Jump to content

Najväčší Slovák


slimak
 Share

Recommended Posts

je...

ešte som premýšľala, či vôbec tento nezmysel spomenúť, slimak ma predbehol.

 

neviem, kto to pozeral, my sme to omylom na minútu prepli, to stačilo... po prvé, RTVS za 700 000 eur spravila galavečer na úrovni regionálnej tv,

a pretože sme na Slovensku, výsledky ankety pri hlasovaní 24000 ľudí ani nemohli dopadnúť inak.

 

ako to bolo s hlasovaním? to bol dopredu určený zoznam a ľudia len hlasovali, alebo ľudia zasielali hlasy za toho, koho chceli?

toto neviem a nepochopila som - vie to prosím niekto?

 

11 - 100 ... to je neskutočný mišmaš,  pôvodne tam bol aj Tiso, a je tam Adela, a Jožo Ráž... a Mária Terézia ako najväčšia Slovenka... :doh:

 

TOP 10:

Marika Gombitová, speváčka
Anton Srholec, kňaz
Peter Sagan, cyklista
Andrej Hlinka, kňaz a politik
Cyril a Metod, vierozvestcovia, misionári
Juraj Jánošík, zbojník
Gustáv Husák, komunistický prezident
Alexander Dubček, politik
Milan Rastislav Štefánik, politik
Ľudovít Štúr, jazykovedec a politik

 

poradie sa bude určovať v máji na ďalšom galavečeri, ale pri všetkej úcte... Marika Gombitová, Juro Jánošík, Andrej Hlinka a Gusto Husák ako najväčší Slovák?

Link to comment
Share on other sites

v prvom kole hlasoval každý za koho chcel, koho si sám vymyslel. aspoň tak som to pochopil ja. aj preto to vyzerá tak, ako to vyzerá. nuž demokracia.... alebo (ne)vedomosti. podľa mňa mali byť okrem fašistov vylúčení aj žijúci politici. lebo keď sa tam objavili ľudia ako miki, hranol a magister kapitán, vypol som to, lebo to vyzeralo ako politický prieskum. takže som bol aspoň ušetrený neskoršieho rážovho príhovoru a mečiarovho ksichtu.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problém je, že v ankete nebol definovaný pojem Najväčší. Politik? športovec? vedec? herec? spevák? Najväčší môže byť pre niekoho aj blbec. Niekoľkých som v zozname aj našiel. Pre skutočné osobnosti musí byť trápne, ocitnúť sa na spoločnom zozname s niektorými "šampiónmi". Našťastie mnohí sa toho už nedožili.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. prgram vychadza z formatu BBC; ci si to briti nastavili na svoje ostrovne zmyslanie, alebo nie, pre SK to nemusi byt stastne; alebo aj ano, co je v konecnom dosledku jedno

2. desiva je ucast 24k hlasujucich (alebo hlasov ?) pretoze jeden clovek mohol poslat aj viac navrhov; takze neviem, kolko ludi tam bolo zapojenych kazdopadne je to prudko nereprezentativna vzorka (rovnako ako pri volbach, kde sa taktiez vzdy spusti lavina zbytocnych diskusii, ako by to mohlo/malo byt, keby, pretoze...)

3. nic na tom nemeni fakt, ze percentualne v pomere k poctu obyvatelov bolo hlasov viac ako vo Velkej Britanii

4. mozno niekto zdatny v statistike vie vypocitat, kolko teoreticky stacilo hlasov na to, aby sa clovek dostal do top 100 a kolko teoreticky mohol ziskat prvy; opat to nic nemeni na tom, co si myslime o zlozeni 100-ky, resp. o niektorych tzv. kontroverznych osobnostiach; navrhnut bolo mozne kazdeho, kludne aj svojho rotopeda, napr.

5. keby ste to pozerali (a nevyslovovali nazor na zaklade novinovych titulkov alebo diskusii na FB), tak by ste mohli zachytit Adelinu vestecku myslienku o tom, ze "to zas bude reci o tom, preco je tam ten, alebo onen a zasa sa bude narod viac rozdelovat a polarizovat..."; OK, folks, kazdy z vas mohol poslat 100 hlasov starej Blazkovej a vec by bola vybavena

6. preco by nemohol byt najvacsi Slovak sportovec, alebo hudobnik? preco vylucit nejaku skupinu obcanov z rebricka? len kvoli tomu, ze sportovci aj hudobnici maju vlastne rebricky? este ze Stefanik bol taky multifunkcny... mozno vedel aj slusne hrat na klaviri :D

7. fajn, vyluceni su vojnovi zlocinci a (mozno) aj masovi vrahovia... ale myslim, ze takemu Srholcovi by neprekazal ziadny clovek, ktoreho ma v top ten za suseda

 

takze klidek, od konca februara budu bezat v telke dokumenty a diskusie k prvej desiatke a 1. maja sa dozvieme, co sme za narod...

 

mate moznost sa prejavit, priatelia...

 • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

5. keby ste to pozerali (a nevyslovovali nazor na zaklade novinovych titulkov alebo diskusii na FB), tak by ste mohli zachytit Adelinu vestecku myslienku o tom, ze "to zas bude reci o tom, preco je tam ten, alebo onen a zasa sa bude narod viac rozdelovat a polarizovat..."; OK, folks, kazdy z vas mohol poslat 100 hlasov starej Blazkovej a vec by bola vybavena

 

 

Nepozeral som to a určite ani pozerať nebudem. RTVS už dávno nesledujem. Viem si predstaviť, ako sa v RTVS potia, aby vymysleli niečo sledovanejšie, ako konkurencia. A nápad BBC im vyplnil vatu. Čím je zoznam kontroverznejší, tým môžu očakávať väčšiu sledovanosť.   

Link to comment
Share on other sites

Bizarne je, ze sa tam popri menach ako Svatopluk, ci Matus Cak Trenciansky objavuju Banasova, Danko, alebo Raz ..no a tym padom je to aj trapne. Ten program mal potencial, STV z toho urobila bulvarnu frasku.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

asi to mali bližšie špecifikovať, dať nejaké kritériá. Toto je podivný mix všetkého možného. Viem, že to spolu nesúvisí, ale nepozerávam ani ČSMT, lebo je tam príliš široký záber, a berú napr. aj spevákov, ktorí majú svoje súťaže, či tanečníkov, ktorí tiež majú aj vlastné súťaže, atd. Ťažko vyberať zu toľkých oblastí. Toto mi toež tak dajako pripadá. Moc široký záber. 

Link to comment
Share on other sites

Gombitová odstupuje, RTVS rieši, ako na to, musia dohodnúť s majiteľom licencie, ako pokračovať v súťaži.

 

RTVS zatiaľ jej odstúpenie z ankety nepotvrdila, no ak by "prenechanie miesta" znamenalo, že ju nahradí ďalší v poradí, bol by to vojak Jozef Gabčík, ktorý v roku 1942 spáchal atentát na jedného z hlavných organizátorov holokaustu Reinharda Heydricha. Jednému zo slovenských hrdinov, ktorí v II. svetovej vojne položili svoj život v boji proti hrôzam nacizmu, patrí momentálne jedenáste miesto. Ak by z ankety vypadol aj Sagan, z dvanástky by sa do top desiatky dostal zosnulý herec Jozef Kroner, pravdepodobne najväčšia herecká ikona v slovenskej histórii. A hneď by bol ten "súboj" o niečo férovejší.

 

 

https://hudba.zoznam.sk/spravy/03-01-2019-marika-gombitova-sa-rozhodla-odstupit-z-ankety-najvacsi-slovak/

Link to comment
Share on other sites

nehovoriac o tom, že takmer alebo iste - každý národ má svojho legendárneho hrdinu, či to bol Tell, Robin Hood, Rózsa Sándor a kdekto, 

väčšina z nich prešla do legiend ako hrdinovia, tak, ako si to ľud prial a predstavoval...

na rovnakej úrovni ako Juro Jánošík je legendárny maďarský zbojník Rózsa Sándor... legendy a povzdychy ľudí sú jedna vec, ale isté je, že obaja boli skutoční zbojníci, zločinci, zbíjali nie preto, aby chudobným dávali, ako svojho času prirovnal svoju vládu k Jánošíkovi aj pán Fico... :)

 

zrejme to nie každý prijme, ale historické bádania dokladajú už dávno, že boli obaja zločinci, nie romantickí hrdinovia,

a nech blúzni historik Anton Hrnko bežne koľkokoľvek a kdekoľvek, v tomto má pravdu - ani právoplatne odsúdený Jánošík nepatrí do prvej desiatky Najväčšieho Slováka, celkom nabetón :)

Link to comment
Share on other sites

Ako prvu podmienku mali dat, aby to uz mala ta osobnost za sebou. Ja viem, ze mali licenciu od BBC a tam sa zucastnili aj zivi, ale ako vidime, Slovensko nie je Britania ..a mrtvy nemoze odstupit :)
Druha vec, ta osveta mala prebiehat od zaciatku, zilo tu vela silnych, odvaznych a velkych ludi, ktorych pribehy narod ani nepozna a poznat by mal... Nebude, lebo toto je evidentne iba prieskum popularity. Na prvych desiatich miestach mame piatich politikov, troch/styroch fararov, jedneho zbojnika, cyklistu a spevacku. Co uz.
Keby som hlasoval (co nebudem), tak z tych desiatich by som vybetral medzi Srholcom a Stefanikom.

Link to comment
Share on other sites

ja by som vyberala z dvojice Štúr - Štefánik, a možno ešte Dubček...

 

a neviem, čo sa kto rozčuľuje nad výrokom, že Dzurinda je neobjektívny spojenec USA, veď je to pravda. Tomu z prdele USA trčia len topánky...veru je nezabudnuteľné, keď u nás boli na návšteve americký a ruský prezident, a tá jeho ignorácia ruského štátnika a očividné panáčkovanie pred tým americkým, divže mu ruky a nohy nevybozkával, bolo neprehliadnuteľné, hanbila som sa jak pes aj za neho.

Link to comment
Share on other sites

Celkom nechápem, prečo sa niektorí proti celej tej akcii tak búria a prezentujú svoj názory, kto by tam mal byť a kto by tam nemal byť. Veď " poradie sa zostavilo podľa hlasovania ľudí".

 

Komu sa nepáči výsledok vlastne žiada vymeniť (názory) ľudí v tomto štáte.

:)

 

 

 

Preco musim plati RTVS? 

 

Zo solidarity s celým systémom slovenskej republiky :)

Link to comment
Share on other sites

pre porovnanie zoznam 100 najväčších Nemcov http://www.klartextsatire.de/kultur/100besten-001-010.htm

medzi prvými desiatimi je Goethe, Bismarck, Adenauer, Einstein, Bach... aj Karl Marx, ovšem ako historik, filozof a novinár - že sa z jeho filozofie vyvinul stalinizmus a dynastia Kim a besnenie v Číne a v Kambodži, onoho času - bol dávno mŕtvy.

 

medzi stovkou sú osobnosti Klaus Kinski, Max Planck, Anne Frank, Werner von Siemens, Ferdinand Porsche...

a ešte kdekto samozrejme.

 

celú túto súťaž či čo to je nemožno brať vážne, je to zasa raz chlieb a hry, ale trochu desí - a to píšem roky rokúce v kdejakých iných príslušných témach - že my, Slováci, jop, niekde sme teraz vo svete tak, že kdekto ten bod na mape možno aj nájde, ale sami Slováci o sebe vedia žalostne málo.

a ani to málo nevieme predať.

 

nežiada sa vymeniť názory ľudí v tomto štáte... to môže byť len hodne pomalý proces, ovšem tridsať rokov samostatnosti už mohlo niekam s tým národom pohnúť, ale nepohlo - keby sa nemenili každý rok učebnice histórie podľa nastupujúcej vládnucej gardy, napríklad...  : )

žiada sa trochu hrdosti a školy, ktoré tej hrdosti naučia, že aj keď nie veľa, ale aj tu boli vedci, vynálezcovia, štátnici, jazykovedci, politici, spisovatelia, páni herci a dámy herečky, ktoré neboli ešte vo svojich časoch cebrity, ženy, ktoré prerazili cestu iným ženám v kdejakých oblastiach... lekári, učitelia, aj športovci, ktorých mená sa ale neskandujú len dnes, ale dávno zapadli do ktoviekam...

 

 

r. 2014 čas či Nový čas či ako sa volá ten časopis, vybral 45 mien na najväčšieho Slováka

https://www.cas.sk/clanok/269501/najvacsi-slovaci-vybrali-sme-45-velikanov-zvysnych-5-je-na-vas/

 

možno bola chyba v tejto malej krajine vyberať 100, nejde to predsa porovnať s národmi, ktoré majú nie 5, ale 50 miliónov obyvateľov a históriu nekonečne hlbokú. či ide? :)

Link to comment
Share on other sites

irb,    toto je sotva hlas ludu, to je hlas tych co sa rozhodli hlasovat v takejto chobotine.     Ale je to take slovenske,  zacalo to divne a skoncilo to trapne.     

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Súhlasím, nie je to žiaden hlas ľudu.

 

Ale je to celkový obraz o slovenských ľudoch - hlasovali tí, ktorí hlasovať chceli. 

Tí, čo nechceli, by to možno ovplyvnili kladne, ale práveže nechceli  a nehlasovali :)

 

Takže pozastavovať sa nad výsledkom nemá žiaden zmysel.

Zmysel má nanajvýš ak uvedomenie: "toto je realita".

Link to comment
Share on other sites

Prosím vás..

V Česku to naposledy "vyhral" Jára Cimrman..

Porota ho musela "kontumačne" vyradiť, lebo nikdy neexistoval..

Nadávať na "blbý národ" je absurdné pokrytectvo..

Blbci sú tý, kto takéto absurdné blbé ankety vymýšľajú..

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bolo to v roku 2005, a dokazuje to cesky zmysel pre humor... ktory v nasich koncinach dost trochu absentuje :-)

 

Po porade s BBC Cimrmana skrtli, ale nikdy nezverejnili pocet jeho hlasov... v druhom hlasovani sa najvatsim Cechom stal Karel IV...

 

A v Britanii? :-) tam sa takto do prvej stovky dostal kral Artus - ich fiktivna postava :-)

Link to comment
Share on other sites

game..

Neviem či sa to dá pokladať za "národnú nedostatočnosť".. A teda "chybu"..

Ale zjavne to dokazuje, že našim totálnym "národným nedostatkom" je, že nemáme nijakú fiktívnu osobnosť, ktorú by sme mohli do tejto súťaže, my recesisti nanominovať..

Tragédia..

Kto za to môže?!

Link to comment
Share on other sites

Takže pozastavovať sa nad výsledkom nemá žiaden zmysel.

Zmysel má nanajvýš ak uvedomenie: "toto je realita".

 

 

co hlas to nazor....co hlas to vysledok pri volbach a je jedno v akych ....skratka hlas ludu hlas Bozi...cele to treba brat ako hru a zabavu...preto nie je celkom v poriadku ak sa vybera osoba, ktora moze byt zaradena do sutaze....ak by to ale bolo na urovni nejakej vaznosti vo vybere, tak vtedy by som suhlasil z nejakou "cenzurou"  sutaziacich osobnosti....takto je to iba hra a lutujem ozaj osobnosti v nasich dejinach, co sa dostali do spolocnosti "vydedencov" v pomyselnom rebricku dolezitosti v tejto ankete... :(....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Similar Content

  • cucoriedkaokata
   By cucoriedkaokata
   Ahojte, kupila som si novy velky TV zn. Samsung a chcela by som k tomu nejake poriadne reproduktory, ktore by sa primarne vyuzivali na pocuvanie hudby v kvalitnom formate, dali by sa napojit k TV a dali by sa pouzit aj na filmy, dali by sa napojit pripadne aj na PC.
    
   Viete mi poradit? Staci stereo 3.1 alebo kvoli filmom aj 5.1?
  • game
   By game
   takže sem sa zmestia :

   starí hlásatelia, noví moderátori, čitatelia správ, tv osobnosti, zabudnuté, nové, nezabudnuteľné, reportéri a rosničky a minicelebritky a dobrí a nedobrí a vyumelkovaní a nevyumelkovaní a nadaní a beznádejne netalentovaní
   brepty, nespisovnosť v moderovaní, nekompetencia, správanie, osobné poznámky - celkovo inštitúcia kdekoho profesionálneho z tv obrazovky


   o hlásateľoch ...chcela som to pôvodne napísať do čo vás irituje ...

   tv joj sa vrátila z recesie k inštitúcii hlásateliek, a sem tam v poslednom čase na tom programe pozerám nejaké staré detektívky, a vrátila som sa aj k starým pocitom ...

   videli ste na oscara nominovaný film Vesničko má středisková, tú scénu, kde v tv hlásateľka práve nastavuje zrcadlo pred filmom ...

   to nastavování zrcadla mi aj vtedy aj dnes neskutočne išlo na nervy, neznášala som a neznášam, keď mi povyprávajú, o čom bude nasledujúci film a čomu nastavuje zrcadlo ...
   natoľko, že by sa to možno hodilo aj do fóbií ... od detstva na to reagujem zapchaním uší, a ešte potriasním hlavou či zvuko, len aby som nepočula, ako nastavujú zrcadlo ...
   vadí to ešte takto niekomu ?! alebo kto si spomína na to, keď ešte aj rozprávku na dobrú noc ohlasovali hlásateľky ... či fešní superdokonalí hlásatelia
   neznášam to !
  • Sniper
   By Sniper
   V poslednej dobe čítam sťažnosti, že Slovenská televízia, ktorá má 'až' 3 programy je vlastne viac menej zbytočná. Televízny program nedosahuje kvalít komerčných televízií, okrem toho zmysel verejnoprávnej televízie a najmä jej tretieho športového kanála sa začal pretriasať najmä po predaji licencie na vysielacie práva zápasov národnej ligy a národného výberu istej nemenovanej rumunskej spoločnosti. Téma koncesionárskych poplatkov v spoločnosti rezonuje už dlhú dobu a možno dôjde k ich zrušeniu. Prečo by mali ľudia platiť televíziu, ktorá má nestabilnú sledovanosť a s jej činnosťou je veľa divákov nespokojných? Ak by k zrušeniu poplatkov došlo, tak STV by mala byť prevádzkovaná peniazmi zo štátneho rozpočtu. Podľa mňa STV by zrušená byť nemala, ale stačil by jeden kanál. Tento by sa sústredil najmä na spravodajstvo, dokumentaristiku, programy pre deti a šport. Filmy ľudia môžu pozerať na iných staniciach (čo tiež vôbec nie je žiadna výhra najmä ak filmy sú prerušované každých 20 minút otravnými reklamami ako to býva u jednej nemenovanej stanici so zavináčom v logu). Zrušenie koncesionárskych poplatkov vítam. Čo si myslíte, aká by mala byť budúcnosť STV a koncesionárskych poplatkov?
  • Linkman
   By Linkman
   Po konzultácii s tuto šéfom site adminom Axelom som sa rozhodol sem založiť tému kde budem dávať veci čo som nahral z Televízie nakoľko je stiahnutie takejto veci legálne podmienené tým že ked to mate pre osobnu potrebu je to ok, sme sa to dalej sirit ale bez toho ze by si ten dotyčný čo to niekomu dáva pýtal finančnú náhradu. Koneckoncom aj tak je vacsina veci nahrata z našej verejnoprávnej televízie ktorú chtiac nechtiac platíme.
    
    
   :lol:
    
   Kedže uploadujem iba megaupload tu je návod ako odtiaľ sťahovať:
    
   AKO SOSAŤ Z MEGAUPLOADU PRE LAMY
   1. Stiahnuť
   http://www.ferks.sk/php/d.php?subor=22. A robiť s ním podľa tohto návodu:
   http://www.crio4um.info/navody/megaupload.swf
  • Luma
   By Luma
   Vie mi niekto povedať, prečo má náš televízor strach z výšky? keď ho naladím a je položený na zemi, krásny obraz aj zvuk.. akonáhle ho dám na skrinku pre TV, zrno...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy