Skočiť na obsah

Voľný pád zo 40 000 metrov...


chlapeczjuhu

Odporúčané príspevky

pink: neviem, či som dobre rozumel, ale spomínali nejaké ventily na balóne, takže asi vypustením časti hélia na vyrovnanie vztlaku. a čo sa týka ušných bubienkov, predpokladám, že mal dostatočne natlakovaný skafander.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jedno videjko s kraasnou muzikou je tu, ale asi sa tam dlho neohreje..

http://www.youtube.com/watch?v=YIj9XGLTGH8&feature=share

.

 

inak este zoskok je aj tu - bbc - http://www.bbc.co.uk...onment-19943132 to tipujem, ze maju kupene prava a rb im to neotrepe o hlavu, tak sa to bude dat pozerat... za pat sekund od odlepenia od kapsule bola z neho mikroskopicka bodka...

 

a pikoska - cesi su asi tak zmagoreni z tych volieb a ich vysledkov, ze nevedia co pisu... :)

post-1309-0-96006800-1350254716.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Padne, ma padak, pristane a bude recovernuta.

 

otazka sa tykala padaka a nie kapsuly

takze ???

 

15 600 m. zanedlho padnú servery ... dúfajme že vydržia :)

 

vo finale bolo riadne vyse 7 milionov pripojeni na youtube...

trochu sme mali obavy, ze obcasny refresh bude akurat v najnevhodnejsej chvili, ale vcelku to vydrzalo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

daco som precitala a zistila som, ze by cely balon mali bezpecne dopravit na zem.. este neviem ako, ale predtym to robili tak tiez http://diepresse.com/home/panorama/welt/1297958/StratosProjekt_Wie-Felix-Baumgartner-vier-Weltrekorde-brechen-will?gal=1297958&index=11&direct=1300945&_vl_backlink=/home/panorama/welt/1300945/index.do&popup=

 

a z tlacovky . felix mal zahmlenu helmu a nebezpecne sa tocil prvych dvadsat sekund letu... a na tlacovke povedal:

 

"When I was standing there on top of the world, you become so humble, you do not think about breaking records anymore, you do not think about gaining scientific data. The only thing you want is to come back alive'

 

"Sometimes we have to get really high to see how small we are''

 

na stranke http://www.redbullstratos.com/ je technicky popis vsetkeho, tak si musime precitat.. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vo finale bolo riadne vyse 7 milionov pripojeni na youtube...

trochu sme mali obavy, ze obcasny refresh bude akurat v najnevhodnejsej chvili, ale vcelku to vydrzalo...

 

vyše 8 miliónov len na youtube - dôkaz na poslednom obrázku tu https://www.freespace.sk/tema/3010-volny-pad-zo-40-000-metrov/strana__view__findpost__p__184170 :)

je to okamih, keď po voľnom páde otvára padák :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

felixov pozdrav spred pol hodky - Good morning everybody, 4 hours of sleep and then straight to the launch area to watch the sunrise! And hey I just found my balloon on a truck! Thank u one more time for sharing my dream! My journey ends here!!

 

takze balon je spakovany na korbe...

 

post-1309-0-60953800-1350319170_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

objavilo.... vraj nijak to nevnimal, lebo mal problemy sam so sebou spin a zahmlenu helmu, odizolovanu hlavu od vonkajsku a sumel mu kyslik... nevnimal rychlost, ani tresk.. a asi mal aj problemy sa vobec zorientovat, ked mal taky spin a vraj si nic neuvedomoval.. je mozne, ze nebol v atmosfere, ked dosiahol tu rychlost, tym padom by sa asi nemalo nic diat... cakam, ked sem pride nejaky fyzik, napriklad tyso a nas da do obrazu :)

ono to asi nebude problem vypocitat, ved vysku vieme, rychlost vieme, tak ratajte...

 

ja som raz videla nieco, kde dakto prekonaval hranicu do atmosfery a po prechode do nej nastal hluk a pohyb a tlak vzduchu.. dovtedy nic, ticho, pohoda, ziaden pocit z padu..

 

 

inak na tej fotke v linku na padnutu kapsulu nie je balon, ale padak... omyl v pisani...

 

padak mal vysku 102 m a sirku 128 m a bol tenky 0,02 mm... takze, ked vidim tu haldu na korbe, to by bolo veeeeeeeeeeeela mikrotenovych sackov, aby tvorili taku kopu :) co som citala, tak zo zeme odpoja kapsulu, ktora ma vlastny padak.. a co urobia s balonom, to este neviem.. asi vyfuci sam..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V atmosfere musel byt, s balonom sa mimo atmosferu dostat neda ;)

Mimo vybracii to nemal ako vnimat, ale kedze hustota vzduchu je v tej vyske nizka, tak ani vybracie neboli cez skafander citelne. Tresk nemoze on pocut, kedze leti rychlejsie ako zvuk, ani inak ho vnimat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V atmosfere musel byt, s balonom sa mimo atmosferu dostat neda ;)

 

neda? a preco?

 

no vidis, zas som mudrejsia - Tři čtvrtiny atmosférické hmoty leží v prvních 11 km nad povrchem země. Americká NASA stanovuje, že kdokoliv pohybující se ve větší výšce než přibližně 80 km (50 mil) je astronautem. Všeobecně uznávanou vnější hranicí atmosféry je také Karmanova hranice, která se nachází ve výšce 100 km nad hladinou světového oceánu. Od této hranice se místo termínu nadmořská výška již používá termín vzdálenost od vesmírného tělesa.

wiki..

 

a preco je tam vakuum?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pretoze balon funguje na archimedovom zakone - balon je nadlahsovany silou, ktora je rovna tiazovej sile objemu atmosfery, ktoru svojim objemom vytlacil. Okolie musi mat vacsiu hustotu, ako je hustota plynu v balone. Keby nebolo atmosfery, tak jedina sila, ktora na balon posobi je tiazova a teda by padal k zemi :)

Vakuum tam nie je, len je tam riedka atmosfera.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uhm, tu je spomenutý aj sonický tresk, ktorý necítil ... http://veda.sme.sk/c...ti-vedomie.html

 

Zoskok nebol taký jednoduchý ako vyzeral. Popisuje ho Baumgartner, ktorý v nedeľu zoskočil z výšky 39 kilometrov.

on ani nevyzeral jednoducho ...

čítala som ešte v nedeľu, keď sa čakalo na počasie, kdesi jeden komentár, ktorý to vystihol - o tom, že vlastne je dobre, že sa to možno podarí až na druhýkrát, a že vidieť všetky ťažkosti, ktoré pokus sprevádzajú, lebo ľudia sú tak zvyknutí na senzácie, že by nad tou správou, že ktosi vyletel a skočil, prešli ako nad samozrejmosťou ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne, pravdu vravis... vztlak.. take lahke a nechapem potom preco som opakovane pocuvala o vakuu.. alebo zeby som si to tam sama dosadila? tssss...

 

 

felix je este aj vtipny... toto je jeho komentar :D

 

This video is mind-blowing...Check it out!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o vakuu hovorili lebo vacsina ludi si nevie vela predstavit pod pojmom 386 Pa resp. 0.06 psi a kedze je ten tlak taky nizky z pohladu jeho ucinkov na cloveka je s vakuom porovnatelny(eg. telesne tekutiny sa varia pri telesnej teplote[voda pri -7`C]).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zvacsa sa usmievam nad otazkami steva hriba, tu pri otazke vakua som si pripadala ako on.. :) lampa o felixovom skoku.. len stale neviem, ako zastavili balon v tej vyske a ako ho dostali dolu... skoda, ze tam uz nesedi kusnierik pri kompe, napisala by som im otazky... :)

http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-ked-felix-skoci.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov