Search the Community
Showing results for tags 'investície'.
-
Uvažujem nad reorganizáciou mojich financií, keďže som dosť lenivý sa o tieto veci starať a väčšinou to nechám všetko ležať ladom, tak už dávno nastal čas aby som s tým niečo začal robiť. Počul som, že investície do podielových fondov by sa po kríze mohlo oplatiť. Ale nemám žiadne skúsenosti, kto vie dobre poradiť kam dobre investovať peniaze?
- 59 replies
-
- investície
- investovanie
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Toto ma už dávnejšie zaujíma dlhšiu dobu. Všade čítam že nie sú peniaze na toto, nie sú peniaze na hento a pod. Viem, že sa spýtam blbosť, ale prečo NBS nevytlačí napr. 100 miliárd korún aby bolo napr. na diaľnice? Nie som ekonóm, ale tuším že peňazí sa môže vytlačiť iba toľko aby boli kryté (čím?), a na základe čoho sa to určuje?
-
Tak a na svete je psychologická štúdia, ktorá ukazuje, že peniaze majú nejaký ten vplyv na charakter človeka. V poslednom vydaní časopisu Science je ukázané, že aj obyčajný nesústredený pohľad na bankovky dokázal zmeniť správanie pozorovaných účastníkov experimentu. Pozorovaná zmena spočívala v zvýšení "samostatnosti" pri následnom riešení problému. Jeden z testov spočíval v zadaní zložitého (nie však neriešitelného) problému, ktorí mali účastníci experimentu riešiť. Po odídení inštruktora z miestnosti mali možnosť ho zavolať späť a požiadať ho o prípadnú podporu. Meralo sa, koľko komu potrvá, kým o podporu zažiada. Podľa očakávaní sa tí vystavení predtým peniazom ozývali výrazne neskôr. Zatiaľčo teda faktický nedostatok peňazí robí ľudí závislejšími, získanie peňazí nás učiní menej samostatnými a dokonca menej ochotných pomáhať druhým. Druhý spomenutý účinok bol pozorovaný testom, kde ľuďom v dvoch skupinách prečítali rozličné eseje - jednu o bohatej a pozitívnej budúcnosti, druhú o obmedzených peňažných zdrojoch. Účinok bol testovaný "náhodným" upustením bloku s tužkami "náhodnou" asistentkou "náhodne" idúcou po chodbe, keď ich vypúšťali z miestnosti. Čo myslíte, ktorá skupina bola ochotnejšia? Áno, tí bohatstvom nezblbnutí si našli viac času pomôcť. Peniaze teda nemenia len naše uvedomelé rozhodnutie o pomoci druhým, ale aj okamžitú a spontánnu ochotu pomôcť. Snáď ešte pozoruhodnejšie boli výsledky, kde testovaní ľudia boli vystavení rozdielnym screensaverom - plávajúce rybičky a plávajúce bankovky a potom boli požiadaní o rozmiestnenie stoličiek kvôli záverečným rozhovorom. "Akvaristi" sa nebránili sadnúť si oveľa bližšie než "bankovkári." Celý článok Tak čo, kazia peniaze náš charakter alebo ako to je? :lol: