Jump to content

Budúcnosť knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove


RoSo

Recommended Posts

Dňa 11. septembra 2007 rozhodli poslanci Prešovského samosprávneho kraja o rekonštrukcii a novom využití historickej budovy na Hlavnej 139. Mala by slúžiť ako budova Inovačného partnerského centra (IPC), na zriadenie ktorého získal kraj od Nórskeho kráľovstva 8 miliónov korún na kapitálove výdavky a ďalších 16 miliónov na prevádzku počas troch rokov. Problém je v tom, že v budove sídli Knižnica P. O. Hviezdoslava, ktorá vlani získala ocenenie Najlepšia knižnica na Slovensku. V meste, ktoré ašpiruje na titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 ľudia čítajú viac ako v iných slovenských mestách, hlavne vďaka úsiliu, ktoré vyvinula Knižnica P. O. Hviezdoslava. Ľudia si zvykli, že počas prechádzok v centre mesta môžu navštíviť aj knižnicu. Preto snaha presťahovať ju je absurdná.

 

Prvým návrhom bolo presunúť knižnicu do nevyhovujúcich priestorov dopravného učilišťa v priemyselnej zóne vedľa štvorprúdovej cesty. "Nádherný" nápad chorého mozgu.

 

Do situácie sa zapojil aj primátor mesta Pavol Hagyari, ktorý po rokovaní s predsedom PSK Petrom Chudíkom 25. októbra ponúkol knižnici ponúkol budovu Župného domu. Ten sa nachádza v širšom centre mesta (teda na okraji centra). Zámer pomôcť knižnici zo strany mesta, ktoré nie je jej zriaďovateľom, je zrejmy. Vyvstávajú však ďalšie problémy. V Župnom dome sídlia iné inštitúcie a firmy, ktoré treba vysťahovať (kam?) a budovu zrekonštruovať, aby bola vhodná ako stánok kultúry (kto to zaplatí?).

 

Ak to zhrniem, PSK je zriaďovateľom knižnice, ale ku kultúre nemá vzťah. A zdá sa, že ani k ekonomike. Kvôli zriadeniu IPC, ktoré ma pomôcť budovať podnikateľské vzťahy s Nórskym kráľovstvom a na ktoré získala 8 miliónov korún plus ďalších 16 miliónov na prevádzku získa, bude musieť na rekonštrukcie a sťahovanie minúť okolo 100 miliónov korún.

 

Preto sa mi natíska otázka:

 

je to tu staré známe Kocúrkovo, alebo ide o starú známu korupciu?

 

Skúste sa vyjadriť k tejto téme, zahlasovať v ankete, prípadne sa skúste pozrieť na stránku Petície za knižnicu

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 4
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • game

  1

 • Ignatius

  1

 • RoSo

  1

 • Cactales

  1

Top Posters In This Topic

Pred niekoľkými rokmi sa sťahovala Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach z Hlavnej ulice na susednú Hviezdoslavovu a pre sťahovanie bola knižnica niekoľko mesiacov zatvorená - bez toho aby sa to čitateľom včas oznámilo. A ako dlho bude zatvorená to v tom čase nevedel nikto. Takže sťahovanie výrazne obmedzilo služby čitateľom.

 

Navštevoval som knižnice v niekoľkých východoslovenských mestách, a v každom z nich bola "centrála" knižnice umiestnená v centre a ťažko si dokážem predstaviť knižnicu, najmä v krajskom meste niekde na periférii mesta. Ku vhodnosti budovy Župného domu ako sídla knižnice sa vyjadriť neviem, ak sa však berú do úvahy aj náklady na zmenu sídla a terajšia budova je pre knižnicu vyhovujúca, tak by určite mala ostať v doterajších priestoroch.

 

V ankete som hlasoval za status quo.

Link to comment
Share on other sites

Prešov je trochu vzdialený, aj geograficky, ale tieto problémy mi dosť pripomínajú problémy v x ďalších mestách ... knižnica neprináša peniaze

 

hlasovala som za zachovanie knižnice tam, kde je

Link to comment
Share on other sites

Ja som za to, aby zostala kde je... Zrušenie je rozhodne somarina, podobne aj ponúkané alternatívy - žiadna z budov nevyhovuje, pri Župnom dome treba vyhadzovať iných a kam s nimi? Určite ide o niečie záujmy, keď pre umiestnenie centra sa alternatívy nehľadajú, namiesto toho chcú silou mocou presťahovávať a prispôsobovať čo vôbec netreba :lol:

Link to comment
Share on other sites

 • 4 years later...

pekne ju zasili.. ja som ju hladal hadam tri hodiny pred tromi rokmi a mne osobne je to lepsie ze sa teraz nachadza na Levocskej lebo to mam blizsie domov.. ;) ale urcite to kniznici v globale ublizilo..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy