Skočiť na obsah

Je to lienka alebo iný hmyz?


Jovzin

Odporúčané príspevky

Chcem sa opytat ci je mozne aby lienka mala aj zltu farbu ?

Lebo dneska neviem ci to bude pocasim ale okolo okna mi lieta aspon 10 lienok so zltym chbtom. A zacina to byt otravne.

Mate aj vy niekto taketo skusenosti? Hlavne premyslam odkial sa tu tolko tohto hmyzu nabralo. Ako pozeram tak su na kazdom poschodi nasej bytovky. Aspon co som tak videl troska.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lienky sa obyčajne pchajú do domov a bytov, keď sa buď prudko ochladilo alebo má prísť studená zima. Preto treba mať na všetkých oknách sieťky a hlavne aby boli dobre zatesnené, lebo tie chrobáky sa prepchajú aj cez niekoľko milimetrovú škáru. Lienky sú štandardne červené, vyskytujú sa aj žlté a niekedy sú dokonca aj čierne (tie sú jedovaté .... #just_kidding).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred časom som videla jeden dokument o "veľkochove" lienok - film o jednej farme v usa, ktorá sa na to špecializuje - lienky sú vysoko ceneným hmyzom,

likvidujú nielen vošky, ale poradia si aj s larvami pásavky zemiakovej, mandelinky, čo je ešte viac cenené.

 

doslova ich liahli, všetkých farieb, aj žlté, ale najviac červené, v takých obrovských množstvách, že lienky na prepravu na miesto určenia do špeciálnych krabíc naberali lopatami.

 

tých zalezených mi je vždy ľúto, zvyčajne sa na jar pri najväčšej opatrnosti nájde nejaká zlisovaná medzi oknami ...

 

preklad z jedného článku :

 

Na svete žije viac než 5000 druhov lienok.

Veľkosť jednotlivých druhov sa mení od 1,5 do 12 mm.

Farebnosť kroviek je pri veľkej väčšine druhov nápadná : sýtočervená, červená, oranžová, žltá, čierna s krikľavou ozdobou.

Sú bodkované katarinky a sú aj pásikované, niektoré druhy sú len jednofarebné.

Krikľavá farebnosť upozorňuje tradične v prírode ich nepriateľov, pozor, asi som jedovatá - pre niektoré druhy jašteríc a vtákov sú skutočne ťažké na žalúdok.

Človek ich môže "nedopatrením" zjesť aj sto, a nič sa mu nestane,

 

 

zdroj a preklad: http://tudomany.ma.hu/tart/cikk/h/0/16231/1/tudomany/Hanyfele_katicabogar_letezik
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a tym, ze su lienky vlastne dravce (mozno nie vsetky z tych 5000 druhov), tak pri premnozeni = nedostatku potravy vedia byt aj agresivne a neprijemne hryzt. Osobne som to zazil jedno leto v Stiavnickych vrchoch, ked kamenny sokel rozhladne na Sitne bol pokryty skoro suvislou vrstvou lienok - tych beznych, cervenych 7-bodkovych.

Lienky nemaju prilis vela predatorov, zrejme kvoli svojmu "nebezpecne" farebnemu vyzoru, ale najma tvrdym krovkam a zapachajucemu sekretu, ktory vylucuju.

Nasiel som celkom zaujimavy, ludsky napisany ZDROJ

akurat ma prekvapilo, ze je to "ladybug"... vzdy som si myslel, ze lienka sa povie "ladybird" ...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ladybug aj ladybird je spravne, tak ako v nemcine, aj v anglictine sa pomenovania v jednotlivych krajinach lisia. Prvy vyraz je z americkej a druhy, z britskej anglictiny.

Dokonca sa pouziva aj nazov ladybeetle

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Hmm

 

Tak pocul som nieco v telke ze za to ze je tepla zima tak sa proste premnozili lienky. A kedze oni su masozrave tak ich to taha dnu do bytov a podobne. Hmm budem musiet ist kupit sietku na okno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lienka je dravý hmyz a nesmierne užitočný pre ekologické ničenie škodcov typu vošiek na rastlinách, aj vo veľkom, ale mäsožravá nie je celkom určite :)

 

a ľudí nežerie nastopro, uhryzne, keď sa bráni, občas :)

 

premnožiť sa občas premnoží, ako každý iný hmyz,

ale sieťka je dobrý nápad, nielen kvôli lienkam : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo, za tyzden tri kusy v kuchyni, to este nepokladam za invaziu... mam ale pocit, ze nielen podla meteorologov sa blizi ochladenie - pocul som divny sramot v paneli, budem musiet nastavit pascu na mysi...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 2 rokmi...

Na nete je viacero článkov o tom, že jedine červené lienky sú "tie dobré", ostatné sú imigranti z Číny, môžu byť jedovaté a žerú naše. Takže všetko lienkovité, čo nie je červené a má buď oranžovú, čiernu alebo žltú farbu by sa malo bez milosti kynožiť lebo sa to množí ako šváby a potkany v jednom.. A bez tých moralistických blábolov o rasizme, xenofóbii a predsudkoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov