Skočiť na obsah

Tom182

Odporúčané príspevky

  • Odpovedí 17
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • wysky

    3

  • Tom182

    2

  • alarm

    2

  • D'Ady

    2

Top prispievatelia v tejto téme

Karla Kryla mam velmi rad. Pesnicky najma tie, co vysli po jeho smrti na dvoch CD. Su menej zname. Volaju sa Děkuji a Jedúvky.

Páčia sa mi aj skladby z albumu KARAVANA MRAKU. Žiaľ hi-fi veza mi ho znicia a tak sa su pocuvatelne len prve tri pesnicky.

 

Je tam pesnicka KARAVANA MRAKU a paci sa mi skladba BAKTERIE

 

Mnejte prosim na zřeteli

Pri snidani v satne

Bakterie pozřeteli

Že vam bude spatne

 

Krom toho i v traperii

Toalety k tanci

tristasedum bakterii ceka na svou sanci

 

Jo pri pochodu po Praze

Ac Franta nebo Jakub

Chran se proti nakaze

Pul litr rumu zakup

Dezimfekce pomoci

lahvinkou spiritusu

Uchranis se nemoci

V zdravi i po funusu

 

Kdyz se řecni o unoru

Z ideove stranky

Vypni proud a z amlionu vyjmi suche clanky

Zanes tisk i baterie do nejblizsi zberny

Demagog i bakterie refren bude stejny...

 

Jo pri pochodu po Praze

Ac Franta nebo Jakub

Chran se proti nakaze

Pul litr rumu zakup

Dezimfekce pomoci

lahvinkou spiritusu

Uchranis se nemoci

V zdravi i po funusu

 

Velmi pekna je Byvoj, tam sa Kryl v texte velmi pekne hra s ceskym jazykom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kryla môžem.

Každý rok cez leto sa vždy stretaváme v bare na terase s kytááááááááááárou :lol:

A naj ked sa spravi chata alebo "bečka" tak samozrejme zasa kryl

Kamarát hraje a my spievame

Najviac - Morituri te salutant, Bratríčka, Karavana mraku, a srdcovka ANDEL :) a dalej neviem vsetko mozne co si kto spomenie tak ideme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam zase najradsej asi jeho dva prve albumy Bratricku zavirej vratka a Rakovina...no ked som ho zacinal pocuvat, pocuval som stale dookola len par znamych pesniciek..teraz ho pocuvam este castejsie, no a stale dokazem objavit nieco nove, nieco co sa mi paci..naposledy to bola pesnicka Plavacek (z rovnomenneho cd, je aj na cd Dopisy) alebo pesnicka Hlas..

je az neuveritelne ake texty dokazal Karel Kryl spravit

 

aj spomenute cd Dekuji mam velmi rad..a prave pesnicku Dekuji, ta je krasna, svojim sposobom mi pride strasne smutna ani neviem preco, z tohto cd som si oblubil aj "biblicke" pesnicky Kain IX, Zapreni Petrovo, Jidas, Zalm 71, Zalm 120...skoda skoda ze ich nieje viac :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiež mám rád piesne K.Kryla, veľká škoda že už nemôže vo svojej tvorbe pokračovať..

 

nie som takým nadšencom, ktorý pozná všetky texty, preto nebudem uvádzať jednotlivé skladby. obľúbil som si však album Rakovina (ktorý už spomenul Tom), mám ho aj na LP a dokonca kvôli nemu udržujem v prevádzke i gramofón. :-)

 

Kryla počúvam zriedkavo, väčšinou keď mám posmutnejšiu náladu. pri jeho slovách sa mi dobre premýšľa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jedna pesnička Kryla začína takto:

 

Svět byl kdysi rozdelen

Na zájmové sféry

Kto nechtěl být pričlenen

Musel vlastniť kvéry

 

K zabránení panice

Natáhly se dráty

Vyznačili hranice

A tak vznikli státy

Ach joooo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Karel Kryl je naozaj legendou cesko-slovenskej kultury!

 

Sice ja ho casto nepocuvam, a vascsinou fakt jedine ked to ma Tom pustene tak sa to ku mne touto formou dostane.

 

Ale su aj pesnicky, ktore si pustim sam od seba, moje oblubene 3 su tieto: Martina (z albumu Dopisy), Morituri te salutant (z albumu Bratříčku zavírej vrátka), a este jedna "chutovka": Tragedie s agentem (z albumu Jedúfky). Samozrejme tych co sa mi pacia je viacej, ale tieto 3 su pre mna tie naj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Karla Kryla som si obľúbila vďaka pesničke Anděl...

vďaka drahému mám viacero albumov, netuším, či sú všetky, u nás doma mala len matka na kazete Bratříčku, zavírej vrátka

teraz mám:

2 púle lunety

Bratříčku, zavírej vrátka

Děkuji

Jedúvky

Plaváček

 

plus som si privlastnila knihu textov :lol:

 

naj pesnička je Prsten z kamení (názvom som si nie istá, pretože knižku pri sebe nemám a pesničky, bohužiaľ, nemám pomenované)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Máte radi Karla Kryla? .................. Áno samozrejme

Aké sú Vaše najobľúbenejšie pesničky? texty? .............. Morituri te salutant, Karavana mraku

Vypočujete si radi túto legendu? ....................... V poslednej dobe pomenej už

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

Zdravím, chcel som sa opýtať či niekto neviete o nejakej stránke/fóre kde sa rozoberajú význami Krylových piesní. Nežil som v dobe keď Karel tvoril, preto nie vždy viem napr. o kom spieva a pod.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veru, nic mi nenapada...

ale mam kamarata, co sa Krylom dost zaobera, mozem sa popytat

 

ovsem, ked by si skusil nastudovat dejinne suvislosti, tak by si mozna mnohe inotaje odhalil aj sam ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

1. pravdaže mám rada Kryla a jeho pesničky.

2. K mojim najobľúbenejším patiria už spomínané

Morituri te salutant

Anděl

Děkuji

ale tiež

Nevidomá dívka

Král a klaun (tú mám úplne najradšej)

Srdce a kříž

U mňa sa ku Krylovi - či skôr k jeho tvorbe - viažu aj nostalgické spomienky na mladosť, keď sme si jeho pesničky hrali pri ohníkoch či v hospode, šlo to ústnym podaním, vlastne originál Kryla som prvýkrát počula až v dňoch prevratu, predtým som jeho pesničky poznala z podania mojich kamarátov. (Musím ich pochváliť, že to ich podanie sa na ten originál aj podobalo. :yes_yes: ) Viem, že existovali vtedy pásky s tými nahrávkami, z ktorých sa to učili interpretovať. Zaujímavé, že nikdy sme nemali žiadne nepríjemnosti s nijakými štátnymi orgánmi za tieto interpretácie, nijako sme sa s tým neskrývali. :smile2:

3. Počúvala som - ale teraz si skôr sama zahrám aj niečo z jeho tvorby, keď mám na to chuť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Král a klaun, nádhera, tiež ju mám najradšej.

Keď prišli "priatelia", mal som 8 rokov, mama plakala pri rádiu a ja som moc nechápal. Neskôr, keď som počúval Kryla na kotúčáku, tak chodila do izby a stále chcela, aby som to dal tichšie. Tak som dal, a keď odišla, znovu som pridal....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kryl bol pre nas symbolom odporu v 70. a 80. rokoch (nie jedinym), jeho nahravky sa sirili z prepasovanych zapadnych zdrojov alebo nahravali v prachmizernej kvalite z radia Slobodna Europa

samozrejme to bola bezna sucast nasho priohnickarskeho gitaroveho repertoaru, coz neboli sice verejne produkcie, ale aj tak sa casto stavalo, ze sa mohol najst "kamarat", ktory to rad zmienil v hlaseni... ale priamo v mojich blizkych kruhoch sa to nestalo, ked clovek nemal ine na rovasi, tak krylovky neboli dovod na represiu

je fakt, ze s jednym mojim kamaratom sme mali taku "uchylku", ze ked sme si vypili, tak sme vzdy skoncili spievanim kryloviek, najhorsie vsak sa nam stalo, ze nas personal vyhodil z restauracie (no, oni by nas vyhodili aj tak, lebo sme svojim zjavom nezapadali do podniku, kde casnici chodili s motylikmi a navysme sme tam zatali sekeru :D )

pekny zazitok mam zo zakladnej vojenskej sluzby - ako vysokoskolaci sme mali osobitnu izbu, kde sme si doniesli aj vlastne vybavenie, vratane kotucoveho magnetofonu. Ked sme si raz pustili Kryla, prisiel jeden z lampasakov a kludnym hlasom vravi: "Chlapci, toto radsej nepustajte..." Tak som prepol stopu, zacali hrat Taktici (pre mladsich - tiez zakazana skupina, slovenska, emigrovali v 70-tych r.), on sa zapocuval a povedal: "Toto mozte, to tu nepoznaju..." :D

boli sme bojovy utvar na zapadnej hranici...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Raz som počul pesničku o konsomolke, ktorá si z niekym prvý krát vrzla, a na to tuším zomrel Stalin. Keď druhý krát, zomrel už neviem kto, a na tretí krát zase nejaký hlaváč. Nebol to Kryl. Ale text bol úžasný. Počul som to z rozhlasu neviem, či nie na Luxemburg.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kryl bol pre nas symbolom odporu v 70. a 80. rokoch (nie jedinym), jeho nahravky sa sirili z prepasovanych zapadnych zdrojov alebo nahravali v prachmizernej kvalite z radia Slobodna Europa

samozrejme to bola bezna sucast nasho priohnickarskeho gitaroveho repertoaru, coz neboli sice verejne produkcie, ale aj tak sa casto stavalo, ze sa mohol najst "kamarat", ktory to rad zmienil v hlaseni... ale priamo v mojich blizkych kruhoch sa to nestalo, ked clovek nemal ine na rovasi, tak krylovky neboli dovod na represiu

je fakt, ze s jednym mojim kamaratom sme mali taku "uchylku", ze ked sme si vypili, tak sme vzdy skoncili spievanim kryloviek, najhorsie vsak sa nam stalo, ze nas personal vyhodil z restauracie

...

boli sme bojovy utvar na zapadnej hranici...

neveľmi som ho evidovala, až začiatkom 80. rokov, keď som sa dostala domov a našla si partiu známych spolužiakov a uličanov, ktorí boli v istých veciach kovanejší než ja  ...

 

tá príhoda z reštaurácie plus príbeh z vojenčiny mi pripomenuli, že Pár zbytků pro krysy bola hymna chalanov, čo študovali na VŠ vojenských, techniku, nie politické hovadiny ...

v partii sme pár takých mali, a v našej kmeňovej reštike, keď sa pri stole spievali táto a podobné pesničky, tichučko prišiel pán hlavný / skvelý chlap, týmto ho zdravím /, vtedy tridsiatnik, a pri akože upratovaní stola si s nami potichučky zaspieval ... :klobuk:

 

nespieva to Kryl, ale Pár zbytků pro krysy :

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov