú, koľko ľudí podporuje putina. Lebo niekto nemá gule na to aby sa s tými trollmi vysporiadal, hlavne ak má tu možnosť. Ja ako radový prispievateľ na to nemám dosah, sniper má, ale nič nerobí. Myslím, že tento troll sa už vyfarbil dostatočne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 47 minútami, smiley napísal:

Ono zas ked is Putin zo svojho okolia odstranil kritikov, a ostali mu tam len pritakavaci, tak tazko moze naplanovat kvalitny utok - obzvlast ked mu treba vysvetlit, ze sa nieco nevydari podla jeho predstav.

Podla ma ziaden normalny clovek nechcel a nevedel spravit utok na Ukrajinu. Aj zabratie Krymu bolo Putinove rozhodnutie. ALe to spravili profesionalne. Namornici a prieskumnici so Pskovska = ti co sa vedia spravat a bojovat. Teda profesionali. Na Krym to vtedy stacilo. 

Teraz cez 500 tych prieskumnikov umrelo na letisku ci aj inde ich zhadzuju, zomru.

Je to vojna,ale sa mi zda ze Ukrajinci boli nanu lepsie pripraveni. Co je super. A nielen vojaci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 40 minútami, informator napísal:

....NATO je dost siilne, aby vymazalo RF z mapy europy aj bez vyhlasenia vojny, ale nie za obetovania UA....

Je, ako si však predstavuješ zákrok NATO mi nie je vôbec jasné, nakoľko putin zúri a vyhráža sa jadrovým arzenálom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len ze nech tam Rusi nechodia so zbranou. Ukrajinci ich isto zabiju.do 24 hodin. Samozrejme nie tych co sa vzdaju ci nebojuju, ich neohrozuju. Im zoberu zbran.

Nemam rad rusku agresiu, da sa povedat nemam rad rusov. Nema rad zabijanie zbytocne. nechcem aby ukrajinci strielali rusov. proste nechcem aby boli zbytocne mrtve tela ci dokalicene. Ukrajinci tuto vojnu vyhrali. SLAVA UKRAJINE.

ukrajincom nevycitam nic ,branili sa statocne a rozumne aj hrdinsky= porazili rusov(mozno dnes to nieje cele ale ukrajinci porazia rusov).

Ti co su nafotke,nech preziju vsetci a nech nech si ani nebudu musiet vystrelit.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 42 minútami, buky napísal:

Je, ako si však predstavuješ zákrok NATO mi nie je vôbec jasné, nakoľko putin zúri a vyhráža sa jadrovým arzenálom. 

mame strategov ako aj ruska strana, tak nech nieco vymyslia, nielen sa buchat do prs a vyzbrojovat UA s tym, ze treba im pomoct, lebo bojuju aj za nas....no ked teda bojuju aj za nas a nasa strana neprilozi ruku k dielu na ich obranu, tak to iba dosvedcuje farizejstvo nasej politickej "elity".....takto iba predlzujeme agoniu UA a navysujeme obete z radov civilistov na UA.....nakoniec sme uz aj tak vstupili do vojny z ruskom, kedze dodavame UA zbrane, ktore dnes nas min. obr. Nad s r o  oficialne oznacil, ze je to vsetko tovar, ktory si UA kupuje a od nas iba dostava podla medzinarodnych zakonov to na co ma narok, lebo si to kupila......tak osobne som zvedavy, ci ten tovar pojdu aj osobne dorucit nasi predajcovia na miesto dorucenia, kedze vlastne legalne iba predavame a nie ilegalne pasujeme...toto kupcenie nikomu nepomoze.....jedine pomoze rokovanie a to by mala nasa strana silno presadzovat, alebo frontalne zautocit s celou silou na RF....su len tieto dve moznosti.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Putin sa dnešným vyjadrením o jadrových zbraniach definitívne zaradil k takým šialencom ako Hitler, Pol Pot, Kim-Čong ääää niečo za tým a pod. Tu už je reálna hrozba, že jedného dňa sa zobudíme pri silnej žiari, ktorá sa neskôr zmení na hríbovitý oblak a s týmto pocitom budeme žiť dlho. Ale stále predpokladám viac to, že Liliput len potrebuje robiť ramená. Ba by som povedal, že takýmito vyjadreniami, keď si potrebuje dokazovať silu cez nukleárne zbrane, má pocit, že celá tá invázia mu už začína byť skôr na obtiaž a teraz rozmýšľa ako sa z nej stiahnuť tak, aby z nej nevyšiel ako porazený.

Nasledujúci týždeň sa ukáže, čo bude, podľa mňa však to bude mať takýto scenár:

  1. Zajtra majú byť rokovania medzi Ukrajincami a Rusmi, podľa mňa sa nedohodnú na ničom zásadnom, Ukrajinci chcú zachovať územnú celistvosť, Rusko nechce vidieť Ukrajinu tak ako doteraz, teda chce ju vidieť rozbitú a obládnutú.
  2. Ukrajinci sa budú naďalej tvrdo brániť, ale Kyjev asi padne a po ňom zrejme aj zvyšok Ukrajiny.
  3. Je možné, že Putin nakoniec bude súhlasiť so zastavením bojov a stiahnutím ruskej armády z Ukrajiny, ale pod podmienkou, že tá zostane neutrálna a nebude sa snažiť o žiadny vstup do európskych štruktúr. Je celkom možné, že značná časť Ukrajiny bude anektovaná, pravdepodobne celé územie na východ rieky Dneper, s veľkou pravdepodobnosťou aj celé čiernomorské pobrežie bude anektované. Zo západu Ukrajiny zostane tzv. "rump state", ktorý bude pod politickým vplyvom Ruska.

Toto bol naoko lepší scenár, ten horší predpokladá, že síce Ukrajinci by nejakým zázrakom dokázali vzdorovať dlhšie a oslabené Rusko aj pod vplyvom sankcií by sa mohlo stiahnuť, ale zároveň by mohlo nasadiť taktické jadrové zbrane, ale to by sme sa viezli aj my. Ale otázne je, kde by ich Rusi použili, podľa mňa na Ukrajine nie, to by riskovali zamorenie podobné ako tomu v Černobyle, ak by ich vystrelili na Západ, to by už riskovali skutočnú jadrovú vojnu a to by sme sa viezli nielen my.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obávam sa, že ak Putinovi nevyšiel zámer obsadiť Ukrajinu bleskovou vojnou, uchýli sa k plošnému ničeniu, vrátane civilných objektov. To jeho vyhrážanie sa západu nukleárnym konfliktom svedčí o jeho frustrácii a to nie je dobrý symptóm. Nemyslím si ale, že to myslí vážne, pokiaľ je pri zmysloch. No v záujme svojho víťazstva, je už zrejme ochotný obetovať aj životy civilistov. Rozohral hru, v ktorej už nesmie prehrať, za žiadnu cenu.

Nech už konflikt dopadne akokoľvek, výsledok bude, že Putin zasial medzi Ukrajincov nenávisť proti Rusom, ktorá tu bude niekoľko generácií. Putin získa pre Rusko územie, suroviny, ale stojí to za to. Čo z toho budú mať obyčajní ľudia v Rusku, alebo na Ukrajine?  Pre oligarchov sú surovinové zdroje a územie dôležité a bežní ľudia nech sa za záujmy oligarchov vraždia. Oligarchovia, na čele s Putinom, sa teraz hrajú "na šachovnici", sedia na riti v teple a užívajú si svoj majetok. Keby mali Rusi rozum, pochopili by, že Putin neháji záujmy občanov Ruska, ale svoje a jeho nohsledov. V tomto možno nájsť paralelu aj na Slovensku, Maďarsku... Ľudia, ktorí potrebujú diktátorského vodcu sú proste blbí... opice. Verím, že Rusi majú na viac, než byť opicami a podliehať živočíšnym pudom, ktoré rozdúchavajú diktátori. Rovnako to platí aj pre Slovensko.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov