Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

Ak najstarsi navrhne riesenie, musí ho zvolit také, aby neohrozil svoj život – musí sa spojit s dvoma zo zostavajucich clenov posadky /musí si vybrat dvoch z troch najmladsich, pretoze ten, ktory nasleduje po nom by urcite za jeho navrh nehlasoval – teda asi tretieho a jedneho z dvoch najmladsich/.

Ale aka suma staci na podplatenie tych dvoch piratov, to teda neviem :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja predbežná analýza je takáto (netvrdím, že musí byť správna):

 

Piaty pirát má 100% istotu, že prežije.

 

Štvrtý pirát si uvedomuje, že ak ostanú posledný dvaja spolu s piatym, tak neprežije. To znamená, že nesmie nechať za žiadnych okolností zomrieť tretieho piráta, až by ten delil korisť, aj keby mu pridelil nulový podiel.

 

Tretí pirát si to uvedomuje, že keby delil on, mohol by si nechať 100% koristi a spolu so štvrtým prehlasujú piateho.

To znamená, že tretí pirát bude v prípade delenia koristi druhým pirátom hlasovať za každých okolností proti nemu. Je mu teda jasné, že druhý pirát mu nepridelí nič, keďže si aj tak ho nezíska. Ak má druhý pirát šancu prežiť svoje prípadné delenie, v tom prípade tretí pirát nedostane nič, a v tom prípade musí prijať akýkoľvek nenulový podiel od prvého piráta.

-----------------------

Koho niečo ďalej napadne môže v riešení pokračovať. :lol:

 

 

-----------------------

K úlohe z príspevku číslo 74:

100

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nahradte pismena cislicami, aby platila rovnost

MOST + MOST = TORZO

 

edit. Kazde pismeno by malo byt nahradene inym cislom /takze skus este pridat nejake riesenie/

6241+6241=12482 ... v tomto pripade S=R /cisla sa opakuju!/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa hodnota písmen nemôže opakovať tak je to:

6241+6241=12482

 

Ak sa opakovať môže tak ďalšie možnosti sú:

6211+6211=12422

6221+6221=12442

6231+6231=12462

6201+6201=12402

 

edit:

po secretkinom edite to bude:

 

6271+6271=12542

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Žeby to bolo takto? (po strednej zvislej čiare sa vrátim aj naspäť, obrazec tvoria body spojené štyrmi rovnými čiarami)

Obrázok

---------------------

Pokračujem v analýze k úlohe s pirátmi:

 

Piaty pirát má 100% istotu, že prežije.

 

Štvrtý pirát si uvedomuje, že ak ostanú posledný dvaja spolu s piatym, tak neprežije. To znamená, že nesmie nechať za žiadnych okolností zomrieť tretieho piráta, až by ten delil korisť, aj keby mu pridelil nulový podiel.

 

Tretí pirát si to uvedomuje, že keby delil on, mohol by si nechať 100% koristi a spolu so štvrtým prehlasujú piateho.

To znamená, že tretí pirát bude v prípade delenia koristi druhým pirátom hlasovať za každých okolností proti nemu. Je mu teda jasné, že druhý pirát mu nepridelí nič, keďže si aj tak ho nezíska. Ak má druhý pirát šancu prežiť svoje prípadné delenie, v tom prípade tretí pirát nedostane nič, a teda radšej prijme akýkoľvek nenulový podiel od prvého piráta.

 

Druhému pirátovi je jasné, že s tretím nemôže počítať, preto mu stačí ponúknuť štvrtému a piatemu akýkoľvek nenulový podiel z koristi (ak by delil tretí, nedostanú nič)

 

Prvý pirát teda nemôže počítať s druhým...

 

Ako teda rozdelí korisť prvý pirát?

(môžeme predpokladať, že peniaze sú všetko zlaté mince rovnakej hodnoty)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nakolko to neviem nakreslit, musim pisat. :) Ak si jednotlive body označíme:

1 - 2 - 3

4 - 5 - 6

7 - 8 - 9

 

... prvou priamkou pojdeme cez body 1-2-3 ... dostatocne daleko za ne tak, aby sme potom sikmou ciarou mohli prejst cez body 6-8. Touto ciarou musime ist tiez este smerom nadol az od pod 7, potom nahor cez body 7-4-1 a stvrtou ciarou sikmo, cez body 1-5-9. /snad som to napisala tak, ze to bude zrozumitelne aj niekomu inemu, nielen mne/ :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1+2+3=6

1*2*3=6

-------------

Rovnostranný trojuholník je jednoduché rozdeliť na 2 zhodné trojuholníky (2 pravouhlé trojuholníky).

 

Ako je možné rozdeliť rovnostranný trojuholník na 3 zhodné trojuholníky?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, ako to myslíš rozdeliť štvorec na dva rovnaké štvorce, tak si skúsim tipnúť:

Rozdeliť narysovaný štvorec len čiarou (čiarami) na dva rovnaké časti bez zvyšku nie je možné.

 

Ak je možné jednotlivé oddelené časti pôvodného štvorca presúvať, tak by som to delil tak, že štvorec uhlopriečkami rozdelím na 4 trojuholníky a z nich 2 a 2 zase preponami spojím, čím dostanem 2 štvorce.

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol:

s tými uhlopriečkami je to správne

 

takto nemožne bola položená otázka aj tam, odkiaľ som ju vytiahla ... hodnú chvíľu som nad tým premýšľala, čo tým chcel autor povedať ...

ale je to ok, uhlopriečkami sa rozdelí, vzniknú štyri trojuholníky a z nich dva a dva vytvoria dva štvorce ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby sa to uviedlo presnejšie, bolo by to asi každému hneď jasné. :lol: Takto som váhal s odpoveďou, aby som zase nestrelil vedľa. :)

------------------

Tú úlohu s pirátmi v príspevku 75 sa zrejme nikomu nechce riešiť. :) Takže si to asi skúsim dokončiť sám. Z toho, čo som napísal v príspevku číslo 81 mi vyplýva, že prvý pirát si ponechá celú korisť okrem troch mincí. Jednu mincu (teda minimálny možný nenulový podiel) dá tretiemu pirátovi, a o niečo viac, teda 2 mince dá štvrtému alebo piatemu pirátovi (malo by to byť jedno ktorému z nich). Teda je to tak, ako napísala secretka, že prvý pirát si podelí korisť s tretím a s jedným z dvoch najmladších.

Túto úlohu som mal bez riešenia. Teda to nemusí byť správne. Ak niekoho napadne iné riešenie, môže ma opraviť.

-------------------

 

Znova trochu počítania:

 

Aké je dvojciferné číslo, ktorého podiel pri delení súčtom jeho číslic je tretina súčtu jeho číslic?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol:

 

 

5-miestne číslo

Pre ktoré 5-miestne číslo platí, že ak dáme pred neho jednotku, dostaneme číslo trikrát menšie, než keby sme dali jednotku za toto číslo ?

 

 

 

 

/ dá sa k tomu zostaviť rovnica /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

42857

 

142857*3=428571

 

-----------------

Obrázok

 

Štvorec rozdelíme na štyri časti, potom jednu časť odstránime. Tvar, ktorý vznikne znovu rozdeľte na štyri zhodné časti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z toho, čo som napísal v príspevku číslo 81 mi vyplýva, že prvý pirát si ponechá celú korisť okrem troch mincí. Jednu mincu (teda minimálny možný nenulový podiel) dá tretiemu pirátovi, a o niečo viac, teda 2 mince dá štvrtému alebo piatemu pirátovi (malo by to byť jedno ktorému z nich). Teda je to tak, ako napísala secretka, že prvý pirát si podelí korisť s tretím a s jedným z dvoch najmladších.

Túto úlohu som mal bez riešenia. Teda to nemusí byť správne. Ak niekoho napadne iné riešenie, môže ma opraviť.

Je to správne... Som nemal moc času premýšľať, no vedel som, že kde by sa dalo nájsť riešenie /kedysi som to kdesi videl/, tak som to teraz na overenie našiel. Gratulujem k správnej úvahe :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov