Skočiť na obsah

Umelé oplodnenie - je neetické ?


flora

Odporúčané príspevky

ja som otazku asistovanej reprodukcie riesit namusela, ale ak by to neslo prirodzenou cestou a chceli by sme s partnerom dieta, sla by som do toho ..nemam nijake nabozenske zabrany, ale mala by som asi problem s tym, ze niekde v chladnicke este nejake potencionalne deti mam.

 

asi by som uprednostnila mat biologicky vlastne dieta pred adopciou..predsa len je to jediny sposob ako celkom neumriet, nie kazdy je Beethoven, aby po nom ostali symfonie. :doh:

 

zial plodnost ludstva klesa a v mojom okoli je par deti, ktore sa tymto "neetickym" sposobom narodili.

priatelom sa narodilo prve dieta s pomocou umeleho oplodnenia druhe prislo prirodzene

takisto to vyslo paru, ktory je veriaci..dali si podmienku, ze pojde len o jedno embryo..teraz je z neho 4 rocne dievcatko

 

horsie su na tom nasi kamarati, ktori sa o dieta s pomocou lekarov pokusaju uz roky, vratane 2 potratov...strasne smutny pribeh...na jesen do toho idu znova...

 

postoj cirkvy mne osobne prekaza...nabozenstvo by nemalo ludi deptat...a liecit neplodnost modlitbami sa mi zda nie celkom efektivne

 

nemyslim si /niekedy som si myslela/, ze by sa cirkev k nicomu nemala vyjadrovat, ale sexualita a rodicovstvo su neprenositelne skusenosti...slobodni chlapi, pri vsetkej ucte a nastudovanej teorii to nemozu do detailov pochopit..preto by mali pouzivat citlivejsie vyjadrenia a nie radikalne odsudenie.

 

tiez sa mi osobne nepaci, ze cirkev znasilnenie akceptuje ako dostojny sposob splodenia, ale umele oplodnenie nie

 

 

..ale, ak to s plodnostou pojde takto dalej mozno o par rokov sa vacsina parov bude musiet spolahnut na asistovanu reprodukciu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alarm:

"vracať sa mi nechce."

 

ak si nepochopil humorný podtón "vyvracať a vratať"..niet o čom, ibaže by si potreboval za tým urehotaného smajlíka.Na tých si ale alergický,ak si dobre pamätám, a preto nedráždim.

Navrhujem neutrálnu zónu: pokús sa nereagovať na moje a ja nebudem reagovať na tvoje príspevky.

Ostatní asi nie sú zvedaví na žabo-myšie vojny.

Pochopil som ho, len mi ta reakcia pripadala neadekvatna, kedze som pisal bez nejakej snahy rypat. Aspon na zaciatku.

Skusme sa dohodnut inak. Nereagovat na seba nie je riesenim, skor ci neskor by sme o seba skrtli zase. Skusme radsej zachovavat urcitu korektnost v komunikacii. Mozem sa snazit pisat tak, aby si rypanie v tom nevidel a ty skus predpokladat, ze to co pisem pisem normalne.

Urehotanych smajlikov nechajme tak, uz na PF som vyvsvetlil v com je s nimi problem. Alergicky som, ked sa pouzivaju na vysmech.

Kazdopadne, tu nie som adminom, moderovanie tvojich prispevkov, pokial to nebude nutne, necham radsej na druhych moderatorov.

 

Neviem ci bonmot... ale vsimol si si, ze splodenie potomka "beznou" sexualnou cestou je pomocou zasahu cloveka? :doh:

 

Pravda, rovnako ako aj klinec je zatlceny pomocou zasahu kladiva :)

Zasah cloveka sa obmedzuje na umoznenie, alebo zabranenie prenosu spermii do vaginy, popripade na zabranenie ovulacie chemickym, alebo mechanickym sposobom.

Ziaden clovek nedokaze presvedcit uz raz vypustenu spermiu, aby sa nesnazila oplodnit vajicko, rovnako ani ziaden clovek nedokaze svojou volou ovladat tvorbu spermii, alebo vajicok. Tieto procesy su proste dane, aj ked sa clovek na hlavu postavi a usami sa odraza.

Vsetky mozne zasahy, su hruba sila na zaklade destrukcie. Ci uz docasnej, alebo trvalej. Nic tvorive.

Ine oplodnenie, ako prirodzene, je stale len umele, ako to aj ma v pomenovani.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pravda, rovnako ako aj klinec je zatlceny pomocou zasahu kladiva :doh:

Zasah cloveka sa obmedzuje na umoznenie, alebo zabranenie prenosu spermii do vaginy, popripade na zabranenie ovulacie chemickym, alebo mechanickym sposobom.

Ziaden clovek nedokaze presvedcit uz raz vypustenu spermiu, aby sa nesnazila oplodnit vajicko, rovnako ani ziaden clovek nedokaze svojou volou ovladat tvorbu spermii, alebo vajicok. Tieto procesy su proste dane, aj ked sa clovek na hlavu postavi a usami sa odraza.

Vsetky mozne zasahy, su hruba sila na zaklade destrukcie. Ci uz docasnej, alebo trvalej. Nic tvorive.

Ine oplodnenie, ako prirodzene, je stale len umele, ako to aj ma v pomenovani.

 

Tak teraz neviem, kde je vlastne problem?

 

Vtak OK, pipeta nie OK? :)

 

Ta "prirodzenost" je naviazana na urcitu interpretaciu znalosti a spolocenskej struktury, ktora platila pred tisicrociami - ale objektivne tazko povedat, co je prirodzene a co nie.

 

Z nabozenskeho pohladu - boh stvoril cloveka. Boh mu dal inteligenciu a schopnosti. Ludska inteligencia a schopnosti su prirodzene. Ich pouzivanie je prirodzene. Pomoct pocatiu pomocou inteligencie danej bohom je rovnako "neprirodzene" ako pomocou inteligencie vyrobit liek, ktory zachrani zivot, alebo pomocou tej istej inteligencie vyrobit hradzu, ktora zastavi zaplavu.

Ked tehotna zena je vitaminy v tabletke - to je vari prirodzene?

Alebo ked je vitaminy v kiwi, ktore precestovali lodou a kamionom pol zemegule, pripadne umelo chladene - to je prirodzenejsie?

Cisarsky rez, pomocou skalpela z chirurgickej ocele, na sale osvetlenej elektrinou...je toto priklad nejakej prirodzenosti?

 

Kdeze, ani nahodou. Prirodzenost je v tomto pripade dost tazek definovat, ale pokial nenechame zenu rodit uprostred lesa samu, len s kamaratkou liskou, tak je skoro vsetko "neprirodzene". Tu ide len o fixaciu na niektore temy a problematiky, pricom sa umyselne prehliadaju ekvivalentne pripady, kde "neprirodzenost" nie je problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vtak OK, pipeta nie OK?

Places na nespravnom hrobe, s pipetou nemam problem :)

neprirodzený príd.

1. kt. nie je daný prírodou, odporujúci prirodzenej povahe veci

prirodzený príd.

1. daný prírodou, vyplývajúci z prír. zákonitostí: p. vývin, p. priebeh udalostí, p-á inteligencia, p-á smrť

http://slovniky.korpus.sk/?w=prirodzeny&s=substring&c=217f&d=kssj4&d=psp&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=obce&d=priezviska&d=un&d=locutio&ie=utf-8&oe=utf-8

 

Priroda pouziva laboratornu pipetu ?

O nabozenstve som nepisal v poslednom prispevku nic. :D

 

Ta "prirodzenost" je naviazana na urcitu interpretaciu znalosti a spolocenskej struktury, ktora platila pred tisicrociami - ale objektivne tazko povedat, co je prirodzene a co nie.

Zbytocne to komplikujes, je to jednoduchsie. A uz uplne zbytocne oponujes. :doh:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Places na nespravnom hrobe, s pipetou nemam problem :doh:

 

Tak ty nie. Spusta veriacich ano. A tusim aj RKC ano.

 

neprirodzený príd.

1. kt. nie je daný prírodou, odporujúci prirodzenej povahe veci

prirodzený príd.

1. daný prírodou, vyplývajúci z prír. zákonitostí: p. vývin, p. priebeh udalostí, p-á inteligencia, p-á smrť

Toš, takze vitamin v tabletke, kiwi prenesene kamionom, cisarsky rez ocelovym skalpelom, betonova hradza - su tiez neprirodzene zasahy do zivota? :)

 

O nabozenstve som nepisal v poslednom prispevku nic.

No a? Ja som pisal o nabozenstve. A prvy prispevok bol o nabozenstve. A ono sa mozeme pozriet kolko neveriacich ma s umelym oplodnenim take eticke a moralne problemy ako veriaci a kolko neveriacich vynasa rovnako odsudzujuce hodnotenia umeleho oplodnenia ako niektori cirkevni hodnostari.

 

Nebavme sa o nabozenstve a nemame problem. :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ty nie. Spusta veriacich ano. A tusim aj RKC ano.

V prispevku si odpovedal spuste veriacich, alebo RKC ?

 

Toš, takze vitamin v tabletke, kiwi prenesene kamionom, cisarsky rez ocelovym skalpelom, betonova hradza - su tiez neprirodzene zasahy do zivota? :)

He ? :doh:

 

No a? Ja som pisal o nabozenstve. A prvy prispevok bol o nabozenstve. A ono sa mozeme pozriet kolko neveriacich ma s umelym oplodnenim take eticke a moralne problemy ako veriaci a kolko neveriacich vynasa rovnako odsudzujuce hodnotenia umeleho oplodnenia ako niektori cirkevni hodnostari. Nebavme sa o nabozenstve a nemame problem. :D

Pisal, aj ked netusim preco vobec. To, ze prvy prispevok je o nabozenstve, znamena, ze kazdy prispevok v teme musi povinne byt o nabozenstve ?

Aj ked sa nebavim o nabozenstve, tak ho tam aj tak narves a problem vyrobis. :D A nie je to prvy krat. V tomto smere ides jednoducho podla programu hlava nehlava :D

 

Ten cisarsky rez je zaujimavy.Preco veriacim vadi 'neprirodzene' oplodnenie, ale uz im nevadi 'neprirodzeny' porod? :)

 

Ktorym veriacim ? Jehovisti maju nepripustny aj cisarak.

 

Inak, tak ako neexistuje prirodzene vytvorene plexisklo v prirode, tak neexistuje ani prirodzene umele oplodnenie. S nabozenstvom to nema nic spolocne.

A co sa tyka neprirodzeneho porodu, neviem o tom, ze by existovala prirodzena alternativa k operacii napriklad slepaku. Ten priklad s cisarakom je velmi pritiahnuty za vlasy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

He ? :doh:

 

Aký máte na to názor?

Išli by ste do toho, keby nebolo inej možnosti mať vlastné dieťa?

Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?

Aby som nepoložila iba otázky a žiadnu odpoveď. Môj názor na umelé oplodnenie je, že ak by sa to týkalo mňa, tak by som do toho určite šla, ak by nebolo inej možnosti. A dokonca si myslím, že by som to uprednostnila pred adopciou.

Ešte jeden zaujímavý článok z viacerými pohľadmi na vec.

http://www.sme.sk/c/5881608/je-umele-oplodnenie-neeticke.html

 

Ako vidis, tema bola dana v suvislosti s VIEROU a NABOZENSTVOM a je odkaz, kde sa problem spomina z NABOZENSKEHO POHLADU.

Takze sa uz prestan pls. tvarit, ze tu o nijake nabozenstvo, krestansky pohlad na vec, nabozensky interpretovany moralny a eticky problem nie je. Je. A je sucastou tejto temy tak ako bola vytvorena.

 

To, ze prvy prispevok je o nabozenstve, znamena, ze kazdy prispevok v teme musi povinne byt o nabozenstve ?

Nie. Ale tusim vacsina neveriacich na tomto fore - pripadne aj veriacich, co vsak neberu cirkevne autority vzdy za slovo - tento problem nema.

 

Preto - zrus nabozensky pohlad a zrusis sice nie vsetky, ale vacsinu problemu.

 

Aj ked sa nebavim o nabozenstve, tak ho tam aj tak narves a problem vyrobis

Ale prosim ta, nevymyslaj si a citaj temu, kde prispievas :)

 

Nabozenstvo je od jej zaciatku. Skor mam pocit, ze v teme kde existuje nabozensky problem ti vadi, ze spominam, ze ide o nabozensky problem a silou-mocou sa to snazis zahrat do outu.

Kludne si predsa mohol pisat o problemoch, ktore su aj z ateistickeho pohladu - a nie sa nasilu tvarit, ze tu o nijake nabozenstvo nejde a skusat ten defenzivny reflex :D

 

A co sa tyka neprirodzeneho porodu, neviem o tom, ze by existovala prirodzena alternativa k operacii napriklad slepaku. Ten priklad s cisarakom je velmi pritiahnuty za vlasy.

Janacka, ze existovala. Prirodzene umriet. Nezasahovat umelo do behu zivota, neudrziavat umelo cloveka pri zivote. Alebo umelo nepomahat cloveku na svet. V oboch pripadoch clovek vyuziva svoju inteligenciu a umelo vytvorene nastroje, aby zasiahol do kolobehu zivota a smrti. Vsetky tieto priklady su rovnako moralne, ci nemoralne.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak, tak ako neexistuje prirodzene vytvorene plexisklo v prirode, tak neexistuje ani prirodzene umele oplodnenie. S nabozenstvom to nema nic spolocne.

A co sa tyka neprirodzeneho porodu, neviem o tom, ze by existovala prirodzena alternativa k operacii napriklad slepaku. Ten priklad s cisarakom je velmi pritiahnuty za vlasy.

 

Preco by bol pritiahnuty za vlasy? Ved alternativa k cisarskemu rezu existuje, nechat porod pokracovat prirodzene, nezasahovat do Bozej vole. Ci raz tak, a raz onak, ako sa nam to hodi?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skor mam pocit, ze v teme kde existuje nabozensky problem ti vadi, ze spominam, ze ide o nabozensky problem a silou-mocou sa to snazis zahrat do outu.

No nic, skoda reagovat. Ako som napisal, aj ked o nabozenstve nepisem a snazim sa mu v diskusii vyhnut, tak ho tam nakoniec nejako narves. :doh:

K zakladnej otazke na zaciatku temy som sa vyjadril uz davnejsie a mozno sem napisem, pokial nejaky znalec veriacich a nabozenstva napise zas nejaku obrblbost :)

 

Preco by bol pritiahnuty za vlasy? Ved alternativa k cisarskemu rezu existuje, nechat porod pokracovat prirodzene, nezasahovat do Bozej vole. Ci raz tak, a raz onak, ako sa nam to hodi?

Pisal som o alternative v prirode, nie o rozhodnuti cloveka. :D

Aj ked, obcas mam pocit, ze ta prirodzena cesta by bola niekedy pre ludstvo prospesnejsia :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfo, od zaciatku temy jediny, kto tu viri vodu si ty... flora dala jasne zadanie, ktoreho sucastou bolo aj toto - "Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?" k tomu prilepila link na clanok na sme, kde sa to zas mota okolo viery, nabozenstva a cirkvy.. tak mam za to, ze tymto smerom chcela svoju temu smerovat, preto prispevky o viere, cirkvy a nabozenstev v suvislosti s touto temou sem patria... a dalsia vec - cela tema je v kategorii nabozenstvo, takze....

 

a co sa tyka neprirodzenosti, staci spomenut okrem umeleho oplodnenia ako zasahu do bozej vole aj liecbu ochoreni.. tam ide tiez predsa o boziu volu, ze niekto ma tazku chorobu.. tak mu potom nepomahajme, neliecme ho, je to tiez zasah ako umele oplodnenie... ak bude mat niekto malariu, nech sa modli kazdy den a nech to necha na boziu volu.. ci tam uz je zasah cloveka ok?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No nic, skoda reagovat. Ako som napisal, aj ked o nabozenstve nepisem a snazim sa mu v diskusii vyhnut, tak ho tam nakoniec nejako narves. :doh:

 

Fakt neviem preco mas pocit, ze JA som sem narval nabozenstvo, ked som tu temu nezakladal a teda som ani spominanu problematiku v nabozenskej optike neuvadzal.

 

Koniec koncov, tvoja prva reakcie v teme, ktore rozobera nabozensku dilemu pri umelom oplodneni bola - ohradit sa voci tomu, ze ide o nabozensku dilemu. Tak neviem, ci si temu nepochopil, alebo co.

 

Pretoze je mozne najst urcite eticke, ci proste obecne problemy, alebo otazky, ktore sa v tejto suvislosti mozu tykat kohokolvek, bez ohladu na vieru ci ateizmus. Ale tymto smerom si vobec nepisal, takze si sa celu dobu len snazil temu postavenu na nabozenskej dileme odvadzat od pojmu "nabozenstvo" a tvarit sa, ze o to predsa vobec nejde :)

 

Vsetci co pisali ze s tym suhlasia sa vyjadrovali prakticky zhodne - tak, ze spominane nabozenske nazory pre nich nie su podstatne. Spominana interpretacia nabozenstva pre nich nie je podstatna a rozhoduju sa podla inych kriterii. Nie nabozenskych. Nie podla toho, co povie ktory cirkevny hodnostar.

Ja som sem nabozenstvo vazne nenarval. Len sa mi zda smiesne takto utekat od otazky :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fakt neviem preco mas pocit, ze JA som sem narval nabozenstvo, ked som tu temu nezakladal a teda som ani spominanu problematiku v nabozenskej optike neuvadzal.

Nikde som nepisal o pocite. Ked uz, tak som to uviedol ako fakt.

 

Koniec koncov, tvoja prva reakcie v teme, ktore rozobera nabozensku dilemu pri umelom oplodneni bola - ohradit sa voci tomu, ze ide o nabozensku dilemu. Tak neviem, ci si temu nepochopil, alebo co.

Tak schvalne, veta z uvodneho prispevku od flory

Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?

K nabozenskej dileme si to doviedol ty s pink v zavese, ked sa zacala rozculovat nad relaciou v TV LUX. Tema nebola o nabozenskej dileme, ale o ludskom rozhodovani.

 

Vsetci co pisali ze s tym suhlasia sa vyjadrovali prakticky zhodne - tak, ze spominane nabozenske nazory pre nich nie su podstatne. Spominana interpretacia nabozenstva pre nich nie je podstatna a rozhoduju sa podla inych kriterii. Nie nabozenskych. Nie podla toho, co povie ktory cirkevny hodnostar.

 

V zapale oponovania si si nevsimol, ze som pink pisal to iste. V tomto kontexte su tvoje argumenty usmevne. Zvlast tento:

Ale tymto smerom si vobec nepisal, takze si sa celu dobu len snazil temu postavenu na nabozenskej dileme odvadzat od pojmu "nabozenstvo" a tvarit sa, ze o to predsa vobec nejde

Citaj trochu pozornejsie nech si neslapes na jazyk.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikde som nepisal o pocite. Ked uz, tak som to uviedol ako fakt.

 

Faktom je, ze nabozenstvo sa spomina v prvom prispevku:

 

 

Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?

 

Faktom je, ze som sem nabozenstvo nezatiahol ani nic podobne. Ani ja, ani pink.

 

Otázku náboženstva /aj keď "sme tu" práve v časti "Náboženstvo"/ v tomto prípade neriešim, pretože sa neradím k ľuďom, ktorí žijú vo viere a neviem sa vžiť do pohľadu riešenia dilemy u veriacich ľudí, mňa by viedla len túžba mať "svoje" dieťa.

 

Faktom je, ze ak niekto nemal tento problem - nemal ho preto, lebo neriesil nabozenstvo.

***

 

K nabozenskej dileme si to doviedol ty s pink v zavese, ked sa zacala rozculovat nad relaciou v TV LUX. Tema nebola o nabozenskej dileme, ale o ludskom rozhodovani.

 

Podobnú dilemu riešia desaťtisíce párov na Slovensku. Kňaz pritom neporušil nič – poskytol radu v duchu katolíckej náuky.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5881608/je-umele-oplodnenie-neeticke.html#ixzz1Nw2T7nve

Citat z linkovaneho clanku v prvom prispevku.

Faktom je, ze sem nabozenstvo nezatiahla ani pink, ani ja - ale je tu od zaciatku, len ty sa snazis tvarit, ze ho sem nejak umelo implantujeme. Smiesne.

 

***

Tema nebola o nabozenskej dileme, ale o ludskom rozhodovani.

Ach ano - ludske rozhodovanie vs. nabozenske predstavy a tvrdenia, co vytvara dilemu. Presne ako je pisane vyssie. A presne ako som uz pisal - ak sa ludia neriadia nabozenstvom, nemaju tuto dilemu - aspon podla prispevkov v teme. Ale treba citat a chapat trosku kontext, pretoze inac by si sa netvaril, ze tu o nabozenstvo neslo.

***

 

Bude lepsie, ked si precitas prispevky v teme pred tym, ako budes na ne reagovat, pretoze tu si uz zopar prispevkov uplne mimo. Nepochopil si ani co je tema, ani co ludia pisu - a kedze stale opakujes, ze som sem nabozenstvo "zatiahol" neviem ci si si vobec precital prvy prispevok :doh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sorry. Proste len nemam rad, ked sa niekto tvari ako je velmi nad vecou a robi zo mna hlupaka - a pritom tak prizemnym a hlavne mizerne odfklaknutym sposobom.

A nemozem za to, ze 20 inych ludi si nevsimne napisanu hlupost alebo nezmysel a ze na to upozornim. Smerujes vycitku na mna - ale ze elfo uplne nespravne prisudil zatahovanie nabozenstva a dilemy do temy, to je vedlajsie? Elfo napise nieco zle a nespravne a vycitka smeruje na toho, kto na chybu upozorni? :doh:

 

V zasade - napisat "som za umele oplodnenie" by mozno stacilo.

Ale som napisal aj preco pokladam spominane nabozenske argumenty za elementarne nespravne. Su tu prirodzene aj ine otazky, socialne, rodinne, eticke, ktore s nabozenstvom nesuvisia. Ale tie vyjadrenia o udajnej "neprirodzenosti" su pokrytecke.

cize clovek kludne moze byt "proti", ved je nastastie sloboda - ale pokial sa slobodne rozhodnutie postavi na nespravnych argumentoch, vyznie to vzdy divne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prosím, aby sme sa vrátili k zadaniu témy:

 

Umelé oplodnenie – je neetické ?

 

Aký máte na to názor?

Išli by ste do toho, keby nebolo inej možnosti mať vlastné dieťa?

Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?

 

Ďakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nesmerujem, je tam mnozne cislo a ozaj sa mi nechce sklznut do dalsej slovnej bitky

 

aby som bola tiez k teme, umele oplodnenie je osobna zalezitost dvoch ludi a je len na nich ako sa v danom momente rozhodnu, vsetky diskusie okolo toho su mozno, keby, ak

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a flora mala pravdu, ked sa obavala takychto dotahovaciek.. a pritom o nic nejde, x tem sa odkloni od zadania a dobre je, ale existuju niektore temy, ktore aj ked sa neodklonia, ale nesedia, tak je problem.. tema mohla krasne fungovat dalej.. ale ze ma to neprekvapuje cele...

a nevidim dovod, preco nediskutovat o "kazdom prdnuti".. myslim, ze tato tema bola jasne nasmerovana florou /aj s linkom a kategoriou/, urobme potom iba statisticke temy, kazdy napise ano/nie a bude to vybavene.. damor, staci odpovedat na zadanie a viac sa k teme nevracat, ak ta diskutovanie nebavi...

a co sa tyka mojho vyjadreniak tv lux, sadlo to sem ako rit na serbel, neviem, ci predstava bola, ze mam o tom zalozit samostatnu temu, ked sa budem chciet vyjadrit...

 

no a mame vymalovane...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sorry. Proste len nemam rad, ked sa niekto tvari ako je velmi nad vecou a robi zo mna hlupaka - a pritom tak prizemnym a hlavne mizerne odfklaknutym sposobom.

A nemozem za to, ze 20 inych ludi si nevsimne napisanu hlupost alebo nezmysel a ze na to upozornim. Smerujes vycitku na mna - ale ze elfo uplne nespravne prisudil zatahovanie nabozenstva a dilemy do temy, to je vedlajsie? Elfo napise nieco zle a nespravne a vycitka smeruje na toho, kto na chybu upozorni? :doh:

Je mi luto, ale nikto ti nekazal pisat traktat, ako reakciu na to, ked tvrdim, ze prirodzeny/prirodny je nieco ine, ako neprirodzeny/neprirodny. Hlupaka si zo seba spravil nakoniec sam. Pipeta prirodny sposob nie je, aj ked to otocis akokolvek.

Kiwi v kamione a betonove hradze to uz len zaklincovali. :)

 

K teme.

Nemam, ako veriaci, nic proti umelemu oplodneniu, pokial su vycerpane vsetky PRIRODZENE - PRIRODNE moznosti. Otazka viery hra samozrejme ulohu, ale s tym sa vyrovnavam sam so sebou. Pokial by mi chcel niekto tvrdit, ze ako verieci sa ma mchovat tak, alebo onak, zvlast, ked to je niekto, kto sa v tom prd vyzna, tak ho s usmevom poslem do pecka, nech si tam riesi vlastne problemy.

Raz som podobny problem riesil a pomohol mi prave knaz. A uplne inak, ako by podla predstav tu pritomnych racionalnych ateistov pomoct mal.

To len pokial by to pre niekoho nebolo v predoslych prispevkoch dostatocne jasne napisane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je mi luto, ale nikto ti nekazal pisat traktat, ako reakciu na to, ked tvrdim, ze prirodzeny/prirodny je nieco ine, ako neprirodzeny/neprirodny. Hlupaka si zo seba spravil nakoniec sam. Pipeta prirodny sposob nie je, aj ked to otocis akokolvek.

 

Elfo...

 

Mal som tza to, ze sa tato diskusia postavena na utokoch z tvojej strany po zasahu moderatorov skoncila, ale zjavne si nepochopil vyzvu aby sa to vratilo k teme.

 

Pokial si mal problem s rozoznanim prispevku prveho a tretieho, pokial si necitas co je napisane v prispevkoch, pokial tu davas nepravdive tvrdenia a este ich aj zopakujes - a ked ta na nespravnost niekolkokrat upozornim - ty sa snazis o dalsi uhybny manever, je to smiesne.

 

Kym pink pisala k teme a odvolavala sa na krestansku relaciu co bola v zmysle povodneho prispevku...kym som ja reagoval na argumenty v povodnom prispevku...ty to tu celu dobu tahas do offtopicu a jedine sa snazis vyvolat dojem, ze nejde o nijake nabozenske otazky. Je to smiesne. A kazdy, ktokolvek gramotny si moze pozriet v akom poradi boli napisane prispevky aby si uvedomil, ci je hlupakom xeno (ktory sem nabozenstvo nezatiahol), alebo niekto iny, kto to celu dobu tvrdi, aj ked si je velmi dobre vedomy toho, ze opakuje hlupost.

Preco to robis, he?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A kazdy, ktokolvek gramotny si moze pozriet v akom poradi boli napisane prispevky aby si uvedomil, ci je hlupakom xeno (ktory sem nabozenstvo nezatiahol), alebo niekto iny, kto to celu dobu tvrdi, aj ked si je velmi dobre vedomy toho, ze opakuje hlupost.

Ludia tu su gramotni, pravdepodobne si temu uz pozreli a nazor si spravili, bez toho, ze by ich bolo treba na to upozornovat.

Viac k tomu nemam co dodat :doh:

Uz to preslo do syndromu hadavej svokry a dalsia diskusia ozaj nema zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

damor, staci odpovedat na zadanie a viac sa k teme nevracat, ak ta diskutovanie nebavi...

 

prispevky elfanta a xena (v abc poradi) uz zacali sklzat do osobnej roviny

 

nie je to o tom, ze ma nebavi diskutovat, je milion premennych, ktore vplyvaju na taketo vazne rozhodnutia a pokym sa clovek nedostane priamo do danej situacie s partnerom (ktory ma tiez svoj postoj), je vsetko v teoretickej rovine, moze mat aj pozitivny nazor k umelemu oplodneniu a pritom narazit pri hrozbe darcovskych spermii/vajicka, napriklad, aj preto moj nazor k tomu aky je, rovna sa dalsi nazor k tejto otazke a nie snaha zarazit temu ako taku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov