Skočiť na obsah

Protipirátsky zákon


Sniper

Odporúčané príspevky

Lenže do Afriky neputuju len generika, ale ale aj "nahražky" patentovanych liekov. A s tymto to koliduje. Na to už upozorňovala davnejšie WTO.

 

V spominali generika - nie nelegalne vyrabane lieky bez certifikacie a s pochybnou kvalitou.

 

Ale pokial myslis toto - ano, moze to byt urcity problem, ale to plati pre obidve strany. Aj ked su ludia co tvrdia, ze pokial je niekto chudobny, dava mu to automaticke pravo porusovat vlastnicke prava bohatstieho. Co je sice chytlave, ale v podstate ide o variantu na zlodejsky pseudokomunizmus, ked to beries ako princip.

 

Inak ACTA ide na Europsky sud, kvôli ľudskym pravam. Podnet podala samotna EK, uvidime ako rozhodnu.

 

Ved ked uz, tak by sa veci mali riesit takto nejak a nie promenadou na namesti... :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide, obecne tu mame dva zaujmy : zaujem spolocenstva ludi zdielat myslienky a znovu ich pouzivat a zaujem autorov z nich vytrieskat maximum. Kazdy extrem je skodlivy a v skutocnosti brzdi vsetkych.

V minulosti to bolo jednoduche, ak si chcel peniaze, tak si to utajil a zarabal si na vyuzivani. Ak si chcel slavu tak si to zverejnil. A povodne ochrana autora smerovala k tomu aby ti slavu priznali, a autor spenazoval svoju slavu.

Dnes sa to posunulo dalej a napriklad v oblasti SW je patentovanie a ochrana vyslovene skodlive. Okrem pravnikov na tom kazdy preraba.

A nejakou zahadou sa hudba stala oblastou kde sa zacali tocit obrovske peniaze zalozene prave na autorskom zakone. Neda sa povedat ze by autor scenara k mydlovej opere oslovil menej ludi ako nejaka popova diva, ale rozdiel v prijmoch maju tak 100 nasobny. A to len vdaka tomu ze na hudbe nasli dobry sposob ako nas kasirovat trvalo. Ak to najdu aj ti dalsi, tak sa blizime ku koncu civilizacie :)

 

A ja chapem ze na namesti brania hlavne svoje posvatne pravo stiahnut si zadarmo film z netu ale snad sa pridaju aj sofistikovanejsi.

 

 

A k liekom, dnesny stav je taky. Dobre trhove riesenie nemame. Teoreticky ano ale prakticky nie. Stacilo by stanovit rozne ceny pre rozne staty, lenze ten rozdiel by bol taky velky ze sa neda zabranit reexportu a to su straty obrovske. A tak pod tlakom velke firmy protestuju skor verbalne proti stavy ze niekto iny vyraba a predava. Lenze ked zacne platit ACTA, tak velmi jednoduche udanie zastavi prevoz. Mozno to nie je velka hrozba,( staci priama letecka linka ktora obchadza krajiny ktore podpisali ACTA) ale je to jeden z dosledkov. Podobne ako ked tu niekto rozprava ze zakon sa nebude aplikovat na malych co maju len par filmov v notebooku ale ze je zamerany na velkych predajcov. Prd, to ako ked sa tu rozpravali to ze zakon na drzanie drog je zamerany na dealerov, 99 % sa tyka uzivatelov. To uz je policajna logika.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V spominali generika - nie nelegalne vyrabane lieky bez certifikacie a s pochybnou kvalitou.

Ja hovorim o WTO, nie o tom članku. WTO hovorila o liekoch všeobecne, nie konkretne o generikach.

 

Čo je vyrabane bez certifikatu alebo nelegalne, ešte nemusi byť automaticky šmejd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja hovorim o WTO, nie o tom članku. WTO hovorila o liekoch všeobecne, nie konkretne o generikach.

 

Nuz ale tazko mozem vediet o com hovorim, ked si nedal ani link na nejake clanok, alebo spravu WTO, ci nieco podobne, na co by sa dalo reagovat, nie? A z pohladu WTO asi ide predsa o porusovanie patentovych prav vseobecne.

 

Čo je vyrabane bez certifikatu alebo nelegalne, ešte nemusi byť automaticky šmejd.

 

Nemusi. Ale ty by si asi dietatu nedal liek, ktory je vyrobeny bez certifikacie a dlhodobych testov, vsak? A keby skusil niekto navrhnut, aby vramci uspor boli taketo lieky podavane v nasich nemocniciach - asi by sa zdvihol pekne velky odpor, ako nas chcu kapitalisti otravit liekmi, ktore nepresli tym sialenym povolovacim procesom :)

 

Ale ved pre nejakych cernoskov dobre aj tak. Nejaku ucinnost to zrejme ma nech sa deje cokolvek.

 

xenocide, obecne tu mame dva zaujmy : zaujem spolocenstva ludi zdielat myslienky a znovu ich pouzivat a zaujem autorov z nich vytrieskat maximum.

 

Ber to tak, ze pokial autor nema nadej ziskat zo svojej tvorby zisk, ktory on sam poklada za adekvatny, nevytvori radsej NIC. Spolocenstvo moze myslienky zdielat, ale prirodzene, za urcitu cenu. A tato cena je urcovana nie len tvorcom, ale aj trhom.

Nemozno sa tvarit, ze tu ide o az taky velky rozpor, pretoze to iluzorne vitazstvo "spolocnestva" volne zdielajuceho mylsienky by znamenalo, ze velmi vela vytvorov na zdielanie by proste neexistovali.

 

Dnes sa to posunulo dalej a napriklad v oblasti SW je patentovanie a ochrana vyslovene skodlive. Okrem pravnikov na tom kazdy preraba.

 

Tazko povedat takto jednoznacne.... predstav si, ze by SW nebol chraneny VOBEC. Niekto naprogramuje, trva to dlhe mesiace alebo roky, nemale naklady na zelezo a zariadenie, nemaly plat programatorov - a bez ochrany ma asi aky zisk? Ako sa mu vrati co vlozil?

 

A ked nadhadzujes moznost, ze bez ochrany SW by bolo lepse....co by dokelu zabranilo, aby dobry soft vyrobeny trebars malou firmou bol legalne UKRADNUTY niekym velkym, kto by ho potom predaval, hm? Taky Skype by nemusel nikto kupovat - proste by MS zobral jeho kod a zadarmo. MS by rovnako zobral NOD32, ktory je podla niektorych parametrov lepsi nez ten ich a strcil ho do vlastneho systemu. Ked vyvoj spickovej ma naklady v milionoch USD - tak bez akejkolvek ochrany a s dokonalou legalizaciou akehokolvek kopirovania...kto by asi tie peniaze na vyvoj vyhodil?

 

A kto by investoval zopar miliard do 10-rocneho vyvoja lieku, ktory by bol bez ochrany po polroku skopirovany niekde na Filipinach a volne predajny po celom svete??

 

S hudbou to nie je nijaka zahada. Je to tovar, ktory je vo velkom spotrebovavany, takze preto... knihy nie az tak velmi a az doteraz sa dost zle kopirovali, cize tam to nebolo moc vidiet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Reč je samozrejme o WHO, nie WTO. Sorry, nejak som si neuvedomil že som zamenil pismena. Každopadne pointa ostava.

 

Nemusi. Ale ty by si asi dietatu nedal liek, ktory je vyrobeny bez certifikacie a dlhodobych testov, vsak? A keby skusil niekto navrhnut, aby vramci uspor boli taketo lieky podavane v nasich nemocniciach - asi by sa zdvihol pekne velky odpor, ako nas chcu kapitalisti otravit liekmi, ktore nepresli tym sialenym povolovacim procesom :)

 

Kedže je to v podstate kopia draheho lieku, navyše už dlhodobejšie podavana chudobnym afričanom (a teda de facto naostro otestovana), až taky probem by som v tom nevidel.

 

Ale ved pre nejakych cernoskov dobre aj tak. Nejaku ucinnost to zrejme ma nech sa deje cokolvek.

Na to je prave ten najväčši problem. Filozoficky, moralny, eticky... nazvi to akokoľvek.

 

Zachraniš ľudske životy za cenu porušenia nejakeho autorskeho zakona (alebo čoho), alebo ochraniš duševne vlastnicto za každu cenu? Ma vyššiu hodnotu život nejakeho černoška, alebo nejaky patent? na to nech si každy odpovie sam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kedže je to v podstate kopia draheho lieku, navyše už dlhodobejšie podavana chudobnym afričanom, až taky probem by som v tom nevidel.

 

Priamo s temou tato otazka nesuvisi, ale paci sa mi tvoje rozmyslanie.... je prakticke. Pre nas lieky spickove. Pre africanov nejake kopie, s podstatne mensou kontrolou. Oni budu vdacni aj za to, len nech sa to preboha nedostane k nam :)

 

Zachraniš ľudske životy za cenu porušenia nejakeho autorskeho zakona (alebo čoho), alebo ochraniš duševne vlastnicto za každu cenu? Ma vyššiu hodnotu život nejakeho černoška, alebo nejaky patent? na to nech si každy odpovie sam.

 

Odpoved je jasna. Ak ukradnes majetok tomu, kto ho ma aby si ho dal niekomu inemu - si zlodej. Mozes sa obhajovat udajne dobrym umyslom, ale stale si zlodej. Zaroven vytvaras pravny precedens, ze bohatsiemu beries pravo na ochranu majetku a chudobnejsiemu davas "pravo" kradnut. V podstate navrat do stredoveku, kde clovek mal len to, co si vlastnou silou obranil, alebo nasilim ziskal. Kludne - len sa netvar, ze ide o nieco humanitarne.

 

A pokial by islo o male objemy, je to jedno. Ak o vacsie, strati sa motivacia do toho investovat. Co myslis, preco nikoho netrapia lieky na infekcie niekde v Kongu? Ty sam by si nedal vlastne peniaze na ich vyvoj, tak to nerobi ani vacsina inych ludi. A pri tomto rozmyslani by za to zrejme ani nedostali zaplatene. Zaved to ako princip a zabijes tvorbu.

 

Navyse zabudas, ze lieky - a zachrana ludskych zivotov - funguju uspesne hlavne v "nasich" krajinach, ovela lepsie nez v Afrike. A dodrziavanie majetkovych prav tomu moc nebrani. Konkretne mnohym africkym krajinam by viacej pomohlo neposielat lieky, ale gulickove olovo. (ale to je tiez ina tema)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoved je jasna. Ak ukradnes majetok tomu, kto ho ma aby si ho dal niekomu inemu - si zlodej. Mozes sa obhajovat udajne dobrym umyslom, ale stale si zlodej. Zaroven vytvaras pravny precedens, ze bohatsiemu beries pravo na ochranu majetku a chudobnejsiemu davas "pravo" kradnut. V podstate navrat do stredoveku, kde clovek mal len to, co si vlastnou silou obranil, alebo nasilim ziskal. Kludne - len sa netvar, ze ide o nieco humanitarne.

To nie je žiadne tvarenie sa, takto to je. To je prave tvoj problem, ty uvažuješ v suchych faktoch. Už som ti to pisal, ty žiješ v čierno-bielom svete. Lenže svet realne takto nefunguje. A mimochodom, tym že nebudeš myslieť solidarne, humanne sa do stredoveku nevratiš? Veď je to zakladny pilier EU.

A ono to nie je len nejaka charita. Treba sa na to pozrieť zo širšej perspektivy. Zakažeš učinne lieky, choroba sa bude širiť, a riziko že sa prenesie aj na ine kontinenty dramaticky rastie. Teda aj vyspely svet je vo väčšom ohrozeni. Takže je otazka, či sa ti nad niečim oplati prižmuriť oko, alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nie je žiadne tvarenie sa, takto to je. To je prave tvoj problem, ty uvažuješ v suchych faktoch. Už som ti to pisal, ty žiješ v čierno-bielom svete.

 

Europa, resp. vacsina vyspeleho sveta - tak vyspeleho, ze vypraval zaklady modernej vedy a tym padom aj liekov, aj vyprodukoval dostatok bohatstva - stoji na respektovani zakonov. Majetkove su jeden zo zakladov. Je to cierno-biele, pretoze ked pod akoukolvek zamienkou zacnes presadzovat kradnutnie, nebude to mat pozitivny efekt. A ani nemoze.

 

Ked je OK, aby chudobny african mal "pravo" pouzivat ukradnuty liek - je rovnako OK, aby chudobny slovensky rom vykradol potraviny, alebo lekaren? Aby chudobny bhutanec okradol bohateho europana ako si ty? A ak si myslis, ze lieky bez nalezitej (a v nasich podmienkach mimoriadne prisnej) certifikacie su bezproblemove, naozaj by si ich bral ty sa a daval ich svojim detom?

Neverim.

 

Si za kradnutie, pretoze si myslis, ze teba by predsa nikto neokradol. Si za to, aby nejake cierne huby dostali akukolvek chemikaliu, pretoze si myslis, ze ty dostanes kvalitny a certifikovany liek.

 

Treba sa na to pozrieť zo širšej perspektivy. Zakažeš učinne lieky, choroba sa bude širiť, a riziko že sa prenesie aj na ine kontinenty dramaticky rastie.

 

O akych zakazoch sa to zase hovori? Ucinne lieky? Si pozri inernetove obchody plne necertifikovanych UCINNYCH liekov a doplnkov. Fakt ucinnych. Neskodnych.

 

Tu mas dve roviny...

- najprv navodzujes dojem, ze akykolvek liek je ucinny, tak nejak automaticky - pricom rovnako automaticky vyzadujes velmi tvrdu kontrolu. To je dost velky rozpor.

- lieky, ktore spominali MSF boli generika. Tie nikto nezakazuje. Kym neviem o com konkretne hovoris, mozem reagovat len na realitu, nie na vymysli.

- porusovanie patentov je porusovanie majetkovych prav. Ak zacnes presadzovat zrusenie akychkolvek patentov, nikdy tym nedosiahnes ani bohatstvo, ani zlepsenie situacie.

 

Ale vidim ako sa pekne drzis tej africkej iluzie....ale vyhybas sa blizsim prikladom. Naschval som uviedol SLOVENSKU SW firmu, ktora vyrobila slusny produkt - a pri tom co navrhujes by akykolvek zahranicny obluda mohol krasne okradnut SLOVAKOV. A to ty povazujes za spravne?

 

Afrika ma inac uplne iny problem ako to co pises. Pred 50 rokmi bol tam isto ako Juzna Korea. Rozdiel je ten, ze v JK nevladli tucty brutalnych a neschopnych idiotov. A kym tam budu vladnut taketo exemplare aj nadalej, ani tony liekov to nenapravia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked je OK, aby chudobny african mal "pravo" pouzivat ukradnuty liek - je rovnako OK, aby chudobny slovensky rom vykradol potraviny, alebo lekaren?

Nato sa nesťažuj mne, že to takto (ne)funguje, ale kompetentnim. Veď predsa protipiratske zakony funguju aj teraz a tie lieky tam veselo prudia. Svet to prehliada. A cigana za kradež zavru. Prečo asi?

Pretože to čo cigan ukradne v potravinach mu život nezachrani. Ani bhutancovi, ktory okradne mňa. Tam je ten moralny rozpor o ktorom som pisal.

A ak si myslis, ze lieky bez nalezitej (a v nasich podmienkach mimoriadne prisnej) certifikacie su bezproblemove, naozaj by si ich bral ty sa a daval ich svojim detom?

Ďalši absurdny vyplod. My Europania nie sme na take lieky odkazani.

 

Si za kradnutie, pretoze si myslis, ze teba by predsa nikto neokradol. Si za to, aby nejake cierne huby dostali akukolvek chemikaliu, pretoze si myslis, ze ty dostanes kvalitny a certifikovany liek.

Tento žvast hadam ani nepotrebuje komentar. Hovori o tvojej urovni.

Ale vidim ako sa pekne drzis tej africkej iluzie....ale vyhybas sa blizsim prikladom. Naschval som uviedol SLOVENSKU SW firmu, ktora vyrobila slusny produkt - a pri tom co navrhujes by akykolvek zahranicny obluda mohol krasne okradnut SLOVAKOV. A to ty povazujes za spravne?

Aky SW? Čo to tu zas pletieš? Reč je o liekoch a o Afrike.

 

najprv navodzujes dojem, ze akykolvek liek je ucinny, tak nejak automaticky - pricom rovnako automaticky vyzadujes velmi tvrdu kontrolu. To je dost velky rozpor.

Tejto vete nerozumieš hadam ani sam. Aky rozpor, ake kontroly? Ako automaticky učinny?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veď predsa protipiratske zakony funguju aj teraz a tie lieky tam veselo prudia. Svet to prehliada. A cigana za kradež zavru. Prečo asi?

 

No ved prave. Ono ani farmabiznis nijak prilis netrapi, ake chemikalie do seba davaju somalcania, vsak? A ked filipinska fabrika vyrobi nejaky hnus, ten na liberijskej lodi dovezie do mozambiku a tam ho preda...kde je problem?

 

Ďalši absurdny vyplod. My Europania nie sme na take lieky odkazani

 

Ved ja suhlasim - My Europania si zasluzime dobre lieky. A nejaky cierny african, kludne nech do seba nastrka chemikalie, vyrobene ktovie kde a akym pokutnym sposobom, bez certifikacie a kontroly - hlavne nech na tom zarobi nejaky podnikatel, ktory ich bude vyrabat :)

A vsetci su spokojni. Ved vravim - v tomto sa s tebou nehadam, len neviem preco sa tvaris nejak humanisticky. Proste priznaj, ze tie blafy by si svojim detom nikdy nedal, ale dokazes africanom predavat odpad a tvarit sa ako spasitel. Naco to pokrytectvo?

 

Aky SW? Čo to tu zas pletieš? Reč je o liekoch a o Afrike.

 

Rec je o copyrightovej a patentovej ochrane, ochrannych znamkach, ACTA, protipiratskych zakonoch. Pozri si temu a vsetko co sa popisalo :)

 

A ked k tym liekom - som uviedol clanok, kde sa pisalo zjavne dost nespravne, ze vraj bude problem s generikami... kde zjavne suhlasis, ze MSF trafii asi vedla, kedze si zabludil niekam k falsovanym a pokutne vyrabanym liecivam.

 

Tejto vete nerozumieš hadam ani sam. Aky rozpor, ake kontroly? Ako automaticky učinny?

 

Otazka je jednoducha - preco sa zastavas vyrobcov liekov, ktori vyrabaju lieky:

- bez legalnych patentov

- bez kontroly a certifikacie na urovni medzinarodnych standardov

- nelegalnou cinnostou zarabaju velke objemy

 

Nemozes vediet ktory liek je ucinny, mozes sa len spolahnut, ze kontrolne mechanizmy funguju. Takze kde sa v tebe berie ta istota, ked sa zastavas nejakych chemickych blafov, ktore su dobre len pre ciernych, ale bohaty beloch si ich do ust neda? Ja som hovoril o generikach - a ty hovoris o akych liekoch?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A vsetci su spokojni. Ved vravim - v tomto sa s tebou nehadam, len neviem preco sa tvaris nejak humanisticky. Proste priznaj, ze tie blafy by si svojim detom nikdy nedal, ale dokazes africanom predavat odpad a tvarit sa ako spasitel. Naco to pokrytectvo?

Ake pokrytectvo? Deťom by som to nedal prave preto že na to nie som odkazany, resp. take lieky sa k nam ani nedovažaju, su zakazane, kedže su to falzifikaty a porušuju tvoj milovany autorsky zakon, resp. patent. Keby som bol nuteny kupovať aj take, tak by som asi na vyber nemal. Radšej však dať "blaf", ktory zabera ako nechať zomrieť. Či to nie je humanne?

 

Hovorim o generikach resp. liekoch, ale všeobecne. Ty hovoriš len o tych legalnych, ktorych zloženie je podľa lieku, ktory už nie je pod patentovou ochranou. Ale nie každe generikum je legalne. Generikum je legalne až keď lieku podľa ktoreho su vyrobene, ten patent skonči. Su ale aj generika/lieky vyrobene v čase keď ešte ta ochrana originalneho lieku plati. Teda tiež maju rovnake resp. podobne zloženie ako otestovany original a teda aj podobne učinky, vyrobene podľa patentu, ale bez vlastnictva prav. Teda žiaden jed neznameho pôvodu, len proste "napodobenina" originalneho lieku. Veď predsa tam funguju všelijake lacne vakciny, lieky na HIV, antimalarika a neviem čo ešte všetko. A nie všetko je original a nie všetko je legalne generikum. Možno aj v tom članku to mysleli takto.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ake pokrytectvo? Deťom by som to nedal prave preto že na to nie som odkazany, resp. take lieky sa k nam ani nedovažaju, su zakazane, kedže su to falzifikaty a porušuju tvoj milovany autorsky zakon, resp. patent. Keby som bol nuteny kupovať aj take, tak by som asi na vyber nemal. Radšej však dať "blaf", ktory zabera ako nechať zomrieť. Či to nie je humanne

 

Ale nieee...ved uz treti krat pisem, ze s tebou suhlasim. Ani to nesuvisi s patentovou ochranou ale s principm ano. My mame peniaze, takze chceme dobre lieky. A nejaky ciernosko nech do seba nacpe akukolvek chemikaliu, na ktorej zarobi malajsky podnikatel. Mozno mu to pomoze, nooo... ved koho to trapi. Kvalita nech je pre bielych a bohatych :)

Za humanne to nepovazujem, ale za prakticke ano. Preto som narazal na pokrytectvo, ale to je tiez uz ina tema.

 

Hovorim o generikach resp. liekoch, ale všeobecne. Ty hovoriš len o tych legalnych, ktorych zloženie je podľa lieku, ktory už nie je pod patentovou ochranou. Ale nie každe generikum je legalne. Generikum je legalne až keď lieku podľa ktoreho su vyrobene, ten patent skonči.

 

Jezusmariamohamed.

 

Generikum je liek, ktoremu skoncila patentova ochrana, takze nemozes mat generikum, na ktore sa vztahuje patent, pretoze to nie je generikum :D

 

A nie všetko je original a nie všetko je legalne generikum. Možno aj v tom članku to mysleli takto.

 

Neviem sice ake rpipady myslis, ale ak to mysleli takto - bolo to v clanku trosku dost zle napisane.A pravdu povediac, spotreba liekov v somalsku trapi faramabiznis asi tak, ako hudobny biznis trapi co si somalcania stahuju za hudbu.

 

Prevazna vacsina "protipiratskych" aktivit smeruje na bohatsie krajiny, kde je logicky aj kupyschopnejsie obyvatelstvo.

 

Radšej však dať "blaf", ktory zabera ako nechať zomrieť. Či to nie je humanne?

 

Skusme to humanne navrhnut aj pre nasich romov, ci chudobu vseobecne. Dostanu lieky a este sa aj usetri :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ake pokrytectvo? ........ Radšej však dať "blaf", ktory zabera ako nechať zomrieť. Či to nie je humanne?

 

Fake or low quality antimalarial medication has been threatening efforts to control malaria in Africa.[11] Fraudulent medications have included those which treat the symptoms of malaria without treating the cause itself, and whose mixtures had on occasion serious side effects, and medications which contain a small amount of artemisinin, the active ingredient to combat malaria, but only contained enough to pass drug tests and not enough to fight the malaria.[11] The latter drugs risk spawning strains of malaria with increased resistance to artemisinin, as has occurred in parts of East Asia where some of these drugs have been traced back to.[11]

http://en.wikipedia.org/wiki/Counterfeit_medications

 

Counterfeit medicines not only deprive sick people of real treatment, but they make some of the world's most dangerous diseases stronger. West Africa has increasingly become the target of a range of counterfeit medication, including antibiotics, antiretroviral drugs and medicines to fight malaria and tuberculosis. Most of these fake pharmaceutical products, which appear to be genuine but contain little or no active ingredient, are imported, particularly from South and East Asia, but some come from the local pharmaceutical industry.

http://www.unodc.org/unodc/en/frontpage/2009/July/fake-medicines-pose-health-risk-in-west-africa.html

 

A new report from the International Policy Network and sponsored by IMANI Center for Policy & Education details the shocking burden of fake drugs in less developed countries. Fake tuberculosis and malaria drugs alone are estimated to kill 700,000 people a year.

http://allafrica.com/stories/200905220732.html

 

Fake medications are coming onto the scene as a result of deliberate criminal activity, while substandard drugs are becoming more common because of poor manufacturing practice. Not only are scores of patients being inadequately treated, but the presence of these undesirable and illegal medications significantly raises the risk of drug resistance among the malaria parasites.

http://www.medicalnewstoday.com/articles/240406.php

 

Takze sa mozeme vratit k tej udajnej "HUMANITE", ok? Toto su pripady, ktore som myslel ja - lieky vyrabane pokutne, bez certifikacie a patentov, bez kontroly a s prinajlepsom nizkou kvalitou. Lieky, ktore by si si ty, ako biely europan nezobral za nic. Ale zaroven, bez znalosti toho o co asi tak ide - si presvedceny, ze ide o nejaku humanitarnu laskavost voci africanom. A nezabudaj,ze na vyrobe tychto blafov tiez niekto pekne zaraba - a nemusi sa trapit prehnanou kvalitou, ze?

 

A takto to casto dopadne....boj proti patentovej ochrane a nenazranym spolocnostiam vedie k vyraznej podpore este nenazranejsich spolocnosti a oznacovaniu predaja (takmer) jedov za humanitarnu pomoc :)

 

A prave pre taketo vysledky ani nemozu podobne protesty ako sme nedavni videli viest k niecomu pozitivnemu. Bez ohladu na nadsenie a umysli, bez ohladu na eticke citenie protestujucich. Toto konkretne uz nie je vec patentov - ale sam vidis, aj akych pripadov si sa zastaval. V mene humanity.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ja ale nepopieram že existuju aj absolutne šmejdy. Lekari bez hranic, Červeny križ a pod. organizacie ale asi take totalne blafy použivať nebudu.

 

Presne tak :)

 

Vies chyba je v tom, ze si sa chytil temy bez toho, aby si si o nej nieco zistil....pretoze stacilo, ze to vyzeralo ako nieco PROTI tym hnusnym protipiratskym zakonom. Takze si poplietol co su to generika a vlastne si cele generika zamietol v prospech nejakych falosnych liekov, ktore mali byt udajne humanisticky prospesne. Co je ovsemze kravina.

 

Pointa MSF je v niecom inom...teda ich protest zmysel ma, aj ked sa tyka generik.

 

The European Union is pursuing a free trade agreement with India which will restrict Indian drug producers from making affordable generic medicines used to treat people across the developing world. In October 2010, MSF launched a campaign called ‘Europe! Hands Off Our Medicines,’ with the goal of getting the EU to back down.

More than 80% of the AIDS medicines MSF uses to treat 160,000 people across the world are generics from India, and the treatment programmes paid for by international donors rely on affordable Indian medicines just as much.

But this is now under threat, as the EU pushes policies that will dry up the flow of affordable medicines. Europe is trying to undermine India’s patent law, which in the interest of public health only grants patents for medicines that show significant innovation – a fact that has long upset the pharmaceutical industry in wealthy countries. Drug companies have actively – but so far unsuccessfully – sought to challenge the law in Indian courts. Having lost in the courts, the companies are now using the EU’s trade policies to try to stamp out the competition from India.

http://www.msf-me.org/en/news/news-media/news-press-releases/ten-stories-that-mattered-in-access-to-medicines-in-2010.html

 

Mozem teda zopakovat moju staznost - ze preco dokelu si clovek nieco nezisti pred tym, ako sa zacne zapalisto stavat na jednu stranu barikady? Humanitarne nadsenie je motivacia na prd, okrem toho, ze potom to dopadne u takych uletenych veci ak bolo vyssie.

 

Takze som sa pytal - a nakoniec som si to musel aj tak zistit sam...a dat mojim nazorovym oponentom konecne nejake rozumne argumenty :)

 

Pretoze to co spominaju je potom naozaj neprijemne dvojsecna vec. Sice India a africke krajiny ako nesignatari ACTA by tymto neboli viazani a ani transport by nesiel cez zucastnene krajiny, ale aj tak by to mohlo mat realne negativny dopad. Zatial sa ale veci maju tak, ze India (aj Cina a spol.) su dost silni aby odolavali a kedze na tom zarabaju, nemaju dovod ustupovat. Preto sa aj ACTA robila bez nich.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze si poplietol co su to generika

Nič som nepoplietol.

 

Prave preto že je to dvojsečne, nemôžeš uvažovať len na jednu stranu, čo vždy robiš. Prečitaš si nejaku suchu vetu z članku, citaciu zakona, ale do dôsledkov nedomysliš. Už som ti to vytykal viackrat, svet nie je len čierny a biely. Su aj veci medzi tym. Nevieš čitať medzi riadkami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Su ale aj generika/lieky vyrobene v čase keď ešte ta ochrana originalneho lieku plati.

 

Toto si poplietol :)

Keby si radsej venoval energiu zistovaniu faktov a nie zbytocnemu boju za akukolvek kravinu, mohol by si sa sustredit na veci s ktorymi sice nesuhlasim - no bez takychto chyb a zbytocnosti. Generika su lieky, na ktore uz patent vyprsal. Takze neplati. Kym plati, nie je to generikum. Je to len vec definicie a nazvoslovia, hm?

 

Prave preto že je to dvojsečne, nemôžeš uvažovať len na jednu stranu, čo vždy robiš. Prečitaš si nejaku suchu vetu z članku, citaciu zakona, ale do dôsledkov nedomysliš. Už som ti to vytykal viackrat, svet nie je len čierny a biely. Su aj veci medzi tym. Nevieš čitať medzi riadkami.

 

Ty si vytykal. Ja som si zistil fakty - takze som zistil kde je problem a v com spociva. Teda na rozdiel od kadejakych protestujucich, ktori bez vedomosti slepo nasleduju PR kampan - sa viem rozhodovat na zaklade udajov a viem si ich aj najst. Bolo by dobre, keby sa toto naucili aj aktivisti akehokolvek druhu.

 

A ako sam vidis - na zaciatku som dal otazku, pretoze som netusil kde je problem. Odpovedou mi bol nejaky popleteny blabol o humanitarnom efekte falosnych liekov. Aspon vidis kam vedie argumentacia, ak ju postavis na vymysloch a dojmoch a nie faktoch.

 

Vycitat mi, ze neviem citat medzi riadkami je od teba dost smiesne - pretoze povodny clanok, argumenty proti tvojim humanitarnym jedom a aj argument v prospech MSF boli vsetky odo mna - takze ty mozno citas medzi riadkami, ale stale len z faktov, ktore som ti tu dal. Takze to nemusis prehanat s kritikou :)

 

A realne - pokial India, Cina a ine krajiny k ACTA nepristupia, resp. budu ignorovat ine podobne dohody, nijake sankcie im nehrozia. Uz aj vramci platnych dohod by k tomu nemalo dochadzat, ale deje sa to - a WTO nema nijaku armadu, ktora by to presadzovala :) ...cize ked si povodne argumentovat "aplikaciou v praxi", tak sam vidis, ze protestovat je zbytocne - pretoze prave APLIKACIA jednoducho pri tomto rozlozeni sil nefunguje.

 

Ono je to vysledok mocenskej (ne)rovnovahy - ale netreba sa hned skryvat za nejaku falosnu humanitu alebo ludske prava. Tie indicke firmy na vyrobe velmi pekne zarabaju a su to 100% kapitalisti a presne ten farmabiznis, ktory tu kdekto s chutou kritizuje. Takze aj ty, ako protestujuci - stojis na strane velkeho biznisu, kapitalu, ziskuchtivcov. Nijakej humanity, alebo ludskych prav. Preto su aj spominane prostesty v konecnom dosledku neucinne, pretoze by len nahradili jednych podnikatelov inymi - a to blabla o ludskych pravach je len iluzia. Ale dobra vabnicka na ludi, to uznavam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Toto si poplietol :)

Generika su lieky, na ktore uz patent vyprsal. Takze neplati. Kym plati, nie je to generikum.

To je len tvoja detinska hra so slovičkami. Navyše prave preto som dal za generika /lieky. Vyznam toho čo som pisal to nijako nemeni.

 

 

A ako sam vidis - na zaciatku som dal otazku, pretoze som netusil kde je problem. Odpovedou mi bol nejaky popleteny blabol o humanitarnom efekte falosnych liekov. Aspon vidis kam vedie argumentacia, ak ju postavis na vymysloch a dojmoch a nie faktoch.

Ake zas vymysly? Veď tie lieky tam veselo prudia a nikoho to netrapi, nič sa s tym nerobi. Či aj toto chceš poprieť nejakym tvojim "faktom"?

 

Ty žiješ v nejakej svojej zidealizovanej utopii. Lenže svet je realita, nie utkvela predstava kde sa každy sprava podľa zakonov a dodržuje ich a kde je ich znenie jasne a jednoznačne Lenže novinka, NIE JE. V každom zakone je nejaka diera, ktora sa využiva. Prave preto je aj ACTA, resp. zakony z nej vyplyvajuce jeden veľky nezmysel, ktory bude buď zasahovať do ľudskych prav (čo sa stať nemôže), alebo nefungovať vôbec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ako sam vidis - na zaciatku som dal otazku, pretoze som netusil kde je problem. Odpovedou mi bol nejaky popleteny blabol o humanitarnom efekte falosnych liekov. Aspon vidis kam vedie argumentacia, ak ju postavis na vymysloch a dojmoch a nie faktoch.

Zas si nieco nepochopil, takze tvoje reakcie su nezmysly. Nic som nehovorilo tom, ze je humanne ked nejaka indicka spolocnost vyraba lacne lieky.

To uz je lepsie nieco vysvetlovat idiotovi, ten to pochopi skor. A ak nie, aspon si nebude vymyslat hluposti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ake zas vymysly? Veď tie lieky tam veselo prudia a nikoho to netrapi, nič sa s tym nerobi. Či aj toto chceš poprieť nejakym tvojim "faktom"?

Ty žiješ v nejakej svojej zidealizovanej utopii.

 

Nie utopia....len ukazujem pekne paradoxy reality :)

 

Pretoze v podstate v tomto pripade si sa postavil proti ACTA, ale na stranu velkeho a miliardoveho farmabiznisu, ktory na tom prave tie miliardy zaraba. Ak indicky alebo filipinsky farmabiznis dospeje do stadia, ze bude vyvijat vlastne lieky - bude rovnako silo presadzovat ich ochranu.

Takze preto som pisal, ze tieto konkretne pripady naozaj maju svoje opodstatnenie - ale netreba sa zase falostne tvarit, ze ide o nejaku humanitu. Ale o zaujmy obrovskeho biznisu, ktory dokazal zmanipulovat vlady statot tak, ze tieto staty potom presadzuju medzinarodne zmluvy take, aby to vyhovovalo biznisu. Proste sa ti nepaci miliardar A a preferujes miliardara B. To je vsetko.

 

Nuz a MSF sa na WTO stazuju pekne dlho a katastroficke scenare tiez dost dlho prorokuju. Ono sa aj vyskytli pripady zadrzania liekov a pod. ....Ale zatial prave ta realita APLIKACIE V PRAXI (co si chcel brat do uvahy) ukazuje, ze EU v rozpornych pripadoch ustupila. Takze ak si zvedavy na tu APLIKACIU, ta zatial hovori, ze vynimky stale platia.

 

Nic som nehovorilo tom, ze je humanne ked nejaka indicka spolocnost vyraba lacne lieky.

 

Nie. Ty si hovoril , je ze humanne dodavat nejakym ciernym africanom kadejake chemicke blafy - ze vraj im to pomoze. Tak som ti musel ukazat fakty ukazujuce, co tieto blafy robia a ako zrejme zabijaju nemalo ludi. O generikach sme sa uz nebavili, pretoze ty sam si napisal, ze o generika nejde, len o falosne vyrabane lieky bez licencie. Cize si obhajoval pripady, ktore su jednoznacne skodlive - namiesto toho, aby si si zistil, ze problem naozaj spociva v generikach. Ale co uz. Chybicka sa stala :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tema certifikacie je urcite tiez zaujimava, pretoze to vedie k dobrym otazkam statnej regulacie kde mame zisky aj straty ( a to na zivotoch, a potom zacne byt slovo humanita celkom nejasna, ak zabranime dovozu liekov ktore mozu byt neucinne za cenu ze zabranime dovozu aj ucinnych liekov tak zachranime desiatky zivotov ale za cenu dalsich stoviek stratenych. A to je afrika, podobny problem mame aj vo vyspelych statoch, dlhe klinicke skusky casto zachrania zivoty ale zaroven znamenaju stratu inych. Lenze tie ine, co su ludia co zomreli skor pretoze nebol liek sa nerataju, certifikacna autorita tak logicky predlzuje testovanie kedze len tieto straty ( vedlajsie ucinky ) sa jej tykaju.

 

Ale to uz priamo s ACTA nesuvisi, mozeme sa teda vratit k teme. Je zlocinom pozicat knihu ? Este nedavno to bolo skor chapane ako dobry cin :), ale dnes to uz je na hrane zakona. A miesto toho aby sme dovolili budovat celu masineriu co ma potlacat podobne zlociny by sme radsej branit stare dobre casy. Kradnut sa nema ale to neznamena ze na letisku nas budu prehliadat ci nemame nahodou zabalene uteraky z hotela. Stav ked su vsetci podozrivi z kradeze a tak nas zacnu preventivne prehliadat sa mi nezda ako dobry koniec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale to uz priamo s ACTA nesuvisi, mozeme sa teda vratit k teme. Je zlocinom pozicat knihu ? Este nedavno to bolo skor chapane ako dobry cin :), ale dnes to uz je na hrane zakona.

 

Nuz, je lepsie neprehanat... kniznice su starsie ako copyrightove zakony a s tymto problemom sa museli nejak vysporiadat. Preto ma autorsky zakon u nas, aj inde, na kniznice vynimku - plus aj ine. A tak isto ako Ryan nastojil, ze sa chce bavit ao APLIKACII zakonov a nie len ich zneni, tak dost dobre vieme, ze snad nijaka kniznica nebola pokutovana z tohoto dovodu.

Takze sa mi zda divne robit z komara somara - a spominat kniznice, ked nebol nijaky negativny precedens a navyse su kniznice zvlast riesene v zakonoch...

 

Kradnut sa nema ale to neznamena ze na letisku nas budu prehliadat ci nemame nahodou zabalene uteraky z hotela.

 

Tak ale tu sa stazujes nejak oneskorene a na nespravnom mieste. Mas dost krajin na svete, kde ta na letisku prehliadaju aby zistili, ci nemas nahodou zabalenu nejaku historicku talafatku kupenu na trhovisku, alebo muslu. A to nikto doteraz nepovazoval za strasne porusenie osobnej slobody?

 

Preco myslis, ze ti na hraniciach AUTOMATICKY kontroluju doklady? Ved keby predpokladali, ze nie si zlocinec, tak by nic nekontrolovali - ale kontrola dokladov a batoziny praveze znamena, ze kazdy je preventivne pokladany za porusovatela zakonov. Prevedenie je sice ine, ale princip ten isty. Nejde o nic prevratne - aj doteraz ta skoro na kazdej colnici najprv preverovali a zistovali, ci si koser a nie naopak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide, v okamziku ked ma pravo v sebe nelogicke vynimky tak to vnimam ako problem. Ako konzervaivec mam uctu k predstave "prirodzeneho prava" a autorsky zakon porusuje skoro vsetky predstavy o prave, myslim ze jeho perly som dal vyssie.

kniznice su dobry priklad kedze ide o presne o ten isty pripad, len sa tyka hudby nie knihy. A myslim ze pri troche snahy by to uznal aj ustavny sud, skutocne su tu rovnake prava chranene rozne.

 

A su krajiny kde je trestne ohovorit krala ( thajsko), to ale nie je dovod to opakovat. A schengen znamenal navrat do dob kludneho 19 storocia :), nemyslim ze ho treba rusit pre moznost ilegalneho prevazania hudby na USB :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov