Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

veru, perfektne som naletela aj ja :)

--------

k secretkinmu príkladu:

Máme akvárium, v ktorom je 200 rybičiek, z toho červených je 99%.

Koľko červených rybičiek je potrebné z akvária odstrániť, aby ich tam ostalo 98%?

 

dve školské počítania percent, prvá časť (99*200) / 100 = 198 ks červených rybičiek

z toho 98 % bude  (98*200) / 100 = 196 ks

odstrániť treba 2 ks červených rybičiek  (ak aj toto nie je chyták a nedoplietla som to, ovšem :) /

 

------

 

ešte jeden z netu ...

 The Epoch Times   uviedol jeden logický /a matematický/ príklad, ktorý potrápil celú kopu užívateľov ... ako je možno ho pozmeniť, aby boli výsledky správne a čo bude namiesto otáznika?

 

post-3-0-03648400-1463756621.jpg

 

(v podstate sa len čaruje s číslami, ktoré sú a vychádzajú z tabuľky :) ... )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak jeden z praxe - na vodičov a policajtov :)

 

Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50km/h. Policajti odmerali že osobne auto prešlo úsek dlhý 800 m za 40s. Dostal vodič auta pokutu za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Idem na to z druheho konca, pretože otazka je ano, či nie, netreba presny vypočet.

50 km/h je zhruba 13,8m/s, za 40 s je teda limit na udelenie pokuty 555, 5m. Kedže prešiel viac metrov , pokuta je opravnená aj pri cca 2% tolerancii

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak, správny šofér ... úplne presne je to v =  72 km/h :)

 

 

a teraz pisárky, secretárky, asistentky, či netuším, ako sa ešte po novom volajú:

 

Pisárka s priemernou rýchlosťou 250 úderov za minútu by napísala text za 16 minút. O koľko minút dlhšie by ten istý text písala s priemernou rýchlosťou 200 úderov za minútu ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pisárka s priemernou rýchlosťou 250 úderov za minútu by napísala text za 16 minút.

O koľko minút dlhšie by ten istý text písala s priemernou rýchlosťou 200 úderov za minútu ?

250 úderov * 16 min = 4000 úderov

4000 úderov : 200 úderov/min = 20 min

20 - 16 = 4 min

 

O 4 minút dlhšie by ten istý text písala pisárka s priemernou rýchlosťou 200 úderov za minútu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veru, perfektne som naletela aj ja :)

--------

k secretkinmu príkladu:

Máme akvárium, v ktorom je 200 rybičiek, z toho červených je 99%.

Koľko červených rybičiek je potrebné z akvária odstrániť, aby ich tam ostalo 98%?

 

dve školské počítania percent, prvá časť (99*200) / 100 = 198 ks červených rybičiek

z toho 98 % bude  (98*200) / 100 = 196 ks

odstrániť treba 2 ks červených rybičiek  (ak aj toto nie je chyták a nedoplietla som to, ovšem :) /

 

1) Vzhľadom na moju slepotu som videl všade len 3 banány. Až pod lupou som ich zbadal 4...

2) Ten príklad s rybičkami vôbec nie je triviálny. Formulácia je dosť nepodarená. Prvá časť sedí tak, ako napísala Game.

Ale potom.... Čo sa myslí pod vetou ...aby ich tam zostalo 98% ?

Ja to chápem tak, že červených rybičiek tam bude 98% zo všetkých, ktoré tam ostali (rovnako ako v prvej vete)..

Ak zoberiem x červených rybičiek, v akváriu zostane 200-x všetkých a 198-x červených.

Teda (198-x)/(200-x)=0,98

Zobrať musíme 100 červených rybičiek. Ostane ich tam 100 a z toho 98 červených, čo je zjavne 98%.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

2) Ten príklad s rybičkami vôbec nie je triviálny. Formulácia je dosť nepodarená. Prvá časť sedí tak, ako napísala Game.

Ale potom.... Čo sa myslí pod vetou ...aby ich tam zostalo 98% ?

Ja to chápem tak, že červených rybičiek tam bude 98% zo všetkých, ktoré tam ostali (rovnako ako v prvej vete)..

Ak zoberiem x červených rybičiek, v akváriu zostane 200-x všetkých a 198-x červených.

Teda (198-x)/(200-x)=0,98

Zobrať musíme 100 červených rybičiek. Ostane ich tam 100 a z toho 98 červených, čo je zjavne 98%.

 

hm ... ja som to pochopila tak, že máme zariadiť, aby v akváriu zostalo 98 % červených rýb zo všetkých rýb ...

 

ovšem keď nad tým teraz premýšľam, tá formulácia je skutočne podivná

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zadanie bolo napísané tak, ako som ho uviedla v príspevku.

Riešenie je také, ako ho uviedol zobracka.

 

x ... počet rybičiek v akváriu
y ... počet rybičiek, ktoré musíme odobrať

x = 200 * 0,99 = 198
x - y = 0,98 * (200 - y)
198 - y = 196 - 0,98y
y = 100
Z akvária musíme odobrať 100 červených rybičiek.

__________________________________

Nakopili sa tam obratom ďalšie príklady, tak som to nechala tak ... :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte jeden z netu ...

 The Epoch Times   uviedol jeden logický /a matematický/ príklad, ktorý potrápil celú kopu užívateľov ... ako je možno ho pozmeniť, aby boli výsledky správne a čo bude namiesto otáznika?

 

attachicon.gifmatekpelda.jpg

 

(v podstate sa len čaruje s číslami, ktoré sú a vychádzajú z tabuľky :) ... )

To druhé riešenie je 96

prvý sčítanec * druhý sčítanec + prvý sčítanec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno zobracka, to je to druhé správne riešenie :thumbsup:

 

 

snáď už máme resty a chyby doriešené ... a že chybím viac, než je osožné, je isté : ) ... našla som jeden prastarý príklad, tuším je z knihy hlavolamov ... keby sa niekto nudil, príjemné riešenie prajem :) :

 

post-3-0-43478400-1464168247.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hlboko sa ospravedlňujem a sypem si popol,

toto je už celé veky prefotené z prastarej knihy hlavolamov, a nikdy som nemala trpezlivosť dopracovať sa k výsledku ... naopak, viem, že tu je kopa skvelých ľudí, čo si občas radi lámu hlavičky ... tak na dlhé zimné večery trochu zábavy :innocent: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vo vodorovnom smere vo všetkých riadkoch čísla sedia ... súčin čísel je 2 058 068 231 856 000.

Ale ani nemám odvahu skontrolovať násobky vo zvislom smere a v uhlopriečkach :nienie:

 

post-88-0-50871100-1464260607.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A zase jeden "zo života":

Cez víkend som kosil záhradu na chalupe a čas som si pritom krátil okrem iného aj počítaním.

Najskôr som si úlohu vymyslel a potom vyriešil. Čísla v zadaní úloh som zvolil také, aby sa lepšie rátalo.

Výsledky sú trochu prekvapivé.

Takže:

 

Majme štvorcovú záhradu o výmere 1 ha 

Kosil som ju tak, že som začal po obvode a postupoval som v kolečkách ku stredu.

Zakaždým som vykosil pás o šírke 1m, teda celkovo som urobil 50 kolečiek.

1. Po koľkých kolečkách (približne) som mal skosenú polovicu?

2. Akú časť som mal pokosenú po 20-tich kolečkách?

 

Pre zdatnejších počtárov je tu verzia s obdĺžnikovou záhradou o rozmeroch 200x50=10000 m

(teda tiež hektár) a s rovnakými otázkami.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dobry priklad - taky som este nevidel. Podla mna na jednotku je odpoved dva .. mozno nie dvadsat,ale patnast.

15 je fajn. Skúsiš to aj vysvetliť?

Mimochodom, aký to bol super pocit, keď som si počas kosenia spočítal, že som (nečakane) už dávno za polovicou...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Po poučení z príkladu s banánmi a kokosmi, kedy som zistila, že nie je dôležité to čo vidím, ale to, čo poriadne nevidím ... :ociska: 

 

Ak by všetky kvetinky boli komplet viditeľné, výsledok by mohol byť 81, ale ...

... ak pri modrom kvietku rozhoduje počet lupeňov, tak to pravdepodobne rozhoduje aj pri žltom kvietku.

Tie sú však v treťom riadku prekryté, a tak zadanie nie je jednoznačne určené. :hmmm:

Dnes tu už nikto nič negarantuje :smile2:

________________________________

 

Školský rok sa nám končí, tak jeden príkladík pre ZŠ

 

Murár zarobí za deň o 100 korún viac ako jeho pomocník.

Koľko zarobí každý z nich, ak murár zarobí za 4 dni o 200 korún menej ako pomocník za 9 dní?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov