Skočiť na obsah

Dane, DPH, faktúry a platby


Sniper

Odporúčané príspevky

Je výnimka, ak si za rok legálne zarobil menej ako 2 289,63€.

Ak nie, tak daňové priznanie podať musíš. Ak nepodáš, hrozí ti pokuta, od 30 do 16000€. Najskôr by si dostal 30€, ale podať by si ho musel tak či tak. Ale ja by som ti dal tých 16000, keď vidím aký si lajdák.

Takže šprintuj do najbližšej firmy po papiere a vlastne všetkých, kde si bol zamestnaný lusknutím prsta.

Ono môžeš podať DP aj bez tých všetkých potrebných papierov, proste ak od nejakej firmy papier nezískaš, tak s tým už nič nenarobíš. Ale ak tej firme príde daňová kontrola a nájdu tam nedostatky, tak si nájdu aj teba a potom daňováci spravia kontrolu aj tebe a popritom odhalia, že máš viac toho nepriznaného, takže tá pokuta môže byť aj vyššia. A keďže ty si sa lusknutím prsta zamestnal behom roka hádam aj v desiatich firmách, tak je 10x vyššia pravdepodobnosť, že nejaká tá daňová kontrola ti príde. A keď ti raz nájdu chybu, tak už si ťa budú tvrdo preverovať každý rok. Teraz si luskni. Čo nelúskaš?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve. Všelijaké také rýchlopečené firmy pololegálne tam sú vždy problémy ale tak dajme tomu ak získam 7 z 10 potvrdení tak aj z tých sa dá podať? Účtovníkovi poviem že ostatné som nezískal a on to nejako uhrá. Lebo si zoberme že ak nerátam víkend je už polovica januára a zatial nemám ani jediné potvrdenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Tomáš napísal:

Všelijaké také rýchlopečené firmy pololegálne tam sú vždy problémy

A tebe držal niekto devinu pri hlave, aby si sa zamestnal v takýchto rýchlopečených firmách? Mal si si overiť referenciami na internete každú firmu, kam si nastupoval, či je dôveryhodná a ľudia sa na ňu nesťažujú, o akú prácu ide, čo tam za znalosti a skúsenosti vyžadujú a až potom uvažovať, či sa tam zamestnáš. Keby teba nezaujímali len peniaze, bufet a kantína, potom by si nestrúhal frajera pred menežmentom, že keď ťa nechcú, tak ti stačí lusknúť prstami a na druhý deň zametáš v susednej hale.

 

Citát

Účtovníkovi poviem že ostatné som nezískal a on to nejako uhrá.

Neuhrá to nijako, proste ti spraví DP na základe potvrdení o príjme, ktoré mu dodáš a tým je to pre neho vybavené. To nie je jeho starosť, že ty nemáš všetky podklady. Každý účtovník pracuje na základe toho, čo za podklady sú mu dodané. Keby to mal "nejako uhrať", lebo pánko nie je schopný si všetko zabezpečiť lusknutím prsta, tak by išiel sám proti sebe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

A teraz vám niečo poviem. Práve sledujem reláciu peniaze v telke a dnešná časť je venovaná daniam. Bolo tam aj o tom že ako sme na tom s daňami voči ostatným krajinám, a potom že čo majú iné krajiny lepšie a že (teraz počúvajte dobre) v severských krajinách za človeka spraví daňové priznanie štát čím odbremenia človeka od byrokracie. To je to čo som vám hovoril minule že tak ako zdravotné odvody že by to išlo automaticky. Takže dá sa to. Len slovensko je zaostalé.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale kde, to iba ty si zaostaly. 

Vsak luskni prstami a urobi sa. Tak si machroval, ze lusknes prstom, rano si v jednom zamestnani a na druhy den uz o vyrobnu halu vedla. 

Ty sa vies iba stazovat. Aj ti tam vysvetlili, ako to funguje? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stat nemoze spravit danove priznanie za obcanov. nevie ake ma prijmy, od zamestnavatelova vie, ti mu posielaju mesacne prehlady a rocne hlasenie, ale nevie o inych prijmoch. Z podnikania a z prenajmu a nevie o vydavkoch a teda nevie urobit danove priznanie. Nevie o prijmoch zo zahranicia a podobne.

Keby si mal zamestnavatela medzi 01.01 a 31.03 a das mu potvrdenia od inych zamestnavatelov, ti spravia rocne zuuctovanie. Samozrejme nemozes mat ine prijmy, lebo ani zamestnavatel ti to nevie spravit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozno tak to bolo myslene. Nevysvetlili presne ako to funguje iba ked moderator dal otazku ze co je zaujimave v inych krajinach ohladne dani, tak bolo spomenute medzi recou ze tam to spravi stat, cloveku to len da skontrolovat a ze sa setri papier aj byrokracia... Lebo pred tym sa rozoberalo ze kto presne musi robit DP potom ze z akych prijmov sa platia dane (tam sa bavili o tych roznych prijmoch co tu spominate) aj o pracujucich dochodcoch. Dania sa aj vynosy z investicii, uspory, vyhry... Bolo tam toho vela. Cela ta cast bola venovana daniam. Treba pozriet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tomáš napísal:

A teraz vám niečo poviem.

 

pred 3 hodinami, Tomáš napísal:

Nevysvetlili presne ako to funguje

Takže vlastne si nám nič nepovedal.

 

Ale vieš dobre pobaviť tou anabázou okolo jedného daňového priznania, ja to už mám dávno podané a ty tu dookola stále o tom len piskuješ jak chorá vrana. Však prečo si ho nespravíš a nepodáš lusknutím prsta? :zubiska:

To len dokazuje, aký si neschopný lúzer, najprv tu strúhaš hustého frajera, ako sa dokážeš zamestnať lusknutím prsta a pritom ide len o hromadné nábory, kde netreba ani pracovné pohovory, proste firma príjme tlupu rôznych skrachovancov, ktorá sa nikde nevie uplatniť a polovica z nich do mesiaca aj tak skončí na úrade práce a druhá lusknutím prsta na hale vedľa a na druhej strane nie si schopný si ani zorganizovať svoje základné povinnosti, pričom ti stačilo si vyžiadať s poslednou výplatou aj doklad o príjme. Samozrejme, zakaždým si sa na to vysral, lebo nemal si čas na to myslieť, keďže už si lúskal prstami na inej hale.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Tomáš, štát, to je niečo imaginárne, neadresné, ale za všetkým, za každou prácou musíš vidieť človeka. V každom zamestnaní je niekto určený a platený za to čo robí, a pre kmeňových zamestnancov tie daňové priznania ten platený zamestnanec aj robí. Ak je však u vás napr. tisíc zamestnancov, a možno aj polovica z nich prebehne do roka toľko zamestnaní ako ty, tak to by sa ten človek teda narobil poriadne. A prečo by to mal robiť za tých, ktorí skáču z jedného zamestnania do druhého. Je zaujímavé, že ty sám vieš veľmi dobre povedať čo má urobiť niekto druhý, ale sám seba akosi nevieš "ukočírovať".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ten urceny clovek to robi pretoze mu to hovori zakon, tomas ma len doniest potvrdenia o prijme ktore si mal vyziadat. A tom tu place uz dva mesiace. keby si v januari sadol na rit, napisal desat listov, tak by mu do 15 februara dosli a on by ich zaniesol na mzdove. 

Ale technicky to skutocne dokaze pripravit stat, hovori sa o tom uz dlho.  O tom bol jeden neuspesny projekt UNITAS,  je totiz potrebne prepojit finacnu spravu a socialnu poistovnu.  A potom by stat dokazal predvyplnit danove priznanie a na 90 percent ludi by to sedelo.  Len ti co maju aj ine prijmy ako zo zavislej cinnosti by museli spravit svoje danove priznanie.
Ale Tomasove nariekanie je o jeho nekonecnej lenivosti,  pretoze inak ide  o par hodin prace navyse, teda pre nas. On to ale robi neuveritelne nesikovnym a namahavym sposobom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja strašne súcitím s tým CHUDÁKOM čo bude musieť tomuto nemehlu robiť daňové priznanie. Spočítavať pokožky z desiatich papierov, a nedaj bože ak na niektorých bude nejaký preklep alebo inak zaokrúhlene, hneď to bude robiť bordel v súčtoch. Ja byť na mieste tej účtovníčky, si lusknutím prsta vypýtam 200€ za to, alebo vypadni do prdele.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, tyso napísal:

potom by stat dokazal predvyplnit danove priznanie a na 90 percent ludi by to sedelo.  Len ti co maju aj ine prijmy ako zo zavislej cinnosti by museli spravit svoje danove priznanie

Asi mysleli toto aj v telke... Tí čo majú rôzne príjmy si robia naďalej po starom. Ale tí čo majú príjem len zo zamestnania tak by sa urobilo to čo spomína tyso. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tim co maju len prijmy zo zavislej cinnosti, by to slo. Slo aj neslo, stat o ich prijme vie, ale kto ma poberat danovy bonus, kto plati kde 3.pilier, v podstate vsetko co je v ziadosti o rocne zuuctovanie a ci ma ine prijmy.

Tie potvrdenia je  zamestnavatel povinny poslat zamestnancom, nemusi o to ziadat.

Citát

 

Zamestnávateľ je povinný:

vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň, ak zamestnanec oň požiada v zákonom stanovenej lehote (vždy do 15. februára nasledujúceho roka) a predloží k jeho vykonaniu všetky potrebné doklady,

vystaviť a doručiť doklad o vyplatenom príjme zamestnancovi, ktorému v zdaňovacom období roku 2022 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti,

https://podpora.financnasprava.sk/007863-Vystavenie-dokladu-zamestnancovi

Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ mu vystaví a doručí v termíne najneskôr do 10. marca 2023 tlačivo Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2022 (ďalej len „Potvrdenie“).

To som ani nevedel, ze ta povinnost je do 10 marca. Ja robim to naraz  na konci januara, poslem aj predvyplnenu ziadost aj potvrdenie o prijme, zamestnavatelovi pre zamestnancov.

Citát

V prípade, že zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2022 iného zamestnávateľa, a požiada o vystavenie potvrdenia bývalého zamestnávateľa najneskôr do 5. februára 2023, bývalý zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť bývalému zamestnancovi doklad - Potvrdenie v termíne do 10. februára 2023.

Toto som nevedel ,ze musi poziadat, toto je hlupost. Ved ked nema to potvrdenie, nevie si spravit danove priznanie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to hlupost ale je to v zakone.  3 pilier mas z DSS a danovy bonus beries z minulosti.   Ak nesuhlasis s navrhom statu tak podavas vlastne, inak len podpises.  Takto to maju v skandinavii a setri to pracu uctovnikom.   A Tomas nemusi ani dokladat deti, co je tiez vec co stat vie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov