Skočiť na obsah

Dan Brown, Da Vinciho kód a jeho ďalšie knihy


RoSo

Odporúčané príspevky

súvisí veľmi jednoducho :

 

je to citát z kalolíckych novín, ktrorých link si ty sám uviedol v príspevku predomnou :

 

http://www.katnoviny.sk/Kn_2002/41_2002/zo_sveta.htm

 

presne natoľko to súvisí s Da Vinciho kódom, ako tvoje linky :lol:

 

/ keď už v krajine, ktorá poskytuje priestor Vatkánu, nebolo kresťanstvo podstatným prvkom pri formovaní kultúry, ... samozrejme že bolo... keď už ináč nie, pápeži boli objednávateľmi veľkých umeleckých diel ...

a na druhej strane v mene cirkvi taký ako Savonarola na tony pálili "nevhodné" umelecké diela ... takže ako to vlastne je ? fomovalo alebo neformovalo ? /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 60
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    17

  • RoSo

    15

  • Andulqa

    4

  • doll

    3

Top prispievatelia v tejto téme

Zverejnené obrázky

veď som uviedol, aby ste skrolovali stránku

 

mal som uviesť doslova, že k článku, ktorý sa týka opus dei. Ale v podstate je to jedno, každý si vyberá to, čo mu vyhovuje. Uviedol som dva linky s dvoma pohľadmi na opus dei, nie jeden kritický a druhý offtopic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, uviedol si ... začala som čítať od začiatku a reagovala na to, čo som považovala za nutné spomenúť :lol:

Opus Dei je rozhodne dosť kontroverzná spoločnosť ... tak ako všetky začiatky, Escrivá mal dobrú pôvodnú myšlienku ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Dnes, asi pred hodinou, som si kúpil knihu Dana Browna Anjeli a Démoni (radšej budem čítať, ako by som mal každý večer sedieť s chlapmi v krčme). Ako by ste ohodnotili tú knihu? Ak ju poznáte. Dá sa porovnať s DaVinciho kódom?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

RoSo, keď si ju už kúpil, prečítaj :)

 

niekde vyššie som už písala, že ma tá kniha sklamala... je vlastne fajn, myšlienka je originálna, napätie patrične dávkuje, ale napriek tomu ma tá kniha nevedela úplne "chytiť" ... napriek atraktívnym témam asi Brown nebude zrovna môj autor :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď som už tu, tak hodím tento príspevok sem (mám málo času a nechce sa mi hľadať vhodnú tému). Aj keď v DaVinciho kóde sa Dan Brown vyjadruje dosť tvrdo na adresu katolíckej cirkvi, pre všetkých tých, ktorých to zaujíma, v románe Posledný deň (o ktorej píšem v Zaujímavých knihách), je katolícka cirkev ako organizácia označená za Ancikrista. Zaujímavé je, že tá kniha, hoci je neporovnateľne lepšia, nevzbudila toľko pozornosti, ako tá jednohubka od Dana Browna. (samozrejme však autor netvrdil, že kniha je o faktoch).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak som si prečítal knihu Dana Browna Anjeli a démoni. Téma vynikajúca, dej strhujúci a záver totálne odfláknutý. Mohol to trochu zamotať. Poslednú tretinu knihy som už vedel, ako to skončí. Fakt primitívna zápletka.

Najhodnotnejšie na tej knihe boli ambigrami, ktoré mu vytvoril niekto iný.

 

Teraz som zvedavý na jeho knihu Digitálna pevnosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Francúzi veria Da Vinciho kódu

Streda 10. 5. 2006

 

BRATISLAVA 9. mája (SITA/AFP) - Takmer stvrtina dospelého francúzskeho obyvatelstva je presvedcená, ze román Da Vinciho kód sa zakladá na pravdivých skutocnostiach sprevádzajúcich zivot Jezisa Krista. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes zverejnili francúzske médiá. Az 24 percent respondentov verí, ze dielo bolo inspirované skutocnými faktami, pricom sedem percent opýtaných odpovedalo, ze ide o zmes faktov a ezoterickej literatúry. Styridsatdevät percent respondentov uviedlo, ze román je zalozený na výlucne literárnych pramenoch. Az 20 percent ludí na román Da Vinciho kód nemá ziaden názor.

 

Prieskum uskutocnil mesacník Science et Vie medzi 1 006 respondentmi od 15 rokov. Na jeho základe sa dá demonstrovat, ako ludia veria krestanskej tradícii a Biblii. Dvadsatsedem percent opýtaných, ktorí poznajú Turínske plátno, verí, ze tento kus látky bol naozajstným pohrebným plátnom Jezisa Krista. Naproti tomu 29 percent ludí podporuje poznatky vedcov, ktorí ho vyhlásili za falzifikát zo stredoveku. Román amerického spisovatela Dana Browna, ktorý sa dockal i filmového spracovania, odhaluje názor, ze Jezis Kristus si zobral za manzelku Máriu Magdalénu a mali deti, ktorých potomkovia zijú az dodnes.

 

 

Čo k tomu dodať? Snáď len znova použiť výrok Chestertona:

 

 

„Keď ľudia prestanú veriť v Boha, neznamená to, že neveria v nič, ale že veria v čokoľvek“

 

edit: 12.5.

 

 

Nasu cirkev Da Vinciho kód netrápi

 

 

BRATISLAVA 11. mája (SITA) - Katolícka Cirkev na Slovensku nebude podla predsedu Konferencie biskupov Slovenska knihu a film Da Vinciho kód ani zakazovat, ani odporúcat. "Nemá totiz uzavretú zmluvu o ich propagácii a reklame. Tvrdenia namierené proti základom krestanskej viery, teda ze Jezis Kristus nezomrel na krízi a nevstal z mrtvych, sú pre krestanov neprijatelné a jednoznacne nepravdivé," povedal dnes pre agentúru SITA Tondra.

 

 

Ten základný problém stierania hraníc medzi fikciou a skutocnostou vníma ako komercnú zálezitost. Katolícka cirkev ponúkne svojim veriacim moznost vyuzit otvorený mediálny priestor na spoznávanie skutocnej, historickej osoby Jezisa Krista i ostatných otázok s ním spojených. Cirkev ponúka podla Tondru dialóg, ktorý je permanentne odmietaný práve samotným spisovatelom i tvorcami filmu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

veriaci si túto knihu ani neprečíta.... alebo prečíta, a bude veriť naďalej, so slovami, že je to blud ....

s oboma mám priamu skúsenosť...

 

tak ja veriaca som, knihu som citala a jednoznacne netvrdim, ze je to blud...! som ochotna pripustiť aj inú možnosť, ak by to bola pravda!

(inac skvela kniha:))

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zana,

to ťa rozhodne ctí :)

Brown pozbieral dokopy niekoľko známych či menej známych skutočností do celkom či pomerne dobrého príbehu ...
 

tak ja veriaca som, knihu som citala a jednoznacne netvrdim, ze je to blud...! som ochotna pripustiť aj inú možnosť, ak by to bola pravda!


trojica autorov, ktorá napísala "Svätý grál, svätá krv", z ktorej hlavne Brown čerpal, vo svojej knihe / plus v knihe Mesiášov odkaz / predložila nejaké dôkazy ... sú to udalosti spred dvetisíc rokov, predsa len je to pekná hĺbka vekov

len ako dokázať, či je to pravda ? :) ako presvedčiť ?
čo by bol ten dôkaz, ktorý by napríklad teba presvedčil, že je to pravda ? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi jedine tak že by Ježiš zišiel k nám na svet a povedal by ako to bolo.

 

Mne sa kniha páčila, ale neveril som jej až natoľko a tej ženy na Poslednej večery som si všimol pre niekoľkými rokmi. Kurňa mohol som to skôr napísať a teraz by som bol milionár ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cital som to, no nebavilo ma to.

 

a pripadalo mi to banalne. ta zapletka, na to o aky popuparny styl pisania sa jedna, ma prekvapilo, ze je celkom dobre vypracovana. no je to taka rozpravka pre dospelych. a uplne cliche a este k tomu vagne. proste nuda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
Londýn 28. marca (TASR) - Historici Michael Baigent a Richard Leigh neuspeli v najnovšom súdnom spore proti vydavateľovi bestselleru Da Vinciho kód, ktorého autora Dana Browna obviňujú z plagiátorstva.

Britský odvolací súd zamietol odvolanie historikov proti verdiktu. Najvyššieho súdu, ktorý rovnako odmietol ich tvrdenia o porušení autorských práv. Po tomto rozhodnutí im ostáva zaplatiť súdne trovy v odhadovanej výške troch miliónov libier (148 mil. Sk).

Nezdá sa byť pravdepodobné, že súdny spor bude pokračovať, keďže žalujúca strana nepodala žiadosť o povolenie odvolať sa na najvyššiu súdnu inštanciu Británie, ktorou je Snemovňa lordov.

 

Baigent a Leigh v žalobe podanej proti vydavateľstvu Random House tvrdili, že Brown skopíroval podstatné časti ich knihy Svätá krv a svätý grál, ktorú napísali ešte v roku 1982.

Právnici historikov v odvolaní uviedli, že sudca Najvyššieho súdu, ktorý do 71-stranového verdiktu vložil vlastný tajný kód, zle pochopil právne predpisy i podstatu ich tvrdení.

Obe knihy hovoria o možnosti, že Mária Magdaléna mala dieťa s Ježišom, že po jeho ukrižovaní utiekla do dnešného Francúzska a že potomkovia Krista žijú dodnes.

 

Čistý magori. Dobre im tak môžu byť radi, že zároveň s Da vinciho kódom sa začala aj jejich kniha brutálne predávať. Ale ním to nestačilo a chceli ešte viac :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

co poviete na nove senzacne odhalenie pana Slavisu Pesciho?

 

ludska predstavivost nema hranice, alebo to nie je predstavivost? :lol: :)

 

no, celkom zaujimave, pride mi to ako ked niekto pusta pesnicky odzadu a pocuje tam satana :) tazko povedat ci to je len prehnana ludska predstavivost, alebo sa nam naozaj snazil Da Vinci zanechat prostrednictvom svojich obrazov nejaky odkaz? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 4 mesiacmi...

Da Vinciho kod som si precital kvoli nazvu, o tom ze tato kniha existuje som sa dozvedel vo chvili, ked som ju chytil do ruky - neovplyvnila ma reklama ani rozhovory ci odporucania, ale nahoda. Aj ked som bol trocha sklamany z toho, ze dej pribehu je iny nez som usudil podla titulu, docital som ju celu. Pribeh ma zaujal, citanie mi zabralo dva - tri dni a knihu som zaradil medzi tie, ktore si precitam raz a nic ma nelaka znova ich otvorit. Nie som nabozensky zalozeny, pri citani ma drzal skor dej ako autorove pohlady na minulost, vysvetlenia. Pri historickej knihe by to bolo naopak.

 

Trocha este odbocim od temy - neskor som sa rovnako dostal ku knihe s nazvom Digitalna pevnost - mal som ju pozicanu a prestal som ju citat vo chvili, ked si jedna z postav (uz neviem ktora, no bol to jeden z talentovanych odbornikov, ktorych tam bolo dost) zamenila pojmy "bit" a "Byte". Nemusela to vsak byt autorova nedoslednost, cital som to v slovenskom preklade.

 

Nedivim sa, ze vznikaju taketo knihy - maju putavy dej a myslim, ze mnoho ludi tuzi po zaujimavych a sokujucich odhaleniach. Preto mame mnoho bestsellerov, ktore lezia zabudnute v knihovnickach po celom svete. Moze sa vsak stat, ze ak vela ludi zacne uvazovat inym smerom, nez su zvyknuti, nieco sa zmeni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

dnes budú dávať v tv ten narýchlo slilmovaný Da Vinciho kód

ten film bol hodne skritizivaný, bez ohľadu na to, že pôvodná kniha bola takmer písaná ako budúci scenár, ale o tom vo filmoch, po dnešnom odvysielaní, keď to budeme ovšem pozerať ...

 

ale to mi pripomenulo Brownovu nedávno vydanú novú knihu

 

viem o nej toľko, že ženie dej ešte viac, a ten chudák hlavný hrdina Langdon si ide krky zlámať a spasiť svet musí za 24 hodín, to som kdesi čítala :

je to piaty román Dana Browna, už len takto po prečítaní pár predbežných recenzií ešte pred vydaním a slovenským prekladom sa mi zdalo, že to bude podľa rovnakého kopyta, ako tie ostatné, a po tom, čo vyšiel, som akosi nevidela nikde nejaké mimoriadne ovácie ...

 

Obrázok

 

 

kto to čítal ? ako sa vám to páčilo ? čítate ešte Browna ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

necitam. cital som len Kod. aj ked je v nich obsiahnuta faktograficka zlozka, ktoru mam rad, tieto knihy podla mna nemaju prilis velku cenu.

 

hoci mozno zohrava svoju rolu aj moj vseobecny nedostatok uznania pre modernych autorov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som si pozrel ten film a podľa mňa keby boli možnosti zistiť ako to bolo celé s kresťanstvom tak by to mohlo byť zaujímavé. Nechcem tým povedať, že ten film ovlyvnil môjnázor na kresťanstvo, ale páčilo sa mi ako kresťanstvo dokázalo ovplyvniť Rímsku ríšu keď fakticky aj prakticky rozvrátilo celé pohanské náboženstvo starého Ríma. Dnes môžeme sledovať určitú paralelu, keď to upadajúce náboženstvo je kresťanstvo a ako keby ho nahrádzal islam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, rada citam D. Browna, chystam sa na Strateny symbol

nezvyknem citat, v podstate ani necitam, ak neratam nejaku literaturu faktu ci podobne veci

D. Brown ma oslovil, samozrejme vzdy budu kritici, ale vzdy bude aj niekto komu sa budu jeho veci pacit..kolko ludi, tolko chuti..

 

beriem jeho diela ako "romany", s davkou napatia a uprimne, zakazdym som po precitani jeho knihy uvazovala, premyslala, a hladala na internete ci v kniznici dalsie veci, jednoducho nenechal ma len tak, mala som potrebu sa nieco viac dozvediet, poinformovat

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcela som si Stratený symbol kúpiť ešte predtým než vyšiel.

Predchádzajúce štyri Brownove knihy sa mi veľmi páčili, dobrá dávka napätia spojená s históriou, či vedou - také mám ja rada. Lenže po prečítaní pár recenzií na Stratený symbol ma prešla chuť. Slovenský preklad vraj nanič, samotná kniha taktiež.

Na nejakom blogu som čítala, že sám Brown priznal, že ani nevie, prečo dosiahol Da Vinciho kód taký úspech. Keby to bol vedel, nesnažil by sa to márne zopakovať so Strateným symbolom...

Pravda. Nuž, vidina veľkých prachov asi urobila svoje... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov