Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

Ako som úlohu tú našiel, tak ju podávam. :lol: Musíme predpokladať, že sa naozaj dostali do takejto pre väčšinu žien nereálnej situácie. :)

 

 

K nápovede doplním to, že tretia žena vlastne od Alice aj od Bety vlastne odkúpila drevo, ktoré presahovalo ich potrebu.

------------

Zatiaľ pridám ďalšiu úlohu:

Obrázok

 

Máme hrací plán 5x1 políčko. Políčka označíme číslami 1, 2, 3, 4, 5. Na hracom pláne stoja štyri figúrky, dva čierne na políčkach 1, 2 a dva biele na políčkach 4 a 5.

 

Povolené sú dva druhy ťahov:

- posunúť figúrku na susedné voľné políčko

- preskočiť jednu susednú figúrku na ďalšie voľné políčko

 

 

Aký najmenší počet ťahov je potrebný na to, aby si biele a čierne figúrky vymenili miesto?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK, napisem moje myslienkove pochody. :lol: :) ... ale to by bolo prilis jednoduche...

Kazda by mala zaplatit 8 korun, alebo priniest 8 polien dreva, aby sa vsetky rovnakym dielom podielali na uvareni obeda.

 

Cecilia nedoniesla drevo, ale zaplatila 8 korun.

Beta doniesla tri polena dreva, mala by teda zaplatit 5 korun... z penazi, ktore doniesla Cecilia dostala preto 3 koruny.

Alica doniesla 5 polien dreva, mala by teda zaplatit 3 koruny... z penazi, ktore doniesla Cecilia dostala preto 5 korun.

 

game... mozes nastupit so svojim riesenim... ring volny :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... podobné pochody som mala aj ja ... preto som písala, že to jednoduché riešenie nebude dobré asi určite.

 

lenže na druhý pochod mi to nesedí, alebo už priveľmi kombinujem. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Také jednoduché to nie je. Ale aspoň sme sa trochu posunuli. :lol:

 

Kazda by mala zaplatit 8 korun, alebo priniest 8 polien dreva, aby sa vsetky rovnakym dielom podielali na uvareni obeda.

Nie priniesť každá 8 polien, ale všetky dokopy, na jednu pripadá tretina z tých 8 polien, teda dva celé a 2/3 polena. Ak Alica priniesla 5 polien a jej spotreba je 2 a 2/3 a Beta doniesla 3 polená a jej spotreba je tiež 2 a 2/3 polena, tak Cecília "odkúpila" od ostatných žien to, čo nepotrebovali, teda od Alice:

5-2, 2/3= 2, 1/3

 

od Bety:

3-2, 2/3= 1/3

A teda aj 8 korún si rozdelia v tomto pomere... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak sem zatiaľ dám jeden hlavolam ... :lol:

 

 

mamička je dnes o 21 rokov staršia ako jej dieťa - za 6 rokov bude dieťa 5 x mladšie ako mamička ... otázka je : kde je dnes otecko ?

dá sa to vyriešiť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ešte trochu čísel: :lol:

 

 

Napíšte číslo 1000:

 

a ) pomocou piatich deviatok

b ) pomocou šiestich trojok

c ) pomocou trinástich pätiek

d ) pomocou všetkých desiatich číslic (0 - 9)

 

Povolené sú operácie + - x /

Zátvorky nie sú povolené.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

secretka

 

Áno, tých riešení môže byť viac, pri variante d) možno čísla násobené nulou kombinovať rôzne. :lol: Mne ešte vyšli tieto riešenia:

 

555+555-5x5-5x5-55-5=1000

 

987+13+0x2x4x5x6=1000

234+765+1+0x8x9=1000

------------

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niečo jednoduchšie ? :lol:

 

 

9 robotníkov vykope za 9 hodín kanál o dĺžke 9 metrov a hĺbke 2 metre ... koľko robotníkov vykope za 50 hodín kanál o dĺžke 50 metrov a hĺbke 2 metre?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm ... nechápem ... všetky sú tu, aj tak som sa nedopočítala ... toto je robota :)

tak teraz niečo jednoduché :lol: :

 

 

Súčet niektorých čísiel dáva obrátený výsledok ako ich súčin.

Ak pripočítate k číslu 9 druhé číslo 9, dostávate 18.

Ak vynásobíte 9x9, dostávate 81. 81 je 18 prečítané odzadu.

 

Existujú ešte dva páry čísiel, ktoré dávajú dvoj-ciferný obrátený výsledok:

24 + 3 = 27, 24 x 3 = 72

47 + 2 = 49, 47 x 2 = 94

 

Existuje však len jedna dvojica čísiel, ktorá dáva takýto obrátený výsledok skladajúci sa z troch cifier.

Ktorá dvojica to je?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol: :)

 

 

pridám jednu starú rozprávku :) :

 

 

Kedysi dávno žil v malej arabskej dedinke neďaleko Nílu starý pastier Akbar. Keď umieral, zavolal svojich troch synov a povedal im:

 

- Synovia moji, čoskoro umriem, ale predtým vám poviem svoje

 

posledné želanie. Majetok, ktorý vám zanechávam, nie je veľký,

 

iba 17 tiav. Rozdeľte si ich takto: Najstarší syn Ali dostane polovicu,

 

stredný Karim tretinu a najmladší Majbat zvyšnú devätinu tiav.

 

Keď zomrel a pochovali ho, začali si deliť majetok. Delili, delili, ale nemohli ho rozdeliť podľa otcovho priania.

 

Ali mal dostať polovicu, ale 17 :2 = 8,5 ťavy. Karimov podiel bol tretina zo 17, čiže 5 a 2/3, tiež by to znamenalo rozrezať ťavu. Majbatova časť bola 1 a 8/9 ťavy. Dlho sa dohadovali, až zašli po radu k dedinským mudrcom. Poradiť nevedeli a nikto z bratov nechcel ustúpiť a vzdať sa svojho majetku.

 

Vtedy išiel cez dedinu starý pútnik. Videl neústupčivých bratov a opýtal sa na ich problém. Krátko sa zamyslel a ich svár vyriešil tak, že boli spokojní - ako ?

 

;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by každý dostal presne svoj podiel:

najstarší: 8,5 ťavy

stredný: 5, 2/3 ťavy

najmladší:1, 8/9 ťavy

 

To nie je dokopy 17 tiav, teda ak by sa každému zaokrúhlil počet zdedených tiav nahor Ali dostane 9 tiav, Karim 6 a najmladší Majbat 2 ťavy. Každý bude spokojný, pretože dostane viac ako si vyrátal a všetky ťavy dostane celé.

------------------

 

V obchode je možné kúpiť monočlánky iba v balení po 6, po 9 alebo po 20. Nie je možné kúpiť jeden alebo dva monočlánky, musíme kúpiť vždy celé balenie. Dokonca nie je možné kúpiť presne 13 alebo 14 monočlánkov, ale je možné kúpiť napríklad 12 = 6+6 alebo 15 = 9+6 monočlánkov.

 

Existuje také prirozené číslo n, že ľubovoľný počet monočlánkov väčší ako n je možné zakúpiť. Aké veľké je číslo n, teda aký je najväčší počet monočlánkov, ktoré nie je možné zakúpiť?

 

nápoveda: n<50

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov