Skočiť na obsah

Umelé oplodnenie - je neetické ?


flora

Odporúčané príspevky

Aký máte na to názor?

Išli by ste do toho, keby nebolo inej možnosti mať vlastné dieťa?

Ovplyvňuje vás v názore aj vaša viera, alebo váš ateizmus? Alebo otázka viery by nehrala rolu?

Aby som nepoložila iba otázky a žiadnu odpoveď. Môj názor na umelé oplodnenie je, že ak by sa to týkalo mňa, tak by som do toho určite šla, ak by nebolo inej možnosti. A dokonca si myslím, že by som to uprednostnila pred adopciou.

Ešte jeden zaujímavý článok z viacerými pohľadmi na vec.

http://www.sme.sk/c/5881608/je-umele-oplodnenie-neeticke.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, či moja odpoveď, či moje názory budú také, aké by boli v čase, keď som bola v produktívnom veku, keď sa ma otázka mať-nemať deti ešte bytostne dotýkala, keď mi tikali biologické hodiny.

Deti som určite mať chcela, ale riešiť otázku adopcia/umelé oplodnenie som našťastie nemusela, a aj preto si myslím, že môj názor už môže byť ovplyvnený práve touto skutočnosťou.

 

Neviem, ako by sme /ako pár/ boli riešili takúto situáciu keby sa bola vyskytla, ale podľa toho, ako som poznala môjho bývalého viem, že by nebol súhlasil ani s jednou alternatívou. A myslím, že pokiaľ tam nie je súhlas partnera, alebo pokiaľ je žena osamelá, ani v jednom prípade jej to naše vtedajšie zákony nedovoľovali /možno sa ale mýlim/.

 

Ak by som sa na umelé možnosť adopcia-umelé oplodnenie pozrela LEN svojimi "terajšími očami", terajšími skúsenosťami, LEN očami ženy, určite by som možnosť umelého oplodnenia nezatracovala. Je pre mňa prijateľnejšia, ako adopcia už aj z toho dôvodu, že na príchod dieťaťa je dostatočne dlhá doba "na prípravu", akoby na zžitie s dieťaťom, ktoré má prísť.

 

Otázku náboženstva /aj keď "sme tu" práve v časti "Náboženstvo"/ v tomto prípade neriešim, pretože sa neradím k ľuďom, ktorí žijú vo viere a neviem sa vžiť do pohľadu riešenia dilemy u veriacich ľudí, mňa by viedla len túžba mať "svoje" dieťa.

 

Adopciu určite nezatracujem, veľmi si vážim a obdivujem každého, kto sa na to dal, kto to zvláda, ale stále si myslím, že ja by som to nezvládla.

 

Samozrejme, mohla som sem teraz napísať rôzne klamstvá, rôzne slová, ktoré sa dobre čítajú, vychváliť sa, ako by som to úžasne bola zvládala, ale ... mám už dosť rokov, aby som vedela napísať svoj názor aj vtedy, keď s ním väčšina súhlasiť nebude.

Nie sme všetci rovnakí, nie všetci sa dokážeme k riešeniu svojich problémov postaviť rovnako.

 

Mať dieťa je asi to najkrajšie čo v živote môžeme mať, ale zistíme to až vtedy, keď to prežijeme.

To nie je klišé, to je moja skúsenosť ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Da sa chapat, ze naozaj moze vadit fakt, ze niektore embrya nie su pouzite - ale su de facto zlikvidovane. A moment odkedy sa amorfny zhluk buniek meni na "cloveka" je len vecou ludskeho nazoru a dohody, nie biologicky konstanta, je pochopitelne teda ze podla nemalo ludi je aj likvidacia embrya vrazdou cloveka.

 

Ale ako samotny princip spocivajuci na asistovani oplodnenia zeny...myslim, ze toto je nabozensky prehnane. Neviem nakolko je ta "intimita" podlozena bibliou, ale v kazdom pade, kedze evanjelici a ine casto krestanstva vychadzaju z tej istej knihy a spominany problem nemaju, pojde skor len o interpretaciu knihy napisanej pred 5000-2000 rokmi. Teda nauky, ktora sa na nestastie vobec nevyjadruje k sucasnym problemom a spolocnosti.

 

Na podobnom zaklade ako umele oplodnenie mozeme zavrhnut nie len antikoncepciu, ale trebars aj predcasny porod a nasledne zopar mesiacov v inkubatore. Pripadne este vela inych veci.

 

Ale na druhej strane, deti by mali plodit (alebo sa dat oplodnit) dospeli ludia. Svojpravni. S obciankou. Teda im farar moze dat radu, oni si ju premyslia a akceptuju/nekaceptuju. Ak s fararom suhlasia a uprednostnia adopciu, preco nie? Ale je to ich rozhodnutie. Pokial si to rozmyslia a bud sa zrazu stazovat, nech to kludne robia, ale zaroven so ziadostou, aby ich sud zbavil svojpravnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aký máte na to názor?

Išli by ste do toho, keby nebolo inej možnosti mať vlastné dieťa?

 

 

Som matkou, sme rodičmi a viem, čo pre nás naše deti znamenajú. Túžili sme po deťoch, po rodine.

Ak by sme nemohli my dvaja s partnerom mať vlastné dieťa, verím, že by sme sa o našom probléme rozumne porozprávali, poradili by sme sa, ako to budeme riešiť..

Je to v podstate stále na tých dvoch dospelých, ktorých sa to týka.

 

 

Spýtala som sa aj manžela, aký má na to svoj názor. :flowers:

Šli by sme do toho, ak by nebolo možnosti mať svoje spoločné dieťa .. tak, aj umelým oplodnením, veď to dieťa by bola aj zo mňa, vyvíjalo by sa vo mne, rástlo a partner by to prežíval so mnou, jeho partnerka s ktorou sa milujú, by čakala dieťa, spolu by sme sa tešili na jeho príchod na svet. To dieťa by bolo naše.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred polrokom som cumela na tv lux, kde mali "diskusiu" na tuto temu, ani neviem preco som to zacala pozerat a po desiatich minutach som to vypinala cervena v ksichte a rozculena... cele sa to motalo o jeziskovi, bohu a samozrejme hlavne o hriechoch najvacsich a tak jednoznacne vykladali, co boh chce a co nechce a ze je cele umele oplodnenie maximalnym hriechom, ako sa clovek bude zodpovedat zo svojich skutkov a aky trest mu bude udeleny... sedeli tam dvaja zubozeni mladi, ktori nemozu mat deti prirodzenou cestou a urcite mali pocit, ze su na poslednom sude... uz nikdy viac nebudem sledovat taku relaciu, kto sa tym necha oblbnut je blazon..

 

myslim, ze najvacsiu dilemu maju veriaci, pre vsetky tieto natlaky, neveriaci ma otvorenu mysel a nic mu nebrani zvazit si, ci ano alebo nie.. neviem, ze by neveriaci spekulovali nad etikou v taktom pripade, nemozu mat dieta, dieta chcu, zistia si zdravotne rizika a slobodne sa rozhodnu.. poznam jednu bigotnu katolicku, ktorej po x vysetreniach dal lekar alternativu otehotnenia prave tuto a je taka z toho zdesena, ze co na to jezisko, ze sa rozhodla tam neist.. je to jej telo, jej rozhodnutie, ale mna rozculuje, ked sa do tychto veci montuje cirkev s absurdnymi teoriami.. a pritom si nie som ista,. ci vobec tieto veci biblia riesi, myslim tym splodenie ako take... kde a cim sa ohanaju v cirkvi neviem, v tej diskusnej relacii sa ohanali vsetkymi hriechmi ake existuju a smazenim v pekle...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim, ze najvacsiu dilemu maju veriaci, pre vsetky tieto natlaky, neveriaci ma otvorenu mysel a nic mu nebrani zvazit si, ci ano alebo nie.. neviem, ze by neveriaci spekulovali nad etikou v taktom pripade, nemozu mat dieta, dieta chcu, zistia si zdravotne rizika a slobodne sa rozhodnu.. poznam jednu bigotnu katolicku, ktorej po x vysetreniach dal lekar alternativu otehotnenia prave tuto a je taka z toho zdesena, ze co na to jezisko, ze sa rozhodla tam neist.. je to jej telo, jej rozhodnutie, ale mna rozculuje, ked sa do tychto veci montuje cirkev s absurdnymi teoriami.. a pritom si nie som ista,. ci vobec tieto veci biblia riesi, myslim tym splodenie ako take... kde a cim sa ohanaju v cirkvi neviem, v tej diskusnej relacii sa ohanali vsetkymi hriechmi ake existuju a smazenim v pekle...

Na zaklade diskusie v TV, ktora je smerovana jednym smerom a na zaklade toho, ze poznas az jednu bigotnu katolicku, vyslovujes tvrdenie, ze najvacsiu dilemu maju veriaci.

Je to daco take, ako keby som sa ja vyslovoval o pocitoch tehotnej zeny cakajucej na porod. Pokial nie si veriaca nemas sancu vediet o tom aku, a ci vobec, maju veriaci dilemu. Vytvaras si svoj pohlad veriaceho a s nim polemizujes do krvi. :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslim, ze spominana dilema sa uvadza hlavne v suvislosti s veriacimi, nabozenstvom, katolikmi a vyjadreniami katolickej cirkvy. V tomto zneni bol vlastne aj clanok citovany v prvom prispevku. Je to dilema hlavne katolikov a to tych, ktori su konfrontovani so spolocnostou, kde je umele oplodnenie v podstate akceptovane a casto bez problemov realizovane. Ten obraz "o nich" si vytvarame na zaklade toho, ake maju vyjadrenia a co k tomu hovoria.

 

Narúša sa intimita medzi mužom a ženou, čím sa porušuje Božie tajomstvo, teda počatie dieťaťa. Sprostredkovateľom má byť Boh, nie lekár, inak je to neprirodzené

Odmietavý je tiež Katechizmus katolíckej cirkvi: „Techniky, ktoré vylučujú spoločné rodičovstvo zásahom osoby, ktorá nepatrí k manželskej dvojici, sú závažne nemorálne.“

Neviem aku diskusiu mala pink na mysli, ale je to v zasade problem tych, ktori hlboko veria a zaroven cirkev, ku ktorej patria, tieto praktiky zamieta a zaroven oni beru tuto cirkev ako autoritu. Takze maju rozpor. Na jednej strane svet, kde je umele oplodnenie bezne - a na druhej strane cirkev, ktora hovori, ze to je nemoralne.

 

Nejaky neveriaci moze mat pochybnosti trebars zdravotne ci socialne, alebo aj eticke a moralne - ale su to otazky v nom samom. Doktor, ktory povies svoj nazor, je len doktor. Doktor nie je absolutnou autoritou, ktora bdie nad vsetkym, nehovori v mene stvoritela a nevyslovuje absolutne sudy nad dobrom a zlom.

 

A preto sa spominana dilema (aspon u nas) takmer vzdy spomina v suvislosti s dilemou veriacich katolikov/krestanov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant a myslis, ze nemaju najvacsiu dilemu veriaci? co brani neveriacemu sa rozhodnut v prospech.. etika, ano, je to mozne.. vytvaram si nazor podla toho, co sledujem, ak to hustia do zien tak ako v tej relacii, tak to v poriadku nie je... neviem, co sa v biblii hovori o splodeni, ani ti farari to vlastne cele nepomenovali, iba pluli siru..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:flowers: Mne sa zda najviac vtipne na cirkevnom postoji to, je Jezis vznikol vselijako inac, len nie prirodzenou cestou...

 

teraz nemam cas viac napisem neskor

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vytvaram si nazor podla toho, co sledujem, ak to hustia do zien tak ako v tej relacii, tak to v poriadku nie je... neviem, co sa v biblii hovori o splodeni, ani ti farari to vlastne cele nepomenovali, iba pluli siru..

 

V podstate si mi usetrila odpoved, "ak to hustia do zien tak ako v tej relacii, tak to v poriadku nie je", "neviem, co sa v biblii hovori o splodeni,".

Vychadzas z predpokladov, ktore ta jednoducho nemozu priviest k inym uzaverom. Kazdy moralne zmyslajuci clovek, nielen veriaci, MOZE mat dilemu v tomto pripade. Rovnako aj kazdy veriaci nemusi byt slepo poslusny tomu co oficialne hlasa cirkev, uz len z toho dovodu, ze dosledky si ponesie nakoniec sam. Neponesie ich za neho cirkev a ani farari v televizii.

Tvoj obraz, a nielen tvoj, veriaceho je velmi plochy, chyba mu treti rozmer.

 

:flowers: Mne sa zda najviac vtipne na cirkevnom postoji to, je Jezis vznikol vselijako inac, len nie prirodzenou cestou...

Ako bonmot dobre, ale ako argument slabe. Umelemu oplodneniu sa vytyka to, ze je to ludsky zasah do vzniku zivota. Jezis nevznikol in vitro posobenim cloveka a tym je to osetrene. :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale aj tak... príspevok od Hellé je super. Vystihuje podstatu problému. Kto určuje, čo je morálne a čo nie, keď vlastne aj Ježiš prišiel na svet vlastne umelým oplodnením.(rozumej-nie normálnym)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to platí iba v prípade ak si neveriaci a Boha považuješ za výmysel - umelinu

ak si veriaci je to niečo nadľudské

 

ale to sa opäť vraciame k tomu,

čo písal elfant vo vzťahu k pink

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vystihuje podstatu problému. Kto určuje, čo je morálne a čo nie, keď vlastne aj Ježiš prišiel na svet vlastne umelým oplodnením.(rozumej-nie normálnym)

Ok. Kto urcil, ze 1+1=2 ? Ja tvrdim, ze 1+1=3 alebo 4, popripade aj 5

Vyvrat mi to :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vidis, vyjadrujes sa k narodeniu Jezisa a pritom nie si schopny spravne pochopit ani jednoduchu trojslovnu vetu. :flowers:

Ten kto urcil, ze 1+1=2 urcil aj to, co je moralne a co nie.

Ale nepredpokladam, ze budes schopny pochopit aj toto tvrdenie. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant:

vyjadriť sa snáď môžem, alebo potrebujem tvoj súhlas?

ak tvrdíš že 1+1=3, to je tvoj problém ,a ja, ako vidíš som ho nekomentoval, ani som ti to nevyvracal.

Rýpeš ako na PF-ku:

 

"Ale nepredpokladam, ze budes schopny pochopit aj toto tvrdenie".

 

Taktici kedysi naspievali "to isté si myslíme o Vás".....

Neviem, z čoho si to usúdil :) , keďže ,ako som uviedol, nekomentoval som tvoje tvrdenia.

Nemienim ďalej pokračovať v tomto duchu,kaziť si večer a problém, ktorý si vyrobil, vlastne neexistuje. :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant:

vyjadriť sa snáď môžem, alebo potrebujem tvoj súhlas?

ak tvrdíš že 1+1=3, to je tvoj problém ,a ja, ako vidíš som ho nekomentoval, ani som ti to nevyvracal.

Rýpeš ako na PF-ku:

"Ale nepredpokladam, ze budes schopny pochopit aj toto tvrdenie".

Nekomentoval, len si daco spietal o tom ze sa ti nechce vracat, aj ked som sa ta na to nepytal. Ale aj to je odpoved.

Co sa tyka toho, ze daco nebudes schopny pochopit, tak to si myslim naozaj a sam si mi to prave aj potvrdil. A tiez som sa len vyjadril, ako ty. :flowers:

Obaja sa len vyjadrujeme, len ty mas pocit, ze ty sa vyjadrujes a ja rypem.

Ale to je uz tvoj problem. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vychadzas z predpokladov, ktore ta jednoducho nemozu priviest k inym uzaverom. Kazdy moralne zmyslajuci clovek, nielen veriaci, MOZE mat dilemu v tomto pripade. Rovnako aj kazdy veriaci nemusi byt slepo poslusny tomu co oficialne hlasa cirkev, uz len z toho dovodu, ze dosledky si ponesie nakoniec sam. Neponesie ich za neho cirkev a ani farari v televizii.

Tvoj obraz, a nielen tvoj, veriaceho je velmi plochy, chyba mu treti rozmer.

 

netvrdila som opak, ale clanok a moj koment bol predsa o vyrokoch predstavitelov cirkvy, nie radovych oveckach.. a ze poznam az jednu bigotnu katolicku.. no nie, poznam ich viac, jedna z nich je taka, ktora ma problem s tehotenstvom a zaroven ma problem s hriechom a trestom pekelnym, ak by na to umele oplodnenie sla a pritom skapina smutkom, ze deti takto nema a mat nebude...

citujem samu seba - "poznam jednu bigotnu katolicku... a je taka z toho zdesena,... ze sa rozhodla tam neist.. je to jej telo, jej rozhodnutie, ale mna rozculuje, ked sa do tychto veci montuje cirkev s absurdnymi teoriami.." vidis, co mna rozculuje? ze sa do toho takym sposobom montuje cirkev.. a jasne, ze ma stve aj to, ze ludia, hoci by to v pohode mohli podstupit, tak nejdu, lebo maju natlaceny do hlav nezmysel o ohni pekelnom... ved v tom clanku, co sem dala flora su citovani farari, ja som si to nevymyslela.. aspon ten evanjelicky farar ma kus rozumu... „Tu reálne pomáha tým, čo majú problém s plodnosťou. Voči tomu nemáme námietky.“ Podľa Muchu nám dal Boh rozum a výdobytky vedy, „a ak je to pre dobro veci, niet dôvodu ich nevyužiť. Nie je to ani v rozpore s Písmom svätým.“

 

u mna je problem to, o com sa pise v clanku, co som videla v telke - nezmysly, strasenie, ktore siri cirkev... a ak niekto cely zivot berie ako najvyssiu autortiu svojho farara, tak to berie jednoducho ako fakt.. je to smutne, ze sa to tak deje...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyvrat mi to :flowers:

 

alarm:

"vracať sa mi nechce."

 

ak si nepochopil humorný podtón "vyvracať a vratať"..niet o čom, ibaže by si potreboval za tým urehotaného smajlíka.Na tých si ale alergický,ak si dobre pamätám, a preto nedráždim.

Navrhujem neutrálnu zónu: pokús sa nereagovať na moje a ja nebudem reagovať na tvoje príspevky.

Ostatní asi nie sú zvedaví na žabo-myšie vojny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako bonmot dobre, ale ako argument slabe. Umelemu oplodneniu sa vytyka to, ze je to ludsky zasah do vzniku zivota. Jezis nevznikol in vitro posobenim cloveka a tym je to osetrene. :flowers:

 

Neviem ci bonmot... ale vsimol si si, ze splodenie potomka "beznou" sexualnou cestou je pomocou zasahu cloveka? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a jasne, ze ma stve aj to, ze ludia, hoci by to v pohode mohli podstupit, tak nejdu, lebo maju natlaceny do hlav nezmysel o ohni pekelnom...

mozno je aj dobre, ze deti nemaju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Umelé oplodnenie ..

 

za splodením potomka, či už prirodzenou cestou, umelým oplodnením .. je človek, milujúci ľudia, ktorí túžia po dieťati a spravia všetko preto, čo je v ich silách, nedajú sa odradiť a zastrašiť ničím .. no tiež verím, že pri vzniku nového života je pomoc zásahu ruky Stvoriteľa .:doh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov