Skočiť na obsah

Ľavica vs. pravica


jose

Odporúčané príspevky

Ano, presne tak. 

 

Som rad, ze konecne suhlasis. Uz som sa zlakol, ze budes kritizovat kapitalizmus a budes ho chciet nejakym sposobom zrusit. Ale kedze nechces kapitalizmus zrusit - je to jasne. Mame kapitalizmus, ktory ma zopar chyb, ktore mozeme napravat.

 

Som rad, ze rakuska skola je tvoj vzor. Pretoze rakuska skola nikde nekritizuje zisk a kazdemu rozumnemu cloveku je jasne, ze taka firma, ak nema zisk, nema buducnost.

 

A som rad, ze si uviedol Janecka ako cloveka, ktory rozumie krize - pretoze ked pise, ze krach si sposobili greci sami - pise to co ja.

 

Takze si len nastvaty a strasne zle pises, ale inac si kapitalista ako prasa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nie som nasrany, lebo keby som bol  by to moj problem  ze sa neviem vyssporiadat so svojim egom:)

 

- janecka som spominal z dovodu ze kapol na strunu v tom, ze system je neefektivny a skorumpovany v podstate tam je jeho pole posobnosti. Na neefektivite zaraba, korupcia sa mu nepaci a preto nejak zacal na vlastne triko nieco podnikat v tomto smere.

- Rakuska skola mi je najblizsie zo systemov ktore su, to vobec neznamena, ze je neexistuje lepsi system a sposob

- Ja nekritizujem zisk, len upozornujem na to, ze to prinasa druhu stranu mince

 

 

A najpodstatnejsie upozronujem, ze terajsi system je silne deformovany a centralizuje sa a dodavam, ze sa to deje nie v prospech ludi ale k dominancii a ovladaniu. To nie su kozmeticke vady, to su zasadne veci, ze spoocnost sa stransformuje na spolocnost ovladajucich a ovladanych. To nebolo cielom kapitalizmu:) A je potrebne, aby sa vyjasnilo či toto chceme. 

 

V zasade teda kapitalizmus nepriniesol vytuzenu rovnovahu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- janecka som spominal z dovodu ze kapol na strunu v tom, ze system je neefektivny a skorumpovany v podstate tam je jeho pole posobnosti. 

Ceska republika je skorumpovana. To tvrdil. Aspon cituj spravne.

 

 

 

- Rakuska skola mi je najblizsie zo systemov ktore su, to vobec neznamena, ze je neexistuje lepsi system a sposob

A to je aky iny "lepsi" system?

 

 

 

- Ja nekritizujem zisk, len upozornujem na to, ze to prinasa druhu stranu mince

Akurat, ze bez zisku je horsie, nez je akakolvek ina druha strana mince. Mozes si to vyjasnit s ktorymkolvek skrachovanym podnikatelom, ktory nedosahoval zisk. 

 

V zasade teda kapitalizmus nepriniesol vytuzenu rovnovahu.

A preco by mal?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ubohe toto.

 

ja som janacka necitoval, vidis tu niekde citat odomna? A ked uz si zas namudrejsi,tak urcite si janecek nemysli ze korupcia je iba v cechach. Ty si bud tak prizemny trt ko, ze to je neuveritelne. s cim ty dokazes vyrukovat.

 

Lepsi system je ten ktory prinasa lepsi a vacsi uzitok pre ludi a nie len pre hrstku ludi.

 

Bez zisku v kapitalizme je horsie. Pretoze zisk je existencia, ale socializmus nebol postaveny na zisku. takze neporovnavaj co porovnavat nevies.

 

A preto by mal pretoze nerovnovazny system speje k silnym turbulenciam. Cely system vo vesmire sa snazi byt v rovnovahe, asi to nie je vylozene ludske prianie zit v nestabilnom prostredi a nevyvazenom, Iba ak blaznov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som janacka necitoval, vidis tu niekde citat odomna? 

Uhm sorry, mas pravdu. Nezmohol si sa na citat.

 

 

 

Lepsi system je ten ktory prinasa lepsi a vacsi uzitok pre ludi a nie len pre hrstku ludi.

A to je aky? Napriklad. Kde.

 

 

 

Bez zisku v kapitalizme je horsie. Pretoze zisk je existencia, ale socializmus nebol postaveny na zisku.

Preco sem pleties socializmus? Taky co bol v CSSR? Si normalny? (ze sa vobec pytam).

 

A co mas proti kapitalizmu? Kapitalizmus je dobry. Kapitalizmus nechces zrusit. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spravne robopol, lebo to tu uplne zaspamujete :)

 

Mat zisk na prvom mieste je chyba.

Napr. podnikatel vypusti do potoka jedy, lebo usetri na nakladnejsom zlikvidovani odpadu a zvysi si zisk.

 

Vobec mat na prvom mieste zisk je chory system.

Bolo to jasne od zaciatku (mudrejsim), ale vacsina v prvotnom nadseni nevidi. Dnes to uz vidi vacsina a kapitalizmus je uz prekonany. To co je okolo je len zotrvacnost. Progres nezastavis...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Nuž, kto zažil socializmus vie dobre porovnať, ako dokážu peniaze (zisk) zhovadiť ľudský charakter.

xenocide to buď nedokáže alebo to odmieta (skôr to druhé). Ak mu podám o koľko stúpol od pádu socializmu počet vrážd sebevrážd a lúpežných prepadnutí, tak začne porovnávať dnešný domáci systém s iným zahraničným systémom.

Je neuveriteľné čo dokážu ľudia urobiť pre vlastný blahobyt,  zotročovať ľudí za minimálnu mzdu lebo mzda pri stroji je zbytočný náklad. Táto ľudská zhovadilosť nabrala taký rozmer, že v dôsledku zisku sa v USA predávajú zbrane ako bicykel a náboje ako cukríky.

Výsledok dobre poznáme a xenocide odmieta na túto ľudskú zvrhlosť reagovať.

 

Nuž, je toho viac čo môžeme porovnávať a potom sa netreba čudovať, že ľudia (a je ich dosť) spomínajú na zlaté komunistické časy. Ak by sa politická situácia u nás ako aj v Česku vyvíjala inak, možno by sme sa na bývalý režim pozerali s iného uhla.

Bohužiaľ je to tak ako to je a skoro sa to tak len nezmení.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Nuž, kto zažil socializmus vie dobre porovnať, ako dokážu peniaze (zisk) zhovadiť ľudský charakter.

A vari v socializme ludia neboli hovada? Kdeze. Rovnako kradli, podvadzali, svindlovali - len nemali casto tolko moznosti.

 

A ked obvinujes PENIAZE - tak tp peniaze za to mozu?

 

Figu borovu. Ludia maju zodpovednost za to co robia. Kazdy ma svoju vlastnu zodpovednost. Nie zbabele vyhovaranie sa na peniaze, alebo system. Kazdy je zodpovedny za to co robi. V kazdom systeme. 

 

 

 

e neuveriteľné čo dokážu ľudia urobiť pre vlastný blahobyt,  zotročovať ľudí za minimálnu mzdu lebo mzda pri stroji je zbytočný náklad. 

Skus mi povedat, kolko ludi robi za minimalnu mzdu na slovensku, dobre?

 

A navyse - mzda je vec dohody. Ty zjavne nikoho nezamestnavas , vsak? Ani si nikdy nebol v pozicii zamestnavatela. Pretoze potom by si zakonite musel niekomu platit VIACEJ a inemu MENEJ. 

 

Na druhej strane - robit za malu mzdu je lepsie, nez nerobit vobec. Kde sa berie ta arogancia ludi, ze ty si tu sedis za PC, niecomu asi rozumies - ale namyslene a povysenecky si myslis, ze ty by si mal diktovat majitelovi malej restauracie, kolko ma platit za umyvanie podlahy? Ako priklad. Co o tom vies? Preco prave ty by si mal o tom nieco vediet, aby si rozhodoval o mzdach niekoho ineho?

 

 

 

. Táto ľudská zhovadilosť nabrala taký rozmer, že v dôsledku zisku sa v USA predávajú zbrane ako bicykel a náboje ako cukríky.

Ech, to sem pliest nemusis. Ako priklad si kludne zober Novy Zeland, Holandsko, Svajciarsko, Nemecko, Belgicko, Kanadu, Rakusko....mam pokracovat dalej. Videl si niekedy atlas Sveta, alebo si si az do dnes myslel, ze okrem Slovenka existuju len USA?

 

A ano suhlasim - vsetci zamestnanci zbrojarskych firiem by mali skoncit na ulici. Mas pravdu. Firmu zatvorit a ludi vyhodit na ulicu. Ale ja aspon nie som pokrytec, ktory sa tvari socialne ;)

 

 

 

Nuž, je toho viac čo môžeme porovnávať a potom sa netreba čudovať, že ľudia (a je ich dosť) spomínajú na zlaté komunistické časy. 

A stare zlate nacisticke casy nic?

 

Nizka nezamestnanost, ekonomicky rast, rastuce mzdy, spickova vyroba, statna podpora kdecoho, vysokokvalitne zdravotnictvo a skolstvo, perfektna veda, sportove uspechy, mladeznicke tabory, narodna hrdost. 

 

Mate na to plne a zakonom garantovane pravo. Ale ste to iste ako obdivovatelia nacizmu. Keby ste na namesti vykrikovali Heil Hitler, boli by ste na tom tak isto. Ste ochotni ospevovat akykolvek zversky rezim, kludne aj nacizmus, pokial by vam tento rezim dal nejake prachy. Vela prachov. Vela vyhod. Kludne sa nechate kupit nacistami, komunistami a potom ich oznacujete za "zlatu" dobu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A idioti smutia. 

 

Vazne to tu chce niekto oznacit Chaveza za predstavitela nejakej modernej lavicovej ekonomiky? Ja budem len rad, pretoze potom budem moct ukazat, v akej prdeli je ta lavicovo riadena krajina. Vo vlastnom zaujme sa tvarte, ze Chavez neexistoval a nebol lavicovy. Pretoze inac to bude debata o faktoch a tam nemate sancu. Obdiv k nacistom v diskusii nepomoze. (sorry - teraz sa mi to myli...vy ste chvalili nacistov, alebo komunistov za to, ze znizili nezamestnanost?)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Che Guevara? 

 

Si normalny? Preco sem pleties imperialistickeho agenta, zabijaka a posluhovaca diktatury? 

 

Snad mi nechces povedat, ze by nejaky laviciar - zastanca lavicovej a DEMOKRATICKEJ politiky mohol tamtu zrudu oznacovat pozitivne?

 

Prirodzene, obdivovatelia nacizmu a komunizmu maju spolocne, ze obdivuju take iste tipy osob. 



A co, naplieskas sem zdroje z wikipedie?

Zdroje. Udaje. Fakty. 

 

Vsimol som si, ze moji oponentni vacsinou nedokazu ani to.

 


Alebo je faktom, ze ludia su idioti, lebo ho vzdy znovu volili a krajina je v prdeli...

No jo, pri tej manipulacii. Pozri - ty tiez povazujes komunizmus za super, Guevaru za hrdinu, tak co sa divis? Mozno nie si lekarsky idiot, len si proste zmanipulovany tak, ze sa ti pacia autokrati, diktatori a vrazedni imperialisti. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

heh:)

zdroje, FAKTY. hmm imperialisticke fakty si myslel? :) 

 

o tom kto je ako zmanipulovany by som na tvojom mieste pomlčal :) O nao teraz pride sprska pravd ako sme vsetci tupi a ty si ten jediny, ta hviezda v tme:))

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol - teraz nechapem. 

 

Vari chces tvrdit nieco pozitivne na adresu Chaveza a jeho politiky? Skus to.

 

Alebo pochval Che Guevaru.



 sprska pravd ako sme vsetci tupi a ty si ten jediny, ta hviezda v tme:))

Vsetci nie. Vy dvaja napriklad ano.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na adresu Chaveza sa nebudem vyjadrovat, ani na adresu Guevaru. Vyjadrujem sa k tým udajnym faktom, ktore tak rad povazujes za fakty, nanestastie aj to co sa dostane do wikipedia a do analov historie su len zas NIEKOHo fakty, nuz s faktami je to komplikovane. Aj imperialisti povrazdili spustu ludi, aj komunisti, kapitalisti. Lenze kazdy tvrdi, ze zla je ta druha strana. A to su tie fakty. Fakty v sovietskom zvaze su ine ako v amerike.

 

A ked my dvaja a navyse podla teba, tak je vsetko v najlepsom poriadku lebo ty nie si ten co ma co posudzovat co je alebo nie je fakt, ci pravda, všetko co ty akurat mozes napisat su tvoje subjektivne pocity na nasu adresu. A tak je to v najlepsom poriadku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Vyjadrujem sa k tým udajnym faktom, ktore tak rad povazujes za fakty, 

Konkretne?

 

 Aj imperialisti povrazdili spustu ludi, aj komunisti, kapitalisti. Lenze kazdy tvrdi, ze zla je ta druha strana.

Pokial niekto nedokaze rozlisit nacizmus/komunizmus a demokraticky system a tvari sa, ze su vsetky rovnake a nevie jasne povedat, ze jedno je horsie, tak je zrejme debil.

Alebo rozumny a inteligentny clovek, ospravedlnujuci spolocenske zriadenia smerujuce k potlacaniu ludskych prava a slobod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A cim bol udajne horsi ten socializmus? Zakazoval demokraciu priamo? zakazoval sukromny majetok? Akurat ze zakazoval podnikanie. A system ziaden nenabada ludi k vrazdam, ani podlostiam, ani klamstvam, ani k mamonu, ani k vydieraniu.

 

Spolocnost je teda odrazom jednotlivca, nie je ziaden dobry system alebo zly system. Ak priamo nepotlacaju svobodu, ludske prava a pod. A darmo je nieco deklarovat na papiery ked prax funguje inak. A to kapitalizmus nevylepsil, to nama nic s tym ze clovek moze podnikat.

 

A vyhody:

slobodny trh je  vyhoda a ja ho preferujem

nepreferujem zisk, pretoze niekedy aj menej ziskove projekty mozu mat lepsi efekt len ich navratnost je dlhodobejsia ale potom su neporovnatelne lespie ako mensie investicie

nepreferujem aby mamon urcoval trend spolocnosti, ty si podporuj co chces.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme system nie je zly, system je system, alebo funguje efektivnejsie alebo nie. Alebo umoznuje zneuzivanie, alebo neumoznuje, vsetko su to len atributy ako a co chceme dosiahnut, ostatne su omacky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme system nie je zly,

To je fajn.

 

Minule si pisal, ze nejaky system je vraj zly. Toto sa mi bude pripadne hodit ako jedna z ukaziek myslienkovej, nazorovej a inteligencnej zumpy niektorych ludi.

 

Ale aj tak mam radsej radsej ludi, ktori dokazu rozoznavat a maju osobny a subjektivny nazor, ze taky nacizmus bol naozaj zly system. Ludi, ktori maju sukromny a osobny nazor, ze nacizmus nebol zly system - pretoze nijaky system nemoze byt zly - stale povazujem za blbcov, alebo moralnu spodinu, neschopnu rozoznavat elementarne veci. V podstate tvrdis to, co nackovia. Nacizmus nebol zly, len niektori ludia boli zli. Ale system zly nebol. 

 

A co si myslis, preco sa nad teba tak vyvysujem a povazujem ta za menejcenneho? To iste by som robil pri kazdom, kto by takouto oklukou obhajoval nacizmus. Alebo komunizmus. Vsetko ste jedna banda schopna ospravedlnovat aj tie najhorsie systemy a zriadenia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty nazorova zumpa, ak som pouzil slovo zly system tak tym myslim, ze je neefektivny, manipuluje, niekomu dava vyhody inemu nie, a hlavne ide o zneuzivanie toho systemu, preto je ten system ZLY v zmysle ze umoznuje to a to, co je pre nas v konecnom dosledku negativum. Ale darmo budem tu iqvacovy vypravad dookola.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja viem - ty tvrdis, ze nijaky system nie je zly. Takze nacizmus nie je zly system. 

 

Obhajcovia nacizmu, ludia ktori tvrdia, ze nacizmus je uplne normalny system, taky isty ako akykolvek iny, nie horsi - by mali skoncit. Definitivne. A na vzdy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zly je subjektivne slovo. System nie je zivy, nema priania, je to ako program, bud je program efektivny a dava spravne vysledky alebo nedava. A teda musia tu byt ciele, ktore ma system efektivne dosiahnut. Ak su ciele vrzadit, tak najlepsi system bude ten ktory sposobi co najviac vrazd.

 

A tak s iqvacom sa neda dohodnut ani na tom ci je dobre slnko svieti alebo nie. Pretoze slovo dobre znamena, ze to vztahujeme na nieco, na niekoho kto ma prospech z toho ze slnko svieti. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozes mat zle jedlo. A nema priania. 

Mozes mat zle auto. A nema priania.

Aj tak je to ZLE.

 

System moze byt zly. 

 

Pokial niekto nedokaze oznacit nacizmus za system (spolocensky, politiky) ako zly - tak ho oznacuje za alebo dobry, alebo uplne bezny. 

Pokial niekto nepriamo oznacuje nacizmus za system v podstate normalny, ale urcite nie zly - ospravedlnuje totalitnu diktaturu, system postaveny na diktature, utlaku a zabijani. Rovnako ako clovek, ktory rovnakym sposobom ospravedlnuje komunizmus ako system.

 

Je v zasade jedno ako liberalne sa tvaris a co pises. Ked prislo na lamanie chleba, je pre teba nacizmus presne taky isty system, nie horsi, nez akykolvek iny. 

 

A kludne nech ma moderatori skritizuju za to, ze takehoto cloveka oznacim za blbca, zmrda, hnis spolocnosti a uplny odpad - proste akykolvek vulgarizmus, akykolvek neslusny vyraz, ktory kohokolvek napadne, ked vidi vyholenu hlavu s hakenkreuzom ako hovori: "Nijaky system nie je zly! Kazdy system zabijal! Nacizmus nie je horsi, nez ta vasa demokracia!" :D  :hanba:

 

Jasnacka - najprv kritici kapitalizmus a potom sa uplne logicky ukaze, ze to s vsetko potencialni komanci a nackovia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov