Sniper Zverejnené 13. Január, 2009 Zverejnené 13. Január, 2009 Začínam mať pocit, že Gazprom nechce plyn pustiť za každú cenu. Ešte ho ani poriadne nepustili a už obviňujú Ukrajinu, že ho ilegálne odčerpáva. Ako na to tak rýchlo prišli?
Darkman Zverejnené 13. Január, 2009 Zverejnené 13. Január, 2009 Ukrajinci tvrdia, že plyn nedokážu prepraviť Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v utorok uviedla, že nemôže prepravovať ruský plyn do Európy, pretože by pre technické dôvody musela ponechať niekoľko ukrajinských regiónov bez dodávok. Šéf Naftogazu Oleh Dubyna novinárom povedal, že ruský plyn na Ukrajinu prišiel, ale nedá sa prepravovať ďalej. "Ak by sme splnili žiadosť Gazpromu, museli by sme bez plynu ponechať ... Luhansk, Odesu, Doneck a polovicu Dnipropetrovského regiónu," povedal Dubyna.http://ekonomika.sme.sk/c/4259716/ukrajinc...-prepravit.html A na to prisli az teraz?
Nohiki Zverejnené 13. Január, 2009 Zverejnené 13. Január, 2009 Podle mě my už jsme bez plynu dost dlouho a neprávem, oni by si měli ukrojit od huby a poslat dál, jinak bych navrhoval vyřešení "znárodněním" ukrajinské části Družby ve prospěch ruska a bude. Ukrajinci už si dovolujou docela dost.
Ryan Giggs Zverejnené 13. Január, 2009 Zverejnené 13. Január, 2009 Ukrajincom je to jedno. Oni si pred tou odstavkou narobili zasoby, ktore im vydržia niekoľko mesiacov, takže maju čas. Navyše oni tiež maju odkiaľ ťažiť plyn, takže nie su 100%(či 98% ako my) odkazany na Rusov.
slimak Zverejnené 13. Január, 2009 Zverejnené 13. Január, 2009 Ja si myslim, ze je to ciastocne hra Putina. Resp. lepsie to hra, na druhej strane je USA. A si myslim, ze krizu "zazehna" Fico - inak by ho Putin do Moskvy nevolal.
lopata555 Zverejnené 14. Január, 2009 Zverejnené 14. Január, 2009 Premiér Robert Fico bude dnes riešiť plynovú krízu v Rusku aj na Ukrajine. Spolu s bulharským premiérom Sergejom Staniševom sa v Moskve stretnú s predsedom ruskej vlády Vladimirom Putinom. O energetickej kríze má slovenský premiér spolu s ministrom zahraničných vecí SR Jánom Kubišom a ministrom hospodárstva SR Ľubomírom Jahnátkom rokovať aj s ukrajinskou premiérkou Juliou Tymošenkovou dnes o 8:00 ráno v Kyjeve. Hádam páni dačo vybavíte ................. Kyjev a Moskva sa tak vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za problémy s dodávkami plynu do Európy. Bulharsku však už dochádzajú zásoby a má rezervy len na dva dni a Slovensko upozorňuje, že mu okrem plynu hrozí aj výpadok elektrickej energie. Toto asi Ukrajinu netrápi ................ tá ma zásob dosť ............... zdroj
Cat Eye Zverejnené 14. Január, 2009 Zverejnené 14. Január, 2009 Fico na ceste k Putinovi nepochodil u Timošenkovej... http://spravy.pravda.sk/nas-plyn-vam-nedam...318_sk_svet_p12
lopata555 Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Tak skoro sa plynu nedočkáme! “Spor má politickú podstatu a zdá sa, že Európska únia nie je dnes schopná ho okamžite riešiť. Ja si neviem predstaviť, že čo by sa muselo stať v priebehu 24 alebo 48 hodín, aby sa tranzit plynu spustil. To je prakticky nemožné,“ povedal premiér Fico. Ukrajina a Ruská federácia podľa premiéra strácajú v očiach slovenskej verejnosti obraz spoľahlivého partnera. dole je aj video ................ zdroj
littlewitch Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 :lol: už mám z tej situácie nočné mory..celé hodiny sledovať ako sa rieši a nič sa nevyriešilo.
Nohiki Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 No, pomalu už i u nás, když přijdu domů, otevřu topení a za pár minut si sáhnu, jestli máme ještě něco v zásobnících :lol: Měl by se svolat summit kde by se podepsalo na styl mnichovské smlouvy, že ukrajina nesmí vlastnit jiné tranzitní sítě než ty používající pro vlastní potřebu a že má veškerý svůj plyn okamžitě poslat dál a nechat Timošenkovou zmrznout :-/
wysky Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Podla informacii na TA3, sprav a debaty moderatora s Chelemendikom a Stanekom zo SAV je to blbe.
Sniper Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Pravý dôvod krízy je ten, že Rusko nemá zásoby plynu. Staré zdroje sa vyčerpávajú a ťažba z nových je oveľa náročnejšia. V snahe zakryť tento fakt, Rusko zvalilo vinu na Ukrajinu, že kradne plyn. Prekvapuje to niekoho? Ani nie. V minulom storočí vzniklo veľa filmov o tom čo sa bude diať v 21. storočí - nedostatok surovín, vysychajúce ropné pramene, zmenšujúce sa zásoby plynu. Prakticky každý sci-fi film vykresloval budúcnosť ako temnú dystopiu, v ktorej budú vládnuť nadnárodné korporácie, národné štáty ako také prestanú existovať a korporácie budú medzi sebou zvádzať tuhé boje. Nesmiene zabúdať ani na čoraz horšie životné podmienky, už dnes miliarda ľudí nemá prístup k pitnej vode. Veda a technika idú dopredu, ale týka sa to iba niektorých regiónov na Zemi. Zvyšok sa ekonomicky a hospodársky vzďaľuje. Spoločnosť sa silne diferencuje, zvíťazia iba silnejší. Svetová hospodárska kríza ešte umocňuje tento stav. Nastal čas si pripustiť jednu vec - budúcnosť, ktorú nám vykreslili filmy ako napr. 12 Opíc, Šialený Max, Matrix, Poštár, Blade Runner a pod. sa neodvratne blíži. Ak sa aj podarí plynovú krízu vyriešiť, bude to len dočasné riešenie. Ak ľudia začnú vážne riešiť nadchádzajúce problémy a hľadať nové účinné alternatívy tak možno sa budúcnosť pohne iným smerom. Zatiaľ to ale tak nevyzerá. Treba prestať snívať o tom, že "nejako sa to spraví". Samo sa to nespraví nijako. Záleží to len na ľuďoch. Ale keď vidím aké priority ľudia uprednostňujú tak nie som optimista.
Darkman Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 To uz aj ty veris kazdej pomatenej teorii co citas na nete? :lol:
valcik Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 ..okrem toho, rusi navýšili počas tejto odstávky prietok plynu do ostatných krajín, napríklad k poliakom teraz prúdi denne o 30mil. kubíkov viac, ako bežne. (tzn. o tretinu vyšší prísun plynu) toto by sa nedialo, ak by boli zásoby ruského plynu obmedzené. problém bude len vo vzťahoch medzi rusmi a ukrajinou, tak obchodných, ako i politických.
Sniper Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Darkman čo je na tom pomätené? Spochybňuješ fakt o vyčerpávaní surovinových zdrojov? Tak potom ďalej snívaj v morfiových snoch.
Darkman Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Nespochybnujem postupne vycerpavanie zasob fosilnych paliv. Ale tvrdit ze dnes nema rusko dost plynu (ktoreho ma byt na dlhsie obdobie ako ropy), je asi ako tvrdit ze v Perzkom zalive nie je dostatok ropy. Rusi sedia na jednych z najvacsich (ak nie rovno na najvacsich) zasob plynu na svete. A Rusko je financne zavisle od vyvozu svojho nerastneho bohatstva, takze vazne neverim tomu, ze by pripustilo situaciu, kedy by nemali dost plynu na vyvoz z dovodu neinvestovania do nalezisk plynu.
Sniper Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Plynu má dosť, len či má prostriedky všetok plyn vyťažiť. A to je problém dnešnej situácie. Maďarsko má jedny z najväčších zásob plynu v Európe. Prečo ho neťaží? Plyn je veľmi ťažko dostupný a momentálne nemajú technológiu ako ho dopraviť "hore". Všetko je o peniazoch, ktoré má dnes málokto.
Darkman Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Keby nemali peniaze, tak to premietnu do cien. Plyn je strategicka surovina, na ktorej sa velmi tazko setri.
Sniper Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Ceny plynu určuje najmä celosvetový dopyt a mierne kopíruje ceny ropy. Cenu ropy ťahal dole najmä dopyt v posledných mesiacoch, ktorý sa vinu hospodárskej krízy výrazne znížil. A s ropou ide ruka v ruke aj plyn.
Darkman Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Zaujimavy blog http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jan-....php?itemid=434 Aj ked Carnogurskeho moc nemusim, toto napisal podla mna dobre. Ceny plynu určuje najmä celosvetový dopyt a mierne kopíruje ceny ropy. Cenu ropy ťahal dole najmä dopyt v posledných mesiacoch, ktorý sa vinu hospodárskej krízy výrazne znížil. A s ropou ide ruka v ruke aj plyn.Potom mi vysvetli, preco je Norsky plyn drahsi ako Rusky :lol: Okrem toho, tento rok platime za plyn viac ako minuly :)
Sniper Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Pretože Nóri majú zrejme menšie zásoby plynu ako Rusi alebo ťažbu na mori pokladajú za náročnejšiu ako v sibírskej tundre alebo sú to proste väčšie vyžierky :lol: Kto platí za plyn viac ako vlani? SPP Rusku alebo odberatelia SPP?
Cat Eye Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Čarnogurský sa nechal počuť aj v Pravde a jeho názor je veľmi zaujímavý http://spravy.pravda.sk/ficova-misia-bola-...9_sk_domace_p12 Čarnogurský (ale aj Paľko) v mnohých krízových situáciach (Balkán, Kosovo, Gruzia i teraz) preukázujú rýchlu orientáciu v probléme a adekvátne reagujú.
Darkman Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Kto platí za plyn viac ako vlani? SPP Rusku alebo odberatelia SPP?SPP Rusku :lol: Pretože Nóri majú zrejme menšie zásoby plynu ako Rusi alebo ťažbu na mori pokladajú za náročnejšiu ako v sibírskej tundre alebo sú to proste väčšie vyžierkyKed si Nori mozu nastavit cenu plynu podla nakladov na tazbu, preco tak nemozu spravit Rusi? Nech sa na to pozriem z hociakeho uhlu, tak teoria o tom ze Rusi nemaju dost plynu je deravejsia ako Ukrajinske trubky.
wysky Zverejnené 15. Január, 2009 Zverejnené 15. Január, 2009 Minule som čital tiež nejaký blog, ktorý kritizoval Čarnogurského, že mlčí... :lol: Inak, dnes na tlačovke Jahnátek tvrdil, že sa očakáva pokles cien plynu až na úroveň nejakých 200-250USD.
Odporúčané príspevky
Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky
Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom
Vytvoriť konto
Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!
Zaregistrovať si nové kontoPrihlásiť sa
Máte už konto? Prihláste sa tu.
Prihlásiť sa teraz