Skočiť na obsah

Plynová kríza


Odporúčané príspevky

Zverejnené

ruský Gazprom sa sporí s Ukrajinou a dodávky plynu sa cez Ukrajinu nadobro zastavili

 

Slovensko má zásoby, aké také, Bulhari Maďari žiadne, Rumuni majú nejaký svoj plyn, u nás sa v prvom rade obmedzí výroba, obmedzí sa zásobovanie veľkoodberateľov, niektoré podniky už obmedzili alebo zastavili výrobu, niekde kúrenie elektrinou, niekde zatiaľ neobmedzujú nič

máme plyn tuším na desať dní, po desiatich dňoch sa buď vyrieši problém, alebo nám bude zima

 

/ dnes mi napadlo, že strašne ľutujem staré dedkove malinké liatinové kachle ... :lol: /

 

ale nepáči sa mi priveľmi byť rukojemníkom ... dvaja sa sporia a tretím je zima ... hm

 

aké to bude mať podľa vás trvanie a riešenie ?

Zverejnené

máme plyn tuším na desať dní, po desiatich dňoch sa buď vyrieši problém, alebo nám bude zima

No plyn máme cca na 70 dní pre domácnosti .................

 

Inak je to z Ruskej strane neférové , i keď ich môžem chápať keď si Ukrajinci kradnú plyn a ešte ho majú aj najlacnejší ............. .

 

aké to bude mať podľa vás trvanie a riešenie ?

Trvať to bude pár dní podľa mňa, teda dúfam, a riešenie??? Ťahať potrubie mimo Ukrajinu aby netrpeli aj ostatný .................

Zverejnené

Nastupuje svetová hospodárska kríza, hrozí nedostatok plynu pre takmer celú Európu, čím ďalej tým je všetko horšie. Ako sa doteraz v histórii ľudstva riešili takéto globálne krízy?

Zverejnené

No plyn máme cca na 70 dní pre domácnosti .................

Aj keby to bola pravda, tak nezabudaj na to, ze vsetky teplarenske spolocnosti su velkoodberatelia. A vykurovat panelak sporakom nevidim moc realne :lol:
Zverejnené

Oni tie spory maju každy rok, čiže nič nove.

 

Tym 70 dni sa myslia hlavne teplarne. Veľkoodberatelia su o inom. To čo spotrebuju teplarne (nie všetky teplarne funguju na plyn, a tiež niektore "plynove" môžu použiť aj ine palivo) + domacnosti na kurenie a varenie je len cca 15-20% z celkovej spotreby.

 

Inak plyn sa da dovažať (aj sa dovaža) inak (železnica), v tom by som problem nevidel, akurat, je to o dosť drahšie ako potrubim. Takže ten sa k nam dostane aj keby tak skoro potrubie neotvorili.

 

aké to bude mať podľa vás trvanie a riešenie ?

Ťažko povedať, na jednej strane Rusko bude čeliť tlaku EU, no na druhej strane, oni si vždy robia čo chcu, navyše ak je druha strana (veľka časť Europy) od nich zavisla. Je však aj v ich zaujme, aby to čim skôr vyriešili, ak to bude trvať dlho, EU sa im "pomsti" a to si nemôžu dovoliť.

 

Najviac na tom všetkom asi zarobia Nori. Vychcanci, dobre vedeli, prečo nevstupovať do EU.

Zverejnené

Tym 70 dni sa myslia hlavne teplarne.

O'Rly? :lol:

 

Ak sa situácia do piatku nevyrieši a obmedzenia zvýšia, problémy s výrobou tepla už ohlásil Paroplynový cyklus v Bratislave, ktorý patrí do portfólia firiem spoločnosti Penta. "Museli by sme zastaviť výrobu a východná časť Bratislavy by bola odstavená od tepla," povedal ČTK hovorca Penty Martin Danko.

http://ekonomika.sme.sk/c/4252520/pre-plyn...obilka-kia.html
Zverejnené

Na jednej strane Rusko má právo požadovať od Ukrajiny úhradu za dodávky, spôsob, akým ich vymáha (tradične) znižuje dôveryhodnosť Ruska ako dodávateľa. O diverzifikáciách dodávok sa hovorí už dlho, zatiaľ sa v tomto smere neurobilo v podstate nič.

 

ale nepáči sa mi priveľmi byť rukojemníkom ... dvaja sa sporia a tretím je zima ... hm

 

aké to bude mať podľa vás trvanie a riešenie ?

Je v záujme Ukrajiny, aby sa čo najskôr dohodla s Rusmi, Rusko je zase tiež ekonomicky závislé na dodávkach surovín do EÚ, predpokladám, že to nepotrvá dlhšie ako 10 - 15 dní.

 

Inak plyn sa da dovažať (aj sa dovaža) inak (železnica), v tom by som problem nevidel, akurat, je to o dosť drahšie ako potrubim. Takže ten sa k nam dostane aj keby tak skoro potrubie neotvorili.

Neviem, nakoľko by takéto riešenie dokázalo nahradiť výpadky aspoň v nevyhnutnej miere.

 

a riešenie??? Ťahať potrubie mimo Ukrajinu aby netrpeli aj ostatný .................

Keď už nejaké dlhodobé riešenie, tak zbaviť sa závislosti od jediného dodávateľa.

Zverejnené

Keď už nejaké dlhodobé riešenie, tak zbaviť sa závislosti od jediného dodávateľa.

Toto by bolo síce pekné ale od koho? o 20-30 rokov bude celá Európa závislá od Ruského plynu.

Zverejnené

na plyn bežia aj generátory, ktoré používame na výrobu elektriny odvtedy, ako bol odstavený druhý blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. ak výpadok v dodávke plynu potrvá, nastanú problémy s elektrickou energiou.

 

internetík náš nešťastný.. :lol:

Zverejnené

Fico povedal, že ak situácia začne byť kritická tak opäť spustia reaktory v Bohuniciach. Síce Rakúšania asi vyskočia zo srsti, ale inak sa nedá.

Zverejnené

Na jednej strane Rusko má právo požadovať od Ukrajiny úhradu za dodávky, spôsob, akým ich vymáha (tradične) znižuje dôveryhodnosť Ruska ako dodávateľa. O diverzifikáciách dodávok sa hovorí už dlho, zatiaľ sa v tomto smere neurobilo v podstate nič.

.

.

.

 

Keď už nejaké dlhodobé riešenie, tak zbaviť sa závislosti od jediného dodávateľa.

Diverzifikácia je skôr plánovaná cestou tranzitu (nie zmenou dodávateľa), teda obísť nespoľahlivých Ukrajincov severnou a južnou vetvou (Balt a Southstream... Nabucco je asi mŕtve dieťa - nemá čo prepravovať a aj financovanie je veľmi sporné). Nórsko po dvoch dňoch už bolo na technologickom strope a jednoducho nestačí, nemá na to a je drahé. Dodávateľom bude nadlho Rusko, len trasy sa zmenia. Západ to pochopil a mali by sme to pochopiť aj my a nefandiť stále neplatičom a zlodejom (ako to robia bez hanby naše média).

Zverejnené

Neviem, nakoľko by takéto riešenie dokázalo nahradiť výpadky aspoň v nevyhnutnej miere.

Včera na Ta3 nejaky analytik vravel, že železnicou sa na Slovensko dovaža viac plynu ako rurami. Neviem čo je na tom pravdy.
Zverejnené

Včera na Ta3 nejaky analytik vravel, že železnicou sa na Slovensko dovaža viac plynu ako rurami.

možno to platí v situácii, ktorá je aktuálna - pri zníženej dodávke plynu či pri odstavených plynovodoch.

za normálnych okolností sa mi to zdá technicky nemožné.

(nie som však odborník)

Zverejnené

Možno ten analytik mal na mysli dovoz plynových zapaľovačov a náhradných plniacich obalov (sprayov). Ak Rusi nedodávajú plyn a prišla zásielka zapaľovačov, tak mal aj pravdu... :lol:

 

Inak je to pekná blbosť.

Zverejnené

na plyn bežia aj generátory, ktoré používame na výrobu elektriny odvtedy, ako bol odstavený druhý blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. ak výpadok v dodávke plynu potrvá, nastanú problémy s elektrickou energiou.

 

Fico povedal, že ak situácia začne byť kritická tak opäť spustia reaktory v Bohuniciach. Síce Rakúšania asi vyskočia zo srsti, ale inak sa nedá.

ano, práve som zaregistroval vyhlásenie, v ktorom sa Fico vyjadril, že v prípade potreby zvolá energetický krízový štáb a prevezme na seba plnú zodpovednosť za opätovné spustenie odstavených blokov J.E. v Jaslovských Bohuniciach.

 

--

 

na Balkáne je momentálne už viac ako 100.000 domácností bez dodávky plynu. okrem toho, viaceré veľkopredajne v oblasti Bosny a Hercegoviny oznámili, že kompletne vypredali skladové zásoby elektrických vykurovacích telies, očakáva sa teda problém s pokrytím zvýšeného odberu elektrickej energie.

 

podľa vyjadrenia D.Medvedeva, rusi otvoria kohútiky až potom, ako ukrajinci vyrovnajú svoj dlh a zaplatia plnú trhovú cenu za dodávku plynu.

 

ďalšie info: Slovensko má pri terajšej spotrebe plynu zásoby približne na 10 dní. ak rusi obnovia dodávku plynu, potrvá 36 hodín, kým sa plyn dostane k nám.

 

(info som zachytil v rozhlase, zdroj: TASR)

Zverejnené

To Valcik:

Balkán je "elektricky" poddimenzovaný. Svoje prebytky tam realizovalo Bulharsko, ale to (podobne ako my) odstavilo 4 bloky v JE Kozloduj (na rozdiel od nás ich však za ťažké miliardy nerekonštruovalo).

Takže pokiaľ by to trvalo dlhšie, asi by im to moc nepomohlo (tie elektrické olejáče a špirály), lebo sa asi dostaví všeobecný deficit elektrickej energie.

 

Tie tebou uvádzané naše rezervy mi nesedia, lebo rezervy máme v zásobníkoch na 70 dní (samozrejme v núdzovom-regulovanom režime).

 

 

BTW

Trubkou údajne dovážeme 98 % plynu (údajne preto, lebo tento údaj mám od grípísáka Rizmana).

Zverejnené

Tie tebou uvádzané naše rezervy mi nesedia, lebo rezervy máme v zásobníkoch na 70 dní (samozrejme v núdzovom-regulovanom režime).

uznávam, nepostrehol som či tam debatovali o zásobách pre normálnu prevádzku, alebo o núdzovom programe. 10 dní teda beriem späť, pardon.

 

..niečo sa ale konečne deje, v Bruseli by malo ešte dnes prebehnúť rokovanie medzi ruskými aj ukrajinskými predstaviteľmi a viacero tlačových hovorcov sa vyjadrilo v tom zmysle, že očakávajú rýchle vyriešenie situácie. ťažko však povedať, čo z tých vyjadrení je pravda a čo z toho je len humbug určený na upokojenie verejnosti.

 

osobne myslím, že rusi sa uspokoja s rozmiestnením pozorovacích oddielov EU na ukrajinskom území a znova dodávky plynu obnovia, dúfam že to nepoženú do extrému.

Zverejnené

podľa vyjadrenia D.Medvedeva, rusi otvoria kohútiky až potom, ako ukrajinci vyrovnajú svoj dlh a zaplatia plnú trhovú cenu za dodávku plynu.

Putin sa vyjadril (podľa Fica), že plyn pustia vtedy, keď EU pošle na Ukrajinu pozorovateľov, ktory budu merať koľko plynu prejde potrubim. To iste ma robiť SPP na našej hranici s Ukrajinou.
Zverejnené

Bolo by na čase, aby to skončilo, neprospieva to nikomu zo zainteresovaných, sú len porazení.

Zverejnené

Skus to vysvetliť Rusom. :lol: Zjavne ich netankuje, že porušuju zmluvy.

 

Trubkou údajne dovážeme 98 % plynu (údajne preto, lebo tento údaj mám od grípísáka Rizmana).

Možnože sa tato info zamieňa. 98% dovažame z Ruska, čo však neznamena, že všetko rurou.
Zverejnené

Plynová kríza je len prezvesť toho čo sa bude diať v budúcnosti keď sa vyčerpajú prírodné zdroje. Plyn nejde pár dní a veľké firmy (medzi nimi aj automobilky, ktoré sú ťahúňmi ekonomiky) už zastavujú výrobu. Len aby to nedopadlo ako vo filme Mad Max kde sa ľudia strieľali kvôli každej kvapke benzínu, nafty, plynu alebo hocičoho čo dokázalo poháňať motor.

Zverejnené

Plynová kríza je len prezvesť toho čo sa bude diať v budúcnosti keď sa vyčerpajú prírodné zdroje.

možno je to dobrá výstraha, ktorú netreba brať na ľahkú váhu. ešte je dosť času na hľadanie alternatívnych riešení. tiež mám však obavy, že vypuknú ozbrojené konflikty o prírodné zdroje, až pôjde naozaj do tuhého.
Zverejnené

Skus to vysvetliť Rusom. :lol: Zjavne ich netankuje, že porušuju zmluvy.

 

 

Možnože sa tato info zamieňa. 98% dovažame z Ruska, čo však neznamena, že všetko rurou.

No, ja si myslím, že zmluvy porušuje predovšetkým tranzitná krajina. Ako môže dodávať Rus, keď Ukrajinec kradne a neplatí. To Rus je povinný živiť Ukrajinca a dávať mu všetko, čo je schopný ukradnúť? To je divná logika, to aj výpalník, je milosrdnejší. Ty sa tak správaš, že rozdáš všetko napr. počernejšiemu etniku?

 

Potom ten plyn ozaj môže byť dovážaný v zapaľovačoch alebo balónikoch. :)

 

možno je to dobrá výstraha, ktorú netreba brať na ľahkú váhu. ešte je dosť času na hľadanie alternatívnych riešení. tiež mám však obavy, že vypuknú ozbrojené konflikty o prírodné zdroje, až pôjde naozaj do tuhého.

Od toho sme asi dosť ďaleko. Medzi tým nastúpi (už nastupuje) alternatíva diverzifikácie potrubných trás. Teda obíde sa veľmi nespoľahlivá Ukrajina. Už sa rýchlo buduje Northstream a začína sa Southstream. Nám nič iné nezostáva, len sa napojiť na tieto dva tranzitné systémy. Je možné však, že sa Ukrajina zmení na civilizovaú krajinu, ktorá ctí obchodné dohody.

 

Na druhej strane treba forsírovať jadrovú energetiku, ktorá je prostá takýchto tranzitných problémov. A je veľmi fajn, že zopár našich pár miest (Trnava, Hlohovec, Levice)je napojená na teplovody atomiek). Zelenými forsírovaný paroplyn (napriek emisiam CO2, ktoré im zrazu nevadia) je teraz v prdeli.

Zverejnené

A zo 70dni je zrazu 10 :lol:

Za predpokladu, že odberatelia budú dodržiavať regulačné opatrenia a na Slovensko neprídu žiadne ďalšie dodávky, zásoby plynu vydržia na plynulé zásobovanie na 10 dní pre celé Slovensko. Tento predpoklad závisí tiež od vývoja vonkajšej teploty,“ informovala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

http://ekonomika.sme.sk/c/4254480/kolaps-e...priblizuje.html
Zverejnené

Plynári sa už aspoň 10 rokov vystatujú, že máme rezervy na 70 dní.... Tu niečo smrdí, asi uniká plyn.

 

Inak dohoda sa už črtá Rusi a Západ sú už na mechanizme kontroly dohodnutí, treba už len zatlačiť na Ukrajinu (tí nemajú asi na výber)

http://tvojepeniaze.pravda.sk/za-pozorovat...3_sk_pakcie_p01

 

 

 

To Darkman:

Štatistiky Slovenského plynárenského priemyslu hovoria o tom, že namiesto 4,3 milióna kubických metrov, ktoré podľa Jahnátka potrebujeme denne ušetriť, včera spotreba údajne klesla len o 1,3 milióna.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-32475180-f...dalej-beru-plyn

 

Tu bude asi pes zakopaný!

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov