Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

... mimochodom, v tej rovnici som sa pomýlila aj ja, skúška správnosti vychádzala, zistila som ale, že neviem odpočítavať ... :innocent:

----------------------------------------

 

1. ... keď je 1 m3 1000 l ... keď som si to dala dobre dokopy, ovšem, premeny jednotiek boli v siedmej triede zdš naša smrť ...  tak by mala byť nádrž naplnená na 65 % ... :hmmm: :)

 

2.  piatimi rezmi ju rozdelili na 6 kusov ... 1 kus vážil 10 kg

----------------------------------------

 

a stále deviataci ... :)

 

1.

Vek Zuzky a jej brata Matúša je v pomere 5:7. Spolu majú 36 rokov. Koľko rokov má Zuzka?

 

2.

Akú výšku má strom, ak vrhá tieň dlhý 8 m a palica s dĺžkou 90 cm, zapichnutá kolmo do zeme neďaleko stromu, vrhá tieň 6 dm?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

65%

10 kg

oops, nevidel som prispevok od game :(
 

s tym predchadzajucim prikladom to bolo tak - 2x som to prepocital a ani raz mi nevyslo cele cislo :(

Zuzka ma 15 a Matus 21

pomerne maly strom 12 m

 

riesenie - trojclenky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)  tak ďalšie dva :
 

  1. Mierka mapy je 1:20000. Turista kráčajúci rýchlosťou 6 km za hodinu prejde trasu, ktorá je na mape dlhá 2,5 cm, za čas
    1.   5/12 h
    2.   0,12 h
    3.   1/12 h
    4.   0,05 h
    5.   17/12 h
  2. V noci prší. Na 1 m2 jazera spadne 60 litrov vody. O koľko cm sa zdvihne hladina jazera?
    1.   60 cm
    2.   4,5 cm
    3.   0,6 m
    4.   6 cm
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

:)  tak ďalšie dva :

 

  1. Mierka mapy je 1:20000. Turista kráčajúci rýchlosťou 6 km za hodinu prejde trasu, ktorá je na mape dlhá 2,5 cm, za

  1/12 h

  1. V noci prší. Na 1 m2 jazera spadne 60 litrov vody. O koľko cm sa zdvihne hladina jazera?

  6 cm

2,5 cm je pri M20k 500m, pri 6 kmph je to 5 min.

 

heh, záhada, čo ? :)  pozerala som na ten príklad už pri zadaní, ale pochopila som to tak, že na tom 1 m :)

na to je dobra mnemotechnicka pomocka, ked hlasia zrazky 60 mm, tak je to 60 l/m2

& 60 mm = 6 cm

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:) 
 

  1. Pozemok má tvar pravouhlého lichobežníka so základňami dlhými 52 m, 42 m a kolmé rameno má 24 m. Okolo pozemku je ohrada s bránou z latiek vysokých 1,80 m postavených tesne vedľa seba. Koľko plechovíc farby spotrebujeme na natretie oboch strán ohrady, keď jedna plechovka vystačí na 7 m2?
    1.   75
    2.   32
    3.   74
    4.   33
  2.  Cena horského bicykla bola znížená najprv o 10% a neskôr ešte o 20%. Oproti pôvodnej cene teda horský bicykel zlacnel o
    1.   15%
    2.   28%
    3.   18%
    4.   20%
    5.   30%
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obvod pozemku ... 52+42+24+x

/dĺžku strany x vypočítame pomocou Pytagorovej vety – preponu trojuholníka so stranami 24 a 10 ...

... > prepona = 26/ ... t.j. obvod pozemku

52+42+24+26 = 144m

Výška oplotenia 1,8 m ... plocha oplotenia 259,2 m2

obojstranný náter 259,2*2 = 518,4m2

jedna plechovka na 7 m2  ... > 74, 057 ks

potrebujeme 75 plechoviek farby

_________________________________

Zlacnenie bicykla:

x = 100%

x1 = 90% ... x1 = 0,9x

x2 = 0,8x1 = 0,8*0,9x = 0,72

Horský bicykel zlacnel o 28%

_________________________________

1/ V nádrži tvaru valca s vnútorným priemerom 6 m je 942 hl vody.

... Voda siaha do 2/3 hĺbky nádrže.

... Aká je hĺbka nádrže?

_________________________________

2/ Jeden traktor zorie pole za 6 hodín
... Druhý traktor ho zorie za 4 hodiny
... Za aký dlhý čas zorú pole spolu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

D'Ady ... :)

zatiaľ som pozrela na ten prvý : http://vas.cas.sk/clanok/8324/zahadne-prepocty-v-markizackej-sutazi-trufate-si-na-primitivnom-priklade-pohorel-aj-matikar.html
práve asi dva-tri dni dozadu som čítala veľký článok o tom, akým spôsobom tieto slávne nočné programy vyťahujú telefonujúcim peniaze z vrecka, a okrem toho zadávajú občas nemožné a pofidérne riešenia ... ale to len tak mimo misu

 

akosi som sa nedopracovala k tomu výsledku, ktorý tam ukazuje slečna ... tiež mi vyšlo na prvý šup to, čo tomu oslovenému matikárovi

D'Ady, vyšiel ti nejako výsledok 373, či koľko to tam ukazuje madam ?

pretože toto mi pripadá ako vyslovene podvodné jednanie, a nie ako hľadanie problému v príklade ... :)

sú príklady, ktoré môžu byť nejednoznačné, dobre, súhlasím  ... ale tu nie je nejednoznačné nič ... či sa mýlim ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

súhlasím, a ešte pridám nejaké slovné úlohy, po ktorých prečítaní musí mať zamotanú šišku každý, nielen desaťročné decko
http://vas.cas.sk/clanok/6765/extremna-uloha-z-matiky-ten-kto-to-vymyslel-asi-nenavidi-deti.html

normálni matikári predsa ešte nemohli kompletne vymrieť, komu to dávajú písať učebnice ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vmedzerim sem nejake odkazy, aby ste videli, ze nie som sam, kto hlada v prikladoch "problemy" :D :D :D

(a niekto ich aj vyraba...)

http://vas.cas.sk/clanok/8324/zahadne-prepocty-v-markizackej-sutazi-trufate-si-na-primitivnom-priklade-pohorel-aj-matikar.html

 

 

Ja som sa síce v príklade

7 x 8 – 5 + 2 - /4 ÷ 4/ + 6 + 3 + 7 – 9 =

k výsledku, ktorý krásna slečna napokon ukázala ... 373 ... nedopracovala, ale URČITE je správny! :zubiska:

U nás by v TV predsa NIKDY nezavádzali divákov,

NIKDY by nesprávny výsledok nevnucovali ako ten jediný správny!  

 

Však keby takto chceli klamať, tak by im už dávno niekto klepol po prstoch a vyrazil by ich z TV aj s dverami ... a ... nič sa nedeje, všetko funguje tak ako doteraz. To je jasný dôkaz, že v TV chyba NIE JE. Oni si predsa tak vážia divákov, že klamať by ani nedokázali! Takže kde je chyba? URČITE iba v nás. Iba že by NIE ... ? :o

 

Tá 59-tka je akási začarovaná, mne sa tiež stále pchá do výsledku! ... ale zbytočne! :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a na chvíľu späť k práci ... :)


_________________________________

2/ Jeden traktor zorie pole za 6 hodín
... Druhý traktor ho zorie za 4 hodiny
... Za aký dlhý čas zorú pole spolu?

dvaja by to mohli zvládnuť za 2,4 hodiny, keď ma nezmiatli tie skvelé príklady tu vyššie, ovšem (na niečo treba zvaliť vinu, nie ?)  -  práca je 1, →  x/4 + x/6 = 1

 

 

zostáva nevypočítaný:

_________________________________

1/ V nádrži tvaru valca s vnútorným priemerom 6 m je 942 hl vody.

... Voda siaha do 2/3 hĺbky nádrže.

... Aká je hĺbka nádrže?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, chýba tam či nádrž leží, alebo stojí...

Skúšal som len leží...

 

Ak 942hl=94200dm3= 2/3 nádrže, tak celá nádrž má 141300dm3.

 

potom:

objem nádrže:

3,14*600*600* L/4=141300

L=0,5dm= 5cm

 takže nie je to nádrž ale velká pokrievka.

 

ak leží je to zložité na toto teplo.

EDIT:

Vlastne je to to isté,.... nádrž má 5cm, je to pokrievka na výšku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:) ... netuším, čo robila nádrž, možno stála na hrane, secretka nás usmerní :)

ale ja som našla príklady, ďalšia kategória, na ktorú som dokonale zabudla ... a že vraj sme sa to učili kedysi v 8. triede ZDŠ ... :doh:

 

tak napríklad ( a ja zatiaľ idem prehrabať záklaďácku matematiku :(  ) :

 

 

1. Jakou práci vykonám, když zvednu knihu o hmotnosti 400 g do výšky 1,5 m?

 

2. Traktor při orbě táhne pluh silou 10 kN. Jakou práci vykoná, když ujede vzdálenost 100 m?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. príklad

 

Najprv vypočítať silu v Newtonoch: F = hmotnosť x gravitačné zrýchlenie.

F = 0,4 kg x 9,81 m/s2 = 3,924 N

 

Práca A = Sila x dráha = potrebná práca na zdvihnutie knihy.

A = 3,924 N x 1,5 m = 5,886 Joule alebo Newtonmetrov alebo Wattsekúnd. (Takúto energiu potrebuje žiarovka 1W na  svietenie po dobu 5,886 sekundy.

 

2.príklad

 

Práca alebo energia, ktorú vynaloží traktor na dráhe 100 metrov, ak ťahá silou 10 kN alebo 10 000 Newtonov

A = F x s = 10 000 N x 100 m = 1 000 000 Joule, prípadne 1 Mega Joule alebo 1 MWs (100 žiaroviek príkonu 100 W by svietilo 100 sekúnd.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:) ... paráda, toto som vážne dokonale zabudla, tak ešte, aby sme si ich užili 

 

... mimochodom, ktovie prečo mi tieto príklady  pripomenuli  bukyho .... :innocent:

 

1.

Jak velkou práci vykoná elektrická lokomotiva,
která táhne vlak silou 110 kN po vodorovné
dráze 10 km?
 
2.
Bedna tlačí na podlahu silou 1000 N. Máme ji posunout o 2 m dále. Tlačíme ji po podlaze silou
350 N. Jakou práci vykonáme? Jakou sílu potřebujeme pro výpočet?


 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

objem nádrže:

3,14*600*600* L/4=141300

L=0,5dm= 5cm

 takže nie je to nádrž ale velká pokrievka.

 

ak leží je to zložité na toto teplo.

EDIT:

Vlastne je to to isté,.... nádrž má 5cm, je to pokrievka na výšku...

 

V podkladoch výsledok nie je, ale ...

Mne síce tiež vyšiel výsledok 5, ale nie v cm, ale v dm. :hmmm:

Ak je objem nádrže v litroch, teda v dm3, aj ostatné miery musia byť v dm ...

Takže rozmery nádoby by boli polomer 3m=30dm=300cm a výška 5dm /50 cm/

 

A čo sa týka príkladov z fyziky ... tiež to "nie je môj šialok kávy"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

himbajz, deti moje, tak to zostane  asi na Bohusovi, či necháme ešte realizovať alarma  :agree:  :)

počítať sa počítajú aj takéto príklady, a úplne vážne som to dokonale zabudla, ako vidím, nie som sama, a nepokryte ma to utešuje ... čo sme sa napočítali podobných, ajaj :)

tak k tým pracovným a ťahacím z  č. 1569  ešte ďalšie, sľubujem:  matematika pre 9. ročník základných škôl :

 

  1. V 150 g zemiakov je 13,21 mg vitamínu C. Ktoré tvrdenie je správne?

     

    1.   V 300 g zemiakov je 26,42 mg vitamínu C.
    2.   V 300 g zemiakov je 12,51 mg vitamínu C.
    3.   V 20 g zemiakov je 10,48 mg vitamínu C.
    4.   V 100 g zemiakov je 20,56 mg vitamínu C.

a tento príklad mi pripomenul, nedávno tu v ktorejsi téme ktosi viedol vysokú dišputu o počítaní rokov okolo začiatku nášho letopočtu :) :

 

 2. 

Július Caesar sa narodil v roku 100 pred n. l. a zomrel v roku 44 pred n. l. Napoleon Bonaparte sa narodil v roku 1769 a zomrel v roku 1821. O koľko rokov neskôr sa Napoleon narodil ako Caesar?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 2. 
Július Caesar sa narodil v roku 100 pred n. l. a zomrel v roku 44 pred n. l. Napoleon Bonaparte sa narodil v roku 1769 a zomrel v roku 1821. O koľko rokov neskôr sa Napoleon narodil ako Caesar?

 

na prvy kuk by mal byt vysledok 100+1769=1869 bez ohladu na disputu o pocitani rokov...

na druhy kuk je prilis teplo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Každý sa akosi bojí prejaviť; darmo, fyzika pre nás asi nikdy nebola to pravé orechové. :ociska:

Skúsim jeden príklad z fyziky ...

... však Bohuš tu akýsi vzorec uviedol, akurát tie miery neviem či budú úplne "oki". :hmmm:

Druhý príklad zatiaľ čaká na zdatnejšieho riešiteľa

/alebo budem musieť opäť naštudovať nejaké vzorce/. :ermm:

 

Jak velkou práci vykoná elektrická lokomotiva, která táhne vlak silou 110 kN po vodorovné  dráze 10 km?

F=110 kN  =  110 000 N

s= 10 km  =  10 000m

W = F*s = 110 000*10 000 = 1 100 000 000J = 1100 MJ - práca, ktorú vykoná elektrická lokomotíva

______________________________

A druhý "zemiakový" príklad:

Ak je v 150g zemiakov 13,21 mg vitamínu C, v 300g bude 26,42 mg vitamínu C.

______________________________

Pridám niečo, čo ani len nezaváňa fyzikou ... :smile2:

Obsah obdĺžnika je 720 cm2 a jeho strany sú v pomere 1:5.

Aký je obvod obdĺžnika?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pridám niečo, čo ani len nezaváňa fyzikou ... :smile2:

Obsah obdĺžnika je 720 cm2 a jeho strany sú v pomere 1:5.

Aký je obvod obdĺžnika?

srdečná vďaka, si rozhodne ohľaduplnejšia duša než ja :innocent:

 

odhad, pokus omyl: obdĺžnik má strany 12 a 60, obvod je 144 cm.

 

-------------------------------------------------

 

a práca pre zdškárov :)

 

Novákovci potrebovali v záhrade vykopať tri rovnaké jamy. Prvú vykopal otec sám za 15 hodín. S druhou mu pomohol syn a spolu ju zvládli za 6 hodín. Tretiu kopal syn sám. ako dlho mu to trvalo?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Po veľmi ťažkej duševnej námahe, dalo mi to dosť zabrať, som nakoniec dospel k rovnici 6/15 + 6/x = 1

Syn Novákovcov by mal dokázať vykopať jamu sám za 10 hodín, ak som sa niekde nepomýlil.

 

Ja by som vám dal jeden fyzikálny príklad, ale podotýkam, že matematicky je veľmi jednoduchý, bez akýchkoľvek fyzikálnych jednotiek. Týka sa debaty na fyzikálnych témach a táto téma dokáže vyvolať nepatričné emócie. Podotýkam, že príklad je zjednodušene podaný, aby ma niekto tvrdo neobvinil z klamstiev a iných nerestí. :) 

Pomôžte nám  rozriešiť tento problém z hľadiska nezaujatého pozorovateľa netrpiaceho  profesionálnou slepotou, ako sa niekedy hovorí:

 

 

Do čiernej krabice, podľa priloženého obrázku, vchádza trvale každú sekundu 100 elektrónov a vychádza každú sekundu 100 elektrónov. Nič iné do krabice neprichádza. Ale vychádza z nej ešte 10 500 častíc – fotónov trvale, každú sekundu.

 

Otázka znie: Kto tieto fotóny do krabice nejakým spôsobom a v neznámej forme prináša a koľko ich so sebou prináša ?

 

 

 

Správna odpoveď riešiteľa je zároveň aj moja odpoveď na otázky účastníkov debaty v téme Zaujímavé vlastnosti elektriny.

 

 

post-2678-0-84239100-1375961632_thumb.png

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov