Skočiť na obsah

Čo je to za hmyz/chrobák? Ako škodlivý vyhubiť?


swift

Odporúčané príspevky

Vilmuš,

takto som to robila aj ja ...

 

napriek tomu sa tie malé polguľaté hnedé hnusobky furt niekde ukážu - nie hromadne, to sa už nestalo ...

ale po jednom, dvoch, troch, len ich nájdem zvyčajne skapaté

živé nachádzam zvyčajne tak po jednom  na rozhraní steny a plafóna, tam im je akosi dobre.

 

sú dni, keď nie sú, ani v tajných skrýšach, potom zasa hneď začínam ráno tým, že prezerám steny a kútiky, kde zvyknú byť a vyhadzujem skapaciny ... a striekam cyperom ako blázon, a tie potvory furt sú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

tak nejak, ono sa niekedy aj týždeň neukážu, ale potom nájdem niekde v kúte tak dvoch - troch. Včera som zlikvidovala dvoch živých, ja, zástanca všetkých foriem života...snáď postupne zmiznú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Včerajšok som venovala boju proti tým XXX krpatým. Vypratala som špajzu, vyniesla 3 pytle a skoro ma meglo, v krabici s čokoládami, keď som ich poprezerala, boli hnusné mláďatá tých chrobákov (no, červíky). Fuj, skoro som zrádnika dostala, chudinky mačky sa isto vyľakali, keď počuli tie zvuky, čo som vyprodukovala...ale som to celé šmarila do pytla...skrátka dnes sme s Flinstonom dokúpili dózy, omilostené potraviny som naskladala do dóz, dúfam, že cez dekel neprelezú. Ešte mi chýba dóza na strukoviny a 1 na cestoviny. A samozrejme, aj Cyper mal robotu.

Snáď sa tých krpatých XXX konečne zbavím!!!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pavúky mi nevadia, tie skôr ochraňujem...

pred aso 3 týždňami som zahájila protichrobákovú činnosť: zakúpila som si plastové dózy, so silikónovým tesnením, do tých som nasypala múku, strúhanku a krupicu. Do ďalších som dala nenačaté koreniny, v dalšej mám také načaté, kde chrobáky nie sú, ostatné koreniny som vyhodila bez milosti. zatiaľ sa v tej skrinke neobjavili. A dúfam, že sa ani neobjavia. Podobne to urobím aj v špajzi s čajmi, hríbmi a skrátka s tým, čo tam mám a čo tie mrchy majú tiež radi.

pavúky sú dobrý indikátor na červotoče. keď nie sú chytené v pavučine, nie sú ani v špajzi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak toto mi nenapadlo, ale teraz, keď to tak vidím čierne na bielom, si spomínam, že veru som v lete vysávala z kútov pavučiny plné tej hávede - dávala som pozor, aby som neublížila pavúkovi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Zdravím, chcel by som poprosiť o radu, či niekto nevie čo je to za hmyz/chrobák, vyskytuje sa mi doma v paneláku po výmene okien za plastové, pred tým som to nikdy nevidel. Väčšinou ho nájdem práve na okne, konkrétne na skle akokeby išiel za svetlom, šplhá sa po žalúziach a niekedy spadne čím na seba upozorní, tak som ho aj objavil lebo má tvrdšiu škrupinku takú ako lienka a na hliníkových žalúziach je to počuť ako padá. Väčšinou má také hnedo sivé sfarbenie, keď ho pripučím tak pukne, vie lietať ale väčšinou lozí je cca 2-3mm veľký, napr zvyknem ho nájsť aj na stenách alebo na plagátoch v detskej izbe. Neviem prísť na to skade sem chodia, za deň zabijem aj 5tich a v zimnom období ich nevidno, len len keď sa oteplí napr. teraz vo februári zase vyliezli. Prikladám aj fotky.

P1130075.jpgP1130076.jpg
 
P1130077.jpgP1130079.jpg
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alfonz,

 

vyzerá to tak, že máš doma exempláre z chrobákov menom  Anthrenus ... aspoň to vyzerá ako Anthrenus

mohli sa presťahovať pri prerábke z pokojného miesta, či pri prerábke bytu kdesi v susedoch, alebo len zmena klímy, majú radi sušené rastliny, vlnu, čalúnený nábytok, a zvyčajne miesta, ktoré sa priveľmi nevetrajú a nehýbu / preto sa volá aj múzejný chrobák /

 

je ich viac druhov, a viac farebných variácií, ale asi to bude niektorý Anthrenus

 

 

žiaľ ... zateplenie polystyrénom a plastové okná vytiahnu na svetlo sveta kdečo ... a zároveň znemožňujú x druhom drobučkého hmyzu, ktorý voľne premával medzi vonkajším a vnútorným svetom, premávať, prestane im vyhovovať klíma v byte, a vyliezajú a lozia kdekade, kde vidia únik ...

 

okrem donesených polguľatých chrobákov, o ktorých sme tu písali s Vilmou, sa u nás objavili po namontovaní plastových okien a neskôr podláh drobučké chrobáky, ktoré vyliezajú spod plávajúcej podlahy, a lozia po stene, a drobučké mnohonôžky a kdečo drobnučké ... čo denne rozmazávame po stenách, a potom líčime fliačiky po nich.

 

okrem Cypera je jedna pomoc, ktorú používame už tri mesiace, po mesiaci sme zbadali zlepšenie ohľadne plesní a vlhkosti, plesne sme mali proste všade, a drobného hmyzu na mraky ... Savo proti plesniam a Cyper patrili ku každodennej výzbroji ...

 

odvlhčovač - akejkoľvek značky, prvé týždne čo deň, to dva litre vody ... a stále má čo odvlhčovať.

 

a v posledných dňoch si všímam, že aj ten drobučký hmyz, ktorý lozí po stenách ako pichnutie špendlíkom - sa trochu preriedil ... ale odvlhčovač ide stále, a stále udržiava nízku vlhkosť ...

odporúčam lapať, kynožiť a Cyper a odvlhčovač ... :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď. Konečne viem ako sa to volá a môžem získať viac informácii na boj s nimi. Čo sa týka plesni tak v celom byte ju vôbec nemáme aspoň nie takú ktorú by bolo vidieť voľným okom, nikdy sme s plesňou nemali problém a vetráme dosť často, no zrejme sa po výmene okien zvýšila vlhkosť vzduchu v byte.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

na prvy pohlad bzdocha

ma tu poruke par zoologov, ak je to potrebne, mozem sa ich opytat na konkretny druh

inak zvyseny vyskyt jednoducho suvisi s rocnym obdobim, rozmnozovacim cyklom atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tlačia sa aj u nás ... posledný mesiac sme mali tie veľké bzdochy na balkóne pravidelne

to sa nedeje každý rok, skutočne len občas

 

možno sú premnožené, možno celý tento teplotne podivný rok spôsobil ich premnoženie, alebo cítia tuhú či mokrú zimu ... zvyčajne to sú dôvody, prečo sa vonkajšia chrobač dakam ponáhľa strčiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

kurník šopa, tak konečne sme dokončili tú prerábku, a zrazu v záchode kuknem na stenu, a čo tam bolo? úplne miniatúrne chrobáky, také nejaké svetlošedé, podlhovasté, takmer neviditeľné, musela som na to pozerať cez lupu, 2 ks liezli po stene. Veď tam máme čisto, furt to tam pucujem, myslela som, že na dlhú dobu máme od hmyzu pokoj. A ono drek makový...kde dočerta sa to zas nakotilo za tú krátku dobu, kde sa to vôbec vzalo, v živote som také nevidela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ajaj. skús odfotiť. nie sú to rybičky?
im mohla tá prestavba narušiť životný priestor, alebo kdesi mohol čosi navlhnúť, tam oni bývajú radi.

aj pod linoleom, pod plávajpcou podlahou, v stupačke a okolí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fuj fuj fuj. Nechutnejsia bytova haved snad ani neexistuje.

Ked som to prvy krat videla vyliezat z vane, nie zrovna male a kratke, az ma naplo.

 

Rybenky, v cestine, svehly v slovencine, kamoska ma s nimi neskutocne problemy. Dostanu sa aj cez stupacku, paci sa im vo vlhkom. takze su vsade, aj v kutoch miestnosti.

Ako sa ich zbavit, netusim. Nemala som zatial s nimi problem.

 

V byte ex nech si to riesi uz nova gazdina :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V decembri bolo teplo, ale aj tak som sa udivil /a trochu zaradoval/ ked mi na perine v posteli na Kysuciach pristala lienka. Zobral som ju na prst, ze budem robit ňuňuňu a pozeram, ze nie je cervena, ale oranzova a ze nie je sedembodkovana, ale az devatnastbodkovana /to som uz nepocital, ale nasiel na internetoch/. Nasiel som aj to, ze to nie su nase panbozkove kravicky, ale cinske invazne lienky, ze trtkaju a mnozia sa o sto sest a ze kusu ako ku®vy. Neskor som si ich vsimol nad garnizou, celu guncu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, rybičky poznám, stretla som sa s nimi kdekade v sprchách, toto sa ani nedá odfotiť - aspoň nie mojím mobilom, je to hrozne malé, pripomína mi to také miniatúrne svetlosivé až priehľadné mravce. Uff, bolo nám treba prerábky. jednej hávede som sa zbavila a iná sa mi nasťahuje do baráku??? No, môžem byť rada, že to nie sú šváby alebo rusy...tie sme mali kedysi v mojom druhom zamestnaní, kotili sa pod propanbutanovou bombou, kde sme si kávu robievali, presnejšie pod izolačnou podložkou, na ktorej tá bomba bola, napriek pravidelnej likvidácii odborníkmi. Pod tou bombovou podložkou bola priam pôrodnica.

Na tých našich nových domácich obyvateľov asi zahájim Cyperterapiu. Dúfam, že neostanú fľaky na stenách. Ale uprednostnila by som skôr niečo, čo ich len odpudí a vypudí od nás, nie priamo pozabíja. Keby som o takom dačom vedela.

 

Lienky mám rada, to sú sympatické chrobáčiky, a budete sa diviť, ale sú mi sympatické aj ucholaky, tie chúdence sme si vždy dovliekli z oberačky v strapcoch hrozna, je to dravý chrobáčik a okrem inej hávede žerie háveď, ktorá parazituje na ovocí. Vôbec neštípu a že lezú do uší, je hlúpa povera, aj tie desivo vyzerajúce klieštiky na zadku sú úplne neškodné. Zvykla som ich preložiť na ružičky a citrusy, čo som mala na balkóne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

ooo, krásny pán Roháč!

Dnes som sa rozhodla, že pôjdem z jazera peši, a mala som plecia zakryté takou farebnou tenkou šatkou - a vtom priletel krásny motýľ, myslím, že to bola babočka pávooká, a sadol si mi na zelenú kabelu, čo som mala prehodenú cez rameno. Potom kúsok odletel, ale zasa priletel nazad a sadol si na rameno, na tú farebnú šatku. Tak som postála chvíľu, a pozerala som ne neho, aký je krásny. Chvíľku sedel s krídlami pri sebe, takže nebolo vidno tú nádheru, mohla som pozorovať len zamatové telíčko a tykadlá, a potom tie svoje krídla rozprestrel, a ukázal mi tie krásne oká. Odplašil ho oproti idúci cyklista.

Ani som si ho nemohla vyfotiť, nemala som mobil so sebou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov