Skočiť na obsah

Základná vojenská služba?


alamo

obnovenie brannej povinnosti?  

14 členovia hlasovali

  1. 1. boli by ste za obnovu nejakej formy brannej povinnosti?

    • áno
      4
    • nie
      7
    • nejaká iná odpoveď, na ktorú sa "áno alebo nie" nehodí
      3


Odporúčané príspevky

pred 53 minútami, Sniper pridal:

má vôbec zmysel za Slovensko bojovať?

V tom blogu je naznačená hrozba, či Slovensko vôbec prežije. O to by som vôbec nemal obavy. 

40 rokov sme boli v područí ZSSR a Slovensko nezaniklo. 5 rokov sme boli satelit Hitlera a Slovensko nezaniklo. Je to skrátka nezmysel.

Nejde o nič iné, než o stupeň samostatnosti rozhodovania. A tu re podobný tlak z Východu aj zo Západu - podriadiť sa. Buď Moskve, alebo centrále

Moskva ten tlak vyvodzuje vojenskými hrozbami a barbarským ničením, ten tlak vyvodzuje ekonomickými sankciami. 

V oboch prípadoch je o samostatnosti nejakého "Slovenska" možné s úspechom pochybovať.

Nejde o nič iného, než o hodnotový boj, boj o hodnoty. 

 

A preto aj tá hlavná otázka nie je, či bude mať za Slovensko kto bojovať, ale: Existujú vôbec nejaké Slovenské hodnoty?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 24 minútami, irb pridal:

Existujú vôbec nejaké Slovenské hodnoty?

Samozrejme: Jánošík, pivo, borovička, Tatry, pracovitosť a maďarký triathlon. Aj poliaci, maďari, rakúšania, nemci atď. majú svoje hodnoty, a ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 minútami, buky pridal:

Samozrejme: Jánošík, pivo, borovička, Tatry, pracovitosť a maďarký triathlon

Ak len toto majú byť slovenské hodnoty, tak za Slovensko sa vôbec neoplatí bojovať. Toto, tieto hodnoty, nám umožnia aj v a aj Putinovci.

Takže sa nehrajme na to, že bojujeme za Slovensko.

A povedzme to úplne otvorene: Kašlať na Slovensko, to, za čo treba bojovať, je západná civilizácia, západné civilizačné hodnoty. Otvorene a úprimne: Slovensko je iba malá oblasť s bohatou folklórnou kultúrou, ktorej je jedno, kto práve vládne, pretože nemá dosah na nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 49 minútami, irb pridal:

V tom blogu je naznačená hrozba, či Slovensko vôbec prežije. O to by som vôbec nemal obavy. 

40 rokov sme boli v područí ZSSR a Slovensko nezaniklo.

Smerujeme mimo témy, mieri to sem. A tam som aj napísal dôvod, prečo za Slovensko sa už neoplatí bojovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, irb pridal:

A preto aj tá hlavná otázka nie je, či bude mať za Slovensko kto bojovať, ale: Existujú vôbec nejaké Slovenské hodnoty?

A je to správny terminus technicus "Slovenské hodnoty"?

A kto vlastne má určovať, čo by tými "celospoločenskými hodnotami" za ktoré sa oplatí bojovať, malo byť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 34 minútami, alamo pridal:

A kto vlastne má určovať, čo by tými "celospoločenskými hodnotami" za ktoré sa oplatí bojovať, malo byť?

Mozes sa tomu smiat ale tieto hodnoty vznikaju emergentne,  a donedavna aspon nejake spolocne hodnoty boli.  Napriklad aj to ze Slovensko je sucast zapadu a tak zahranicna politika sa nemenila s vladami.  Dnes je Slovensko rozdelene a bez spolocnych hodnot je otazka casu ked to bude mat dosledky, v pripade krizy Slovensko moze zaniknut ako stat.

A irb,  keby v case ruskej okupacie Rusko chcelo Slovensko rozdelit medzi okolite staty, tak by to vedelo spravit.  A v buducnosti sa nieco podobne moze stat,  ideme do obdobia ked prestavaju platit medzinarodne pravidla.
Zaujimavy clanok od armena zijuceho na slovensku
https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/701078-slovensku-hrozi-katastrofa-zmenme-to-vyzyva-sef-firmy-ktora-patri-medzi-svetovych-lidrov-v-odbore/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_9clanok_box

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, alamo pridal:

A je to správny terminus technicus "Slovenské hodnoty"?

Áno, je to správny terminus technicus. 

Lebo ak sa niekto preciťuje ako "Slovák srdcom", tak bude ochotný ísť do boja iba za tieto nejaké "Slovenské hodnoty".

Ak však žiadne nie sú, resp, sú len také ako že valaška, kroje a ľudové piesne, tak to skutočne ľudí do vojny dobrovoľne nevyženie.

pred hodinou, tyso pridal:

Napriklad aj to ze Slovensko je sucast zapadu

To nie je žiadna Slovenská hodnota, ale Západná hodnota, sorry. (Poprípade ešte tak Bratislavská hodnota)

 

pred hodinou, tyso pridal:

keby v case ruskej okupacie Rusko chcelo Slovensko rozdelit medzi okolite staty, tak by to vedelo spravit.

Nejde o to, čo by vedelo, ale čo naozaj urobilo. 

pred hodinou, tyso pridal:

Zaujimavy clanok od armena zijuceho na slovensku

Áno, zaujímavý.

Ak som to správne pochopil, hovorí vlastne, že počas ZSSR bolo v Arménsku mnoho frezarov, sústružníkov, ale po rozpade ZSSR a po páde komunizmu, to všetko zaniklo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 minútou, irb pridal:

To nie je žiadna Slovenská hodnota, ale Západná hodnota, sorry

hm,  neusuhlasim.  To je totiz zhrnutie istych hodnot, ako je je humanizmus, pravny stat,  jednotlivec ako ciel.   Ta ochota branit stat, ktory tieto hodnoty zabezpecuje je dosledok.   Ak tieto hodnoty nie su vseobecne zdielane, tak potom chyba ochota ich branit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso - tie hodnoty neboli nikdy na Slovensku vybojované z hĺbky slovenských túžob, boli sem importované, a preto sú iba povrchné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 minútami, irb pridal:

hovorí vlastne, že počas ZSSR bolo v Arménsku mnoho frezarov, sústružníkov, ale po rozpade ZSSR a po páde komunizmu, to všetko zaniklo.

hm, to si si vybral zvlastne z celeho clanku :)

Nejde o to, čo by vedelo, ale čo naozaj urobilo.   Nuz par rokov pred tym Slovensko o cast uzemia prislo,  to ze sme potom na rozdiel od Madarska skoncili na strane vitazov, to bolo skor stastie ako dosledok slovenskych postojov.   V blizkej buducnosti to moze dopadnut inak.  
A tak jasna otazka, ak ruska arbitraz rozhodne ze Slovensko ma cast uzemia odstupit Madarsku, bude niekto ochotny Slovensko branit ?  Bude to hodnota za ktoru uz stoji bojovat ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve teraz, tyso pridal:

ak ruska arbitraz rozhodne ze Slovensko ma cast uzemia odstupit Madarsku, bude niekto ochotny Slovensko branit ?  Bude to hodnota za ktoru uz stoji bojovat ?

Nie, nebude.

Možno zopár "hejslovákov", ale inak nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 minútami, irb pridal:

tie hodnoty neboli nikdy na Slovensku vybojované z hĺbky slovenských túžob,

hm,   alebo naopak.  V nasej rodine to boli hodnoty generacie,  nemam pocit ze narodni buditelia nepatrili k slovakom. V nejakom kontexte boli importovane z nemecka ale preto su europske.

pred 2 minútami, irb pridal:

Možno zopár "hejslovákov", ale inak nie.

Potom chapes ze je stat v ohrozeni,  ak ho nikto nechce branit, tak o neho mozeme prist. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 minútami, tyso pridal:

Potom chapes ze je stat v ohrozeni,  ak ho nikto nechce branit, tak o neho mozeme prist. 

Chápem, že ŠTÁT je v ohrození, ale nerobí mi to vrásky na čele.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 25 minútami, irb pridal:

K čomu vlastne budili národ?

no presnejsie ho vytvarali :) narody v modernom ponati vznikli v 19 storoci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste,  stredoveky narod bol spojeny s panovnikom nie s jazykom. Uhorsky narod mal  napr. ako jazyk latincinu.    Etno geneza narodov prebiehala v europe od cias francuzskej revolucie.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedocital som ani ten blog ani diskusiu, ZVS na Slovensku.  My sme rozdeleny narod a uz podla mna ani fungovat nebudeme, maximalne ako moldavsko, tam som nebol. Sme nic. A ja stym ani nic robit nebudem. Teda kludne nech si nas rozoberu ostatne staty. 

My sme prisli o stat, ze snami sa uz nikdy nikto bavit nebude. Zatleskajtesi fico ovce, uz to aj tak nenapravite. Sme v  fpci. Sestre volit korcoke ,nikdy. (ma dve vysoke skoly a vie a dve jazyky,nezere maso) zije v Trnave a budes mat to ohaha-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podobná rozpoltenosť, ako na Slovensku je aj v Srbsku. Mnoho Srbov mentálne inklinuje k Rusku. Výsledkom je, že Srbsko ekonomicky zaostáva a mnoho mladých ľudí tam nenachádza zmysel existencie a emigrovalo na západ. Bavil som sa z jedným srbským emigrantom na Slovensku. S otcom sa už nerozpráva, rozdelili ich neprekonateľné rozdiely v názoroch. Už sa nechce vrátiť. Na Slovensku pracuje v IT. Ak sa na Slovensku situácia zmení, nič ho zrejme nebude motivovať zostať ani tu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 34 minútami, Tono pridal:

S otcom sa už nerozpráva, rozdelili ich neprekonateľné rozdiely v názoroch

To sa stáva. Veď je už dospelý a samostatný. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 hodinami, tyso pridal:

Podobný príklad je firma ESET. Založili ju 4 Slováci, odhodlaní presadiť sa na trhu vlastnou prácou talentom a schopnosťami. Dnes je to úspešná firma, zo zastúpením na celom svete. https://finstat.sk/31333532 Pokiaľ viem, dnes buduje v centre Bratislavy sídlo, ktoré má slúžiť aj ako kampus, pre rozvíjanie talentovaných mladých ľudí v odbore IT. Spoločnosť ESET nikdy nedostala zo Slovenska štátne zákazky. Asi preto, že ESET nebol ochotný a ani závislý pristúpiť na korupčné praktiky, pri prideľovaní štátnych zákaziek. Štátne inštitúcie radšej používali ruský antivírový software 

Kaspersky. https://zive.aktuality.sk/clanok/hxaJxD7/nemecka-tajna-sluzba-varuje-pred-antivirusom-kaspersky-rusi-ho-mozu-vyuzit-na-utoky/ 

Celkom sa čudujem, že ESET po týchto voľbách ešte pokračuje s výstavbou svojho sídla na Slovensku, aj napriek tomu, že je cieľom neustálym útokov a vyhrážok slovenských rodoľubov. Nuž, ako by naším rodoľubom odľahlo, keby sa už ESET konečne spakoval a odišiel zo Slovenska. Ten lukratívny pozemok, v centre Bratislavy, by naši developeri určite vedeli využiť lepšie, ako ESET.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

18 hours ago, irb said:

@tyso - tie hodnoty neboli nikdy na Slovensku vybojované z hĺbky slovenských túžob, boli sem importované, a preto sú iba povrchné.

Nuz nie vsetci maju rovnake tuzby ako ty. Otazka ostava, aka cast Slovenska ma ake tuzby.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 43 minútami, smiley pridal:

aka cast Slovenska ma ake tuzby.

Avšak ja ani nehovorím o tom, kto má aké túžby, ale či existujú túžby špecificky slovenské, ktoré by boli nosným prvkom túžby bojovať za Slovensko.

A hovorím, že neexistujú, alebo ak existujú, tak niekde hlboko v nevedomí a teda ak bojovať, tak za Západ, nie za Slovensko. To je všetko.

Ale ľudia radi emocionálne vypisujú o Slovensku, boji za Slovensko a že Slovensko zanikne - hoci je to iba kus územia, ktorý nikdy nezanikne. Nanajvýš by mohla zaniknúť slovenská reč - to je asi jediné, čo mi napadá. 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, irb pridal:

to je asi jediné, čo mi napadá. 

Ak by sme ako druh zanikli, tiež by sa nič významné na tejto planéte nestalo - "to je asi jediné, čo mi napadá".

Archeológovia nachádzajú opevnenia už z doby lovcov - zberačov, datované 10 000 rokov pred naším letopočtom. Pred kým sa ľudia vtedy potrebovali brániť, keď ich populácia nepresahovala ani desiatky miliónov jedincov, na tak rozsiahlom území? Pred zverou asi nie. Ak sa živili lovom, museli sa voľne pohybovať v krajine. Ak by len sedeli za hradbami, veľa by toho neulovili. Celú história ľudstva charakterizujú opevnenia, valy, hradby, pevnosti..., ktorých jediným cieľom bola obrana, pred agresiou vlastného druhu. V histórii ľudstva bol najväčším nepriateľom človeka človek. Z inej tlupy, kmeňa, národa, štátu... Agresia je hlboko zapísaná v našich génoch, už od čias šimpanzov. Agresia a inteligencia sú mix vlastností, ktorý z nášho druhu vytvoril vrcholového predátora. Iba 80 rokov uplynulo v Európe, od masového vraždenia počas 2. svetovej vojny. Čo ale znamená 80 rokov v evolúcii nášho druhu? 

Ak niekto čítal Bibliu a Starý zákon, nutne musí dospieť k záveru, že dejiny ľudstva sú dejinami intríg, vraždenia a genocídy. Už v knihe Genezis nájdeme, ako Kain zabil Ábela. Nechcem tým tvrdiť, že Biblia je historickým zdrojom poznania, ale je v nej zapísaná historická skúsenosť nášho druhu Homo sapienns. Kto teda odmieta bojovať, bojuje vlastne proti evolučným zákonom.

p.s.

Denne chodím na prechádzky po lese zo psom. Z nejakého atavistického pudu som postavil na seba kamene v tvare mohyly. V Tatrách sa s nimi môžete stretnúť na miestach, kde takéto mohyly vyznačujú cestu na miestach, kde nie sú iné orientačné body. Horolezci ich nazývajú "mužíci". Takmer pravidelne tieto kamene niekto zhodí. Počas prechádzky som sa zamýšľal, kto si dá záležať na tom, aby nezostal "kameň na kameni". Ale s podobným javom sa dá stretnúť aj na detskom pieskovisku. Vždy sa nájde nejaké decko, ktoré ostatným zbúra ich "hrad z piesku" bez toho, aby mal z toho nejaký praktický úžitok. Naplňuje ho to zrejme pocitom dôležitosti vlastnej existencie. A ak to už robia deti, tak sa nemožno čudovať, čo ich bude uspokojovať, keď vyrastú. Takže Putinovi celkom rozumiem.   

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov