Skočiť na obsah

Plynová kríza


Odporúčané príspevky

Zverejnené

Jaaaaj wysky.

 

Tu si prečítaj, ako tvojo kámoš, písal, ako nezvládneme euro a ako s hanbou skončí Počiatek:

http://spw.blog.sme.sk/c/146852/Peter-Schu...da-demisiu.html

A na takúto autoritu sa odvolávaš.

 

Diverzifikovať budeš aj tak len trasy Ruského plynu. Nabucco je vo hviezdach. Dnes sa nechal počuť Erdogan, ktorého inšpirovali Juščenkove mafiánske praktiky http://hnonline.sk/ekonomika/c1-33016010-t...ynovodu-nabucco

Zverejnené

Pocuvaj Catko

Ale ved si ten vyrok, respektive citat vybraty z clanku potvrdil sam.... :lol: Tak co mas za problem.... ??!! Opat si nieco nepochopil?

Zverejnené

Schutz je srandovny chlapik. Koľkokrat ho v meste stretnem, vždy ma v ruke obrovsku kopu novin, zrejme všetky, ktore je u nas dostať. Vyzera s nimi akoby ich niesol do zberu. :lol:

Zverejnené

to sa malo realizovať, keď to Rusi požadovali a bolo to aj v našom záujme. A určite to nie je akcia na mesiac, dva...

Toto bola iba jedna z možností, pre náhradné riešenie dodávok plynu. Netvrdil som, že Dzurindova vláda toho v tomto smere nemohla urobiť viac. Ale práve tak mohli čosi urobiť aj ostatné za posledných 20 rokov. Nemuselo to byť iba práve napojenie na Jamal.

 

A pokiaľ bola EÚ schopná aspoň na /relatívne/ dlhý čas nahradiť výpadok jedného zdroja, možno by si ani Rusko alebo Ukrajina nedovolili podobné odstávky.

Zverejnené

Netvrdil som, že Dzurindova vláda toho v tomto smere nemohla urobiť viac

No ona nespravila nič, okrem odpredaja strategických podnikov a straty kontroly.

nad nimi.

 

Jamal bola veľká príležiitosť a jej opodstatnenie potvrdila práve táto kríza. Ve´d ten nás zachránil, ale veľkou okľukou.

 

Treba tlačiť na Ukrajinu, aby plnila svoje záväzky, nestačí ju len hecovať proti Rusom. Aj tak berie lacnejšie plyn. A ten rozdiel bude musieť niekto zaplatiť. Kto to bude? Jedine slušný poctivý koncový odberateľ plniaci všetky svoje záväzky, nikto iný.

 

Je zaujímavé, že ešte ani dohoda nebola parafovaná a už proti nej Juščenko včera pindal. Je to stále veľmi krehké. Pokiaľ nebude Ukrajina politicky stabilizovaná a taký nímandi s 2.5 % podporou budú sabotovať úsilie Ukrajincov, tak to fungovať nebude. Tie farebné dúhové koteily by sme mali vyliať do výlevky, veď je to sajrajt a nastúpiť by mala korektná pragmatická spolupráca. V tomto treba dať za príklad Merkelovu (možno ešte Barosso), ktoré v tejto kríze zohrala veľmi významnú úlohu. Sarkozy hodil na všetko bobok a pásol sa na tom, ako sa valach Topolánek bezmocne topí v problémoch... nemyslím si, že únia postupovala jednotne, pomohli nám skôr korektné vzťahy so susedmi na bilaterálnej úrovni.

 

BTW:

V poslednom období celkom zaujímavé komentáre píše Dag Daniš. Trošku konvertoval, prešiel od rosofóbie k objektívnejšiemu ponímaniu podsttay krízy a ono sa to dá zrazu čítať. Napr.aj dnes http://nazory.pravda.sk/z-krizy-do-krizy-0...142_sk-nkom_p23

Zverejnené

prešiel od rosofóbie

On sa bojí nášho RoSa? :lol:

 

 

Mám dve správy. Netradične najprv tú dobrú:

 

Ruský plyn už dorazil na Slovensko!

 

Na Slovensko začal po takmer dvojtýždňovej odstávke pritekať ruský plyn cez územie Ukrajiny. Novinárom to dnes napoludnie oznámil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Surovina začala prúdiť do prihraničnej kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch na východnom Slovensku niekoľko hodín po tom, čo ruský Gazprom obnovil dodávky cez Ukrajinu a deň po dohode o cenách plynu medzi Ruskom a Ukrajinou.

"Kapušany sa práve otvorili," povedal minister po rokovaní krízového štábu. Prísun plynu na Slovensko už predtým ohlásil ukrajinský energetický podnik Naftogaz. Naftogaz pôvodne odhadoval, že bude potrebovať na dodanie plynu z Ruska k hraniciam krajín Európskej únie 36 hodín.

A teraz tú zlú:

 

Tureckí smradi sa rozhodli vydierať EÚ!

 

Turecko zneužíva navrhovaný plynovod Nabucco, ktorého dodávky z Kaspického mora by obišli Rusko, na vydieranie Európskej únie, povedal v utorok nemecký minister hospodárstva Michael Glos. Minister počas energetického fóra v Berlíne vyzval Turecko, aby prestalo využívať plynovod ako páku na vynútenie si podpory prijatia do EÚ.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pohrozil v pondelok, že prehodnotí svoj postoj k novému strategickému plynovodu pre Európu, ak rokovania o vstupe väčšinovo moslimskej krajiny do Európskej únie budú aj naďalej blokované.

Zverejnené

Po prvej správe som nechcel robiť paniku, ale druhá ma už nenecháva chladným. Včera Plynová Lady Julia kritizovala dohodu s Rusmi

http://tvojepeniaze.pravda.sk/tymosenkova-...5_sk_pakcie_p01

 

Dnes sa nechal počuť aj poďobaný:

http://tvojepeniaze.pravda.sk/juscenko-kri...2_sk_pakcie_p01

 

Asi ten Ficom navrhovaný spoločný podnik Gazprom, RWE a SR z väčšinovým podielom SR by bol potrebný čo najskôr. Je záujem o nové zásobníky a o nové prepojenie s Jamalom.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/slovensko-bu...7_sk_pludia_p01

Zverejnené

Asi ten Ficom navrhovaný spoločný podnik Gazprom, RWE a SR z väčšinovým podielom SR by bol potrebný čo najskôr

.

Hm, hrozne zaujimave. Najprv rečičky našich politikov o potrebe diverzifikacie zdrojov, aby sme neboli odkazani len na Rusov, a teraz s nimi idu založiť novu spoločnosť? :lol:

Zverejnené

A od koho máme dovážať plyn Ryan? Dôležité je len to aby sme to potiahli tak aby to nešlo cez Ukrajinu / i keď ten blázon prezident Juščenko zachvíľu dokraloval a takisto aj Bush / takže ja verím že potom to už bude zase normálne

Zverejnené

.

Hm, hrozne zaujimave. Najprv rečičky našich politikov o potrebe diverzifikacie zdrojov, aby sme neboli odkazani len na Rusov, a teraz s nimi idu založiť novu spoločnosť? :lol:

Ryan tie rečičičky sú predovšetkým o diverzifikácií ciest dodávok ruského plynu. Rečičičky o diverzifikácií zdrojov vyžadujú ďaleko väčšie investície. Vstup RWE však znamená čiastočne aj nórsky plyn (toho však nie je dostatok a ani teraz nezohrával pre nás žiadnu úlohu, Nóri boli na technickom strope).

spoločným podnikom by sme nerobili nič iné, len to, čo robia Taliani, Nemci, Francúzi a Briti...

 

 

Lopata má pravdu, ak by bola Ukrajina normálnou krajinou, čo sa týka konkraktov aspoň tak ako Bielorosko, tak Európa nemá problém.

Zverejnené

Tie rečičky boli o tom, aby sa zmenšila zavislosť na ruskom plyne.

Zverejnené

Ja som počul hovoriť stále iba o tom že celá Eu bude závislá na Ruskom plyne takže rozmýšľať na tom aby sa zmenšila závislosť na Ruskom plyne je zbytočné :lol:

Zverejnené

Zle počúvaš... Slovensko samo o sebe nezvládne diverzifikovať nové zdroje. A musí sa orientovať na napojenie na existujúcu infraštruktúru alebo najbližšie plánovanú (South A Nord Stream). Nabucco je vo hviezdach. Najbližšie je South a Nordstream a to je o ruskom plyne. Závislosť EU od ruského plynu stúpne.

Zverejnené

Počuvam dobre. Hovorili o tom v suvislosti s riešenim zasobovania v horizonte cca 10 rokov. Jedna z alternativ bola (okrem ineho) dovoz skvapalneneho plynu z Nigerie a Egypta. Ďalšia z Blizkeho vychodu.

Zverejnené

To je už SciFi a nie hudba najbližších rokov. To už bude lukratívna aj Venezuela a aj Argentína :lol:

Najskôr podľa vlády to, čo už bolo uvedené.

Zverejnené

To je jedno. Ide o to, že načo širia take bludy, že nemôžme/nechceme byť zavisli od Ruska, musime ziskavať zdroje aj odinakiaľ a bla, bla, keď potom aj tak spravia uplny opak. Ide o princip.

Zverejnené

Tie bludy nešírila vláda... Teda aspoň nie premiér alebo Jahnátek...Minister kultúry sa nevyjadroval...takže neviem kto, by mal tie bludy šíriť. Miki táral, aj novinári...

  • Pred 3 týždňami...
Zverejnené

Lajčák v Udalostiach a komentároch uviedol, že jedným z projektov, ktoré sa uchádzajú o financovanie z EU je aj projekt napojenia plynovej stiete SR na madarsku.

  • Pred 2 týždňami...
Zverejnené

Myslím že hovorím za všetkých keď poviem: "Nech idú do riti!".

Treba nový plynovod. Ale nie taký o ktorom sa bude len 20 rokov hovoriť, ale taký pre ktorého jamy začnú Rómovia kopať už zajtra.

  • Pred 2 týždňami...
Zverejnené

Minimálne desatinu ročnej spotreby plynu chce SPP dovážať mimo Ruska. V polovici tohto roka chce mať SPP podpísané prve kontrakty o alternatívnych dodávkych plynu. Cieľom je získať prístup ku vysoko diverzifikovanému západnému plynovému portfóliu. To povedal člen predstavenstva SPP Hans Gilbert Meyer

 

"Množstvo, ktoré chcú zabezpečiť takýmto spôsobom by malo byť dvojciferné percentuálne číslo z celkovej ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku"

 

celá správa je v dnešnom SME

Zverejnené

Vyššie som to pisal, ťukali ste si na čelo, kde som počul taku kravinu. A už je to tu...

Zverejnené

Kto to písal? Snaha o zníženie závislosti od ruského plynu je logická. Po januárových skúsenostiach potrebná.

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov