Skočiť na obsah

Protipirátsky zákon


Sniper

Odporúčané príspevky

xenocide, v okamziku ked ma pravo v sebe nelogicke vynimky tak to vnimam ako problem. Ako konzervaivec mam uctu k predstave "prirodzeneho prava" a autorsky zakon porusuje skoro vsetky predstavy o prave, myslim ze jeho perly som dal vyssie.

 

Ved ano - ale aj to "prirodzene pravo" existuje v konkretnom svete za konkretnych podmienok. Jedna zo zakladnych prirodzenosti je ochrana majetkovych prav. Od 20.storocia, ked obrovsku vahu ziskal vedecke a technicke informacie, je potrebne brat aj tieto do uvahy, rovnako ako ich vlastnictvo. A rovnako v poslednej dobe moznost lahkeho kopirovania, teda porusovania vlastnickych prav.

 

Ked hovoris o "prirodzenosti", tak k akej dobe by sa mala vztahovat? To co platilo a bolo bezne v 18.storoci je teraz bezpredmetne. A preto tieto vynimky existuju, pretoze bez nich by bola slepa aplikacia prirodzenych prav casto nevyhodna.

 

A su krajiny kde je trestne ohovorit krala ( thajsko), to ale nie je dovod to opakovat.

 

Ale no :)

Si sa stazoval na kontroly na letiskach - tak som ti dal priklady toho, ze podobne kontroly sa robia uplne bezne - a taktiez preto aby sa zabranilo kradeziam, resp. je cestujuci preventivne pokladany za porusovatela zakonov a preto je kontrolovany.

 

Takze to, na co si sa stazoval uz davno existuje a je akceptovane, kedze sa na to, minimalne na tomto fore, nikto nestazoval ako na ohrozenie jeho osobnej slobody. Ide predsa o nieco, nad cim si sa ani ty, ani miliony inych ludi doteraz nepozastavovali a nerobilo sa okolo nijake obrovske halo.

Cize minimalne mozes povedat, ze uznavas ak ta niekto bude sacovat a hrabat sa ti v batozine kvoli musle (ktoru si v dobrej viere zobral z morskeho dna) - ale nikdy nebudes akceptovat, aby ti to iste urobili kvoli hudbe (ktoru si si nelegalne stiahol s vedomim, ze ide o piratsku kopiu). Nieco na ten sposob? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vlastnictvo nespochybnujem, to co spochybnujem je pravo vyberat poplatky za uzivanie kupenej veci. Ale navyse povazujem celu dodatocnu masineriu ktora je vytvorena za cielom branit autorske prava za uplne neadekvatnu skutocnej skode. A snahy o dalsie zvysovanie represii o kontraproduktivne.

 

A prehrabavanie v mojej batozine povazujem za frustrujuce vzdy a kazdy dalsi zakon, ktory sposobi ze uz ani netusim ake zakony vlastne porusujem a ze som tak vydany na pospas uradnikovi ktory ma moze zavriet alebo pustit. Podla toho ako si prave zmysli. Dnes je trestne ak mas napriklad oblecenie ktore ma falsovanu znacku, ked si kupis DVD v USA a dovezies ho do europy tak si tiez porusil nejake pravidla ( trestne bude len ak sa pokusis prehrat, kedze na to budes potrebovat zariadenie porusujuce ochranu ), a tak postupne sa stavas zlocincom aj bez toho aby si cokolvek ukradol. A predstava ze to musim strpiet aby bol zasluzene potrestany aj teenager co si stiahol kopiu pesnicky ?

S tym tazko mozem suhlasit, aj ked si spomeniem kolko trestnej cinnosti som napachal podobne ked som si kopiroval na pasku muziku. :) a dokonca som si aj pospevoval. Nech teda nahanaju predajcov, ale nie na ukor obmedzovania slobody ostatnych.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A prehrabavanie v mojej batozine povazujem za frustrujuce vzdy a kazdy dalsi zakon, ktory sposobi ze uz ani netusim ake zakony vlastne porusujem a ze som tak vydany na pospas uradnikovi ktory ma moze zavriet alebo pustit.

 

Ved logicky. Ale uviedol si to ako nieco "zle" az v suvislosti s protipiratskymi zakonmi - nie v suvislosti v ktorej sa to tyka milionov ludi. Takze ty tiez si to bral ako nieco otravne, no nie prevratne nebezpecne - az kym sa neobjavila tato moznost. Nehovoriac o tom, ze kontrola prenasanych USB je prakticky nemozna a je otazne, ci napr. z ACTA vobec vyplyva.

 

Tu ide o pristup, ze ludia vacsinu veci bezne akceptuju - a dokonca stavaju vlastnictvo nadovsetko. Ale ked zrazu hrozilo, ze sa im siahne na pouzivanie nie prilis legalne ziskaneho majetku, zrazu bolo zle. Tu nejde o nejake principy, boj proti monopolom, alebo za vacsiu slobodu...

 

 

vlastnictvo nespochybnujem, to co spochybnujem je pravo vyberat poplatky za uzivanie kupenej veci. Ale navyse povazujem celu dodatocnu masineriu ktora je vytvorena za cielom branit autorske prava za uplne neadekvatnu skutocnej skode. A snahy o dalsie zvysovanie represii o kontraproduktivne.

 

Masineria - tazko napriklad povedat, ci nie lacna masineria policie vytvara adekvatnu protihnodnotu v zabranenych a vyriesenych kradeziach. Alebo ci liecba vzacnych chorob, ktoru maju traja ludia vobec za to stoji. Tu sice ide zcasti o ine veci, ale princip je ten isty - ze nemozno vsetko prepocitavat len na peniaze.

 

A za druhe - zase pozeras len na to, co sa ta dotyka osobne, teda najskor ta hudba. Tak ako vacsina ludi, ktori odmietaju akceptovat, ze ide o ovela sirsiu temu.

 

Ak zacnu poliaci vyrabat ostiepok a bryndzu a predavat to do obchodov ako "SLOVENSKY" vyrobok (pretoze napr. u nas preferujeme niekedy vyrobky domace) - bude zle. Ale praveze ochrana oznacenia vyrobku, vratane teritorialnej, je sucastou protipiratskych zakonov. A stavim sa, ze ak nie ty, ak vacsina protestujucich by chcela, aby boli taketo vyrobky zabavene....stiahnute z predaja....a predajca ktory by tak neurobil a dalej klamal spotrebitelov by mal dostat pokutu.

 

Neviem teraz ake poplatky za uzivanie kupenej veci myslis. Ak si kupis CD s hudbou, tak za jej prehravanie uz neplatis. Neplatis ani za knihu. Alebo film na BR. Ani za soft - aspon vacsinou. Neplatis ani ked si urobis kopiu pre vlastnu potrebu a to ani nie je trestne. Takze vo vacsine pripadov naozaj neexistuje nijaky zasadny problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cize si obhajoval pripady, ktore su jednoznacne skodlive - namiesto toho, aby si si zistil, ze problem naozaj spociva v generikach.

 

Zas nejaky tvoj vymysel? Čo zas za prelud sa ti zrodil v hlave?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to ze s niecim nesuhlasim, neznamena ze musim kazdy den protestovat :), ale niekedy mozem a tak sa teraz pridavam k protestom.

A dalsia vec, znizit zlocin sa da efektivne v totalitnom rezime, ale to je cena ktoru nechcem platit. ( mussolini ako jediny dokazal zavriet mafiu )

A tak sa branim kazdemu kroku podobnym smerom na rozdiel od teba, ktory si zvykol na prehliadky, kontroly a zrejme si postupne zvyknes na vsetko :)

 

A k poliakom : ja sa dost usmievam nad podobnymi snahami, snad jedine ak ide o jasny podvod, ak mi budu poliaci predavat slovensku bryndzu tak mi to nevadi, ak mi budu predavat kravsku ako ovciu tak mi to vadi. A podobne ak mi niekto preda abibas za cenu ako mileticke tak ma to len pobavi, ak sa bude tvarit ze ide o znackove tenisky za zanckovu cenu, tak to povazujem za podvod.

 

A k poplatkom : no skus si pustit CD s hudbou v stanku s hotdogom, uz to platit budes. A ked si urobis kopiu na USB aby si si to prehral v aute, tak uz porusujes autorsky zakon. A ci ta potrestaju, to zavisi na policajtovi. Podla ACTA by ti mal preventivne zabavit USB kym sa nedokaze ze to nie je nelegalne. A kazdy kto umoznuje zdielat subory by mal aktivne sledovat ci nahodou nezdielas aj nieco co by si nemal. ( hudbu, videa, fotky. ) A pripadne uradnik moze rozhodnut ze to porusujes a zablokovat ta. A uz dnes je nemozne aby si nestiahol aj cosi co je chranene autorskym zakonom ( kazda fotka, kazdy text ), podobny zakon je tak gumovy ze tvoja predstava ze aplikacia bude urcite mierumilovna a ze bude len na tych "zlych" je dost naivna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to ze s niecim nesuhlasim, neznamena ze musim kazdy den protestovat :), ale niekedy mozem a tak sa teraz pridavam k protestom.

 

Suhlasim. Ale to nic nemeni na tom, ze prevazna vacsina protestujucich nijak nenamietala - az do chvile, ked maju pocit, ze im niekto siahol na ich majetok a vlastnicke prava. Pricom paradoxne sa tvaria, ze im ide o princip a majetkovymi pravami pohrdaju.

 

A k poliakom : ja sa dost usmievam nad podobnymi snahami, snad jedine ak ide o jasny podvod,

 

Ach ano...pretoze som uviedol priklad poliakov a nic ine neexistuje, takze sa zastavime len pri tomto. Geograficke oznacenie povodu vyrobkov, hlavne potravinarskych, moze mat rozhodujuci vplyv na ich predajnost. A nejde o nejaku malickost. Teraz sa mozes usmievat a tvarit sa spolu s ostatnymi, ze si proti velkym korporaciam....ale v podstate si rovnako proti spuste malych vyrobcov aj na slovensku. A ked protestuju taki francuzi, je to este vacsi vysmech.

 

A k poplatkom : no skus si pustit CD s hudbou v stanku s hotdogom, uz to platit budes.

 

No pockaj...ja si pustam hudbu kdekolvek a v zivote som za nu neplatil viac nez to, co ma stalo CD alebo download. Prevazna vacsina ludi nema stanok s hotdogmi, takze to ich majetkove prava nijak nenarusuje. A mam pocit, ze pokial by si pustil hudnu predavac do sluchadiel, tak by asi tiez nic neplatil, ze?

 

Jedinou vynimkou je, zrejme iba ak by ju pustal nahlas, teda ju reprodukoval. Co je ale problem trebars Tesca lebo velkych nakupnych centier, kde hra hudba stale. Takze tito chudaci tiez musia platit a tym su ozobracovani. Minimalne je zase pekne, ako sa protestujuci v tomto bode stavaju do pozicie udajnych ochrancov "malych" (preto stanok s hotdogmi) - aj ked v podstate stoja na strane velkopodnikov (supermarkety). Princip ten isty, ale asi by potom uz clovek nemal zo seba az taky dobry pocit, ked by pomahal zarabat nadnarodnym koncernom, co? :)

 

A co sa tyka poplatkov za reprodukciu hudby na verejnosti....a akych sumach sa vlastne bavime?

 

Podla ACTA by ti mal preventivne zabavit USB kym sa nedokaze ze to nie je nelegalne.

 

Tak to by som rad vedel na zaklade ktorej casti ACTA by to malo byt - pricom by to mala byt cast doteraz neexistujuca v zakonoch, pretoze to by vyriesilo otazku moznej aplikacie. Len tak - aby zase nedochadzalo k zbytocnemu prehananiu :)

 

Zas nejaky tvoj vymysel? Čo zas za prelud sa ti zrodil v hlave?

 

Nieeee....len to, ze ked som pisal o predaji liekov bez certifikacie do afriky, tak si to oznacil za humanitarnu vec, aj ked fakty hovoria o tom, ze tieto falosne lieky ludi skor zabijaju. To je vsetko. Proste chybicka, ale uz vyriesena :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ACTA clanok 16, colne organy maju jednat z vlastnej iniciativy a zastavit PODOZRIVY tovar, teda staci nazor colnika, netreba dokazat ze sa naozaj dopustas tresteneho cinu. A sice od toho mozu strany upustit pri malom mnozstve neobchodnej povahy ale to je presne oblast kde slovo male je naozaj nejasne, kedze bezny USB kluc obsahuje priestor na desiatky CD ci par DVD :). A potom staci nazor ze to mozes mat aj na inu ako osobnu potrebu, dokazne bremeni sa tak dostava na tvoju stranu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaaaj, ale treba citat poriadne.

 

Každá strana přijme nebo zachová postupy, co se týče dovozních a vývozních dodávek, podle

nichž:

a) její celní úřady mohou jednat z vlastní iniciativy a pozastavit propuštění podezřelého

zboží;

Co je uplne logicke - pretoze je logicke aby mali colne organy pravomoc konat na zaklade vlastnej iniciativy a nie len na zaklade poziadania tretej strany. Teda aby neboli colnici odkazany len na staznost nejakej tej velkej a hamiznej firmy, ale mohli konat aj vtedy, ked uznaju, ze to je v zaujme prava a dodrziavania zakonov. Pricom plati, ze...

 

Strana může upustit od uplatnění tohoto oddílu u malého množství zboží neobchodní povahy

nacházejícího se v osobním zavazadle cestujícího.

Takze ako vidis, samotna dohoda obsahuje unikovu vynimku pouzitelnu prave pre tieto pripady.

 

Zaroven ale plati, ze:

 

(1) Autor, do ktorého práva sa neoprávnene zasiahlo alebo ktorého právu hrozí neoprávnený zásah, môže sa domáhať najmä

.

.

1. zničením neoprávnene vyhotovenej rozmnoženiny diela alebo napodobeniny diela, jej stiahnutím z obehu alebo z iného použitia alebo

 

Co je podla sucasne platneho autorskeho zakonnika. Takze uz TERAZ moze autor pozadovat to, co ty povazujes za negativnu zmenu.

 

Ide o to, ako sa na vec pozeras. Iran aj Japonsko maju trest smrti - a kedze v Irane moze byt v podstate aj za odpadlictvo od islamu, tak potom podla rovnakeho extremistickeho vykladu znenia, ktore si ukazal pri ACTA by to znamenalo, ze v Japonsku je (hrozi) trest smrti za odpadlictvo od sintoizmu.

 

A tak isto uz plati TERAZ, ze

 

V souladu s níže uvedenými ustanoveními Členové upraví řízení13), umožňující majiteli práva, který má

oprávněné důvody k podezření, že může dojít k dovozu zboží označeného padělanou ochrannou známkou

nebo zboží porušujícího autorská práva14), podat u příslušných správních či soudních orgánů písemnou

žádost, aby celní úřady přerušily řízení o propuštění tohoto zboží do volného oběhu. Členové mohou

umožnit, aby taková žádost byla podána v souvislosti se zbožím, u něhož se jedná o jiné porušení práv

k duševnímu vlastnictví za předpokladu, že jsou splněny požadavky tohoto oddílu. Členové mohou rovněž

upravit příslušné řízení, na jehož základě by celní orgány přerušily řízení o propuštění porušujícího zboží

určeného pro vývoz z jejich území.

Z dohody TRIPS. Prirodzene, toto je postavene na tom, ze najprv musi existovat ziadost poskodenej strany.

 

Ale vacsina prostestov bola postavena na tom, ze su proti VELKYM SPOLOCNOSTIAM - no rozsirenie vramci ACTA dava prava nie spolocnostiam, ale STATU lepsie kontrolovat svoje hranice. Takze minimalne argumentacne by to chcelo v tomto bode vypustit to frflanie na sukromny sektor.

 

No a za dalsie - rovnako ta moze na zaklade podozrenia POLICAJT ZADRZAT. Co prirodzene neznamena, ze by bol kazdy clovek kazdodenne zadrzany a strceny do cely na dva mesiace, vsak? Ak by sa vsak zakon interpretoval tak ako si to urobil ty, vyslo by to tak - a nepravdivo.

Takze ono to chce predsa len trosku pribrzdit.

 

A dokazne bremeno sa NEDOSTAVA na stranu drzitela trebars USB. Prave naopak. Dokazy musi predozit "drzitel prav", plus zlozit zalohu.

 

Takze ide o klasicke prekrucanie zakonov tak, aby vyhovavali extremistickemu pohladu na vec. A vsimol si si, ako si zrazu aktivne branis svoje majetkove pravo na USB? A to este trosku vyssie vyzeralo tak, ze su ti majetkove prava dost ukradnute :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cize si nasiel vyklad kde ti nic nehrozi a ja som nasiel vyklad kde ti zoberu USB :), a na colnikovi bude ci bude dobry alebo zly.

 

pri vyklade sa vsak musis rozhodnut

ci plati

pretoze je logicke aby mali colne organy pravomoc konat na zaklade vlastnej iniciativy a nie len na zaklade poziadania tretej strany. Teda aby neboli colnici odkazany len na staznost nejakej tej velkej a hamiznej firmy, ale mohli konat aj vtedy, ked uznaju, ze to je v zaujme prava a dodrziavania zakonov.

Alebo

toto je postavene na tom, ze najprv musi existovat ziadost poskodenej strany.

 

A kedze sa stazujem, tak

no rozsirenie vramci ACTA dava prava nie spolocnostiam, ale STATU lepsie kontrolovat svoje hranice. Takze minimalne argumentacne by to chcelo v tomto bode vypustit to frflanie na sukromny sektor.

Tu vsak sukromne spolocnosti cez STAT riesia svoje obchodne spory, co teda trochu frflania na sukromne spolocnosti umoznuje :)

 

No a za dalsie -

rovnako ta moze na zaklade podozrenia POLICAJT ZADRZAT. Co prirodzene neznamena, ze by bol kazdy clovek kazdodenne zadrzany a strceny do cely na dva mesiace, vsak? Ak by sa vsak zakon interpretoval tak ako si to urobil ty, vyslo by to tak - a nepravdivo.

Nie na dva mesiace ale na 48 hodin. A kedze sa ti to nestalo, tak mas pocit ze ti ani nehrozi. Ale ja poznam jeden pripad ked sa to stalo, a dotycny pravnik to za normalne nepovazuje. Ani za Stalina nezavreli kazdeho, problem je ze sa to dnes moze stat ovela lahsie ako si to uvedomujes. Staci ked nastves policajta. V pravnom state by po podobnom zadrzani mal mat policajt velmi dobry dovod, inak by mal skoncit za zneuzitie pravomoci. Prilis gumovy zakon im dava nebezpecnu moc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu vsak sukromne spolocnosti cez STAT riesia svoje obchodne spory, co teda trochu frflania na sukromne spolocnosti umoznuje

 

A co ti teda vadi? To by si bol radsej, keby sa pri rieseni majetkovych sporov stat obchadzal a kazdy si to riesil sam, ci ako vlastne?

Ako si maju podla teba riesit obchodne spory - ako v stredoveku len silou?

 

cize si nasiel vyklad kde ti nic nehrozi a ja som nasiel vyklad kde ti zoberu USB :), a na colnikovi bude ci bude dobry alebo zly.

 

Nie - ty si nasiel priklad, ktory vysvetlujes uplne katastrofickym sposobom, pretoze sa ti to teraz hodi a vyplasili ta katastroficke spravy. Pricom si sa nijak neplasil nad tym, ako ti doteraz colnici prehrabavali batozinu, ako ta mohla policia kedykolvek zatknut a zadrzat, ako mal ktokolvek doteraz pravo nechat znicit majetok, ktory by porusoval jeho prava - ako napriklad tvoje USB.

 

Nic z toho ti nevadilo, len vramci medialnej kampane si tiez naskocil na vlak. Nijake doterajsie zakonne upravy ti nevadili, ani si ich nevnimal - ale teraz, ked ich zrazu zacali interpretovat snad ako dalsi fasizmus si proste tuto arguentaciu automaticky prijal. Ak by nevzniko to medialne halo, nic by si si nevsimol, tak ako ta nic netrapilo dlhe roky doteraz.

 

A navyse - ja som nasiel priklad, ktory dokazuje, ze ta policia zatyka ako uplne nevinnu osobu podla lubovole a ako su tvoje USB zhabavane na hraniciach a nicene. Presne toto dokladaju sucasne zakony a presne toto sa deje. A mas pocit, ze sa to deje? Vykladam len existujuce zakony tak ako ty....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nieeee....len to, ze ked som pisal o predaji liekov bez certifikacie do afriky, tak si to oznacil za humanitarnu vec, aj ked fakty hovoria o tom, ze tieto falosne lieky ludi skor zabijaju. To je vsetko. Proste chybicka, ale uz vyriesena :)

 

Pisal som o niečom inom. Ale nič to, tvrď si naďalej svoje, ži v svojom svete. Keď raz nie si schopny pochopiť jednoduchu vetu, dokonca viackrat vysvetlenu, tak to už sa neoplati k ničomu vyjadrovať. Ale ty za to nemôžeš.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V pravnom state by po podobnom zadrzani mal mat policajt velmi dobry dovod, inak by mal skoncit za zneuzitie pravomoci. Prilis gumovy zakon im dava nebezpecnu moc.

 

A kde je problem? ACTA nie je zakon, ale vytvara nejaky ramec...

 

Takze vysledkom bude mozno konkretny zakon, ktory bude obmedzovat colnikov tak, ako ich obmedzuju aj sucasne zakony. Ty sa proste tvaris, ze hodnotis zatial neexistujuci zakon, akoby si uz mal jeho znenie pred sebou - a tvaris sa, ze ide o hotovu vec. To je ale zavadzanie, takato argumentacia. Nemozes povedat ako bude zakon interpretovany, kym tento neexistuje.

 

Ale mozes sa pozriet uz na existujuce zakony a tie zhodnotit. A kolkokrat ti na hraniciach zhabali flashku, hm?....ved to zakon predsa umoznuje, ze?

 

Radšej však dať "blaf", ktory zabera ako nechať zomrieť. Či to nie je humanne?

 

Spominane blafy nefunguju, nezaberaju a podla udajov ktore som nasiel, skor zabijaju. Takze obhajovat falsovane lieky v tejto suvislosti je poriadna zhovadilost a este to vydavat za nieco "humanne". Proste kravina. Ale uznavam, ze sa to kludne moze stat, kym si clovek nepreveri najprv fakty.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso...

 

Tak dobre :)

 

Si pisal, ze ide o prava a pravomoci, ktore by stat (colna sprava) ZISKALI ako nieco NOVE a NEPRIRODZENE. Mozem argumentovat tym, ze je logicke a prirodzene, aby stat mohol na zaklade vlastneho rozhodnutia vykonavat kontrolu hranic a tovaru, ale budiz.

 

Dňa 14. júna 2011 v čase o 9,40 hod. colníci Colného úradu Michalovce pri vykonaní kontroly

osobného motorového vozidla odhalili nelegálnu prepravu 9 000 kusov cigariet opatrených ukrajinskými

kontrolnými známkami a219 kusov textilných výrobkov, ktoré sú predmetom práv duševného

vlastníctva ochranných známok „Adidas“ a „Nike“.

http://www.colnaspra...OB8etwv79/B3kA0

 

Tu ako vidis, zjavne colnici konali na zaklade VLASTNEJ INICIATIVY, teda tak, s cim si ty nesuhlasil a povazoval si za neprijatelne a obmedzujuce. Minimalne sam vidis, ze nejde o nic nove, ani neprirodzene.

 

Článok 4

1. Ak majú colné orgány, pred podaním žiadosti držiteľom práva alebo jej schválením a počas konania v jednej zo situácií uvedených v článku 1 odseku 1, dostatočné dôvody vedúce k podozreniu, že tovar porušuje právo duševného vlastníctva, môžu odložiť jeho uvoľnenie alebo ho zadržať na obdobie troch pracovných dní od okamihu prijatia oznámenia držiteľom práva a deklarantom alebo držiteľom tovaru, ak sú títo známi, na účel umožnenia držiteľovi práva predloženie žiadosti o konanie v súlade s článkom 5.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R1383:SK:HTML

 

Ako zase vidis - nariadenie EU z roku 2003. Takze ak sa niekto plasi, ze ACTA zavadza nieco NOVE, prisiel s krizkom poriadne po funuse. Takze zase okrem neznalosti relevantnych zakonov mozeme minimalne povedat, ze sami vidime, ako je spominane NARIADENIE aplikovane v praxi, vsak? Asi nic katastrofalne.

 

(1) Ak je dôvodné podozrenie, že vec, tovar alebo písomnosti súvisia s trestným činom alebo priestupkom22) spáchaným v súvislosti s porušením colných predpisov alebo s colným deliktom podľa osobitného predpisu,23) priestupkom alebo iným správnym deliktom podľa osobitného predpisu,38aa) alebo s porušením daňových predpisov alebo súvisia s trestným činom, priestupkom alebo iným správnym deliktom spáchaným v súvislosti s porušením predpisov o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty38a) a ak je to potrebné na zistenie skutkového stavu, colník je oprávnený ich zaistiť na vykonanie potrebných úkonov; zaistenie môže trvať len do rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní vo veci, pri priestupku alebo colnom delikte najviac 60 dní odo dňa zaistenia.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-652

 

Cize ako vidis - aj tento platny zakon umoznuje, aby v urcitych pripadoch colnici zadrzali vec.

 

V podstate by som ti sem mohol hodit este zopar inych prikladov - ale na ukazku to snad postaci. To co ty povazujes za hrozne, nebezpecne a nove - nie je nove, je standartne a nijak si tym doteraz netrpel. Prirodzene, zakony obsahuju spusty vynimiek, ale od toho su zakony. Zmluva dava len vseobecny ramec. Realita ako su tieto vseobecne principy zavedene v legislative a ako su realizovane v skutocnosti - vidis vyssie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedze ti unikol dovod pre ktory protestujem ja:

Mne vadi dnesny stav este pred ACTA a tak sa pripajm k protestom. Zbytocne teda vytahujes priklady ze to funguje uz dnes, to viem a vadi mi to.

A kedze ako opozitum k slovu prirodzene pravo pouzivas slovo neprirodzene, tak len upresnim ze opozitom je pravo pozitivne, nie neprirodzene :)

Navyse tvoj predpoklad ze som tym netrpel je divny, vadilo mi to uz davnejsie. Ale takych veci je plno, nechodim koli kazdej veci protestovat na namestie. Ak vsak mozem prispiet aspon k diskusii aby sa to zmenilo, tak tak cinim. To ze som neprotestoval kazdy den za poslednych 20 rokov, to ma tohto prava nezbavilo :)

A obecne problem s podobnymi zmluvami, viem co sa deje v legislativnom procese. Staci oznamit poslancom ze vlastne len naplname uz skor prijate zmluvy a nas pravny stav sa zacne prisposobovat "best practices" co znamena vzdy sprisnenie, nikdy nie odburanie. ACTA je tak prvy krok k tomu aby sme postupne prebrali vsetku absurdnosti ( napriklad trestnost nosenia falsovanych znaciek). Ak ju odmietneme teraz, tak nebude treba odmietat kazdu jednu zmenu.

Ak teda tvrdis ze ACTA nic nemeni, tak by si nemal mat problem s jej odmietnutim, kedze je zbytocna. Alebo mas pocit ze cosi meni a potom zase je legitimne proti nej protestovat.

 

 

A k pasovaniu cigariet : Ak colnici rovnako pozorne kontroluju kazde auto, tak som proti. Na podobnu prehliadku treba dobry dovod, kazde obmedzenie zakladnych prav by malo byt urcene len pre vynimocne situacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne vadi dnesny stav este pred ACTA a tak sa pripajm k protestom. Zbytocne teda vytahujes priklady ze to funguje uz dnes, to viem a vadi mi to.

 

Tak ale potom stale plati, ze protest prisiel s krizkom po funuse, je postaveny na veciach, ktore nijak podstatne doteraz nevadili a je motivovany medialnym halo okolo tejto temy. A argumenty typu, ze je nieco nove ZAVADZANE do praxe neplatia, kedze ide o veci uz zavedene. Rovnako neplatia argumenty typu ako bude nieco realizovane, ked realizaciu v podstate uz zopar rokov vidime.

 

A k pasovaniu cigariet : Ak colnici rovnako pozorne kontroluju kazde auto, tak som proti. Na podobnu prehliadku treba dobry dovod, kazde obmedzenie zakladnych prav by malo byt urcene len pre vynimocne situacie.

 

Nuz - ale povodne si sa stazoval, ze colnici maju mat pravo sami od seba, v zakonne urcenych limitoch, zadrzat tovar, pri ktorom bude podozrenie, ze porusuje urcite zakony alebo predpisy. Tento priklad mal ukazat, ze toto pravo uz colnici maju. A aj ked ho maju, nie si na hraniciach vyzleceny do hola.

 

Ak teda tvrdis ze ACTA nic nemeni, tak by si nemal mat problem s jej odmietnutim, kedze je zbytocna. Alebo mas pocit ze cosi meni a potom zase je legitimne proti nej protestovat.

 

To je tiez mozne - ale ked som kritizoval protesty, tak som kritizoval to, ze tieto su postavene na neznalosti sucasnych zakonov a ich aplikacie v praxi. Prevazna vacsina argumentov je v tom, ze ACTA nieco MENI, nie nemeni. Takze ak zacnu protestujuci tvrdit, ze ACTA nic nemeni, nezhorsuje, neubera slobody a pod. Toto bude argument, o ktorom sa bude dat bavit.

 

A z mojho pohladu - ACTA dost verne kopiruje legislativu EU, ktora bola hlavnou silou pri jej zjednani. Takze preto vacsina jej myslienok je uz v urcitej forme pre EU aj nas platna a nic moc nemeni. Co je vec, ktora vacsinou protestujucim unikla, takze pouzivali dost nespravne argumenty.

Zmysel aj napriek tomu moze mat, ale to bude zavisiet od toho, ci pojde len o zdrap papiera, dovod na neprimerane obmedzovanie ludi, alebo o snahu naozaj nieco zmenit k lepsiemu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedze ja suhlasim s tym aby ACTA nebola schvalena, tak mi je jedno s akym dovodom to podporis :), ty mozes pretoze to nic nemeni, dalsi ze to podla nich cosi meni.

 

Ale navyse to cosi meni, nie u nas ani u dalsich par krajin, ktore pri vstupe do EU uz museli zmenit svoje zakony. Ale zmeni to stav tam kde to zatial EU nedokazala.

 

A k hraniciam : Nie je to zase tak sialene davno co zhruba tie iste zakony sposobili ze na hranici ta vyzliekli do naha a sem tam to spravia znovu. Argument ze neboj sa, ved sa to nebude pouzivat je dost divny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale navyse to cosi meni, nie u nas ani u dalsich par krajin, ktore pri vstupe do EU uz museli zmenit svoje zakony. Ale zmeni to stav tam kde to zatial EU nedokazala.

 

No to jednoznacne ano. Ale kedze ti zjavne v EU este nikto nezobral pamatovu kartu z mobilu kvoli hudbe - je trosku (dost) prehnane tvrdit, ze presne takto budu tieto myslienky aplikovane v praxi.

Pricom ide o dohodu, ku ktorej moze ktokolvek pristupit, alebo vystupit. Neobmedzuje ine obchodne vyhody vyplyvajuce z WTO, takze neclenske krajiny nie su nijak penalizovane. A pokial Cina nebude chciet pristupit, tak nepristupi a bodka.

 

A k hraniciam : Nie je to zase tak sialene davno co zhruba tie iste zakony sposobili ze na hranici ta vyzliekli do naha a sem tam to spravia znovu. Argument ze neboj sa, ved sa to nebude pouzivat je dost divny.

 

Teraz som si nie isty, ktoru dobu myslis, ktore zakony a ktore hranice.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co na tom tie protesty zmenia?

 

Momentalne to zafungovalo dost dobre - takze zopar statov, resp. politikov, zrazu ustupili a zacali spochybnovat uz podpisanu akceptaciu zmluvy. Ale to je dost logicke, kedze od vacsiny politikov neocakavam, ze sa pokusaju porozumiet vsetkemu, o com rozhoduju (teda ze su z toho rovnako vytreti ako protestujuci). No a nezabudajme, ze ide o dost lahky sposob ako ziskat urcite body popularity :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale to prejde pokial odsuhlasuje vacsina nie?

 

Tyso, toto je trend nie len v tejto oblasti, mne uz to pripada ze ludia ziju v nejakej chovnej a experimentalnej stanici. robia sa experimenty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie - zmluva plati pre tie krajiny, ktore ju podpisali. Ale mozu z nej vystupit, vypovedna lehota je tusim 6 mesiacov, bez sankcii. Takze no harm.

 

davat colnikom moc a dufat ze ju urcite nezneuziju ?

 

No, oni tu moc uz pekne dlho maju...a ano, niekedy ju aj zneuziju. Ale pokial budes protestovat vramci ACTA, tak dosiahnes figu borovu - pretoze zmluva trebars bude odpiskana, ale tie pravomoci colnikov,ktore sa ti nepacia, budu platit aj nadalej.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, protesty dokazu pomerne lahko cosi zastavit. To je osvedceny sposob, ci to robia farmari, lekari alebo davy na namestiach.

horsie je to uz s dosiahnutim nejakej zmeny, tazko najdes problem kde sa zhodnu viaceri co vlastne by sa malo robit. Lahko je kricat ze sme proti korupcii ale ked to rozmenis na drobne, tak niektori chcu strielat bohatych, ini odstupenie dzurindu ci zrusenie penazi. A vysledok je potom nula.

 

Tie experimenty sa volaju demokracia :), Len to skusame sami na sebe. V historii to robila kazda demokracia, trochu nam chyba lepsia kultura diskusie.

 

 

xenocide ale ACTA je dobry zaciatok :), ak zacnu byt autorske prava predmetom verejnej diskusie tak sa tam tazko pasovat dalsie nezmysly. A mozno pride aj cas na vyhadzovanie paragrafov. Problem je ze ak sa prijme nejaka medzinarodna dohoda, tak zacina zit vlastnym zivotom a protesty na lokalnej urovni nestacia. Preto je dolezite zastavit kazdu podobnu dohodu vcas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to je pravda, môže sa zvýšit tlak na tých čo rozhoduju. No ved to je jasne protestovat a nemat rozumny navrh co podpori väčšina sa niekdy nerodi lahko. A lekari proste vydierali aby dosiahli zmenu. A boli celkom jednotní. Ale pri tak teme ako je korupcia su bezradní lebo to vyzaduje systemove riesenie.

 

Ale aj tak ked chcu niekoho odvolat ani to sa im nepodari-lo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov