Skočiť na obsah

Vaša domáca knižnica


Bijou

Odporúčané príspevky

kníh nemám až tak veľa, aby som musel na ich ukladanie vymýšľať systém, ale predsa sa ich snažím v poličkách trocha rozdeliť. : )

 

delím ich hlavne podľa žánru, mám zvlášť policu na knihy z detstva, ktoré prežili, oddeľujem odbornú literatúru, sci-fi a dobrodružnú. samostatne mám domácich autorov - pri nich žánre neoddeľujem.

 

menšie delenie nastáva potom v každej kategórii podľa autora, diela od toho istého autora sú spolu.

 

na to, ako sú knihy poukladané vedľa seba som si už zvykol, ak náhodou raz za uhorský rok presťahujem nábytok, knihy upracem vždy približne rovnako.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja kniznica je zatial malinka, ale knihy mam ulozene viacmenej podla autorov, ale nie podla abecedy... ale zase tie umelecke su oddelene od tych co su cestovny sprievodcovia, alebo slovniky, a pod. veci co su skor v takom akoby cestovatelskom oddeleni :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Knihy ukladám podľa autorov, ďalším kritériom je žáner a potom prípadne edícia. Podľa abecedy alebo podľa toho, či ide o domácu, alebo zahraničnú literatúru ich nezvyknem ukladať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

byť tým rodičom, weirdo, asi by som bola zlá : )

 

knihy mám uložené viacmenej podľa žánru, encyklopédie sú zvyčajne vysoké, dostali miesto dolu na najnižšej poličke, v rámci žánrov sú knihy jedného autora podľa možnosti vedľa seba, slovenské a české sú premiešané, inojazyčné sú mimo, rovnako podelené podľa žánru, viac kníh jedného autora vedľa seba, kopa nezaraditeľných kníh vo vedľajšej knižnici, kde dostali miesto aj novšie knihy, tie staršie v poličkách, kde sú viac poruke, ale je v tom aj tak chaos, lebo sú v dvoch radoch v troch niekoľkoregálových knižniciach a niektoré ani nemajú miesto, tak sú len položené na ostatných, ktoré stoja ... no chaos ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kam ju vlozim, tam je. rodicia riesia usporiadanie podla autorov, ja im to furt rozhadzem ..

veru, weirdo.

to je rovnaké, ako keby ti niekto premenoval adresáre na harddisku a pokopíroval ti tam súbory piate cez deviate. :lol:

 

.. a niektoré ani nemajú miesto, tak sú len položené na ostatných, ktoré stoja ... no chaos ... : )

pri tomto som si spomenul na svoju zásobáreň. : ) mám jeden veľký nábytkový nádstavec určený na neroztriedené a neroztriediteľné knihy, skladujem tam všelijaké paperbackové pochybné vydania a tiež náhodou získané - požičané a nevrátené : )

 

tam sa pohrabem, keď mám čitateľskú krízu a vždy tam vykutám nejakú záchranu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na historicke mam zvlast policu...bolo to tak, aj ked som byvala u nasich doma a tak isto s priatelom.. a bude to tak vzdy :)

 

takisto vedla seba davam knihy o vine, turistike

 

podla edicie zoradujem len knihy kupene v lacnych knihach, ktore maju totozny obal

inak podla autorov, frybova vedla frybovej, kafka vedla kafku :lol:

 

a samozrejme detske knihy su spolu a aj na pozicane knihy mam vyhradene miesto, nech sa netulaju kade tade a vidim, co mam komu vratit :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veru, weirdo.

to je rovnaké, ako keby ti niekto premenoval adresáre na harddisku a pokopíroval ti tam súbory piate cez deviate. :lol:

doma som raz za mesiac a to su este radi, takze tie 2-3 knizky mi vzdy odpustia :)

 

ale vazne, nevidim zmysel v triedeni knih, aspon u seba nie. knihy si najradsej vyberam nahodnym pohladom a nie podla toho, na ktoreho autora mam chut ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam bordel vo všetkom, aj v knihách, ale raz za čas všetko prejdem, pozriem, čo by som si prečítala, povyberám takto asi 15-20 kníh, ako kedy, vytvorím si poradovník a uložím ich podľa toho, čo budem najbližšie čítať...

 

systém by aj bodol, aj keď tých kníh nemám zas až tak veľa, ale svoje veci mám v dvoch bytoch, doma cca 100 kníh, v druhom byte podstatne viac, často neviem, čo kde hľadať...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ju mam pekne rozdelenu dobrodruznu, historicku, detektivky, velke knihy, a potom uz to je vseliako podla edicie aj podla spisovatelov vseliako, najhorsie ze stale si nejaku kupim a prehadzovat ich zasa neni bohvieco skoro-stale

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri prvom pohľade na moju knižnicu je vidno iba dve poličky a v tých by systém našiel aj laik. tam mám len nové knižky, a mám to delené podľa rôznych systémov, podľa vydavateľstva, spisovateľa, a aj podľa farby a výšky

no a pod knižnicou v skrini to mám delené podľa zložitejších systémov, v ktorých by som asi systém videla len ja a magori mne príbuzní :) teraz ešte čakám, kým si z privátu domov poznášam knižky zo skalického nákupu a zo žarnovej v trnave a podobne a koncom júna sa chystám na veľkú revíziu poličiek knižiek /a asi aj hľadanie ďalšieho miesta, lebo mám len kúšťok voľného/. ale momentálne sa snažím mať to nejako usporiadané, ale hovorím, za dva mesiace asi celú skriňu vyberiem von a nejak to uložím. dobré je, že vždy, keď tam je na tom usporiadaní niečo zle, tak to vycítim a stále musím na tie knižky sa chodiť pozerať a hľadať chybu

no a najľahšie sa mi ukladala edícia sme 20. storočie :)

ale inak na takéto ukladanie som expert, strašne ma baví sa takto s knižkami hrať :lol:

 

a keby mám v rodine niekoho ako weirdo, tak mu ruky dolámem, ono to možno nevyzerá, ale na niektoré veci som strašný pedant a háklivec /knižky, adresáre v počítači, pracovná plocha... aj môj písací stolík keď bol zaprataný učebnicami na strednej, tak to malo systém, heh som si spomenula, že aj v ruksaku a momentálne aj na výške s hocakou taškou akú si vezmem, to musím mať dajak usporiadané ;)/, našťastie u nás doma som si v tom už vybudovala rešpekt ;) ;)

jaj ešte mi napadla otázka, ako asi často pridávate knižky do svojej knižnice a či nejak pravidelne dopĺňate

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja knižnica - chýba čas na katalogizovanie, takže iba po pameti nájdem potrebný titul. Logické usporiadanie mám, aj keď v dvoch radách za sebou, lebo ich nieto kam dávať. Technickú knižnicu mám v pivnici - samozrejme v čistote, ako v byte. Nedalo by sa bývať v knižnici.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u mna uz odmala taketo babranie sa s knizkami, ich upratovanie konci tak, ze sa do nejakej zacitam a koniec s upratovanim zvysku izby, ktore este nebodaj malo byt :lol:

klasicka scena...idem upratovat knihy a za hodinku knihy su sice upratane len napoly, zato je ich kopa rozhodenych okolo mna v stave "upratovania" a ja lezim uprostred toho do nejakej zacitana :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj ja odmala, iba kvoli nepriaznivým životným podmienkam viac, ako inde. Knihy ako droga. v 10 rokoch psychologické romány a odborné skriptá. Stovky vlastných kníh. Ozajstná virtuálna realita na dedine, na zámku... z r. 1555 Altgraf Salm... v 1989 som osobne poznal jeho rodinu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj ešte mi napadla otázka, ako asi často pridávate knižky do svojej knižnice a či nejak pravidelne dopĺňate

Kedze kazdy tyzden idem pozriet do antiku a vzdy kupim jednu-dve niekedy viac tak ich davam do kniznice rad radom ako ich kupim a potom ked mam volno tak si v tom spravim poriadok.

Včera som si premazaval maile a tom bola fotka mojej kniznice ktoru som posielal a tam este tak prtava par knih som len pozera ako sa to rozrastlo za ten rok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Zaujimalo by ma ako si zakladate knihy do kniznice, ci nahodne rad radom ako pribudaju knihy alebo podla zanrov, podla abecedy, podla spisovatelov, alebo jednotlive edicie pri seba?????

Hlavne podľa autorov. Keď mám viac kníh od jedného autora a nie rovnaké vydavateľstvo, tak potom podľa vydavateľstva..a podľa jazykov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa ich snažím ukladať podľa autorov a odboru, pokiaľ mi to niekto z rodiny neprehodí a práve som v obdobiu robenia poriadkov aj v knižnici. Alespoň si oživím, aké vlastne knihy mám. Človek pri určitom množstve kníh zabúda, hlavne keď ich má pri nedostatku miesta v dvoch radách za sebou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

po dnešnom príchode domov s jedným plným ruksakom kníh a s ďalšími knihami postrkanými v druhom ruksaku už nemám kam dávať knižky, mám miesto tak na dve... a mám to poukladané len tak, aby sa nepovedalo, som z toho až zúfalá, ja v tom nemám skoro žiaden systém, alebo len minimálny  :lol:

 

mama mi vravela, že mi porobia s otcom nad posteľ nejaké poličky, ale dovtedy neviem čo mám spraviť, nemám už ani nejakú skriňu, z ktorej by som si urobila čiastočnú knižnicu. 

 

inak, ako riešite nedostatok miesta?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako riešite nedostatok miesta?

ja mám knihy kade-tade po skrinkách, poličkách, na stole momentálne zo 20 tiež, žiadnu špeci knižnicu nevlastním, ešte k tomu sa moje knihy nachádzajú v dvoch bytoch - v rodičovskom a u babky, takže takto to budem riešiť pokiaľ sa bude dať, babka má pre moju zberateľskú a čitateľskú vášeň pochopenie :) horšie to bude, keď sa opäť presťahujem do nového, ako tak pozerám do projektu mojej budúcej izby (či ako sa tomu hovorí) nie som si celkom istá, či neskončia pod tou posteľou alebo v pivnici... :lol: ponavrhovala som si do nej už kopec rozmerných nábytkov a dekorácií, takže zostane miesto len na menšiu knižnicu... no uvidíme

 

jedného pekného dňa, keď budem bývať vo svojom by som chcela mať jednu takú oddychovú izbu napratanú policami až k stropu plus pár kusov staromódnych kresiel a stolíkov, obrazy... dovtedy na túto otázku nepoznám odpoveď :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prirodzeny vyber a vyradovanie..to akoze sa vzdas nejakej knihy a vyhodis ju, ci das niekam prec? :)

 

kolegyna v praci ma zasadu, ze ked si kupi napr. nejaky novy sveter, vzdy jeden zo starych musi vyradit..ale pri knihach by som toto teda uplatnovat nemohla :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ronja vyraďovanie? to akože mám dať nejakú svoju knižku preč? normálna???  :lol:

 

no game, dvoma a troma radmi na poličkách som jednu skriňu už zapratala, akurát že tým sa moje skriňové možnosti aj skončili  :)

 

ešte mi napadlo aj dávať si ich zatiaľ do krabíc, ale to mi po prvé príde ako veľká pohana a po druhé, nemám kam dávať ani tie krabice

v novom dome som si schválne vybrala najväčšiu izbu, takže tam to nejak poriešim, ale to ešte dlhšiu chvíľku potrvá

 

inak bijou, ja mať taký bordel v knihách, tak ma trepne, ja som magor do systémov v knihách  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ja ako budúci knihovník by som sa mala hanbiť dvojnásobne :) ale tak ja v tom istý systém mám, len to na prvý, ani na druhý pohľad nevidno, vlastne to vidím len ja... tak je to so všetkými mojimi vecami... keď ja budem fungovať sama asi umriem na bordel :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov