Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

jaj, zabudla som na moju minizáhradku na balkóne, tento rok červené muškáty a pažitka je celý krík a práve nádherne kvitne,
a petržlenová vňať je super krásne bohatá a zelená... tento rok to má pod palcom polovička,
mne je jednoduchšie nemať teraz pod palcom nič...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera poprsalo. 3krat menej ako som cakal. Cakal som 9 mm spadlo 2,3. Dnes bolo potom slnku co vidite zamracene a zima. Zajtra vraj ma spadnut 15 mm. Ja by som bol rad aj za 10,potom bude 7 dni sucho.

 

Problem je ze neprsi, ked tak navalovo a vtedy ked polnohospodar nepotrebuje. Odnesie ti potok auta. V novembri. v tedy nech je sucho. Tej mojej zahrade a suchu, nepomozu ani monstrozne hradze,kde budes zahytavat vodu tu z novembra, ani sadenie stromcekov v lese. Lebo neprsi. Mozno mikro klima by sa dala zmenit aby sa sadili stromceky v lese, co najlepsie spravit lesne cesty, aby voda z lesa neodtiekla za dva dni ale aby odtekala dva tyzdne. Z polla detto ako z hory.  V cechach ze idu stavat priehrady. Voda z priehrad, je len pre obyvatelstvo a priemysel. 

 

Dnes malo prsat vraj Poprade. Malo na celom slovensku. Teraz u nas je jasno. Je to pruser.

 

https://www.ta3.com/clanok/1183168/karantena-v-zehre-extremne-sucho-a-podohospodarstvo.html

 

Minister cc42 minuta, ze dufa ,ze zajtra spadne 60 mm. Zavlazovanie zo spodnych vod,asi treba vyuzit okolo riek aby odtial vytiahli co najviac a zavlazili to. 

 

Ze Slovensko je spongia - mozno mame predpoklady. Ale ak na spongiu nenaprsi bude sucha. Okolo riek treba zavlazovanie(tam kde je kvalitna poda a dost vody v rieke). Priehrady tu nechcem. Nemaju zmysel.

 

Priklad,nech da 50% dotaciu pre velke cisterny pre domacnosti co ich potrebuju. Ja by som zakopal do zeme nadrz na 10 m3 vody do zeme - dvakrat do roka by bola preplnena. 10m3 zaz nieje ani vela ani malo. 200metrova strecha ti to naplni pri lejaku aj za tri dni. nemusi to ist do kanalu. Ja neviem stoji o 2000 euro ak stat mi da polovicu to zakopem.

post-1625-0-99383200-1589487427_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

15teho poprsalo asi 10-15 mm relativne dost,este trosku sprchlo v nedelu rano. Od vtedy nic. Ma to teraz zo soboty na nedelu vraj viac. pozrem SHMU. vraj 14 mm. Co na tyzden staci.

 

Ale co mna prekvapuje tam nerastie burina(sam sa pytam preco?). V minulosti to bolo plne buriny. Co sa zmenilo? Ona ani nieje na zemiacisku kde sa okrem zeny a deti,ked sadili zemiaky nik nenachadzal(ani predtym ani potom rok,ja len na orbu). Samozrejme nejaku ak najdes jedinca vyberies. 

 

Jedine moje vysvetlenie, ja ked tu podu na jar(pred sadzbov) ci na jesen niekde porylujem vyberiem kazdy kamen a kazdu burinu s korenom. A ona uz nerastie(nieje,na tom zemiacisku - tam bola repka a horcica na jesen,teda burina nemala sancu narast,ja na zemiacisko nevstupim ani som tam mimo orby nebol dva roky,ani mandelinky nezbieram,ani ich nebudem chcemicky postrekovat,nic chemicky nerobim,robia(nie chemicky postrekuju,sadia ohrnaju a zbieraju mandelinky) to zena s otcom,ja nikdy). Teraz je lepsia poda a da sa lahsie vybrat burina,niekedy ju len chnapnes za stonku a mas aj koren). Otrepat od pody,ze na kompost, ide zelene a jej koren.

 

Utorok otec o desiatej, ja tu nemam co robit idem domov. Pokopal cibulu, vyplel mrkvu. Nemal co robit a asi ho to uz nebavilo.  Robime to 4ria(ja, zena ,otec a deti). Nenadrieme sa tak ako ked to otec robil sam a nemal samozrejme take vysledky. Ale zaklad je si pripravit podu.

 

Vminulosti aj dne v skleniku semtam, rastla burina hlavne v chodnikoch. Tam si na nu kaslal,rebo rastla vsade. Dnes ani na chodniku. myslim medzi hriadkami.

 

Ja neznasam burinu a kamene. Dva roky som to vyberal. Kamene este su,ale uz aj otec si zoberie pri okopavani so sebou vedierko na kamene, ze aj on uz pochopil,ze ma to zmysel vyhodit. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes zahrada. Vcelku dobre - ten kompost za zahradou ma hneva. Je to chladne ako psi cumak. Dnes som tam nakosil travi. Som zvedavy ci sa to tam zohreje. Nikdy to tak neurobim ako tohto roku. Hlina a konare. tie sa nemaju ako zahriat. Ja som ich mal aj mam naspodku(oni sa tam dostali zo zimneho kompostu)Burina je velmi dobry material.. Na hmotu to bolo vela. Mne uz burina nerastie -tak ju tam nemozem dat. Dalsi rok to spravim inak. 

 

Co bolo zle? Malo zeleneho travy. Tohto roku som nedal ziadne piliny hobliny- tie by natiahli vlahu - vela hliny. Nepremiesavanie - velke konare na spodu. 

post-1625-0-26380600-1590343852.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dnes bol prvy dazd,aj boli velke zrazky, podla mna 15-20 mm. 15 mm. minimalne - ale pekne poda vsakovala vlahu - v minulosti by to stalo na chodniku. Ale aj kvalitativne ten dazd bol iny. Vdialke som pocul hrom. Ozon sa tvori pri burkach,inak aj ja fajciar som ho citil. On sa v dazdovej kvapke dostane do pody ku korenu rastliny - to je najvacsia kvalita. 

 

Inak seru ma mravce. Inak seru aj otca a zenu, aj suseda a dalsich. Kazdeho o co sa stara. Ja sa staram o hluboviny-priklad kalerab - hned na zaciatku fotky po 20 dnoch poopadavali listy, podla mna ta rastlina zdochce - a sposobili to mravce - vyzeru cast stonky(podzemou) a uschne. Ved ukazem o tri dni. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes poprcha. Co sa vcelku vydarilo, redkovky vonku. Dobre ich zena zasadila,je to vacsie semiacko,teda tie tri centimetre to vies pustit. Dobre ,ze sme tam dali do hriadky trochu lepsej zeme - zrejme to bolo namiesane kompost a nieco kupene substrat. A nie vela. Pekne vyklicilo skoro na 100%. Presiel tam asi na 30 cm medvedik - ale tam chodbicku bolo vidno, oni aj tam vyrastli,ale ak tam presiel uz neboli. Ale ozaj tak pekne redkovky,som ani nevidel. Ani v skleniku som nevypestoval. Treba nechavat miesto pri sadzbe do vnate potom neda energiu, ale do plodu. Krasne ratliny a chutne, vnat ak niesu nahusto je velmi mala. Na fotke su za hraskom,ale tapoda sa mi celkom pozdava -myslim ze majovej mrkve ak narobim taku zmes sa jej tam bude pacit.

post-1625-0-68066600-1591378855.jpg

post-1625-0-66576700-1591379949.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Oberali sme hrach, bola toho celkom slušná kopa... a konečne som trafil sortu, ktorá je velká,sladká... a ja si za toho svätého neviem spomenúť, kde som odložil sáček ,kde bola napísaná odroda. Ide na šľahnúť. :ax:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty si dal fotku 26.04. a bol krajsi ako dnes moj. Hrachu sa u nas velmi nedari. Viem ze raz na turnaj,ci zena na skolsky vylet zobrala hrach,lebo ho bolo vela. Ja som ho zobral na turnaj ,ze tu su rychlo stravitelne cukry. Hned dodaju energiu, ja po druhom prehratom zapase,nech sa deti nakrmia - a jeden z rodicov - tym dnes ani hrach nepomoze.

 

Ale ani susedovemu hrachu(vysadil ho mozno aj o mesiac skor ako ja - hrachu zima nevadi a mal ho pekny) sa nedari. Polievas to ale nerastie. Teraz by sa mal prebrat,cakam kvoli tomu dazdu. 

 

Ono ci sa nieco podari ci nepodari. Zavisi od semena. uhorky sme vysadzali asi kazdych 10 cm - tiez aj dali do takej kopky substratu - lepsej zeme- a okrem 3 co dosial nevysli vysli vsetky. Zrejme dobre semeno. 3 zo 60-70 je slusne cislo. Potom ako sa tym rastlinam bude pacit v pode, ako bude prsat, ako to okopes. Raz mi vyrastla krrasna majova mrkva, vnovembri krasne kusy, narok nic,zvelkym trapenim. Potom kaleraby,alebo tohto roku redkovky. Kazdy den das kupku,to to polejes a rastie. Na rok sa budem mozno trapit. Ale tak pekne redkovky vonku sme nikdy nemali. Ani v skleniku a tam rastliny maju aj lepsiu podu, aj... sa oto viac staras. 

 

Raz to vyrastie a si myslis, ze to vies a narok to pojde tak isto(brnkacka),ale narok to nejde. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, mne uhorky kapu ked uz nepolievam. Resp. vybrali zivinyy z pody. Kym su mlade ,mesiac nikdy nezozltnu. Kym su mlade na ne pliesen nepride.  Vysadili sme vonku paradajky.  Aj dobra poda,aj si to zasadil dobre. Paradajky boli zlte. Otec sa stara o paradajky,ale dvadsat som vysadil ja so zenou,co je nafotke vidite tak tretinu paradajok.  Ja nemam rad chemikalie ani hnojiva. Otec kupil nejake hnojivo a zacali byt zelene. Od suseda dostal aj kuracince, a narobil si sud. Neviem ci to im pomohlo. Tie paradajky bolitri tyzdne zlte,len vrcholky trosku zelene - oni uz privysatdbe neboli male, otec ostrihal tie zlte listy, su to jeho rastliny,ale som radcej odisiel do kancelarie.  Neviem co spravil. Kuracniky to nebudu. To hnojivo co kupil tam je guajano a pod. Na tych paradajkach su "konare" od spodu rastliny. Cela zelena akoby rastla v pralese. Zmena za tyzden.  Spravim fotku.

 

Resp.to vidite na tych paradajkach na pravo,su fotky zo 14.5(zlte), 24.5(ostrihane) a dnes 5.6 uz zelene a maju nove vyhonky,velkost sa nezmenila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Redkovky pod zub. 90% su taketo velke a len jedna zo 100-200 bola zatial nejak zdeformovana. Vsetky su pekne bud gulate ci ovalne. Oni niesu ozierane. Vacsinou jemne, len maloktora trosicku stipe.

post-1625-0-68312600-1591793775_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ste ukazem tie paradajky. oni su normalne - ale pred necelym mesiacom boli uplne zdochliny, otec ich ostrihal - vsetko - len vrchol rastliny nechal.

 

Este ukazem tie paradajky. oni su normalne - ale pred necelym mesiacom boli uplne zdochliny, otec ich ostrihal - vsetko - len vrchol rastliny nechal.

post-1625-0-59993500-1591824215.jpg

post-1625-0-48575000-1591824603.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Redkovky o 5 dni neskor a prsalo v kuse,vcera 40mm.  Vzdy som vyberal tie najkrajsie a hlavne tam aby nezavadzali mensim. Ale za 5 dni ako sa zmenili. Vytrhal som ich vsetky,95% slo do kompostu - uz su zdrevnatene. Maju vsebe cervikov - to co som len nahodou vytrhol vo stvrtok ozaj vyzerali tak - tie pri pravitku. Dnes? Proste presla ich doba kym su krasne a chutne a zdrave. Za 5 dni uz su taketo. Ale sa mi podarili najkrajsie redkovky ake som videl. A boli asi dva tyzdne. Najkrajsie aj najchutnejsie boli tie vo stvrtok. Je neskutocne ako za chvilku sa to zmeni.

 

Keby som vo stvrtok vytrhal hriadku, mal by som plnu tu sivu nadobu,kvalitnych redkoviek. Nevedel som ze tak rychlo sa to zmeni.

 

Dnes bol clanok ako mlady siel na lazy - hospodarit. Niekto v diskusii napisal - ze tam zili a hospodarili ale cele generacie. A vedeli co maju robit. Ak tam pride 32 rocny chlap - sa tam len zodrie. Ci aj so zenou. Ked bude mat 55 bude na odpis.

post-1625-0-77400300-1592249696_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Mam dnes tri fotky. Prva je len ze asi hodinu lialo. Spadlo podla mna 30 mm co je dost. Tam stala voda.

 

Co sa vcelku podarilo. Nikdy som nemal tak peknu jarnu mrkvu,petrzlen. Co sa nepodarilo,minuly rok bol lepsi pastrnak, nevydarili sa ani tie hluboviny, co su vpredu,preco neviem(tie kaleraby v za nimy sa cez leto zjedia). Raz to rastie a raz nie.  Inak toto je prestor kde som daval kompost. Hrach nevysiel - najviac co vysli a vtomto priestore boli tie velikanske redkovky. Tam kde bol hrach a redkovky, je teraz zasadena neskora mrkva.

post-1625-0-89030100-1593785098.jpg

post-1625-0-06772000-1593785140.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Zena dnes rezala slimaky,po celej zahrade - na komposte to nema zmysel - to je makke(kompost) a ich je tam tak vela ze to nema zmysel - tam nam ani nevadia mozno skor rozlozia kompost. Vedla je malincie a malinam slimaky nevadia. V minulosti ich zbierala a solila. Dnes ,aj chalan  ich nozikom rozrezu. Mozno aj dcera. Aj ja som asi 20 slimakov skusil rozrezat.

 

Tie piliny nebol zly napad - k tekviciam nejdu. Od kompostu asi 10 metrov. Ale vykoseny travnik , piliny nemaju slimaky radi. Ono aj kompost aj tekvice su za zahradou - na susedovom pozemku.

 

Zena tie slimaky v minulosti humanitarne zbierala a potom zasolila. Dnez ich reze. Na kompotovisku nie, lebo to je makke a je ich tam strasne vela. To je nad ludsku pracu - on ich v minulosti 150 vedela vyzbierat a zasolit - to je plytvanim aj soli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, ci zena vie ako ma clapci prezyvali,."Ja niesom Nucius ani Horacius,ja nechcem take mena, mna chlapci prezyvaju...(muna a maco,ci muco a..volaju)" to si uz nepamatam ako -to je z divadelnej hry - inak asi dve vety co som povedal na javisku. Hral som to  raz asi pred dvomi, tromi ministrami za HZDS,plus ine obecenstvo. Hlavna postava(ja myslim,ze tam slo o dieta - hral to kamarat teda chlapca) tam bolo ine dieta. Slovenska divadelna hra. A napisal to jeden z dvoch troch ludi co pisali divadelne hry. A  znamy autor -ja si nespomeniem ako sa volal. Podla mna boli priezviskom dvaja - jeden pisal prozu poeziu a druhy divadelne hry.  Pisem to ako hadanku. Ale sam patram kto by to mohol byt a aka hra.

 

Slimak som dostal od kamarata - zarehlili sa na tom a tak ma volali.

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Chalupka

Ale ktora hra to bola netusim.

 

Este jedna sranda. Na vojne sme sa mali naucit a kto to bude vediet moze ist navychadzku. Mali naucit cast nejakeho zbrojneho zakona, ci nejakej vojenskej vyhlasky pre tych co budu so zbranou. Zacali to  pred 15:00.  dvahodiny pred. Pravnik to vedel po hodine. kolega strojar  po hodine a pol ,ci dvoch. Ja ja asi po dvo a pol hodinach - sli sme na pivo. Asi na prvu vychadzku.

 

A vlastne z toho co som vedel absolutne vsetko,lebo ja som to tam potom rapotal na vojne,pred kazdou strazou - neviem nic. Nepamatam si.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som rozmyslal - napadlo ma to aj dnes.  Preco tie moje hluboviny nerastu a ich zozeru nejake male...

 

Preco neastu maju malo dusika. Som si chcel otestovat - lebo mam 10 zdochynajucich karfiolov - pockam na suseda vybral som krasny kalerab - ze mu ho dam zamenim. Chel by som po nom kuracniky.  Ja ich mozem mat aj od svokry - len je to tri - 5 kilometrov - chcel som to od suseda - na 15 metrov. Mal som aj pripraveny krasny kalerab  giganty narastli. 

 

Sused ma mal v ######. Sused mna nepotrebuje ale ja uz ani ja jeho.  Malsom vypite,alebo vie ze vtakom case mam vypite. Dvakrat sa ho snazis pekne zavolat a nic. Vtedy som mal pripraveny krasny kalerab. Starci - ale so susedom by mal vediet vychadzat - mal som salaty,jeho detom starsi odomna som 4 dal. Tak ako kalerab. - Chcel som len 20 litrov  kuraciniec. Vymenit.

 

Nakoniec ten kalerab sa dostal tam kde mal. Kuracniky budem mat od svokry. Stary sused, pozdravim ho .....?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Paprika, tento rok kapitola sama o sebe...

Našiel som na paprike vošky. Mal som prípravok, 7 dní neoberať, tak som to postriekal. O tri dni kontrolujem, polovica skapatá, polovica sa krmi listami. Nemohol som použiť ten istý prípravok, tak som rozrobil staré Calypso 480, postriekal, polovica skapala. Stále to bolo ale zavoškované. Tri krát som striekal vínnym octom 1:10, zase čosi pokapalo Teraz v sobotu som postriekal Mospilanom, uvidím čo to s tým urobí. Najhoršie je na tom to rozrábanie Je to prášok a píšu že tuším 3g na 10l vody. Ja zarábam 1,5 litru a navážiť patričné množstvo ...no to by chcelo atomovú váhu. Tak som to odmeriaval na objem a pólil, tretil, štvrtil... Hrôza.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@ alarm, poradil by som ti piešťanskú vajcovku /kúpeľnú vodu/, proti voškám zaberá perfektne, a navyše je bez chémie, ale z BA sa asi neoplatí ísť do PN pre pár litrov vody ? navyše, teraz keď stále prepŕcha, to má zmysel len v skleníku, lebo vonku to zmyje dážď...

ale na kapustu a kaleráb mám vyskúšaný mydlový roztok, proti tým "bielym voskovkám" aj proti skočkám ... vyskúšal som v minulosti veľa chémie, ale všetko zaberalo max 2-3 dni. potom som skúšal výluh zo žihľavy, smrdelo to jak boľavá noha, fungovalo tak týždeň, potom si tie ..rwy biele na to zvykli... mydlový roztok, v núdzi aj jarová voda, sa mi osvedčili najlepšie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Recept s jarou som používala, keď som sa snažil zachraniť karelab. Jar zalepí tým sviniam kridla  a potom pokapú. Karelám som ale nezachránil, a keď som ho chcel na jeseň vytrhnúť, vbehla mi do neho ruka... taký smrad som dlho necítil, aj by som si ruku odťal...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Minuly tyzden prsalo od nedele do nedele okrem stvrtka. Dve velke lejaky. 4 krat som mal na travniku jazierka. Od 1 juna je v kuse mokra poda. Minuly tyzden prestal otec polievat aj sklenik. Voda na travniku je vysie asi 5 cm ak poda v skleniku tam je vody dost. Sused sa stazuje ,ze je slaba uroda. Co u mna realne ta povoden znicila su zemiaky. Minulu nedelu este boli krasne - dnes uz niesu. V sobotu som zene k reznu naryloval asi 5 kil. Su bud male,alebo stredne. Ale ocistit ich od hliny. 

Ja som zvedavy kolko vody spadlo na Revucu za posledne dva mesiace. Na SHMU teraz su dve stlpceky z piatka a nedeli pondelok,a utorok tam nieje. Cibulu sme uz predtym dali von bola vcelku dobra. Paradajky zacijau cerveniet. Mrkva je perfektna. Na prve fotke aj kaleraby sa urodili dal som tam tri sipky - tie su velke ako mensia hadzanarska lopta. Za nimi je pratrzlen a mrkva je raz taka vedla - cast tam na fotke je - plody su krasne velke a nenormalne tvrde. Vpolievke su kalerab aj mrkva fantasticke. Nasadil sim aj dalsiu mrkvu aj dalsie kaleraby. Karfiol zatial nula bodov. Papriky po postriekani proti voskam su viac ako dobre. 

 

Ale ked prsi dva mesiace ,je to tiez na prt. Ked neprsi tak vyberas burinu. Kosis travnik. Raz za 10 dni.  Dnes sme mali prvy krat kukuricu 8 sulkov - bola dobra, ja som mal jeden  - uz podla mna bola prestarnuta - nie uz skrobova - ale nebola sladka. Ale to som aj cakal - ona sa mohla pozberat uz pred tzydnom,len deti prisli ztabora az v sobotu. Vsetko blatove.  Ale ja mam na etapy sadenu kukuricu - teda dalsich osem bude mladsich.

 

kaleraby.jpg

IMG_20200728_185253[1].jpg

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak v tomto ti neporadím, u mňa sa ten hnus /zatiaľ/ nevyskytol... účinná chemická ochrana neexistuje, lebo súdružka únia zakázala všetky účinné prípravky. niečo sem načierno vozili neviem či z Chorvátska alebo Srbska, ale názov prípravku som zabudol.

ostávajú už len nie príliš efektívne metódy, ako napríklad chytanie na nejaké návnady, ale neviem presne ako sa to robí...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov